Proste wskazówki dotyczące łagodzenia stresu dla zapracowanych mam.

Published:

Czy zapracowanej mamie wydaje się, że nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia? Pomiędzy przygotowywaniem dzieci do szkoły, załatwianiem spraw, przygotowywaniem posiłków i żonglowaniem pracą, łatwo jest narastać stres. Znalezienie czasu dla siebie może wydawać się niemożliwe, ale troska o siebie jest bardzo ważna. Odreagowanie stresu nie jest samolubne - pomaga być lepszą mamą!

Oto kilka moich ulubionych, prostych sposobów dla zapracowanych mam na relaks i odstresowanie się, gdy życie staje się gorączkowe. Nawet jeśli będzie to tylko kilka minut, te wskazówki pomogą Państwu zachować zdrowy rozsądek, obniżyć poziom stresu i zregenerować siły.

Proste wskazówki dotyczące łagodzenia stresu dla zapracowanych mam.

Dlaczego odstresowanie jest ważne dla zapracowanych mam?

Życie mam jest pełne obowiązków! Jako zapracowana mama wiem, jak trudno jest pogodzić opiekę nad maluchami, prowadzenie domu i pracę. Często wydaje się, że nie ma czasu tylko dla siebie. Jednak znalezienie czasu na odreagowanie stresu ma kluczowe znaczenie.

Oto kilka kluczowych powodów, dla których zapracowane mamy powinny znaleźć czas na relaks:

 • Państwa zdrowie: Przewlekły stres odbija się na Państwa zdrowiu fizycznym i psychicznym. Znalezienie sposobów na odstresowanie pomaga temu przeciwdziałać.
 • Państwa dzieci: Mniej stresu sprawia, że są Państwo bardziej cierpliwymi i zaangażowanymi rodzicami. Zmniejszenie stresu pomaga być w pełni obecnym.
 • Państwa małżeństwo: Czas spędzony z partnerem zmniejsza stres i zbliża Państwa do siebie.
 • Państwa zdrowie psychiczne: Czasami potrzebna jest przerwa! Odreagowanie stresu pomoże Państwu odzyskać siły.

Dbanie o siebie w pierwszej kolejności pozwala lepiej zadbać o rodzinę. Proszę nie czuć się winnym z powodu poświęcenia czasu dla siebie - ogólny stan zdrowia i zdolność radzenia sobie ze stresem wpływa na dzieci.

10 prostych sposobów na odstresowanie zapracowanych mam

Nawet przy napiętym harmonogramie istnieją proste sposoby, dzięki którym zapracowane mamy mogą zmniejszyć stres każdego dnia. Proszę spróbować włączyć niektóre z tych szybkich wskazówek do swojej codziennej rutyny:

1. Proszę się przespacerować

Jednym z najprostszych sposobów na rozładowanie stresu jest ruch! Codzienny energiczny spacer z wózkiem lub nosidełkiem pomaga zmniejszyć niepokój i zwiększyć poziom endorfin. Jeśli to możliwe, proszę wyjść na zewnątrz na łono natury, aby dodatkowo poprawić sobie nastrój. Ale nawet szybki spacer po centrum handlowym lub okolicy może odstresować.

2. Proszę cieszyć się "Me Time"

Proszę wygospodarować w swojej codziennej rutynie trochę czasu tylko dla siebie - nawet 10-15 minut robi różnicę. Proszę wykorzystać ten czas na czytanie, medytację, pisanie dziennika lub robienie czegokolwiek, co Pana/Panią relaksuje. Ten nieprzerwany "czas dla siebie" pozwoli Państwu naładować akumulatory.

3. Proszę spróbować szybkiej medytacji

Medytacja czyni cuda w łagodzeniu stresu. Wystarczy zamknąć oczy, oczyścić umysł i skupić się na głębokim oddychaniu przez zaledwie 5-10 minut, gdy potrzebujemy przerwy. To ćwiczenie uważności pozostawia uczucie odświeżenia.

4. Proszę wziąć kąpiel z bąbelkami

Proszę zafundować sobie relaksującą, gorącą kąpiel z bąbelkami, gdy dzieci śpią. To jeden z moich ulubionych sposobów na relaks! Proszę dodać trochę soli Epsom, aby ukoić obolałe mięśnie i olejki eteryczne dla korzyści aromaterapeutycznych.

5. Zatracić się w książce

Czytanie to świetny przenośny środek odstresowujący. Proszę nosić książkę w torbie w poczekalni lub podczas zajęć dla dzieci. Proszę zagłębić się w lekturze, gdy tylko będą Państwo potrzebować chwili wytchnienia, nawet jeśli będzie to tylko kilka minut zabawy.

6. Proszę się głośno śmiać

Śmiech naprawdę jest dobrym lekarstwem! Proszę obejrzeć zabawny program lub film, który z pewnością wywoła chichot. Rozluźnienie się i śmiech pomagają uwolnić dobre endorfiny, które łagodzą stres.

7. Proszę podkręcić melodie

Słuchanie ulubionej, optymistycznej muzyki to prosty sposób na natychmiastową poprawę nastroju. Proszę tworzyć playlisty, przy których chce się śpiewać i tańczyć! Utwory, które uważają Państwo za relaksujące, mogą również obniżyć niepokój.

8. Proszę wyjść na zewnątrz

Proszę rozkoszować się słońcem! Nawet kilka minut na świeżym powietrzu może zdziałać cuda dla Państwa nastroju. Proszę zabrać dzieci do parku, wybrać się na spacer lub po prostu wyjść na zewnątrz, aby pooddychać świeżym powietrzem i oczyścić umysł.

9. Proszę się leczyć

Zrób coś tylko dla siebie, co kochasz! Niezależnie od tego, czy jest to masaż, przejażdżka rowerem, malowanie paznokci czy czytanie dobrej książki - proszę znaleźć czas dla siebie. To niesamowite, jak hobby i czynności, które sprawiają przyjemność, mogą złagodzić stres.

10. Proszę poprosić partnera o pomoc

Proszę nie próbować robić wszystkiego sama, supermamo! Poproszenie współmałżonka o zajęcie się snem, przygotowanie kolacji lub przejęcie obowiązków związanych z dziećmi pozwoli Pani znaleźć czas dla siebie. Proszę pozwolić im pomóc, aby mogła się Pani odstresować.

Są to proste i skuteczne sposoby, dzięki którym zapracowane mamy mogą poświęcić kilka minut każdego dnia, aby zrelaksować się i zregenerować siły, gdy stres zaczyna narastać. Nawet szybkie środki odstresowujące pomagają poczuć się spokojniejszym, skoncentrowanym i bardziej energicznym. Proszę nie zapominać o dbaniu o siebie!

Tworzenie rutyny łagodzącej stres

Aby złagodzenie stresu stało się stałym nawykiem, proszę spróbować włączyć je do swojej codziennej rutyny. Proszę zintegrować czynności, które pomagają się odstresować, tak aby stały się one drugą naturą. Oto kilka pomysłów:

 • Proszę rozpocząć poranek od 10 minut medytacji lub ciszy dla siebie.
 • Proszę wybrać się na szybki spacer na zewnątrz z wózkiem po opuszczeniu domu.
 • Proszę słuchać podcastów lub kojącej muzyki podczas wykonywania obowiązków.
 • Proszę wykonywać kilkuminutowe ćwiczenia oddechowe lub pozycje jogi po przebudzeniu i przed snem.
 • Proszę przeczytać rozdział książki, gdy dzieci są zajęte lub śpią.
 • Proszę poświęcić 5 minut na filiżankę herbaty podczas drzemki.
 • Proszę wziąć kąpiel po położeniu się spać.
 • Przytulanie się z partnerem podczas oglądania serialu, gdy dzieci już usiądą.

Kiedy celowo zaplanuje Pani szybkie odreagowanie stresu w ten sposób, jest bardziej prawdopodobne, że uda się to zrobić pomimo natłoku obowiązków. Ma Pani to!

Najlepsze praktyki zarządzania stresem jako zapracowana mama

Oprócz szybkich działań ograniczających stres, istnieje kilka ogólnych najlepszych praktyk, które mogą pomóc zapracowanym mamom w radzeniu sobie ze stresem:

 • Proszęznaleźć czas na dbanie o siebie każdego dnia, nawet jeśli będzie to tylko 10 minut. Proszę nie czuć się winnym z powodu poświęcenia czasu dla siebie!
 • Proszę nawiązaćkontakt z innymi mamami w celu uzyskania solidarności i wsparcia. Czy to osobiście, czy online, społeczność pomaga.
 • Proszęwyznaczyć granice w pracy i obowiązkach rodzinnych, gdy potrzebuje Pan/Pani przerwy. Proszę nauczyć się mówić "nie".
 • Proszę sięodpowiednio wysypiać. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale ma to kluczowe znaczenie dla jak najlepszego funkcjonowania!
 • Proszę spożywaćzbilansowaną dietę z dużą ilością produktów białkowych i warzyw. Dobre odżywianie oznacza mniej stresu.
 • Proszęregularnie ćwiczyć, nawet jeśli jest to spacer z wózkiem. Ruch zwiększa poziom endorfin.
 • Proszędać sobie łaskę. Proszę być dla siebie wyrozumiałym i odpuścić sobie niektóre rzeczy. Perfekcjonizm prowadzi do stresu!
 • Proszę poprosićo pomoc partnera, rodzinę, przyjaciół lub rozważyć zatrudnienie pomocy. Nie muszą Państwo robić wszystkiego sami.
 • Proszęznaleźć czas na zabawę! Proszę wykonywać czynności, które nie mają nic wspólnego z byciem mamą. Śmiech łagodzi stres.
 • Proszę rozważyćporadnictwo lub terapię, jeśli stres wydaje się nie do opanowania. Nie ma wstydu w szukaniu profesjonalnej pomocy.
 • Proszę oddychać! Gdy poczują się Państwo przytłoczeni, proszę wziąć kilka głębokich oddechów. Proszę wdychać i wydychać stres.

Priorytetowe traktowanie łagodzenia stresu i dbania o siebie pomaga być najlepszą mamą, jaką można być. Da sobie Pani radę!

Kiedy szukać dodatkowej pomocy w radzeniu sobie ze stresem?

Większość matek radzi sobie ze stresem jako częścią swojej pracy. Jeśli jednak nieustający stres wpływa na Pani codzienne życie i samopoczucie emocjonalne, być może nadszedł czas, aby poszukać dodatkowej pomocy. Proszę rozważyć skontaktowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, jeśli:

 • Codziennie odczuwa Pan/Pani niepokój, rozdrażnienie lub depresję
 • Stres powoduje objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, bóle ciała itp.
 • Polega Pan/Pani na niezdrowych mechanizmach radzenia sobie, takich jak objadanie się, picie lub izolacja.
 • Stres wpływa negatywnie na Pana/Pani relacje
 • Ma Pan/Pani problemy z opieką nad dziećmi lub wykonywaniem codziennych zadań
 • Techniki łagodzenia stresu nie wydają się mieć znaczenia

Nie ma wstydu w potrzebie dodatkowego wsparcia - macierzyństwo jest trudne! Poradnictwo zapewnia bezpieczną przestrzeń do rozmowy o zmaganiach. W niektórych przypadkach pomocne mogą być również leki. Priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego pozwala Pani być najlepszą sobą.

Destresujące zajęcia dla mam według typu osobowości

Różne techniki relaksacyjne współgrają z różnymi osobowościami matek. Proszę zastanowić się, jakie rodzaje aktywności są dla Pani najbardziej atrakcyjne:

Jeśli są Państwo kreatywni: Rękodzieło, kolorowanki dla dorosłych, granie muzyki, fotografia

Jeśli są Państwo aktywni: Zajęcia ruchowe, zajęcia na świeżym powietrzu, sporty rodzinne

Jeśli jest Pan/Pani introwertykiem: Czytanie, kąpiele z bąbelkami, medytacja

Jeśli jest Pani ekstrawertykiem: Randki przy kawie, grupy mam, babskie wieczory.

Jeśli są Państwo mózgowcami: podcasty, audiobooki, pisanie w dzienniku.

Jeśli są Państwo uduchowieni: joga, modlitwa, spędzanie czasu na łonie natury.

Jeśli są Państwo praktyczni: Gotowanie, pieczenie, ogrodnictwo

Jeśli są Państwo tradycjonalistami: Kluby mam, grupy zabaw z dziećmi

Proszę spróbować włączyć dwa do trzech ulubionych rodzajów aktywności do swojej rutyny każdego tygodnia. Dopasowanie odstresowania do własnej osobowości sprawi, że będzie ono bardziej zrównoważone.

Codzienna lista kontrolna na stres dla zapracowanych mam

Oto pomocna codzienna lista kontrolna szybkich działań odstresowujących, które zapracowane mamy mogą zintegrować, aby pozostać zrelaksowanymi i skoncentrowanymi:

 • Proszę wybrać się na 10-minutowy spacer
 • Proszę zaplanować 5-10 minut "czasu dla siebie".
 • Proszę wykonać krótką medytację lub ćwiczenie oddechowe
 • Słuchanie relaksującej lub optymistycznej muzyki
 • Proszę wziąć kąpiel z bąbelkami (jeśli dzieci pozwolą!).
 • Proszę przeczytać rozdział swojej książki
 • Proszę wyjść na zewnątrz na kilka minut
 • Proszę poświęcić czas na hobby, które sprawia Państwu przyjemność
 • Proszę poprosić partnera, aby przez 20 minut opiekował się dziećmi.
 • Proszę cieszyć się zdrową przekąską lub filiżanką herbaty
 • Praktykowanie wdzięczności - proszę zapisać 3 rzeczy, za które są Państwo wdzięczni.

Nawet jeśli uda się Pani odhaczyć tylko kilka rzeczy każdego dnia, te minuty relaksu się sumują. Proszę też nie zapominać o okazywaniu sobie łaski, supermamo. Macierzyństwo jest pięknym błogosławieństwem, ale z pewnością nie jest łatwe. Proszę być dla siebie miłą. Świetnie sobie Pani radzi!

Podsumowanie: Proste sposoby na odstresowanie zapracowanych mam

 • Proszę wygospodarować w swojej codziennej rutynie trochę czasu na szybką ulgę w stresie. Nawet 10 minut pomaga!
 • Proszę pójść na spacer, spędzić czas w samotności, medytować, wziąć kąpiel, poczytać książkę, śmiać się na głos.

  P: Jakie są proste wskazówki dotyczące łagodzenia stresu dla zapracowanych mam?

  O: Niektóre proste porady dotyczące łagodzenia stresu dla zapracowanych mam obejmują praktykowanie uważności, kąpiel z bąbelkami, śmiech z przyjaciółmi i terapię online.

  P: W jaki sposób uważność może pomóc w redukcji stresu?

  O: Uważność to praktyka polegająca na skupianiu uwagi na chwili obecnej. Ćwicząc uważność, zapracowane mamy mogą stać się bardziej świadome swoich myśli i uczuć oraz lepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem.

  P: W jaki sposób kąpiel z bąbelkami pomaga złagodzić stres?

  O: Kąpiel z bąbelkami może być relaksującym i kojącym doświadczeniem dla zapracowanych mam. Ciepła woda i przyjemne zapachy mogą pomóc uspokoić umysł i ciało, zmniejszając stres i promując relaks.

  P: Czy śmiech jest dobry na złagodzenie stresu?

  O: Tak, śmiech jest dobry na odstresowanie. Śmiech uwalnia endorfiny, które są naturalnymi substancjami chemicznymi poprawiającymi samopoczucie. Może również pomóc obniżyć poziom hormonów stresu w organizmie, prowadząc do poczucia relaksu i dobrego samopoczucia.

  P: Czy istnieją jakieś opcje terapii online dla zestresowanych mam?

  O: Tak, istnieją opcje terapii online dla zestresowanych mam. Terapia online umożliwia dostęp do profesjonalnej pomocy w zaciszu własnego domu, dzięki czemu zapracowane mamy mogą wygodnie szukać wsparcia i wskazówek.

  P: W jaki sposób zapracowane mamy mogą włączyć relaks do swojej codziennej rutyny?

  O: Zapracowane mamy mogą włączyć relaks do swojej codziennej rutyny, znajdując małe kieszonki czasu, aby oddać się czynnościom, które pomagają zmniejszyć stres. Może to obejmować poświęcenie kilku minut na delektowanie się latte z zielonej herbaty, ćwiczenie głębokiego oddychania lub angażowanie się w hobby, które przynosi radość.

  P: Jakie są sposoby na naładowanie baterii jako zapracowana mama?

  O: Niektóre sposoby na naładowanie baterii jako zapracowana mama obejmują regularne ćwiczenia, spędzanie czasu z przyjaciółmi lub bliskimi, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, takich jak masaż lub czytanie książki, a także priorytetowe traktowanie czasu dla siebie.

  P: Jak zapracowane mamy mogą znaleźć przynajmniej 30 minut dla siebie?

  O: Znalezienie co najmniej 30 minut dla siebie jako zapracowanej mamy może być trudne, ale jest ważne dla dobrego samopoczucia. Może Pani spróbować budzić się 30 minut wcześniej, poprosić o pomoc partnera lub członków rodziny lub oddelegować niektóre zadania, aby zwolnić swój czas.

  P: Jakie są wskazówki dla pracujących mam, aby zmniejszyć stres?

  O: Kilka wskazówek dla pracujących mam, jak zmniejszyć stres, obejmuje wyznaczanie granic między pracą a życiem domowym, praktykowanie skutecznego zarządzania czasem, zlecanie zadań na zewnątrz, gdy jest to możliwe, oraz znajdowanie czasu na czynności związane z dbaniem o siebie.

  P: Jak mamy pozostające w domu mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

  O: Mamy pozostające w domu mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne poprzez znalezienie sieci wsparcia innych mam, regularną aktywność fizyczną, praktykowanie uważności lub medytacji oraz w razie potrzeby szukanie profesjonalnej pomocy.

 • Proszę wyjść na zewnątrz, posłuchać muzyki, zająć się swoim hobby, poprosić o pomoc partnera.
 • Proszę stworzyć celowy harmonogram, który uwzględni w każdym dniu czynniki łagodzące stres.
 • Proszę radzić sobie ze stresem, traktując dbanie o siebie jako priorytet, a nie luksus! Proszę nie czuć się winnym.
 • Dostosowanie technik relaksacyjnych do Państwa osobowości w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju.
 • Proszę zwrócić się o profesjonalną pomoc do lekarza lub terapeuty, jeśli stres wydaje się przytłaczający.
 • Proszę dać sobie łaskę. Wykonuje Pani niesamowitą pracę, Mamo! Proszę znaleźć czas dla siebie.

Bycie zapracowaną mamą to nie lada wyzwanie, ale poświęcenie czasu na radzenie sobie ze stresem przynosi korzyści zarówno Pani, jak i całej rodzinie. Proszę wypróbować niektóre z tych prostych wskazówek, aby zrelaksować się i zresetować, gdy dopadnie Panią stres. Dasz radę! Proszę oddychać, zregenerować siły i zadbać o siebie.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?