Jakie jest 7 czynników wpływających na wzrost włosów?

Published:

Na wzrost i zdrowie włosów wpływa wiele czynników. Zrozumienie, co wpływa na włosy, może pomóc w lepszym dbaniu o nie i potencjalnie poprawić ich wzrost. W tym artykule omówiono kluczowe czynniki wpływające na tempo wzrostu włosów, ich wypadanie i ogólny stan zdrowia. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, co można zrobić, aby zoptymalizować wzrost włosów i zmaksymalizować ich grubość i połysk.

Jakie jest 7 czynników wpływających na wzrost włosów?

Podstawy cyklu wzrostu włosów

Zanim zagłębimy się w czynniki wpływające na włosy, warto zrozumieć naturalny cykl ich wzrostu. Każdy mieszek włosowy na skórze głowy przechodzi przez trzy główne fazy:

 • Faza wzrostu (anagenu) - trwa od 2 do 7 lat, kiedy włosy aktywnie rosną w tempie około 1 cm na miesiąc. Faza ta stanowi 85-90% cyklu wzrostu włosa.
 • Faza spoczynku (katagenu) - trwa 2-3 tygodnie, sygnalizuje koniec aktywnej fazy wzrostu.
 • Faza wypadania (telogen) - trwa 2-3 miesiące, stare włosy odrywają się i wypadają, aby zrobić miejsce dla wzrostu nowych włosów.

W danym momencie około 85% włosów znajduje się w fazie wzrostu, 10% w fazie spoczynku, a 5% w fazie wypadania. Czynniki zakłócające ten cykl mogą hamować wzrost włosów i powodować ich nadmierne wypadanie.

Szybkość i tempo wzrostu włosów

Szybkość wzrostu włosów zależy od czynników takich jak wiek, genetyka i hormony. Oto krótki przegląd:

 • Średnio włosy rosną około 0,5 cala na miesiąc lub 6 cali na rok.
 • Tempo wzrostu włosów osiąga szczyt w późnych latach nastoletnich i zaczyna zwalniać w wieku 30 i 40 lat.
 • Różnice etniczne mogą również wpływać na tempo wzrostu. Na przykład, włosy azjatyckie rosną najszybciej, podczas gdy włosy afrykańskie rosną najwolniej.
 • Hormony takie jak testosteron przyspieszają wzrost włosów, podczas gdy niski poziom hormonu tarczycy spowalnia go.
 • Niedobory składników odżywczych, stres, palenie tytoniu, leki i stan zdrowia mogą spowolnić tempo wzrostu włosów.

Chociaż nie można zmienić czynników wewnętrznych, takich jak wiek lub genetyka, można poprawić wzrost włosów poprzez optymalizację czynników modyfikowalnych, takich jak odżywianie, stres, hormony i zdrowie skóry głowy.

Kluczowe czynniki wpływające na wzrost i zdrowie włosów

Przyjrzyjmy się teraz głównym czynnikom, które wpływają na cykl wzrostu włosów, ich wypadanie i ogólny stan zdrowia:

Odżywianie

Spożywanie zbilansowanej diety z odpowiednią ilością białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów jest kluczem do optymalnego zdrowia włosów. Niedobory żelaza, cynku, biotyny, witaminy D i białka mogą wpływać na cykl wzrostu włosów. Proszę upewnić się, że spełniają Państwo zalecane dzienne spożycie.

Zmiany hormonalne

Hormony takie jak androgeny, estrogen, progesteron i hormon tarczycy wpływają na wzrost włosów. Brak równowagi hormonalnej spowodowany menopauzą, ciążą, zaburzeniami tarczycy lub innymi schorzeniami endokrynologicznymi może zakłócić cykl wzrostu włosów i ich strukturę.

Leki

Niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi, leki na cholesterol i tabletki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do wypadania włosów u niektórych osób. Proszę porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważy Pan/Pani zwiększone wypadanie włosów.

Wiek i genetyka

Starzenie się w naturalny sposób powoduje zmniejszenie produkcji włosów przez mieszki włosowe. Predyspozycje genetyczne również wpływają na wiek wystąpienia i nasilenie dziedzicznych stanów utraty włosów, takich jak łysienie typu męskiego / żeńskiego.

Stres

Stres fizyczny i emocjonalny popycha więcej mieszków włosowych do fazy wypadania. Ostre czynniki stresogenne lub przewlekły stres mogą powodować zauważalne wypadanie i przerzedzanie się włosów. Zarządzanie stresem jest kluczowe dla zdrowia włosów.

Choroby skóry głowy

Problemy takie jak łupież, łuszczyca, infekcje grzybicze i bakterie mogą powodować stan zapalny skóry głowy i osłabiać wzrost włosów. Utrzymanie zdrowego środowiska skóry głowy jest ważne.

Stylizacja włosów i produkty

Niektóre produkty do włosów i agresywna stylizacja/przetwarzanie, takie jak rozjaśnianie, relaksacja, ciasne warkocze i narzędzia termiczne, mogą uszkadzać łuskę włosa i powodować pękanie. Daje to wrażenie przerzedzenia.

Palenie i zanieczyszczenie środowiska

Palenie może uszkodzić mieszki włosowe i sprawić, że włosy będą bardziej łamliwe i podatne na przedwczesne wypadanie. Zanieczyszczenia środowiskowe mogą również osadzać toksyny na włosach i skórze głowy, które hamują ich wzrost.

Utrata masy ciała i niska zawartość białka

Niektóre osoby zauważają zwiększone wypadanie włosów przy znacznej lub szybkiej utracie wagi. Niskie spożycie białka może również przyczyniać się do wypadania włosów. Proszę upewnić się, że dostarczają Państwo odpowiednią ilość białka i kalorii.

Choroby autoimmunologiczne

Choroby takie jak łysienie plackowate powodują nierównomierną utratę włosów, gdy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Inne choroby autoimmunologiczne również mogą potencjalnie wpływać na zdrowie i wzrost włosów.

Wskazówki dotyczące poprawy wzrostu włosów

Chociaż nie można w pełni zmienić czynników wewnętrznych, takich jak geny, wiek lub naturalny typ włosów, poniższe wskazówki mogą pomóc w optymalizacji czynników modyfikowalnych w celu poprawy wzrostu i objętości włosów:

 • Proszę spożywać więcej białka, witamin A, C i z grupy B, cynku, żelaza i zdrowych tłuszczów.
 • Skorygować wszelkie niedobory składników odżywczych
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez jogę, medytację, terapię, ćwiczenia lub inne techniki relaksacyjne.
 • Proszę jak najszybciej leczyć wszelkie schorzenia skóry głowy, takie jak łupież.
 • Proszę unikać agresywnej stylizacji włosów, która może powodować ich łamanie.
 • Proszę używać delikatnych, odżywczych produktów do włosów i chronić je przed stylizacją na gorąco.
 • Rzucenie palenia i zminimalizowanie narażenia na zanieczyszczenia
 • Proszę rozważyć suplementy na porost włosów, takie jak biotyna, saw palmetto, kolagen i Viviscal.
 • Proszę zapytać lekarza o leki na receptę, takie jak spironolakton lub finasteryd na dziedziczne wypadanie włosów.
 • Proszę regularnie przycinać włosy, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek i zachować zdrowe włosy.

Chociaż genetyka odgrywa kluczową rolę, skupienie się na optymalnej diecie, zdrowiu, pielęgnacji włosów i środowisku skóry głowy może pomóc zmaksymalizować zdrowie włosów i potencjał wzrostu. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zauważalna poprawa wzrostu włosów następuje stopniowo na przestrzeni miesięcy. Jeśli wypadanie włosów nie ustępuje, proszę udać się do dermatologa, aby zidentyfikować wszelkie przyczyny. Z czasem i konsekwencją, większość ludzi może poprawić objętość włosów, tempo ich wzrostu i połysk.

Kluczowe wnioski dotyczące czynników wzrostu włosów

 • Na złożony cykl wzrostu włosa wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak wiek, genetyka, hormony, dieta, leki i choroby.
 • Wypadanie włosów i zahamowany wzrost mogą wystąpić, jeśli mieszki włosowe zostaną przedwcześnie przesunięte z fazy wzrostu do fazy spoczynku i wypadania.
 • Chociaż wewnętrznych czynników genetycznych nie można zmienić, skupienie się na diecie, zdrowiu skóry głowy, zmniejszeniu stresu, unikaniu uszkodzeń i optymalizacji pielęgnacji włosów może zmaksymalizować potencjał wzrostu.
 • Proszę uzbroić się w cierpliwość w dążeniu do poprawy wzrostu włosów. Zauważalne zmiany następują stopniowo w ciągu miesięcy. Jeśli utrata włosów nie ustępuje, proszę zasięgnąć porady lekarza.
 • Regularne przycinanie, minimalizowanie uszkodzeń i odżywianie skóry głowy oraz włókien włosów od nasady aż po końce może poprawić kondycję i objętość włosów.

Zdrowe, rosnące włosy zależą od wielu zmiennych. Zrozumienie unikalnych potrzeb i wzorców wzrostu włosów pozwala dostosować spersonalizowany schemat pielęgnacji włosów, aby promować optymalne nawilżenie, siłę, połysk i wzrost. Z czasem i konsekwencją, Państwa grzywa będzie wyglądać i czuć się jak najlepiej.

Jakie czynniki wpływają na wzrost włosów?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na wzrost włosów. Niektóre z typowych czynników wpływających na wzrost włosów obejmują zdrowie włosów, tempo ich wzrostu oraz fazę cyklu włosowego.

Jak zdrowie włosów wpływa na ich wzrost?

Zdrowie włosów odgrywa kluczową rolę w określaniu tempa i jakości ich wzrostu. Jeśli włosy są zdrowe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą rosły szybciej i będą mocniejsze.

Jakie czynniki wpływają na zdrowie włosów?

Na zdrowie włosów może wpływać kilka czynników, w tym genetyka, dieta, poziom stresu, zaburzenia równowagi hormonalnej i niektóre schorzenia.

Czy wypadanie włosów może wpływać na ich wzrost?

Tak, wypadanie włosów może wpływać na ich wzrost. Uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów może mieć negatywny wpływ na tempo i jakość wzrostu włosów.

Jakie są zabiegi na porost włosów?

Istnieją różne metody leczenia wspomagające wzrost włosów, takie jak leki miejscowe, terapia laserowa, przeszczep włosów i zmiany stylu życia.

Czy czynniki wpływające na zdrowie włosów wpływają również na tempo ich wzrostu?

Tak, czynniki wpływające na zdrowie włosów mogą również wpływać na tempo ich wzrostu. Jeśli włosy nie są w zdrowym stanie, mogą rosnąć wolniej.

Jak mogę stymulować porost włosów?

Istnieje kilka sposobów stymulowania wzrostu włosów, w tym utrzymywanie zrównoważonej diety, unikanie nadmiernego ciepła i zabiegów chemicznych, masowanie skóry głowy i stosowanie produktów na porost włosów.

Czy można zapobiec problemom z włosami, takim jak przerzedzanie się i łamanie?

Tak, problemom z włosami, takim jak przerzedzenie i łamliwość, można zapobiegać poprzez właściwą pielęgnację włosów, unikanie ostrych zabiegów i stosowanie produktów opracowanych specjalnie z myślą o zdrowiu włosów.

Czy można odwrócić proces wypadania włosów?

W niektórych przypadkach wypadanie włosów można odwrócić za pomocą odpowiedniego leczenia. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów i najlepszego podejścia do leczenia.

Czy wypadanie włosów jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn?

Wypadanie włosów może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale wzór i przyczyny wypadania włosów mogą się różnić. Kobiety są bardziej podatne na przerzedzenie włosów i ogólną utratę włosów niż mężczyźni.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?