Czym są terpeny?

Published:

Czym są terpeny?

Rozległy świat aromatycznych terpenów

Orzeźwiające zapachy cytryny, sosny, eukaliptusa i konopi mają ze sobą coś wspólnego. Za ich zapach odpowiadają związki organiczne zwane terpenami. Terpeny to duża klasa aromatycznych substancji chemicznych występujących w wielu różnych roślinach, żywności i olejkach eterycznych. W konopiach terpeny znajdują się w trichomach; maleńkich kryształach w kształcie grzybów, które pokrywają liście i kwiaty.

Istnieje więcej niż tylko garstka terpenów. Uważa się, że istnieje ich ponad sto. Każdy z nich ma nieco inną strukturę chemiczną i jako taki zapewnia ekskluzywny aromat. Chociaż mogą one być atrakcyjne dla naszego zmysłu węchu, ich głównym zadaniem jest ochrona roślin poprzez odstraszanie bakterii, grzybów i szkodników.

Na szczęście dla nas, badania wykazały, że terpeny mogą nie tylko zapewniać przyjemny aromat lub odstraszać drapieżniki. Stwierdzono również, że wywołują one szeroki zakres efektów biologicznych u ludzi, co omówimy bardziej szczegółowo wkrótce.

Ile jest terpenów i jak się nazywają?

Jak sugerowaliśmy wcześniej, terpeny nie występują wyłącznie w konopiach. Jeśli otworzą Państwo szafkę kuchenną, znajdą Państwo codzienne produkty spożywcze, które również charakteryzują się wysokim stężeniem terpenów, takie jak czarny pieprz, mango lub trawa cytrynowa.

Chociaż istnieje ponad sto różnych terpenów, niektóre z nich są bardziej powszechne niż inne. Dobrze znane terpeny obejmują następujące:

- Mircen

Mircen jest najbardziej znanym terpenem występującym w gatunku Cannabis sativa, ale występuje również w koniczynie, szałwii, chmielu i kminku.

- Limonen

Proszę przypomnieć sobie orzeźwiający zapach cytryny, o którym wspominaliśmy wcześniej - to zasługa limonenu. Terpen ten jest powszechnie stosowany w perfumach, kosmetykach i odświeżaczach powietrza.

- β-kariofilen

Pikantny i pieprzny beta-kariofilen jest najbardziej znany ze swojej obecności w czarnym pieprzu, goździkach i cynamonie.

- Linalool

Natychmiast rozpoznają Państwo kwiatowy aromat linalolu. Jest to ostry terpen najczęściej występujący w lawendzie.

Co sprawia, że terpeny są wyjątkowe?

Terpeny są istotne nie tylko ze względu na ich zapach, ale także ze względu na ich potencjalną synergię z kannabinoidami, takimi jak CBD, CBN i CBG w organizmie człowieka.

Proszę wyobrazić sobie roślinę konopi jako duży szklany słoik. Najpierw wypełniamy ten słoik kamieniami; są to kannabinoidy, największa grupa związków. Następnie używamy mniejszych kamyków, aby wypełnić niektóre luki; to są nasze terpeny. Na koniec, aby wypełnić słoik, wsypujemy piasek - flawonoidy i inne niezbędne cząsteczki. Potrzebne są wszystkie elementy, aby roślina była całością.

Co więcej, istnieją dowody sugerujące, że gdy kannabinoidy i terpeny występują razem, ich odpowiednie efekty biologiczne są wzmocnione. Zjawisko to - znane jako efekt otoczenia - sprawia, że cząsteczki znajdujące się w konopiach są wyjątkowe. Jednakże, nawet w izolacji, badania wykazały, że terpeny mogą mieć własny wpływ biologiczny.

Jakie działanie mają terpeny?

Potencjał terpenów wydaje się być ogromny. W przeglądzie przeprowadzonym przez Brytyjskie Towarzystwo Farmakologiczne stwierdzono, że terpeny wykazują "unikalne efekty terapeutyczne, które mogą w znaczący sposób przyczynić się do efektów otoczenia ekstraktów leczniczych na bazie konopi indyjskich". Następnie dodano, że interakcje między kannabinoidami i terpenami mogą prowadzić do "synergii w leczeniu bólu, stanów zapalnych, depresji, lęków, uzależnień, epilepsji, raka, infekcji grzybiczych i bakteryjnych".

Krótko mówiąc, podczas gdy kannabinoidy mogą być gwiazdami serialu, mogą one mieć jeszcze większy wpływ dzięki wsparciu terpenów. Wciąż pozostaje o wiele więcej do odkrycia na temat wewnętrznego działania terpenów i chociaż powyżej wymieniliśmy kilka popularnych, to są one tylko wierzchołkiem góry lodowej. W przyszłych artykułach będziemy nadal badać terpeny bardziej szczegółowo, aby dowiedzieć się dokładnie, do czego mogą być zdolne.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?