Jakie są 3 główne sposoby zapobiegania wypadaniu włosów?

Published:

Wypadanie włosów może być stresujące i denerwujące. Ale czy wie Pani, że istnieją trzy główne kroki, które można podjąć w celu zapobiegania i leczenia przerzedzania się włosów?

W tym poście omówimy "Wielką Trójkę" sposobów na powstrzymanie wypadania włosów: minoksydyl, finasteryd i czepki laserowe. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób te sprawdzone zabiegi mogą pomóc Państwu zachować posiadane włosy i odrosnąć pełniejsze, grubsze kosmyki.

Jakie są 3 główne sposoby zapobiegania wypadaniu włosów?

Minoksydyl - miejscowe leczenie odrastania włosów

Minoksydyl jest prawdopodobnie pierwszą linią obrony przepisaną przez lekarza na wypadanie włosów. Jest to aktywny składnik popularnych produktów dostępnych bez recepty, takich jak Rogaine.

Minoksydyl jest stosowany bezpośrednio na skórę głowy dwa razy dziennie i działa poprzez poprawę przepływu krwi i składników odżywczych do mieszków włosowych. Pomaga to wzmocnić istniejące włosy, a nawet ożywić uśpione mieszki włosowe, aby wyrosły nowe włosy.

Badania pokazują, że minoksydyl jest wysoce skuteczny w powstrzymywaniu i odwracaniu łysienia typu genetycznego. W jednym z badań klinicznych ponad 90% mężczyzn z łysieniem typu męskiego zauważyło odrastanie włosów po stosowaniu minoksydylu przez pięć miesięcy. Z czasem nowe włosy nadal gęstniały.

Inne badanie wykazało podobne imponujące wyniki u kobiet stosujących minoksydyl w leczeniu łysienia typu kobiecego.

Jedyny haczyk? Aby utrzymać rezultaty, należy kontynuować codzienne stosowanie minoksydylu. Po zaprzestaniu leczenia wypadanie włosów powróci w ciągu kilku miesięcy.

Ale stosowany konsekwentnie, minoksydyl może zrobić prawdziwą różnicę w zachowaniu włosów i odrastaniu nowych pasm. Jest to bezpieczna i dostępna opcja zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Przyjrzyjmy się teraz drugiemu z zabiegów "Wielkiej Trójki"...

Finasteryd - doustny lek zapobiegający wypadaniu włosów

Jeśli minoksydyl jest pierwszą linią obrony, finasteryd jest drugą. Działa on ogólnoustrojowo, blokując hormon DHT, który powoduje większość łysienia plackowatego.

Finasteryd jest aktywnym składnikiem leków takich jak Propecia. Przyjmuje się go w postaci tabletek raz dziennie, dzięki czemu jest wygodny i łatwy w stosowaniu przez długi czas.

Liczne badania nad finasterydem wykazały, że jest on wysoce skuteczny w zatrzymywaniu postępu wypadania włosów i odrastaniu włosów u większości mężczyzn. W badaniach klinicznych u 90% mężczyzn, którzy przyjmowali finasteryd codziennie przez 2 lata, zaobserwowano odrastanie włosów lub brak dalszej utraty włosów. Proszę porównać to z zaledwie 25% mężczyzn przyjmujących placebo.

Rezultaty mogą być zauważalne już po 3-6 miesiącach. Badania wykazują, że odrastanie i zatrzymywanie włosów utrzymuje się przez ponad 5 lat leczenia. Korzyści ze stosowania finasterydu wydają się nawet utrzymywać przez pewien czas po zaprzestaniu leczenia.

Należy pamiętać, że finasteryd ma więcej potencjalnych skutków ubocznych niż minoksydyl i może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania finasterydu.

Jednak stosowany pod nadzorem lekarza, finasteryd jest ogólnie bardzo bezpieczny i dobrze tolerowany. Dla większości mężczyzn pragnących zapobiec wypadaniu włosów, finasteryd jest skuteczną opcją.

Przejdźmy teraz do trzeciego kluczowego zabiegu...

Czepki laserowe - przywracanie wzrostu włosów za pomocą terapii światłem czerwonym

Najnowszym przełomem w powstrzymywaniu wypadania włosów jest terapia światłem lasera niskiego poziomu. Jest ona dostarczana za pomocą czepków i hełmów laserowych.

Urządzenia te emitują terapeutyczne światło czerwone i bliskiej podczerwieni na skórę głowy. Światło stymuluje mieszki włosowe do ożywienia uśpionych włosów i wzrostu grubszych, pełniejszych włosów.

Nauka stojąca za nakładkami laserowymi jest silna. Oto niektóre ze sposobów, w jakie czerwone światło przyspiesza wzrost włosów:

 • Zwiększa produkcję ATP (energii komórkowej) w mieszkach włosowych
 • Zwiększa przepływ krwi do skóry głowy i składników odżywczych do korzenia włosa
 • Zmniejsza stan zapalny uszkadzający mieszki włosowe
 • Uruchamia komórki macierzyste w mieszkach włosowych

W badaniach klinicznych stosowanie nasadki laserowej przez zaledwie 20-30 minut dziennie spowodowało zauważalny wzrost nowych włosów u mężczyzn i kobiet z łysieniem plackowatym.

W jednym z badań uczestnicy stosujący czepek laserowy przez 26 tygodni odnotowali średni wzrost liczby włosów o 35%. Proszę porównać to z zaledwie 3,9% wzrostem w grupie placebo.

Nakładki laserowe są również bezpieczne, nieinwazyjne i łatwe w użyciu w domu. Nie powodują żadnych poważnych skutków ubocznych. Wystarczy nosić nakładkę przez krótki czas każdego dnia.

Laseroterapia poprawia wyniki innych metod leczenia, takich jak minoksydyl i finasteryd. Jest to doskonałe uzupełnienie tradycyjnych opcji.

Te trzy terapie - minoksydyl, finasteryd i terapia laserowa - mogą razem dotrzeć do pierwotnych przyczyn wypadania włosów. Zwiększają gęstość włosów, spowalniają wypadanie i powodują wzrost nowych pasm.

Proszę nie zwlekać z podjęciem działań przeciwko wypadaniu włosów

Czy zauważyli Państwo, że Państwa włosy zaczynają się przerzedzać? A może obawia się Pan/Pani cofania się linii włosów w przyszłości ze względu na swoją historię rodzinną?

Kluczem jest rozpoczęcie leczenia zapobiegawczego tak wcześnie, jak to możliwe. Pomaga to zachować włosy, które jeszcze Państwo mają. Znacznie trudniej jest odrosnąć, gdy mieszki włosowe całkowicie się skurczą i obumrą.

Proszę więc zacząć działać, póki włosy są jeszcze wystarczająco gęste. Proszę porozmawiać z lekarzem na temat rozpoczęcia stosowania minoksydylu, finasterydu i terapii światłem laserowym.

Konsekwentne stosowanie tych zabiegów maksymalizuje szanse na zablokowanie wypadania włosów i utrzymanie pełnej głowy włosów.

Nie muszą Państwo biernie akceptować przerzedzania się włosów. Istnieją realne rozwiązania, w tym "Wielka Trójka", którą właśnie omówiliśmy.

Proszę przejąć kontrolę już dziś, aby jutro cieszyć się gęstszymi, pełniejszymi włosami. Państwa pewność siebie będzie Państwu wdzięczna!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapobiegania wypadaniu włosów

Wciąż mają Państwo pytania dotyczące pielęgnacji i odrastania włosów? Tutaj znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak długo trzeba czekać na rezultaty leczenia wypadania włosów?

 • Minoksydyl - pierwsze oznaki zmniejszonego wypadania i odrastania włosów mogą Państwo zauważyć po około 4 miesiącach. Maksymalne rezultaty osiąga się po 1-2 latach.
 • Finasteryd - Rezultaty narastają stopniowo, z zauważalną poprawą zaczynającą się około 3-6 miesiąca. Maksymalny odrost widoczny jest między 1-2 rokiem życia.
 • Nakładki laserowe - Mogą Państwo zauważyć zmniejszone wypadanie po 1-2 miesiącach. Odrastanie staje się widoczne między 3 a 6 miesiącem i poprawia się do 1 roku.

Co powoduje wypadanie włosów u mężczyzn, a co u kobiet?

 • Łysienie typu męskiego - jest to zwykle spowodowane genetyką i wrażliwością na DHT. Ponad 95% przypadków wypadania włosów u mężczyzn to łysienie typu męskiego.
 • Wypadanie włosów u kobiet - również często uwarunkowane genetycznie. Ale zmiany hormonalne, takie jak menopauza, mogą również powodować przerzedzenie włosów. Wygląda inaczej niż łysienie typu męskiego.

Czy wypadanie włosów kończy się w pewnym wieku?

Wypadanie włosów może wystąpić w każdym wieku po okresie dojrzewania. Zwykle postępuje powoli przez dziesięciolecia. U mężczyzn może rozpocząć się w późnym wieku nastoletnim i trwać do lat 70. i później.

W jakim wieku wypadanie włosów jest normalne?

Utrata 50-100 włosów dziennie jest normalna. Wypadanie większej ilości włosów dziennie lub zauważenie przerzedzonych włosów nie jest normalne w żadnym wieku - sygnalizuje to utratę włosów, którą należy leczyć.

Czy przerzedzone włosy mogą odrosnąć?

Tak, jeśli mieszki włosowe nadal żyją, można je ożywić, aby wyrosły nowe włosy. Zabiegi takie jak minoksydyl i finasteryd stymulują odrastanie. Ale mieszki włosowe, które były martwe i zniknęły od lat, nie mogą zostać przywrócone.

Jakie składniki odżywcze wspomagają wzrost włosów?

Kluczowe składniki odżywcze dla optymalnego zdrowia włosów obejmują białko, żelazo, cynk, biotynę, witaminę D, kwasy omega-3 i witaminę C. Proszę spożywać zbilansowaną, pożywną dietę, aby dostarczyć mieszkom włosowym niezbędnych składników odżywczych.

Skąd mam wiedzieć, czy moja utrata włosów jest trwała?

Konsekwentne leczenie należy rozpocząć natychmiast po zauważeniu przerzedzenia włosów. Jeśli przyczyną jest genetyka, łysienie będzie postępować do pewnego stopnia bez leczenia. Możliwe jest jednak przywrócenie gęstości i zapobieganie dalszemu przerzedzaniu.

Podsumowanie

Walka z wypadaniem włosów może wydawać się zniechęcająca. Jednak przyjęcie proaktywnego podejścia przy użyciu dzisiejszych skutecznych metod leczenia może pomóc Państwu wygrać tę walkę.

Proszę porozmawiać ze swoim dermatologiem o rozpoczęciu spersonalizowanego schematu, który obejmuje minoksydyl, finasteryd i terapię laserową. Proszę być konsekwentnym i cierpliwym. Zatrzymanie wypadania włosów i odrastanie zdrowszych włosów jest w Państwa zasięgu.

"Wielka trójka", którą omówiliśmy, daje Państwu narzędzia do przejęcia kontroli i cieszenia się grubszymi, pełniejszymi włosami przez wiele lat. Ma Pan to!

Co powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym

 • Genetyka - Jest to najczęstsza przyczyna prowadząca do łysienia typu męskiego i żeńskiego. Wrażliwa reakcja na hormon DHT prowadzi z czasem do kurczenia się mieszków włosowych.
 • Zmiany hormonalne - Wahania hormonów, takich jak estrogen, mogą powodować tymczasowe wypadanie lub bardziej trwałe przerzedzenie włosów u kobiet. Stany takie jak zaburzenia tarczycy również wpływają na hormony.
 • Choroby - Choroby takie jak toczeń, niedokrwistość z niedoboru żelaza i łysienie plackowate mogą czasami powodować wypadanie włosów.
 • Leki - Niektóre leki stosowane w leczeniu chorób, takich jak rak, zapalenie stawów, depresja, problemy z sercem i wysokie ciśnienie krwi mogą powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny.
 • Stres - Wysoki poziom stresu podnosi poziom kortyzolu i może prowadzić do tymczasowego zwiększonego wypadania włosów.
 • Niewłaściwe odżywianie - Brak wystarczającej ilości białka, żelaza, biotyny, cynku i innych niezbędnych składników odżywczych może powodować głód mieszków włosowych.
 • Starzenie się - Wraz z wiekiem mieszki włosowe kurczą się, a wzrost włosów spowalnia.
 • Uszkodzenia - fryzury, które ciągną za włosy, a także zabiegi chemiczne/termiczne, mogą powodować blizny mieszków włosowych i z czasem trwałą utratę włosów.

Jakie są pierwsze oznaki wypadania włosów?

Oznaki, które mogą wskazywać na rozpoczęcie wypadania włosów obejmują:

 • Zwiększone wypadanie włosów - wypadanie ponad 100 włosów dziennie.
 • Przerzedzenie na czubku głowy/poszerzenie części głowy - Wczesne łysienie typu męskiego często objawia się przerzedzeniem wokół czubka głowy.
 • Cofająca się linia włosów - Przednia linia włosów stopniowo cofa się, szczególnie na skroniach u mężczyzn.
 • Mniej pełny kucyk - Kucyki są lżejsze i zawierają mniej pasm włosów.
 • Bardziej widoczna skóra głowy - poszerzenie linii przedziałka lub większa widoczność skóry głowy przez włosy na czubku głowy.
 • Powolne odrastanie po wypadaniu - nowe włosy odrastają cieńsze lub nie odrastają wcale po fazach wypadania.

Jaki jest najlepszy sposób zapobiegania wypadaniu włosów?

Najskuteczniejsze opcje leczenia obejmują:

 • Minoksydyl - stosowany bezpośrednio na skórę głowy, stymuluje mieszki włosowe, zapobiegając wypadaniu i wzrostowi nowych, grubszych włosów.
 • Finasteryd - doustny lek, który blokuje DHT, aby zatrzymać postęp wypadania włosów i pomóc w ich odrastaniu.
 • Nasadki laserowe - używają czerwonego światła, aby pobudzić mieszki włosowe, poprawić gęstość włosów i odwrócić miniaturyzację.

Połączenie tych zabiegów zapewnia najlepszą szansę na powstrzymanie wypadania i odrastania włosów, zanim będzie za późno.

Ile włosów dziennie wypada normalnie?

Utrata od 50 do 150 pasm dziennie jest normalna. Każda większa ilość wskazuje na nadmierne wypadanie, któremu należy zaradzić za pomocą zabiegów. Proszę zwracać uwagę na włosy na szczotce, pod prysznicem i na poduszce.

W jakim wieku włosy zaczynają się przerzedzać?

Wypadanie włosów może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania, ale zwykle jest stopniowe. W przypadku mężczyzn, cofanie się linii włosów często rozpoczyna się w późnych latach nastoletnich. Przerzedzenie na czubku głowy zaczyna się u wielu mężczyzn w wieku 20 lat. Kobiety mogą zauważyć zmniejszenie objętości włosów w wieku 30-40 lat.

Czy przerzedzone włosy mogą się kiedykolwiek w pełni zregenerować?

Przy konsekwentnym stosowaniu dzisiejszych metod leczenia możliwe jest znaczne wyleczenie, jeśli mieszki włosowe są nadal żywe. Jest jednak mało prawdopodobne, aby pęcherzyki, które były zminiaturyzowane i uśpione przez ponad 5 lat, zostały reaktywowane. Kluczem jest wczesna interwencja.

Jak długo utrzymują się rezultaty wypadania włosów, jeśli w końcu przerwę leczenie?

Jeśli utrzymywał Pan/Pani odrastanie włosów przez ponad 2 lata, a następnie zaprzestał/a Pan/Pani leczenia, korzyści mogą utrzymywać się przez 6-24 miesięcy, zanim nastąpi recesja. Aby zachować włosy, idealne jest konsekwentne leczenie przez całe życie, a także zwalczanie czynników wyzwalających.

Czy stres naprawdę powoduje wypadanie włosów?

Silny stres może przesunąć mieszki włosowe w fazę spoczynku, powodując tymczasowe zwiększone wypadanie 2-3 miesiące później. Jednak sam stres nie spowoduje trwałego łysienia bez innych czynników genetycznych/hormonalnych. Zarządzanie stresem pomaga zoptymalizować zdrowie włosów.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?