Co nauka mówi o CBDV?

Published:

Co to jest kannabidiwarin (CBDV)?

Z powodu bardzo podobnych nazw, naturalnym jest założenie, że CBDV jest takie samo, jak jego kannabinoidowy bliźniak CBD. Z grubsza to założenie byłoby prawdziwe. Na poziomie molekularnym struktura chemiczna CBDV przypomina CBD, ale jeśli cofniemy się kilka kroków na szlaku biosyntezy (reakcji, które tworzą różne kannabinoidy) możemy zacząć identyfikować kilka podstawowych różnic przejawianych przez CBDV.

Musimy cofnąć się o około dwa kroki od CBDV, żeby zrozumieć trochę więcej o tym, jak powstaje. Jeden z podstawowych kannabinoidów, CBGVA, reaguje na obecność enzymu CBDA, żeby stać się CBDVA. Choć jesteśmy blisko, to ciągle musimy usunąć związki kwasowe, żeby powstał bardziej skoncentrowany i stabilny kannabinoid. Gdy wystawimy CBDVA na działanie ciepła otrzymamy omawiany związek, CBDV. Pomimo faktu, że odszyfrowanie sposobu powstawania CBDV zajęło naukowcom trochę czasu, ten kannabinoid przyciągnął uwagę świata farmaceutycznego.

Co czyni CBDV innym?

Głównym powodem zainteresowania kannabidiwarinen jest sposób, w jaki wchodzi w interakcję z ciałem. Dwa najbardziej znane kannabinoidy, CBD i THC, wywołują reakcję opartą na sposobie, w jaki stymulują nasz układ endokannabinoidowy ("endocannabinoid system", ECS). Konkretnie wiążą się/antagonizują receptory CB1 i CB2 znajdujące się w naszym ciele, które są połączone z ECS. CBDV jest wyjątkowe, ponieważ nie wywołuje reakcji u żadnego receptora CB. Zamiast tego sekretem leczniczego potencjału CBDV jest sposób, w jaki może aktywować lub znieczulić nasze kanały związane z receptorami przejściowego potencjału ("transient receptor potential channels", kanały TRP).

Czym są kanały TRP?

Prostszym sposobem na wizualizację kanałów TRP jest myślenie o nich jak o wskaźnikach w samochodzie. Jeśli Twoje ciało jest samochodem, to różne części silnika to Twoje komórki. Nasze kanały TRP działają jak wskaźniki mające na celu monitorowanie różnych doznań w komórkach plazmatycznych. Tak jak w samochodzie, jeśli kanały TRP przesuną się na ekstremalne końcówki skali mogą pojawić się problemy. Samochód zepsułby się, gdy wskaźnik temperatury osiągnął zbyt dużą temperaturę lub zacząłby gorzej pracować, jeśli wskaźnik ciśnienia zacząłby oscylować. Podobne zasady mają zastosowanie w kanałach TRP, ponieważ komórki używają ich do decydowania, jakie podjąć działania, kiedy doświadczają wrażeń takich jak ból, temperatura czy nacisk.

Nie daj się zniechęcić skomplikowanej nazwie tych kanałów. Odgrywają bardzo ważną, zakulisową rolę. Bez nich ludzki organizm nie mógłby panować nad kilkoma odczuwanymi wrażeniami. Kanały TRP są również kategoryzowane w rodziny, w zależności od komórek plazmatycznych, w których są obecne. Być może zastanawiasz się, co kanały TRP mają wspólnego z kannabinoidem CBDV? Cóż, pamiętasz jak te kanały pośredniczą we wrażeniach wewnątrz komórek?

Związek między kanałami TRP i epilepsją

Jedna konkretna rodzina kanałów TRP (TRPV1) jest łączona z występowaniem kilku typów epilepsji. Kiedy wskaźnik TRPV1 jest nadmiernie stymulowany, wysyła zbyt wiele sygnałów do komórek. Nadpobudliwość tych konkretnych kanałów przyczynia się do napadów padaczkowych. Tutaj wchodzi CBDV. Wstępne badania pokazały, że wymierzone dawki CBDV mogą zmniejszyć czułość kanałów TRPV1, tak więc wykazując działanie przeciwpadaczkowe. CBDV może uspokoić te kanały, przywracając równowagę i zapobiegając bombardowaniu sygnałami.

Kanały TRP znajdują się w całym ciele, więc ich pośrednictwo jest żywotnie ważne. Przywracanie równowagi, lub homeostazy, to naturalny proces w ludzkim ciele. Zrównoważone układy biologiczne mogą zapobiec występowaniu wielu szkodliwych przypadłości. W przypadku kanałów TRP, mutacje zostały skojarzone z chorobami neurodegeneracyjnymi. To czyni badania nad CBDV bardzo ważnymi, albowiem ten kannabinoid może mieć dalsze korzystne działanie na ludzki organizm.

Związek między CBDV i 2-AG

Drugą ważną cechą CBDV jest jego zdolność na wpływanie na produkcję 2-arachidonyloglicerolu (2-AG), jednego z endokannabinoidów w naszym ciele. Jest to również jeden z atrybutów różniących CBDV od możliwości CBD. Zapobiegając powstaniu enzymu lipazy diacyloglicerolowej, organizm nie może prawidłowo syntezować 2-AG, tak jak powinien. Podczas gdy kliniczne implikacje zdolności CBDV do powstrzymywania 2-AG nie są znane, to nie powstrzymuje to CBDV od spełniania swoich przeciwpadaczkowych obowiązków.

Poprawa absorpcji kannabinoidów.

Wszystkie te potencjalne zastosowania CBDV brzmią fantastycznie, ale w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. CBDV ma bardzo niską rozpuszczalność w wodzie, co oznacza, że nie jest od razu absorbowane przez ciało i jest często niszczone przez enzymy trawienne, zanim zacznie działać. Jeśli przyjmujesz CBDV doustnie, to najczęściej mniej niż 6% dostanie się do krwiobiegu. To stawia spore wyzwanie przed firmami farmaceutycznymi. Skuteczność CBDV może być niewystarczająca nie ze względu na jego własne zdolności, ale ponieważ organizm nie może go w prawidłowy sposób absorbować.

Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu w postaci liposomów. To malutkie, kuliste bańki ochronne zbudowane z fosfolipidów. Te fosfolipidy działają w warstwach, aby dostarczyć leki farmaceutyczne w bardziej skoncentrowanych dawkach. Dzięki umieszczeniu aktywnych związków w liposomie, substancja chemiczna jest chroniona przed enzymami trawiennymi ciała. W przypadku CBDV, mała rozpuszczalność w wodzie może być skontrowana przez ochronę związku przez liposomy. Takie samo rozwiązanie może być zastosowane do innych kannabinoidów, zwiększając ich moc (biodostępność) i skuteczność.

Przyszłość CBDV

Obecnie nasza wiedza na temat CBDV jest bardzo ograniczona. Jednakże to, co już odkryliśmy może być ogromnie ważne w leczeniu kilku schorzeń. Na szczęście firmy farmaceutyczne podzielają ten pogląd i ten kannabinoid szybko zyskuje rozgłos w środowiskach akademickich. Na horyzoncie jest więcej badań, więc to powinna być tylko kwestia czasu, zanim zaczniemy w pełni rozumieć prawdziwe możliwości CBDV.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?