Czy shilajit redukuje tłuszcz z brzucha?

Published:

Czy Shilajit pomaga stracić tłuszcz z brzucha?

Shilajit to starożytna ajurwedyjska substancja podobna do żywicy, która ostatnio zyskała na popularności ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Jednym z często zadawanych pytań jest: czy shilajit może pomóc w utracie uporczywego tłuszczu z brzucha?

Shilajit15

Czym jest Shilajit?

Shilajit składa się z organicznej materii roślinnej i metabolitów mikrobiologicznych, które znajdują się w szczelinach skalnych w regionach górskich w całej Azji. Od wieków stosowany jest w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia różnych schorzeń.

Niektóre ze zgłaszanych korzyści shilajit obejmują:

 • Działanie przeciwzapalne
 • Właściwości przeciwutleniające
 • Zwiększona energia i wytrzymałość
 • Stymulacja metabolizmu
 • Regulacja hormonów

Ale czy badania potwierdzają stosowanie shilajit w celu utraty wagi i redukcji tłuszczu z brzucha?

Shilajit i metabolizm

Niektórzy zwolennicy twierdzą, że shilajit może przyspieszyć metabolizm i promować utratę tłuszczu w całym organizmie.

Szybszy metabolizm pomaga spalać więcej kalorii zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej. Z czasem przyspieszony metabolizm i deficyt kalorii mogą prowadzić do utraty wagi.

Badania nad wpływem shilajit na metabolizm są obecnie ograniczone. Niektóre badania wskazują jednak na potencjalnie korzystne efekty:

 • Jedno z badań na otyłych szczurach wykazało, że shilajit pomaga zwiększyć metabolizm lipidów, zapobiegając gromadzeniu się tłuszczu.
 • Dodatkowe badania na gryzoniach wykazały zwiększony poziom hormonów tarczycy T3 i T4, które kontrolują tempo metabolizmu.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, niektóre dowody wskazują na shilajit jako środek wspomagający metabolizm.

Shilajit może pomóc obniżyć poziom kortyzolu

Kortyzol jest znany jako "hormon stresu" - a wysoki poziom kortyzolu jest powiązany ze zwiększonym magazynowaniem tłuszczu z brzucha w czasie.

Niektóre badania donoszą, że shilajit może pomóc obniżyć poziom kortyzolu, zmniejszając gromadzenie się tłuszczu na brzuchu:

 • W jednym z badań uczestnicy przyjmowali shilajit przez 90 dni. Poziom kortyzolu spadł średnio o ponad 24%.
 • Dodatkowe odkrycia pokazują, że shilajit może regulować CRH, hormon, który wyzwala uwalnianie kortyzolu.

Kontrolując poziom kortyzolu, shilajit może zapobiegać odkładaniu się tłuszczu w okolicy brzucha.

Inne potencjalne korzyści związane z utratą tkanki tłuszczowej

Oprócz szybszego metabolizmu i niższej produkcji kortyzolu, niektóre badania wskazują na inne efekty przeciw otyłości shilajit:

 • Regulacja profili lipidowych
 • Zwiększony rozkład tłuszczu
 • Zmniejszona aktywność komórek tłuszczowych
 • Tłumienie apetytu

Chociaż potrzebne są dalsze badania, wczesne wyniki są obiecujące dla shilajit jako środka wspomagającego kontrolę wagi.

Shilajit

Dawkowanie dla efektów utraty tłuszczu

W większości badań dotyczących utraty tkanki tłuszczowej stosuje się od 200 do 400 mg shilajit dziennie. Najlepiej jednak postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub lekarza ajurwedyjskiego.

Aby doświadczyć jakichkolwiek korzyści z tłuszczu z brzucha shilajit, proszę poczekać co najmniej 2-3 miesiące na wyniki. Postępy mogą być stopniowe, ale skumulowane efekty mogą się sumować w czasie.

Podsumowanie

Chociaż dane dotyczące ludzi są ograniczone, wczesne badania sugerują:

Shilajit wykazuje potencjał jako naturalny spalacz tłuszczu i wzmacniacz metabolizmu. Właściwości takie jak kortyzol i regulacja apetytu również dobrze wróżą w walce z upartym tłuszczem z brzucha.

Jednakże, shilajit nie jest szybkim rozwiązaniem ani magiczną kulą do dramatycznej utraty wagi z dnia na dzień. Odpowiednio stosowany jako część zdrowego stylu życia, shilajit może przyspieszyć i poprawić wysiłki związane z utratą tkanki tłuszczowej.

Przed wypróbowaniem shilajit należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia. Choć ogólnie bezpieczny, shilajit wchodzi w interakcje z niektórymi lekami.

Często zadawane pytania dotyczące Shilajit na utratę tłuszczu z brzucha

Shilajit stał się ostatnio popularny jako naturalny suplement na odchudzanie i spalanie tłuszczu z brzucha. Ale prawdopodobnie nadal mają Państwo wiele pytań, jeśli rozważają Państwo wypróbowanie shilajit.

Poniżej omówimy niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących stosowania shilajit w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Jakie są aktywne związki w Shilajit?

Shilajit zawiera wiele korzystnych związków, w tym:

 • Kwas fulwowy - zapewnia transport minerałów i korzyści przeciwutleniające
 • Dibenzo-alfa-pirony - mogą obniżać poziom tłuszczu i stymulować metabolizm
 • Glikozydy fenolowe - przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny

Te naturalne związki roślinne prawdopodobnie współpracują ze sobą, aby wywołać efekty zdrowotne i odchudzające shilajit.

Czy przyjmowanie Shilajit jest bezpieczne?

Przyjmowany w umiarkowanych dawkach, shilajit jest ogólnie uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany.

Należy jednak zachować ostrożność w przypadku bardzo wysokich dawek przekraczających 1000 mg dziennie, ponieważ bezpieczeństwo jest niepewne.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego suplementu, stosowanie shilajit należy najpierw omówić z lekarzem, zwłaszcza w przypadku ciąży, karmienia piersią lub przyjmowania leków. Proszę przerwać stosowanie, jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne.

Jak należy przyjmować Shilajit na odchudzanie?

Według większości badań, 200-400 mg dziennie jest wystarczające do uzyskania efektów spalania tłuszczu. Dawka ta jest często dzielona na 2-3 mniejsze dawki.

Najlepiej przyjmować shilajit 20-30 minut przed posiłkiem, aby wzmocnić jego właściwości blokujące apetyt i tłuszcz.

Proszę uzbroić się w cierpliwość - stopniowe efekty odchudzania brzucha mogą potrwać 2 miesiące lub dłużej. Jednak przy konsekwentnym stosowaniu wyniki utraty tkanki tłuszczowej mogą z czasem narastać.

Jakie zmiany w diecie i stylu życia wzmacniają działanie Shilajit?

Przyjmowanie shilajit na tłuszcz z brzucha działa najlepiej w połączeniu ze zdrowym odżywianiem, ćwiczeniami i nawykami dotyczącymi stylu życia, w tym:

 • Zbilansowana dieta o kontrolowanych porcjach
 • Trening siłowy i ćwiczenia cardio
 • Odpowiedni sen i zarządzanie stresem
 • Aktywność przez cały dzień

Wprowadzenie tych zmian wzmacnia właściwości shilajit w zakresie spalania tłuszczu i odchudzania, zapewniając lepsze, długotrwałe efekty.

Jakie inne suplementy wzmacniają działanie Shilajit?

Niektóre suplementy, które mogą wzmocnić właściwości shilajit w walce z tłuszczem na brzuchu, obejmują:

 • Guggul - ajurwedyjskie zioło wspomagające wydzielanie hormonów tarczycy
 • Zielona herbata Matcha - dostarcza przeciwutleniaczy poprawiających metabolizm
 • Ocet jabłkowy - reguluje poziom cukru we krwi, pomaga kontrolować apetyt i magazynowanie tłuszczu.

Stworzenie spersonalizowanego "stosu" może zoptymalizować działanie shilajit pod kątem utraty tkanki tłuszczowej.

Czy Shilajit pomoże mi stracić tłuszcz z brzucha z dnia na dzień?

Nie - nie ma cudownych leków na tłuszcz na brzuchu. Każdy produkt, który twierdzi, że spowoduje radykalną utratę tkanki tłuszczowej w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni, jest prawdopodobnie oszustwem marketingowym.

Shilajit działa stopniowo przez tygodnie i miesiące, pomagając kontrolować apetyt, blokując wchłanianie tłuszczu, zwiększając jego rozkład i wspierając szybszy metabolizm.

W połączeniu z dietą, ćwiczeniami i zmianami stylu życia, shilajit może przyspieszyć proces odchudzania - ale spektakularne rezultaty wymagają poświęcenia i cierpliwości.

Co jeśli Shilajit nie działa na mnie?

W przypadku każdego suplementu reakcje mogą różnić się indywidualnie w zależności od takich czynników jak:

 • Dawkowanie i czas
 • Dieta i nawyki związane ze stylem życia
 • Podstawowe warunki zdrowotne
 • Genetyka i chemia ciała

Jeśli przyjmowany konsekwentnie przez 2-3 miesiące wraz ze zdrowymi zmianami bez rezultatów, shilajit na tłuszcz z brzucha może po prostu nie być dla Państwa skuteczny. Proszę rozważyć odstawienie preparatu na 1 miesiąc, a następnie ponowić próbę.

Proszę również skonsultować się z lekarzem, jeśli shilajit nie działa, ponieważ może to być związane z podstawową kwestią, którą należy najpierw rozwiązać, zanim pojawią się korzyści. Można też zbadać inne alternatywy spalania tłuszczu, które mogą być lepsze dla Państwa organizmu.

Podsumowanie

Shilajit to żywica lecznicza pochodząca ze skał górskich, która zyskała popularność jako naturalny suplement zdrowotny. Odnotowano wiele korzyści płynących ze stosowania shilajit, w tym poprawę energii, działanie przeciwstarzeniowe i zwiększoną wydajność. Jednak jednym z najbardziej intrygujących zastosowań jest wykorzystanie shilajit do odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu. Jako ajurwedyjskie zioło, shilajit był stosowany od wieków w leczeniu otyłości i regulacji metabolizmu tłuszczów. Nauka odkrywa obecnie mechanizmy stojące za tymi efektami spalania tłuszczu. Badania wykazały, że shilajit może przyspieszyć metabolizm, kontrolować hormony apetytu, takie jak leptyna, obniżać poziom lipidów, regulować poziom kortyzolu i zwiększać poziom hormonów tarczycy. Ta kombinacja pomaga spalić ogólną tkankę tłuszczową, jednocześnie celując w uparty tłuszcz brzuszny i trzewny. Dawki pomiędzy 200-400 mg dziennie są najlepsze dla utraty tkanki tłuszczowej w oparciu o aktualne badania. A shilajit działa jeszcze lepiej w połączeniu ze zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami i innymi pozytywnymi nawykami związanymi ze stylem życia. Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania kliniczne, wstępne dowody potwierdzają, że shilajit jest nowym naturalnym suplementem odchudzającym i spalającym tłuszcz.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?