Wszystko, Co Musisz Wiedzieć o Anandamidzie

Published:

Co to jest anandamid?

Oryginalnie nazywany arachidonyloetanoloamidem, anandamid (AEA) zyskał nową nazwę od indyjskiego słowa "Ananda", oznaczającego "radość, ulgę oraz szczęście". Już w tym otwierającym zdaniu jest dużo informacji do przyjęcia. Jednak anandamid to potężny sojusznik, więc cofnijmy się do podstawowych zasad układu endokannabinoidowego. To pozwoli nam zrozumieć, czemu tak trafnie nazwana "molekuła szczęścia" jest tak ważna.

anandamite molecular structure

Nasz układ endokannabinoidowy ("endocannabinoid system", ECS) to rozległa sieć receptorów CB1 i CB2. Te receptory są niewiarygodnie złożone z dwóch powodów. Po pierwsze, są obecne w całym ciele, a po drugie, są aktywowane przez obecność związków chemicznych zwanych kannabinoidami. Raz aktywowane, te receptory wywołują szereg reakcji biologicznych. Badacze uważają, że dzięki ekstensywnej dokumentacji tych interakcji możemy być zdolni do wykorzystania kannabinoidów z wielką korzyścią.

Wszystko pięknie i ładnie, ale może się zastanawiasz, jak nasze ciało reaguje na obecność kannabinoidów. W końcu, choć obecne w kilku gatunkach roślin, są przede wszystkim obecne w konopiach. Czemu ludzkie ciało wytworzyło układ, który jest aktywowany przez konopie?

No cóż, to samo pytanie nurtowało naukowców, zwłaszcza po odkryciu receptorów kannabinoidowych w latach 80. XX-ego wieku.

Naukowcy odkryli układ biologiczny, zanim odkryli czynnik go aktywujący

W momencie odkrycia, naukowcy wierzyli, że obecność THC aktywuje receptory kannabinoidowe. THC to psychoaktywny związek, który znajduje się w konopiach. Dopiero kilka lat później odkryto wewnętrznie wytwarzany związek chemiczny nazwany anandamidem. Nagle układ endokanabinoidowy nabrał sensu. Był po to, żeby reagować ze związkami chemicznymi, które nasze ciało produkuje wewnętrznie. Naukowcy sądzili najpierw, że receptory reagują na obecność THC ponieważ tetrahydrakannabinol (THC) i anandamid (AEA) są podobne na poziomie molekularnym.

Uznawany za endokannabinoid, anandamid wywołuje kilka efektów. Wydawało się, że wywołuje on poczucie szczęśliwości zyskując odpowiedni tytuł molekuły szczęścia. Naukowcy zwrócili również uwagę, że mógł mieć związek z pamięcią, motywacją, procesem myślenia, bólem, apetytem i płodnością.

Anandamid posiada również zdolność wywoływania neurogenezy, czyli tworzenia nowych komórek nerwowych. W ten sposób wykazywał "przeciwlękowe i antydepresyjne działanie". Lista korzyści z anandamidu jest długa, ale ten związek chemiczny ma jeden minus. Ponieważ jest wytwarzany naturalnie, nasze ciało rozbija go niesłychanie szybko.

Co możesz zrobić, żeby naturalnie zwiększyć produkcję anandamidu przez nasz organizm?

Szybkie pozbywanie się anandamidu z ciała to powód dlaczego nie jesteśmy w stałym stanie szczęścia. Nie wszystko jednak stracone. Jest kilka sposobów, żeby naturalnie zwiększyć poziom anandamidu.

Dieta

Najlepsza wiadomość? Masz teraz wymówkę, żeby objadać się czekoladą. Dzięki zawartości substancji o nazwie teobromina czekolada jest uważana za przyczynę zwiększonej produkcji anandamidu w mózgu. Teobromina może również spowalniać rozbijanie anandamidu dając szereg korzyści. Dla najlepszych rezultatów jedz więcej gorzkiej czekolady, niż mlecznej - im bliżej czystego kakao tym lepiej. To zapewnia większe stężenie teobrominy i mocnych flawonoidów.

CBD, hempseed oil, and healthy food

Jeśli nie jesteś fanem czekolady, to najbardziej odpowiednim zamiennikiem są trufle. Nie te magiczne, ale czarne grzyby rosnące w ziemi. Używane przez najlepszych kucharzy na świecie, czarne trufle to bardzo poszukiwany delikates. Jeśli Cię na nie stać, trufle zawierają bogactwo anandamidu. Na szczęście istnieją tańsze alternatywy. Herbata, pietruszka i seler również mogą zwiększyć produkcję anandamidu.

Ćwiczenia

Bieganie to nie tylko świetny sposób na utrzymanie formy i zrzucenie wagi. Badania opublikowane w **Journal of Experimental Biology pokazały, że ćwiczenia zwiększają produkcję endokannabinoidów. Już po 30 minutach biegania ludzie i psy doświadczali wzrost poziomów AEA. Niestety chodzenie nie jest tak efektywne. Żeby osiągnąć jak najbardziej znaczące korzyści skup się na aktywności akrobatycznej i spraw, żeby serce zabiło mocniej.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?