Odrastanie przerzedzonych włosów: Przyczyny, objawy i leczenie wypadania i odrastania włosów

Published:

Wypadanie włosów może być niepokojące, ale dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach możliwe jest odrastanie przerzedzonych włosów. W tym artykule omówiono przyczyny przerzedzania się włosów, zabiegi i techniki odrastania włosów oraz wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego wzrostu włosów. Proszę czytać dalej, aby zrozumieć czynniki wpływające na wypadanie i odrastanie włosów.

Co powoduje przerzedzenie i wypadanie włosów?

Co powoduje przerzedzenie i wypadanie włosów?

Przerzedzenie włosów występuje, gdy włosy wchodzą w fazę telogenu (spoczynku) i wypadają przed pojawieniem się nowych włosów. Niektóre typowe przyczyny obejmują:

 • Dziedziczność i genetyka - obejmuje łysienie typu męskiego lub żeńskiego, które powoduje przewidywalne wzorce stopniowej utraty włosów. Genetyka może predysponować do utraty włosów.
 • Zmiany hormonalne - Hormony wpływają na cykl wzrostu włosów. Zmiany takie jak ciąża, poród, menopauza lub zaburzenia tarczycy mogą powodować tymczasową utratę włosów zwaną telogenem.
 • Leki i suplementy - Niektóre leki stosowane w leczeniu raka, zapalenia stawów, depresji, chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi mogą powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny.
 • Choroba lub operacja - Poważne choroby, takie jak rak i zaburzenia autoimmunologiczne, mogą powodować ekstremalne wypadanie włosów. Możliwa jest również utrata włosów po operacji lub niepożądane reakcje na znieczulenie.
 • Stres - Stres emocjonalny lub fizyczny powoduje, że więcej mieszków włosowych niż normalnie przechodzi w fazę wypadania. Ostre stresory, takie jak poród lub żałoba, często powodują zauważalną, ale tymczasową utratę włosów.
 • Niedobory żywieniowe - Niski poziom żelaza, cynku, białka, witaminy D lub B12 hamuje wzrost włosów i sprawia, że pasma są podatne na wypadanie. Nieprzemyślane diety lub zaburzenia odżywiania wyczerpują składniki odżywcze potrzebne dla zdrowia włosów.
 • Uszkadzająca pielęgnacja włosów - Nadmierna stylizacja na gorąco, ciasne fryzury, ostra obróbka chemiczna i szorstkie obchodzenie się z włosami uszkadzają mieszki włosowe i z czasem powodują wypadanie włosów.
 • Choroby skóry głowy - Problemy skórne, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, infekcje grzybicze i łupież powodują swędzenie, stany zapalne i wypadanie włosów, jeśli nie są leczone.

Czy przerzedzone włosy mogą odrosnąć? Zrozumienie cyklu wzrostu włosów

Cykl wzrostu ludzkiego włosa składa się z trzech głównych faz:

 • Anagen - aktywna faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 8 lat. Około 85-90% włosów znajduje się w tej fazie w danym momencie.
 • Katagen - Faza przejściowa oznaczająca koniec aktywnego wzrostu. Trwa około 2-3 tygodni.
 • Telogen - faza spoczynku, w której włosy przestają rosnąć i ostatecznie wypadają. Trwa od 2 do 4 miesięcy.

Wypadanie włosów występuje, gdy większa niż normalnie liczba mieszków włosowych przedwcześnie wchodzi w fazę telogenu i wypada. Jednak w większości przypadków mieszki włosowe pozostają żywe i mogą ponownie wejść w fazę anagenu, aby wyhodować nowe włosy. Tak więc, możliwe jest, że przerzedzone włosy odrosną, chyba że mieszki włosowe są poważnie uszkodzone lub nieaktywne.

Jak odrastają przerzedzone włosy? Wskazówki i opcje leczenia

Jeśli martwią się Państwo przerzedzającymi się włosami, oto kilka wskazówek i zabiegów, które warto rozważyć w celu pobudzenia ich odrastania:

Identyfikacja i eliminacja czynników wpływających

 • Proszę zbadać się pod kątem wszelkich schorzeń przyczyniających się do nadmiernego wypadania włosów, takich jak niedobory żywieniowe lub zaburzenia tarczycy.
 • Proszę używać delikatnych produktów do włosów i ograniczyć do minimum zabiegi termiczne i chemiczne. Proszę delikatnie obchodzić się z mokrymi włosami.
 • Zmniejszenie stresu i niepokoju poprzez jogę, medytację lub terapię. Proszę poradzić sobie również z innymi czynnikami stresogennymi, takimi jak bezsenność, żałoba lub poważne zmiany w życiu.
 • Proszę poprawić dietę, aby zawierała pokarmy bogate w białko, a także żelazo, cynk, witaminy B, C, D i minerały, takie jak selen i krzemionka.

Leki zatwierdzone przez FDA

Leki takie jak Minoxidil i Finasteride pomagają przedłużyć fazę anagenu i odrastać włosy poprzez blokowanie DHT, który w przeciwnym razie kurczy mieszki włosowe. Są one klinicznie sprawdzone i bezpieczne, jeśli są prawidłowo stosowane pod nadzorem lekarza.

Przeszczep włosów

Ta procedura chirurgiczna polega na pobraniu jednostek mieszkowych z tyłu i boków skóry głowy i wszczepieniu ich tam, gdzie są potrzebne. Ma wysoki wskaźnik powodzenia w trwałym przywracaniu włosów w łysieniu plackowatym, ale jest kosztowna.

Terapia PRP

Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego zawierają czynniki wzrostu z Państwa własnej krwi, które stymulują mieszki włosowe do poprawy grubości i wzrostu. Widoczna poprawa może wymagać kilku sesji.

Mikroigłowanie

Używanie małych igieł do tworzenia drobnych urazów na skórze głowy przyspiesza regenerację tkanek. W połączeniu z zabiegami takimi jak PRP lub lekami na wypadanie włosów, zwiększa ich wchłanianie.

Terapia światłem laserowym niskiego poziomu

Zimne światło lasera jest pulsowane w celu odżywienia mieszków włosowych. Chociaż nie jest to lekarstwo, urządzenia laserowe pomagają zagęścić zminiaturyzowane mieszki włosowe i przedłużyć fazę anagenu, aby pobudzić wzrost.

Nutraceutyki i witaminy

Suplementy wzmacniające włosy, takie jak biotyna, saw palmetto, kolagen i preparaty bogate w składniki odżywcze, mogą poprawić ilość i jakość włosów, gdy niedobór zostanie uzupełniony. Proszę jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.

Wskazówki dotyczące diety i stylu życia dla zdrowego odrastania włosów

Oprócz leczenia, wprowadzenie zdrowych nawyków optymalizuje szanse na odrastanie grubszych włosów:

 • Proszę spożywać pokarmy bogate w białko, takie jak jajka, orzechy, fasola, ryby i chude mięso.
 • W przypadku niedoboru należy przyjmować witaminy, takie jak cynk, żelazo, biotyna i witamina D.
 • Proszę spożywać kwasy tłuszczowe omega z łososia, awokado, orzechów włoskich i oliwy z oliwek, aby zmniejszyć stan zapalny.
 • Należy dbać o nawodnienie i ograniczyć do minimum napoje alkoholowe, słodkie i zawierające kofeinę, które odwadniają włosy.
 • Co tydzień należy stosować maseczki olejowe z sokiem z cebuli, amlą, rozmarynem lub olejem kokosowym, aby odżywić skórę głowy.
 • Używać delikatnego szamponu i odżywki bez siarczanów. Po umyciu spłukać chłodną wodą.
 • Należy unikać ciasnych fryzur, które ciągną włosy, takich jak ciasne kucyki. Proszę pozwolić włosom wyschnąć na powietrzu zamiast przegrzewać je suszarką.
 • Regularnie masować skórę głowy, aby zwiększyć krążenie i pobudzić mieszki włosowe.
 • Zmniejszenie stresu poprzez relaksujące zajęcia, takie jak joga, medytacja i częste przerwy. Proszę się wysypiać.
 • Proszę rzucić palenie, ponieważ ogranicza ono dopływ krwi do skóry głowy i może uszkodzić mieszki włosowe.

Chociaż przerzedzające się włosy mogą być niepokojące, najlepszym sposobem na ich odrastanie jest przyjęcie holistycznego podejścia, które łączy leki, kuracje na porost włosów i zdrowy styl życia. Proszę być cierpliwym i konsekwentnym, ponieważ widoczna poprawa w ilości i pełności włosów może zająć miesiące. Proszę rozważyć konsultację z trychologiem lub dermatologiem w celu uzyskania profesjonalnych wskazówek dostosowanych do konkretnych potrzeb włosów.

Podsumowując:

 • Przerzedzenie włosów wynika z zakłócenia normalnego cyklu wzrostu włosów, co powoduje, że więcej mieszków włosowych przechodzi w fazę wypadania.
 • W większości przypadków włosy mogą odrosnąć, chyba że mieszki włosowe są trwale uszkodzone, ponieważ mieszki włosowe zwykle pozostają żywe nawet po wypadnięciu.
 • Zidentyfikowanie i zajęcie się czynnikami takimi jak stres, dieta, leki lub choroby przyczyniające się do nadmiernej utraty włosów pozwala na wznowienie normalnego cyklu wzrostu.
 • Leki, suplementy, terapia PRP, zabiegi laserowe i przeszczepy włosów to klinicznie sprawdzone metody wspomagania odrastania włosów.
 • Poprawa diety, pielęgnacji skóry głowy, praktyk fryzjerskich i nawyków związanych ze stylem życia uzupełnia zabiegi medyczne mające na celu optymalizację zdrowia i grubości włosów.
 • Dzięki wielokierunkowemu podejściu przerzedzenie włosów może z czasem ulec znacznej poprawie dzięki odrastaniu. Proszę być cierpliwym i konsekwentnym.

Czym jest przerzedzenie włosów?

Przerzedzenie włosów to stopniowe zmniejszanie się gęstości i średnicy pasm włosów na głowie.

Jakie są przyczyny przerzedzania się włosów?

Przyczyny przerzedzania się włosów mogą być różne i mogą obejmować takie czynniki, jak genetyka, zmiany hormonalne, niektóre schorzenia, podrażnienia skóry głowy i niewłaściwa dieta.

Jak mogę ustalić przyczynę przerzedzenia włosów?

Zaleca się konsultację z lekarzem lub dermatologiem specjalizującym się w wypadaniu włosów w celu ustalenia dokładnej przyczyny przerzedzania się włosów.

Czy możliwe jest odrastanie przerzedzonych włosów?

Chociaż odrastanie wszystkich rodzajów wypadających włosów może nie być możliwe, dostępne są opcje leczenia, które mogą pomóc w promowaniu wzrostu włosów i zapobieganiu dalszemu przerzedzaniu.

Jakie są typowe objawy przerzedzenia włosów?

Typowe objawy przerzedzenia włosów obejmują zauważalny spadek gęstości włosów, pojawienie się plam lub łysych miejsc oraz zwiększenie ilości pasm włosów wypadających w ciągu dnia.

Jakie są różne rodzaje wypadania włosów?

Istnieje kilka rodzajów wypadania włosów, w tym łysienie typu męskiego, łysienie typu żeńskiego, łysienie plackowate i łysienie telogenowe.

Jakie są dostępne metody leczenia przerzedzenia włosów?

Metody leczenia przerzedzenia włosów różnią się w zależności od przyczyny i nasilenia choroby. Mogą one obejmować leki miejscowe, leki doustne, terapię laserową i operację przeszczepu włosów.

Jak długo trwa odrastanie włosów?

Odrastanie włosów może różnić się w zależności od osoby i rodzaju wypadania włosów. Zauważalna poprawa może potrwać od kilku miesięcy do roku.

Czy stres lub dieta mogą prowadzić do przerzedzenia włosów?

Tak, stres i niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do przerzedzania włosów. Ważne jest, aby kontrolować poziom stresu i zapewnić zrównoważoną dietę, aby zachować zdrowe włosy.

Jak mogę wspierać wzrost włosów i zapobiegać ich przerzedzaniu?

Aby promować wzrost włosów i zapobiegać ich przerzedzaniu, zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia, unikanie ostrych zabiegów na włosy, stosowanie łagodnych szamponów i odżywek oraz odżywianie włosów niezbędnymi witaminami i składnikami odżywczymi.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?