7 oznak zmian tekstury włosów, które mogą wskazywać na niedobór

Published:

Zmiany tekstury włosów i ich wypadanie mogą wskazywać na niedobory witamin, problemy z tarczycą i inne problemy zdrowotne. Oto, co powinni Państwo wiedzieć.

Wszyscy od czasu do czasu miewamy gorsze dni, ale czy zauważyli Państwo ostatnio bardziej konsekwentne zmiany w strukturze włosów? Czy Państwa włosy wyglądają na cieńsze lub bardziej łamliwe? Czy w szczotce do włosów lub odpływie prysznicowym znajduje Pan/Pani więcej pasm niż zwykle?

7 oznak zmian tekstury włosów, które mogą wskazywać na niedobór

Zmiany w strukturze włosów lub niewyjaśnione wypadanie włosów mogą być oznaką, że coś jest nie tak z Państwa zdrowiem. Podczas gdy wypadanie włosów w pewnym stopniu jest normalne, nagły wzrost wypadania włosów lub zmiany w ich teksturze, takie jak nowe puszenie się lub wiotkość, mogą wskazywać na podstawowy problem.

W tym artykule omówimy niektóre z kluczowych powodów, dla których tekstura i grubość włosów może ulec zmianie, w tym niedobory witamin, zaburzenia tarczycy, stres, zaburzenia równowagi hormonalnej i choroby autoimmunologiczne. Przedstawimy również wskazówki, które pomogą przywrócić Państwa włosom zdrowie. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, co włosy mogą próbować powiedzieć o Państwa ogólnym samopoczuciu.

Co powoduje zmiany w strukturze i przerzedzenie włosów?

Tekstura i grubość włosów jest w dużej mierze zdeterminowana genetycznie, ale inne czynniki, takie jak odżywianie, zmiany hormonalne, stany zapalne i choroby mogą powodować zauważalne zmiany we włosach. Oto niektórzy z najczęstszych winowajców zmian tekstury włosów:

Niedobory witamin lub minerałów

Niedostarczanie wystarczającej ilości kluczowych witamin i minerałów może prowadzić do zmian tekstury włosów i zwiększonego wypadania. Niektóre z głównych niedoborów składników odżywczych związanych z problemami z włosami obejmują:

 • Niedobór żelaza lub anemia - Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny w czerwonych krwinkach, które przenoszą tlen do mieszków włosowych i skóry. Niski poziom żelaza prowadzi do zmniejszonego dopływu tlenu, co może powodować przerzedzenie włosów i ich łatwiejsze wypadanie.
 • Niedobór witaminy D - witamina ta ma kluczowe znaczenie dla cyklu mieszków włosowych i faz wzrostu. Jej niedobór jest powiązany z łysieniem lub wypadaniem włosów. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D z ekspozycji na słońce, żywności lub suplementów wspomaga zdrowe włosy.
 • Niedobór biotyny - biotyna to witamina z grupy B, która jest niezbędna dla zdrowia włosów. Niewystarczające spożycie biotyny może prowadzić do łamliwych, przerzedzonych włosów.
 • Niedobór witaminy B12 - Brak tego składnika odżywczego niezbędnego do tworzenia czerwonych krwinek może powodować wypadanie włosów i zmiany tekstury. Weganie i wegetarianie mogą być narażeni na jej niedobór.
 • Niedobór cynku - cynk jest potrzebny do syntezy białek i podziału komórek. Niski poziom tego pierwiastka jest powiązany z wypadaniem i przerzedzaniem się włosów.

Zaburzenia tarczycy

Hormony tarczycy trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) są niezbędne do prawidłowego metabolizmu i wzrostu komórek. Niedoczynność tarczycy, znana również jako niedoczynność tarczycy, jest częstą przyczyną wypadania włosów i ich suchej, łamliwej struktury. Nadczynność tarczycy może również powodować zmiany we włosach. Leczenie choroby tarczycy pomaga przywrócić prawidłowy wzrost włosów.

Wysoki poziom stresu

Ciągły stres powoduje zwiększony poziom kortyzolu i stan zapalny, co może wyczerpać komórki macierzyste mieszków włosowych i pogorszyć regenerację. Ta związana ze stresem utrata włosów jest znana jako telogen effluvium. Zarządzanie poziomem stresu i kortyzolu pomaga przywrócić włosy do normalnej fazy wzrostu.

Zmiany hormonalne

Hormony takie jak estrogen, progesteron i testosteron wspierają zdrowe włosy. Zmiany związane z porodem, menopauzą lub andropauzą mogą czasami powodować dodatkowe wypadanie, przerzedzenie włosów lub zmiany tekstury. Włosy zwykle wracają do normy kilka miesięcy po porodzie lub po przywróceniu równowagi hormonalnej.

Choroby autoimmunologiczne

Choroby takie jak toczeń, łysienie plackowate i choroby tarczycy powodują, że układ odpornościowy omyłkowo atakuje mieszki włosowe, co prowadzi do częstego wypadania i uszkodzenia włosów. Leczenie choroby autoimmunologicznej pomaga zminimalizować wypadanie włosów.

10 zmian w strukturze włosów, na które należy zwrócić uwagę

Proszę zwracać uwagę na te typowe zmiany tekstury włosów, które mogą sygnalizować brak wewnętrznej równowagi:

 • Zwiększone puszenie się lub odstawanie włosów
 • Wiotkie, pozbawione życia włosy
 • Szorstka lub żylasta tekstura
 • Ogólne przerzedzenie włosów
 • Włosy, które łatwiej się łamią
 • Brak tworzenia się loków
 • Suche, przypominające słomę włosy
 • Częste splątania
 • Nowe odcinki proste
 • Nagła utrata objętości

Jeśli zauważą Państwo jedną lub więcej z tych zmian w strukturze włosów, warto udać się do lekarza w celu zidentyfikowania przyczyn. Badania krwi mogą wykazać niedokrwistość, problemy z tarczycą lub zaburzenia równowagi hormonalnej. Lekarz może zalecić suplementy lub leczenie, aby przywrócić kosmyki do normalnego stanu.

Co powinienem zrobić, jeśli zmieni się tekstura moich włosów?

W przypadku nagłej zmiany tekstury włosów, przerzedzenia, wypadania lub łamliwości, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami:

 • Proszę udać się do lekarza, aby zidentyfikować wszelkie podstawowe problemy, takie jak niedobory żywieniowe lub zaburzenia tarczycy.
 • Proszę poprosić o sprawdzenie poziomu żelaza, witaminy D, funkcji tarczycy lub poziomu hormonów.
 • Proszę rozważyć przyjmowanie suplementów, takich jak biotyna, witamina D, żelazo lub multiwitamina.
 • Ograniczenie stylizacji termicznej, która może uszkodzić i tak już kruche włosy.
 • Proszę wypróbować nawilżającą maskę do włosów
 • Proszę szukać szamponów i odżywek, które zawierają proteiny.
 • Zarządzanie poziomem stresu poprzez jogę, medytację lub doradztwo
 • Poprawa diety poprzez spożywanie większej ilości chudego białka, owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów.
 • Proszę sprawdzić, czy nie występują choroby skóry głowy, takie jak infekcje grzybicze lub łuszczyca.
 • Proszę rozważyć terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP) prowadzoną przez dermatologów

Wraz z upływem czasu i poprawą ogólnego stanu zdrowia dzięki zmianom stylu życia, suplementom i leczeniu wszelkich podstawowych problemów, włosy powinny zacząć odrastać i odzyskać normalną teksturę. Proszę jednak uzbroić się w cierpliwość - znaczna poprawa może potrwać 6 miesięcy lub dłużej.

Najczęstsze pytania dotyczące zmian tekstury włosów

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w strukturze włosów i ich znaczenia:

Dlaczego moje proste włosy nagle stały się kręcone?

Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, ciążą lub menopauzą mogą zmieniać teksturę włosów. Niektóre włosy naturalnie stają się bardziej kręcone wraz z wiekiem, ponieważ mieszki włosowe kurczą się. Proszę wypróbować serum wygładzające lub suszarkę, aby ograniczyć puszenie się włosów.

Co powoduje, że włosy są kręcone i szorstkie?

Zaburzenia tarczycy, niedobory witamin i zmiany hormonalne związane z menopauzą/andropauzą mogą powodować, że włosy stają się suche i szorstkie. Zwiększenie nawilżenia i składników odżywczych pomaga poprawić teksturę.

Dlaczego moje włosy są ostatnio takie wiotkie i płaskie?

Choroby skóry głowy, zmiany hormonalne, stres, niedoczynność tarczycy lub brak białka/żelaza mogą pozbawić włosy objętości. Należy leczyć wszelkie zaburzenia równowagi i skupić się na produktach zwiększających objętość.

Co sprawia, że włosy są bardziej kruche i podatne na łamanie?

Brak białka, biotyny lub żelaza może osłabiać włosy. Problemy z tarczycą i niedobory składników odżywczych również zwiększają łamliwość włosów. Proszę zminimalizować stylizację na ciepło i zwiększyć nawilżenie, aby poprawić elastyczność.

Czy stany lękowe lub depresja mogą powodować zmiany w strukturze włosów?

Tak, stres związany ze zdrowiem psychicznym powoduje nadmiar kortyzolu, stan zapalny i zmiany w mieszkach włosowych. Włosy zwykle odrastają po złagodzeniu stresu poprzez samoopiekę, terapię lub leki.

Jak długo trwa odwrócenie zmian tekstury włosów?

Zależy to od przyczyny, ale dzięki dostosowaniu odżywiania, suplementom, zmniejszeniu uszkodzeń spowodowanych stylizacją i leczeniu zaburzeń równowagi, takich jak zaburzenia tarczycy, tekstura często zaczyna się poprawiać w ciągu 1-2 miesięcy, z bardziej zauważalnymi zmianami w ciągu 6-12 miesięcy.

Podsumowanie

Zmiany w strukturze włosów, od szorstkości i zwiększonego puszenia się, po wypadanie i przerzedzanie, mogą być sposobem, w jaki włosy sygnalizują, że coś jest nie tak. Częstymi winowajcami są niedobory witamin / minerałów, choroby tarczycy, zmiany hormonalne, stres i choroby autoimmunologiczne. Proszę udać się do lekarza, jeśli zmiany w strukturze włosów utrzymują się dłużej niż 6-8 tygodni, aby zdiagnozować i leczyć wszelkie podstawowe problemy.

Z czasem, dbając o ogólny stan zdrowia i pielęgnację skóry głowy, mieszki włosowe mogą odskoczyć i odzyskać normalną teksturę. Proszę zwracać uwagę na stan swoich włosów, ponieważ jest to wskazówka dotycząca ogólnego samopoczucia. Dzięki proaktywnemu leczeniu wszelkich problemów, mogą Państwo odzyskać gładkie, lśniące i zdrowe pasma.

Podsumowując:

 • Zmiany tekstury włosów i przerzedzenie mogą sygnalizować niedobory żywieniowe, zaburzenia tarczycy, zmiany hormonalne lub wysoki poziom stresu.
 • Proszę udać się do lekarza w celu wykonania badań krwi, jeśli zmiany we włosach utrzymują się dłużej niż 6-8 tygodni.
 • Najczęstsze przyczyny to brak żelaza, witaminy D, cynku lub biotyny
 • Odżywianie białkami i kwasami tłuszczowymi jest również niezbędne dla zdrowia włosów.
 • Leki na tarczycę mogą pomóc, jeśli zmiany we włosach są spowodowane niedoczynnością tarczycy.
 • Zarządzanie stresem i dbanie o siebie pomaga zminimalizować zmiany tekstury.
 • Proszę odczekać 6-12 miesięcy na poprawę tekstury po wyleczeniu czynników leżących u podstaw.
 • Ułatwia stylizację na gorąco i zwiększa nawilżenie, wspomagając regenerację włosów.

Włosy zapewniają widoczny wgląd w stan zdrowia. Zwracając uwagę na zmiany w teksturze i docierając do pierwotnej przyczyny wraz z lekarzem, można przywrócić włosom najlepszy wygląd.

Jakie jest 7 oznak zmian w strukturze włosów, które mogą wskazywać na niedobór?

7 oznak zmian w strukturze włosów, które mogą wskazywać na niedobór to łamliwe włosy, siwe włosy, wypadanie włosów, zmiany w strukturze włosów, przerzedzenie włosów, wypadanie włosów i zniszczone włosy.

Co może powodować zmiany we włosach?

Różne czynniki mogą powodować zmiany we włosach, w tym niedobory witamin i minerałów, choroby tarczycy, niedokrwistość i zmiany w ogólnym stanie zdrowia.

Co to znaczy, że moje włosy są łamliwe?

Łamliwe włosy są oznaką braku nawilżenia i niezbędnych składników odżywczych. Może to być spowodowane niedoborem witamin, nadmierną stylizacją termiczną, zabiegami chemicznymi i uszkodzeniami spowodowanymi przez agresywne produkty do włosów.

Czy niedobory witamin mogą prowadzić do wypadania włosów?

Tak, niedobory niektórych witamin mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Niedobory witamin, takich jak witamina D, witamina E i witamina B12, mogą powodować osłabienie włosów i skłonność do wypadania.

Jak zdrowie skóry głowy wpływa na włosy?

Zdrowie skóry głowy odgrywa kluczową rolę w zdrowiu i wyglądzie włosów. Zdrowa skóra głowy zapewnia odżywcze środowisko dla wzrostu włosów, podczas gdy niezdrowa skóra głowy może prowadzić do takich problemów jak łupież, swędzenie i wypadanie włosów.

Co mogę zrobić, aby moje włosy były zdrowe?

Aby zachować zdrowe włosy, konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej rutyny pielęgnacji włosów. Obejmuje to regularne mycie szamponem i stosowanie odżywki, unikanie nadmiernej stylizacji na gorąco, ochronę włosów przed szkodliwym promieniowaniem UV, stosowanie dobrze zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Czy niedobór hormonu tarczycy może powodować przerzedzenie włosów?

Tak, choroby tarczycy, w szczególności niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy), mogą prowadzić do przerzedzenia włosów. Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę we wzroście i rozwoju mieszków włosowych, a brak równowagi może zakłócić cykl wzrostu włosów.

Co powinienem zrobić, jeśli zauważyłem zmiany w strukturze moich włosów?

Jeśli zauważyła Pani zmiany w strukturze włosów, zaleca się konsultację z fryzjerem lub dermatologiem. Mogą oni ocenić stan włosów i skóry głowy, zidentyfikować wszelkie podstawowe niedobory lub schorzenia oraz zapewnić odpowiednie leczenie lub zalecenia.

Czy niedobory witamin mogą powodować przedwczesne siwienie włosów?

Chociaż siwe włosy są przede wszystkim uwarunkowane genetycznie, niektóre niedobory witamin mogą przyczyniać się do przedwczesnego siwienia. Na przykład niedobór witaminy B12 może wpływać na produkcję melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor włosów.

Co to znaczy, że w odpływie jest dużo włosów?

Nadmierne wypadanie włosów może być oznaką różnych przyczyn, w tym niedoborów żywieniowych, braku równowagi hormonalnej lub rodzaju wypadania włosów zwanego Telogen Effluvium. Jeśli martwi się Pan/Pani wypadaniem włosów, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady w celu uzyskania dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?