Jak shilajit wpływa na organizm?

Published:

Jak Shilajit wpływa na organizm? Wyjaśnienie potężnych efektów

Shilajit to starożytna substancja lecznicza, która od wieków stosowana jest w tradycyjnych systemach leczniczych. Ale co współczesna nauka mówi nam o tym, co shilajit faktycznie robi z ludzkim ciałem?

W tym artykule przeanalizujemy główne efekty działania shilajit i poprzemy każdy z nich badaniami naukowymi. Dzięki temu będą Państwo w stanie zrozumieć, czy i w jaki sposób shilajit może korzystnie wpłynąć na Państwa witalność i samopoczucie.

Shilajit20

Energetyzujący Adaptogen

Shilajit jest klasyfikowany jako zioło adaptogenne. Co to oznacza? Adaptogeny, takie jak shilajit, pomagają organizmowi przystosować się do różnych czynników stresogennych i odnaleźć równowagę.

W szybko zmieniającym się współczesnym świecie mamy do czynienia ze stresorami fizycznymi, takimi jak zła dieta, brak ruchu, narażenie na toksyny itp. Mamy również do czynienia z wieloma stresorami psychicznymi i emocjonalnymi.

Z czasem te stresory nas wyczerpują. Czujemy się zmęczeni, niespokojni i mamy trudności z koncentracją.

Shilajit na ratunek - przeciwdziała chronicznemu stresowi i rewitalizuje organizm na poziomie komórkowym. Osoby suplementujące shilajit zgłaszają, że czują się:

 • Więcej energii fizycznej i psychicznej
 • Poprawa nastroju i samopoczucia
 • Lepsza zdolność do radzenia sobie z wymaganiami życia

Te energetyzujące, równoważące korzyści mają sens, gdy weźmie się pod uwagę gęstość składników odżywczych shilajit...

Zawiera minerały i kwas fulwowy

Głównymi aktywnymi składnikami shilajit, które wywołują efekty w organizmie są:

 • Kwas fulwowy - jest to rodzaj związku powstającego, gdy materia roślinna rozkłada się przez miliony lat. Ma niesamowite zdolności transportowania minerałów.
 • Dibenzo-α-pirony - te ochronne przeciwutleniacze wychwytują wolne rodniki i zwalczają stany zapalne.
 • Ponad 80 minerałów w formie jonowej, w tym wiele wspierających metabolizm energetyczny, takich jak żelazo, miedź i kobalt.

Obecne są również różne inne metabolity roślinne, aminokwasy i witaminy.

Ale prawdziwa moc pochodzi z tego, jak połączenie tych naturalnych związków oddziałuje na naszą fizjologię...

Wspiera produkcję energii i mitochondria

Gęsty pakiet kofaktorów w shilajit jest zaangażowany w krytyczne procesy bioenergetyczne.

W szczególności shilajit poprawia funkcjonowanie mitochondriów. Mitochondria to "elektrownie" w naszych komórkach, które wytwarzają energię ATP.

Zwiększając aktywność mitochondriów, shilajit zwiększa oddychanie komórkowe i daje efekt energetyzujący.

Shilajit6

Zwiększa status ATP

Bezpośrednie pomiary potwierdzają, że shilajit podnosi poziom ATP w organizmie. ATP (adenozynotrifosforan) jest główną walutą energii komórkowej, która napędza procesy fizjologiczne.

Wyższy poziom ATP przekłada się na lepszą wydajność - zarówno fizyczną, poznawczą, reprodukcyjną, jak i innych procesów życiowych. Shilajit dostarcza surowych materiałów energetycznych, dzięki czemu organizm ma więcej "paliwa w baku".

Optymalizuje poziom hormonów u kobiet i mężczyzn

Gęste składniki odżywcze zawarte w shilajit regulują różne hormony, co przynosi kaskadowe korzyści:

 • Testosteron - Liczne badania na ludziach i zwierzętach wykazują wzrost poziomu całkowitego i wolnego testosteronu. U niepłodnych mężczyzn poprawa jest szczególnie wyraźna.
 • Hormonytarczycy T3 i T4 - te regulatory metaboliczne często ulegają osłabieniu w wyniku stresu i złego odżywiania. Shilajit działa ochronnie i stymulująco na czynność tarczycy.
 • Płodność - Shilajit zwiększa poziom hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Wraz z testosteronem, te ulepszenia rewitalizują układ rozrodczy.
 • Hormon wzrostu - niektóre wstępne dowody sugerują, że shilajit wyzwala większe uwalnianie hormonu wzrostu, wspomagając gojenie się tkanek i regenerację.

Chociaż badania trwają, jasne jest, że shilajit przywraca optymalną równowagę hormonalną tam, gdzie jest to potrzebne.

Może pomóc w dostosowaniu wysokości

Co ciekawe, shilajit był tradycyjnie stosowany przez kultury górskie, takie jak Himalaje, w celu lepszej aklimatyzacji na dużych wysokościach. Nauka może teraz dowiedzieć się, dlaczego...

Niektórzy badacze odkryli, że stabilizuje on geny indukowane niedotlenieniem u zwierząt. Te specjalne geny są aktywowane, aby pomóc organizmowi dostosować się do środowiska o niskiej zawartości tlenu.

Wspomagając tę reakcję genów, shilajit umożliwia komórkom lepsze radzenie sobie w rozrzedzonym górskim powietrzu. Potrzeba jeszcze więcej badań, aby zweryfikować tę wyjątkową korzyść.

Profil bezpieczeństwa i skutki uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, shilajit ma doskonały profil bezpieczeństwa zgodnie z dotychczasowymi badaniami. Efekty uboczne są rzadkie przy powszechnie zalecanych dawkach. Zgłoszone działania niepożądane obejmują:

 • Łagodne dolegliwości żołądkowe w przypadku przyjmowania bez jedzenia
 • Potencjalna wysypka alergiczna
 • Zmiany częstości akcji serca/ciśnienia krwi (zwykle przejściowe)

Jednak długa historia tradycyjnego stosowania shilajit sugeruje, że te skutki uboczne są rzadkie. Proszę tylko uważać na własne reakcje.

Teraz, gdy znają już Państwo naukę...

Czy warto wypróbować suplementację Shilajit?

Tradycyjna ajurwedyjska mądrość mówi nam, że shilajit może odmłodzić ciało i spowolnić starzenie. Współczesne badania potwierdzają te potężne efekty zdrowotne.

Jeśli zmagają się Państwo ze zmęczeniem, osłabieniem i przewlekłym stresem - suplementacja shilajit może ożywić Państwa ciało i umysł na najgłębszych poziomach komórkowych.

Wciąż zadziwia mnie, jak ta starożytna smoła lecznicza odżywia nasz metabolizm energetyczny na tak wiele sposobów. Kwas fulwowy transportujący minerały działa w harmonii z kluczowymi hormonami i ekspresją genów, które dostrajają witalność.

Tak więc, chociaż więcej badań wciąż czeka na wyniki, shilajit zapewnia namacalne rezultaty, które można poczuć...

Proszę spróbować samemu - może się Pan zdziwić, co czarna maź z wysokogórskich skał może zrobić z ludzką fizjologią!

Często zadawane pytania na temat Shilajit

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące shilajit i jego wpływu na ludzki organizm.

Jakie jest pochodzenie Shilajit?

Shilajit to substancja podobna do smoły, która wydobywa się spomiędzy skał w pasmach górskich w Azji, zwłaszcza w Himalajach. Powstaje w wyniku wielowiekowego rozkładu roślin zmieszanych z metabolitami drobnoustrojów. Ludzie używali shilajit przez tysiąclecia jako środek odmładzający w tradycyjnych systemach medycznych, takich jak Ayurveda.

Jak przyjmować Shilajit?

Najczęstszym sposobem przyjmowania shilajit jest suplementacja w postaci kapsułek lub proszku. Zalecana dawka może zależeć od metody przyjmowania i Państwa potrzeb. Proszę postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu lub skonsultować się z lekarzem medycyny integracyjnej.

Shilajit ma silny smak, więc picie go w postaci herbaty lub nalewki jest dla większości mniej przyjemne. Tradycyjne jest jednak spożywanie go rozpuszczonego w mleku.

Kiedy należy przyjmować Shilajit?

Często zaleca się przyjmowanie shilajit z samego rana na czczo. Taki czas pozwala na optymalne wchłanianie przez jelita. Odczekanie co najmniej 30 minut przed posiłkiem również pomaga mu działać najskuteczniej.

Jeśli shilajit daje Państwu nadmiar energii, która nie pozwala zasnąć w nocy, proszę spróbować przyjmować go wcześniej w ciągu dnia. Jak zawsze, idealny schemat zależy od Państwa organizmu i stylu życia.

Czy można przyjmować Shilajit codziennie?

Nie ma ścisłych wymagań, że shilajit musi być stosowany cyklicznie, aby uniknąć skutków ubocznych. Dowody sugerują, że jest on bezpieczny i korzystny do długotrwałego codziennego stosowania, podobnie jak w różnych tradycyjnych systemach leczniczych.

Proszę słuchać sygnałów swojego organizmu dotyczących odpowiednich przerw w przyjmowaniu suplementów. Ale shilajit może być przyjmowany codziennie bez powodowania uzależnienia lub tolerancji.

Czy Shilajit wchodzi w interakcje z lekami?

Jak dotąd nie odnotowano żadnych negatywnych interakcji między shilajitem a lekami farmaceutycznymi. Jednak cordyceps, inny grzyb leczniczy, może wchodzić w interakcje. Dopóki nie zostanie przeprowadzonych więcej badań, proszę zachować ostrożność.

Proszę porozmawiać z lekarzem na temat tego, czy shilajit jest dla Państwa odpowiedni, jeśli przyjmują Państwo obecnie leki na receptę, zwłaszcza leki psychotropowe, leki na cukrzycę lub leki immunosupresyjne. Proszę zaprzestać przyjmowania shilajit, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy.

Czy dzieci lub nastolatki mogą przyjmować Shilajit?

Żadne badania nie analizowały bezpieczeństwa shilajit dla dzieci lub nastolatków poniżej 18 roku życia. Wszystkie obecne dowody dotyczą wyłącznie dorosłych powyżej 18 roku życia.

Dlatego też shilajit nie może być obecnie zalecany jako bezpieczny lub korzystny dla osób poniżej 18 roku życia. Proszę trzymać się wytycznych dotyczących dawkowania dla dorosłych, aby zachować ostrożność do czasu przeprowadzenia specjalistycznych badań pediatrycznych nad shilajit.

Jak zawsze, proszę skonsultować się z lekarzem przed podaniem jakiegokolwiek nowego suplementu ziołowego dzieciom lub młodzieży, zanim dostępne będą wystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa w tej populacji.

Podsumowanie

Shilajit to starożytna substancja lecznicza, która od wieków stosowana jest w tradycyjnych systemach leczniczych, takich jak ajurweda i tradycyjna medycyna chińska. Współczesna nauka potwierdza wiele tradycyjnych zastosowań shilajitu, zwłaszcza w odniesieniu do zwiększonej energii, wytrzymałości i witalności. Shilajit zawiera trzy główne składniki aktywne - kwas fulwowy, przeciwutleniacze zwane dibenzo-α-pironami oraz ponad 80 różnych minerałów. Związki te współpracują ze sobą w celu optymalizacji produkcji energii komórkowej poprzez poprawę funkcji mitochondriów i zwiększenie poziomu ATP. Poprawiając metabolizm energetyczny na podstawowym poziomie, suplementacja shilajit może łagodzić zmęczenie, zwiększać odporność, poprawiać funkcje poznawcze i wspierać ogólne samopoczucie. Badania kliniczne pokazują również, że shilajit może regulować kluczowe hormony, takie jak testosteron, tarczyca i hormony płodności. Wstępne badania sugerują, że może on nawet pomóc w lepszej aklimatyzacji w środowiskach wysokogórskich. Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania, shilajit ma solidny profil bezpieczeństwa z minimalnymi skutkami ubocznymi w zalecanych dawkach. Jeśli zmagają się Państwo z niskim poziomem energii, witalności i chronicznym zmęczeniem lub stresem - shilajit może pomóc w odmłodzeniu funkcjonowania komórek.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?