7 najlepszych suplementów, które pomogą Ci lepiej spać

Published:

7 najlepszych suplementów, które pomogą Ci lepiej spać

Suplementy zaspokajają różnorodne potrzeby zdrowotne. Istnieje wiele produktów, które wspierają lepszy sen, więc prawdopodobnie zastanawiasz się, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni. Cóż, to zależy od Twoich celów i ogólnego stanu zdrowia. Jednak pewne suplementy nasenne pasują do niemal każdego stylu życia, co sprawia, że warto je wypróbować.

Należy poeksperymentować i znaleźć suplement, który najlepiej Ci będzie odpowiadał. Niektóre produkty mogą pomóc szybciej zasnąć lub poprawić ogólny cykl snu, podczas gdy inne mogą wspierać głębszy sen. Biorąc pod uwagę to, jak ważny jest sen dla dobrego samopoczucia i wydajności, znalezienie suplementu, który działa na Twój organizm, może mieć ogromne znaczenie.

Jaki jest najlepszy suplement wspierający sen?

Poniżej znajdziesz nasze zestawienie 7 najlepszych suplementów wspierających sen, w tym ich wpływ na sen i sposób działania w organizmie.

Lawenda

Uprawiana na całym świecie, lawenda jest najbardziej znana ze swojego aromatu i jasnofioletowych kwiatów. Kiedy poświęcisz trochę czasu na zbadanie chemicznej struktury lawendy, przekonasz się, że ma ona kilka wyjątkowych cech.

Lawenda zawiera wyrafinowaną mieszankę terpenów – małych cząsteczek, które mogą wpływać na ludzkie ciało. Naukowcy odkryli, że terpeny takie jak linalol (główny terpen w lawendzie) mogą skrócić czas zasypiania[1].

To doskonała wiadomość, jeśli masz problemy ze zrelaksowaniem się w nocy, ponieważ lawenda jest nie tylko bezpieczna do spożycia, ale też powszechnie dostępna w postaci herbaty, olejku zapachowego lub oleju spożywczego. Spróbuj zażyć lawendę około 15 minut przed pójściem spać, ponieważ daje to terpenom czas na rozprzestrzenienie się po ciele i rozpoczęcie działania.

5-HTP

5-HTP lub 5-hydroksytryptofan odgrywa fundamentalną rolę w produkcji serotoniny, nazywanej „cząsteczką szczęścia”. Serotonina jest chemicznym prekursorem melatoniny, hormonu, który pomaga regulować to, kiedy śpimy i budzimy się. Wytłumaczmy, jak przyjmowanie 5-HTP może poprawić jakość snu.

Kiedy bierzesz 5-HTP, organizm przekształca go w 5-HT (serotoninę). Główną funkcją serotoniny jest stabilizacja naszego nastroju i promowanie uczucia szczęścia. Już samo to może poprawić jakość snu[2], ale biorąc pod uwagę rolę serotoniny jako prekursora melatoniny, serotonina może korzystnie wpływać na sen na wielu frontach. Im wyższy poziom melatoniny przed snem, tym szybciej i łatwiej zasnąć. Zasadniczo 5-HTP uruchamia chemiczną reakcję łańcuchową, która może ostatecznie prowadzić do zmniejszenia latencji snu (czasu potrzebnego do zaśnięcia).

Rumianek

Rosnący w większości krajów Europy Zachodniej, Indii i Azji, rumianek ma długą i bogatą historię holistycznego stosowania. Podobnie jak w przypadku lawendy, działanie rumianku wynika głównie z jego terpenów i flawonoidów. Tym razem jednak mamy inny terpen, któremu możemy podziękować za pomoc w zasypianiu.

Uważa się, że działanie uspokajające rumianku[3] jest dziełem apigeniny, chociaż naukowcy podejrzewają, że w ten proces mogą być również zaangażowane inne związki. Bez względu na to, któremu składnikowi powinniśmy podziękować, rumianek ma niewiarygodnie niską toksyczność, jest łatwy do zdobycia i jest stosowany od ponad 5000 lat, co czyni go bezpiecznym dodatkiem wspierającym sen.

Waleriana

Starożytni Grecy jako pierwsi odkryli wywołujące sen właściwości waleriany. Zaobserwowali, że wysuszone korzenie tej rośliny mają ogromny wpływ na ludzi cierpiących na bezsenność[4]. Oczywiście wtedy nie wiedzieli, dlaczego. Na szczęście mamy współczesną naukę, która może wyjaśnić mechanizmy, które tutaj działają.

Wygląda na to, że korzeń waleriany zawiera dwa silne przeciwutleniacze – hesperydynę i linarynę. Razem związki te działają wraz z kwasem walerenowym i wpływają na system komunikacji w mózgu zwany GABA. System GABA odgrywa kluczową rolę w tym, jak organizm radzi sobie ze stresem, zachowaniem i funkcjami poznawczymi, aby zapobiegać takim problemom jak bezsenność.

Magnez

Magnez to minerał, który często jest pomijany. Nie dlatego, że nie jest przydatny, ale dlatego, że inne suplementy nasenne skupiają na sobie więcej uwagi. Jednak dzięki temu, że produkty zawierające magnez są szeroko dostępne i mają kilka właściwości pobudzających sen, ten minerał może być idealnym dodatkiem do diety.

Korzyści magnezu w kontekście snu wydają się ogromne. Minerał ten nie tylko pomaga regulować neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym, zrównoważony poziom magnezu zwiększa też wydajność szyszynki.[5] Szyszynka kontroluje uwalnianie melatoniny, niezbędnego hormonu snu, który mówi organizmowi, kiedy spać i kiedy się obudzić.

CBN

Chociaż nie jest to najbardziej znany kannabinoid, CBN (kannabinol) ma duży potencjał, jeśli chodzi o wpływ na sen. Należy jednak zauważyć, że badania nad uspokajającym potencjałem CBN są nadal w fazie przedklinicznej. Mimo to, wczesne wyniki wskazują na pewne obiecujące interakcje[6].

Duże zainteresowanie CBN wynika z jego braku toksyczności, synergii z innymi naturalnymi składnikami i wpływu na układ endokannabinoidowy (ECS), „uniwersalny regulator” organizmu. Mając to na uwadze, uważa się, że CBN może wspierać stan fizjologiczny potrzebny do zapadnięcia w spokojny sen. W końcu najbardziej prawdopodobne jest, że zaśniemy, gdy nasz organizm jest zrównoważony i pracuje wydajnie.

Melatonina

Melatonina może naturalnie występować w organizmie, ale kilka czynników może obniżyć poziom tego niezbędnego hormonu. Ponieważ poziom melatoniny mówi organizmowi, kiedy ma spać i się obudzić, niski poziom melatoniny w nocy może utrudnić zasypianie. Niestety, niebieskie światło z urządzeń elektronicznych, złe wybory żywieniowe i stres mogą zakłócić produkcję melatoniny.

Uzupełnianie melatoniny to doskonały sposób na poprawę jakości snu. Jednak najlepiej jest stosować ten suplement jako krótkotrwałą pomoc w zasypianiu i jednocześnie skupić się na zmniejszeniu zakłóceń wspomnianych powyżej. Regularne przyjmowanie melatoniny może spowodować, że Twoje ciało będzie uzależnione od zewnętrznych źródeł tego hormonu i nie będzie produkować wystarczających ilości naturalnie.

Najważniejsze jest znalezienie tego, co działa najlepiej dla Ciebie. Biorąc pod uwagę to, że wszystkie powyższe propozycje są dobrze tolerowane przez ludzi, zdecydowanie warto poeksperymentować z różnymi suplementami.

Aby zapoznać się z ekskluzywną gamą naturalnych suplementów nasennych zawierających poprawiające samopoczucie kannabinoidy, przejrzyj sekcję Sen w sklepie Cibdol. Lub, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ważna jest dobra higiena snu, odwiedź naszą Encyklopedię CBD.

Źródła

[1] Koulivand, P.H., Khaleghi Ghadiri, M., Gorji, A. Lavender and the Nervous System. „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/. Opublikowano w 2013 r. Dostęp 5.11.2021. [Źródło]

[2] Vashadze, Sh.W. Insomnia, serotonin and depression. „Georgian Medical News”. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17984558/. Opublikowano w 2007 r. Dostęp 5.11.2021. [Źródło]

[3] Zick, S.M., Wright, B.D., Sen, A., Arnedt, J.T. Preliminary examination of the efficacy and safety of a standardized chamomile extract for chronic primary insomnia: A randomized placebo-controlled pilot study. „BMC Complementary Alternative Medicine”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198755/. Opublikowano 22.09.2011. Dostęp 5.11.2021. [Źródło]

[4] Bent, S., Padula, A., Moore, D., Patterson, M., Mehling, W. Valerian for Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis. „The American Journal of Medicine”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4394901/. Opublikowano w grudniu 2006. Dostęp 5.12.2021. [Źródło]

[5] Durlach, J., Pagès, N., Bac, P., Bara, M., Guiet-Bara, A. Biorhythms and possible central regulation of magnesium status, phototherapy, darkness therapy and chronopathological forms of magnesium depletion. „Magnesium Research”. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12030424/. Opublikowano w 2002 r. Dostęp 9.11.2021. [Źródło]

[6] Sreenivas, S. (2021). CBD vs CBN: What's the difference? WebMD. Opublikowano w 2021. https://www.webmd.com/pain-management/cbd-cbn-what-is-difference. Dostęp 7.9.2022. [Źródło]

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?