Co to jest CBGA? 

Co to jest CBGA?

CBGA jest jednym z kilku kwasów kannabinoidowych występujących w roślinach cannabis. Znane jako „kannabinoid macierzysty”, CBGA działa jako prekursor wielu innych członków rodziny kannabinoidów. Oprócz odgrywania kluczowej roli w biosyntezie kannabinoidów, CBGA może mieć także zastosowanie u wielu ludzi. Przyjrzyjmy się bliżej tej interesującej cząsteczce.

CBGA: macierzysty kannabinoid

CBGA, czyli kwas kannabigerolowy, odgrywa kluczową rolę w powstawaniu kannabinoidów w roślinach cannabis. W wyniku szeregu reakcji chemicznych, trichomy wytwarzają kwas oliwetolowy (OA) i difosforan geranylu (GPP). Obie te cząsteczki są przekształcane w CBGA przez specyficzny enzym — syntazę CBGA. Po zsyntetyzowaniu, CBGA może przekształcić się w wiele kwasów kannabinoidowych, w zależności od enzymu katalizującego reakcję. Syntaza THCA, syntaza CBDA i syntaza CBCA przekształcają CBGA odpowiednio w THCA, CBDA i CBCA.

Jednak w odpowiednich warunkach i przed tymi procesami, CBGA może również przekształcić się w kannabinoid CBG. Grupa karboksylowa oddziela się od cząsteczki pod wpływem ciepła. Ten proces — znany jako dekarboksylacja — tworzy CBG. Znane głównie jako drugorzędny kannabinoid, CBG zaczyna zyskiwać popularność w świecie konopi. Coraz więcej produktów CBG trafia na rynek, a hodowcy opracowali odmiany marihuany, które posiadają profile kannabinoidowe składające się w 100% z CBG.

CBGA odgrywa także inne podstawowe role w roślinach cannabis. Jako metabolit wtórny, pomaga kierować zasoby w stronę kwiatów w celu produkcji żywicy oraz nasion. Cząsteczka osiąga ten imponujący wyczyn, wspierając zaprogramowaną w liściach śmierć komórek, oszczędzając tym samym niezbędną energię.

Co to jest CBGA?

Efekty uboczne

Niestety CBGA pozostaje stosunkowo niedokładnie zbadane. Brak badań na ludziach pozostawia dużą lukę w wiedzy na temat tego kannabinoidu. Nie ma solidnych danych dotyczących możliwych skutków ubocznych substancji. Wiemy, że podobnie jak CBD, CBGA nie wiąże się z receptorami CB1, a zatem nie wywołuje efektów psychoaktywnych. Jednak brak danych oznacza również, że nie wiemy, czy kannabinoid wchodzi w interakcje z lekami. Mamy nadzieję, że kolejne badania dostarczą nam wkrótce odpowiedzi na te pytania.

Aktualne badania nad CBGA

Pomimo braku badań nad skutkami ubocznymi, przeprowadzono wstępne badania dotyczące potencjału CBGA.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Fitoterapia” dotyczyło wpływu odmiany o wysokiej zawartości CBGA na hamowanie enzymu o nazwie reduktaza aldozowa — cząsteczki związanej z powikłaniami cukrzycy. Ekstrakty z tej odmiany wykazały zależną od dawki zdolność do hamowania powyższego enzymu. Autorzy artykułu stwierdzili, że te odmiany można wykorzystać do przygotowywania inhibitorów reduktazy aldozowej.

CBGA może również w przyszłości odgrywać regulacyjną rolę w metabolizmie. W artykule z 2019 roku opublikowanym w „Biochimica et Biophysica Acta” szczegółowo opisano badania obliczeniowe i komórkowe, które sugerują, że ten kwas kannabinoidowy może wiązać się z receptorami aktywowanymi przez proliferatory peroksysomów (PPAR). Dzięki temu mechanizmowi CBGA może pomóc w regulowaniu magazynowania się tkanki tłuszczowej.

Status prawny

Jako niepsychoaktywny kwas kannabinoidowy, CBGA jest legalny w tych samych krajach, co CBD. CBG można uzyskać z upraw konopi włóknistych o niskiej zawartości THC, które są obecnie legalne w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich.

Który produkt potrzebuję?