8 oznak zniszczonych włosów: jak sprawdzić, czy włosy są zniszczone?

Published:

Czy Państwa włosy wyglądają na matowe, suche i pozbawione życia? Czy zauważają Państwo więcej wypadających kosmyków podczas szczotkowania lub mycia włosów? Czy zauważyli Państwo ostatnio więcej rozdwojonych końcówek lub złamań? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziała Pani twierdząco, to znaczy, że Pani włosy mogą być zniszczone i niezdrowe. Proszę czytać dalej, aby poznać 8 najczęstszych oznak zniszczonych włosów i dowiedzieć się, co można zrobić, aby przywrócić im zdrowie.

Jakie są przyczyny zniszczonych włosów?

Jakie są przyczyny zniszczonych włosów?

Zanim zagłębimy się w oznaki zniszczonych włosów, warto zrozumieć, co może powodować ich uszkodzenie. Niektóre z najczęstszych przyczyn uszkodzenia włosów obejmują:

 • Stylizacja na gorąco - zbyt częste używanie gorących narzędzi, takich jak suszarki, prostownice i lokówki, może wysuszyć łuskę włosa i z czasem spowodować jej uszkodzenie.
 • Obróbka chemiczna - Rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja lub prostowanie włosów przy użyciu ostrych środków chemicznych osłabia trzon włosa, prowadząc do jego łamania.
 • Niewłaściwa pielęgnacja włosów - Niestosowanie odpowiednich szamponów i odżywek do rodzaju włosów lub zbyt rzadkie mycie może sprawić, że włosy będą niezdrowe.
 • Czynniki środowiskowe - Ekspozycja na słońce, słoną wodę, chlor i zanieczyszczenia mogą pogorszyć kondycję włosów.
 • Stres fizyczny - Ciągłe tarcie spowodowane ciasnymi fryzurami obciąża mieszki włosowe i powoduje urazy łodygi włosa.
 • Niedobory żywieniowe - Brak wystarczającej ilości białka, witamin i minerałów w diecie może ostatecznie wpłynąć na zdrowie włosów.

Świadomość tych powszechnych przyczyn uszkodzeń może pomóc uniknąć zachowań, które prowadzą do niezdrowych włosów w przyszłości. Przyjrzyjmy się teraz, jak rozpoznać oznaki istniejących uszkodzeń.

Jak sprawdzić, czy włosy są zniszczone - 8 oznak, na które należy zwrócić uwagę

1. Zwiększona liczba rozdwojonych końcówek i złamań

Jedną z najbardziej oczywistych oznak zniszczonych włosów są rozdwojone końcówki. Dzieje się tak, gdy zewnętrzna warstwa ochronna osłonki włosa pęka, powodując rozdwajanie i strzępienie się łodygi włosa. Gdy uszkodzenie postępuje dalej w górę łodygi włosa, prowadzi to do złamania i większej liczby rozdwojonych końcówek.

Proszę przeczesać palcami włosy i dokładnie zbadać ich końcówki. Czy widzą Państwo wiele rozdwojonych i połamanych włosów? Jeśli tak, to znaczy, że Państwa włosy są zniszczone i wymagają pielęgnacji. Proszę przyciąć rozdwojone końcówki i zastosować naprawcze maski do włosów, aby odbudować łuskę włosa.

2. Zwiększone zrzucanie i przerzedzanie

Średnio tracimy 50-100 pasm włosów dziennie w ramach normalnego cyklu wzrostu włosów. Jeśli jednak zauważą Państwo gwałtowny wzrost ilości włosów gromadzących się na szczotce lub wypadających podczas mycia, może to oznaczać, że włosy są zniszczone.

Nadmierne wypadanie włosów jest oznaką, że uszkodzenia osłabiają mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów przed osiągnięciem końca fazy wzrostu. Włosy wydają się również cieńsze i łamią się na całej długości.

3. Puszące się, suche włosy

Zdrowe włosy mają zewnętrzną warstwę ochronną zwaną otoczką, która leży płasko i gładko wokół łodygi włosa. Gdy włosy są uszkodzone, naskórek unosi się i staje się szorstki, powodując puszenie się włosów. Czynniki środowiskowe, takie jak słońce, stylizacja termiczna i suche powietrze, powodują szybszą degradację osłonki włosa.

Jeśli Państwa gładkie, lśniące kosmyki zaczęły się puszyć i są nie do ułożenia, oznacza to, że łuska włosa jest uszkodzona. Włosy mogą być również suche, szorstkie i przypominać słomę. Regularne głębokie odżywianie i maski mogą pomóc naprawić i nawilżyć łuskę włosa.

4. Słabe, matowe włosy

Z biegiem czasu uszkodzenia pozbawiają włosy ich naturalnych olejków, co prowadzi do matowego, pozbawionego blasku wyglądu. Utrata pigmentu następuje, gdy łuska włosa pęka w wyniku uszkodzenia, przez co włosy wyglądają na odwodnione i wyblakłe.

Jeśli Państwa pełne życia, błyszczące włosy stały się matowe, pozbawione życia i blasku, to znaczy, że potrzebują trochę TLC. Stosowanie nawilżających i naprawczych produktów do włosów może pomóc przywrócić blask i siłę zniszczonym włosom.

5. Zmiana elastyczności włosów

Zdrowe włosy są elastyczne, co oznacza, że mogą się rozciągać i powracać do pierwotnego kształtu bez łamania. Kiedy włosy są uszkodzone, wiązania dwusiarczkowe w łodydze włosa osłabiają się, powodując utratę elastyczności.

Proszę sprawdzić elastyczność włosów, biorąc jedno pasmo między palce i delikatnie je rozciągając. Zdrowe włosy powinny rozciągać się do 50% swojej długości i odbijać się bez łamania. Jeśli włosy trzaskają i łamią się przy minimalnym rozciągnięciu lub rozciągają się, ale nie zwijają, elastyczność jest osłabiona, co wskazuje na uszkodzenie.

6. Zwiększona porowatość

Porowatość włosów odnosi się do zdolności łuski włosa do zatrzymywania i zatrzymywania wilgoci. Zdrowe włosy mają niską porowatość, ponieważ bariera ochronna naskórka utrzymuje wilgoć wewnątrz łodygi włosa.

Gdy naskórek jest uszkodzony, prowadzi to do wysokiej porowatości - szczeliny i otwory umożliwiają przenikanie wilgoci do wnętrza i na zewnątrz, co prowadzi do suchych, łamliwych włosów. Oznaki wysokiej porowatości włosów to: długi czas suszenia, brak definicji loków, uczucie suchości nawet po zmoczeniu i puszenie się włosów.

7. Brak możliwości zarządzania

Uszkodzone, porowate włosy stają się coraz trudniejsze do ułożenia i kontrolowania. Zerwane wiązania dwusiarczkowe sprawiają, że włosy stają się niesforne i niemożliwe do rozczesania lub ułożenia. Stylizacja na gorąco i szczotkowanie powodują więcej złamań, ponieważ włosy są zbyt słabe, aby wytrzymać napięcie i tarcie.

Czy Państwa włosy wydają się niemożliwe do rozczesania lub ułożenia bez użycia dużej ilości produktu? Czy loki są płaskie i pozbawione wyrazistości? Uszkodzenia mogą być przyczyną trudnej do opanowania tekstury włosów i trudności w ich układaniu.

8. Zmiany koloru, tekstury i wzorców wzrostu włosów

Rozległe uszkodzenia mogą zmienić wygląd i wzorce wzrostu włosów. Mogą Państwo zauważyć dziwne zmiany, takie jak:

 • Nagłe pojawienie się siwych włosów z powodu utraty melaniny
 • Nowa tekstura, np. proste włosy stają się falowane
 • Pojawienie się cienkich włosków wzdłuż linii włosów i części ciała

Zmiany te wskazują na poważne uszkodzenie mieszków włosowych. Najlepiej udać się do dermatologa, aby zidentyfikować i wyeliminować pierwotne przyczyny, które mogą obejmować zaburzenia autoimmunologiczne, stres lub niedobory żywieniowe.

Dbanie o zniszczone włosy - wskazówki, jak przywrócić włosom zdrowie

Jeśli zauważają Państwo liczne oznaki uszkodzenia włosów, proszę nie panikować. Włosy są niezwykle odporne i przy odpowiedniej pielęgnacji można przywrócić im zdrowie. Oto kilka wskazówek:

Proszę używać szamponów i odżywek chroniących przed uszkodzeniami.

Proszę wybierać formuły z proteinami, takimi jak keratyna i proteiny pszenicy, aby wzmocnić włosy. Proszę szukać olejków nawilżających, takich jak arganowy, kokosowy i awokado, aby uzupełnić wilgoć. Produkty z dimetikonem mogą również pomóc uszczelnić luki w naskórku, aby zapobiec utracie wilgoci.

Ograniczenie stylizacji na ciepło

Proszę wyłączyć suszarkę i dać włosom odpocząć od gorących narzędzi, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Jeśli to możliwe, proszę pozwolić włosom wyschnąć na powietrzu lub użyć chłodniejszych ustawień.

Regularnie przycinać

Co 6-8 tygodni należy poddać włosy drobnemu podcięciu, aby usunąć rozdwojone końcówki, zanim powędrują dalej w górę łodygi włosa. Pomoże to zapobiec łamaniu się włosów i zachować zdrowe końcówki.

Głęboka kondycja co tydzień

Cotygodniowa maseczka głęboko odżywiająca włosy zapewni im intensywne nawilżenie i składniki odżywcze, takie jak oleje, masła i proteiny.

Ochrona włosów przed czynnikami środowiskowymi

Proszę nosić kapelusze na słońcu, zakrywać włosy w słonej wodzie lub chlorze i używać sprayu przeciw zanieczyszczeniom w środowisku miejskim. Chroni to włosy przed czynnikami niszczącymi łuskę włosa.

Delikatne rozczesywanie

Proszę używać grzebienia o szeroko rozstawionych zębach i rozczesywać włosy sekcjami od dołu do góry, aby zminimalizować łamanie delikatnych kosmyków. Włosy należy rozczesywać tylko wtedy, gdy są mokre i odżywione, aby uniknąć wyrywania i ciągnięcia.

Regularne przycinanie

Co 8-12 tygodni należy udać się do stylisty nie tylko na strzyżenie, ale także na ocenę stanu włosów. Ekspert może zalecić zabiegi lub zmiany w rutynowej pielęgnacji włosów, aby poprawić ich kondycję.

Podsumowanie: Jak sprawdzić, czy włosy są zniszczone?

Oto 8 sygnałów, które świadczą o tym, że włosy są zniszczone:

 • Zwiększona liczba rozdwojonych końcówek i złamań
 • Nadmierna utrata i wypadanie włosów
 • Sucha, pusząca się struktura włosów
 • Nudny, nijaki wygląd
 • Brak elastyczności
 • Wysoka porowatość
 • Trudności w zarządzaniu i stylizacji
 • Nagłe zmiany koloru, tekstury lub wzorców wzrostu włosów

Choć zniszczone włosy mogą przytrafić się każdemu, ich przyczyną jest zazwyczaj stylizacja na gorąco, obróbka chemiczna, niewłaściwa pielęgnacja włosów lub czynniki środowiskowe. Dzięki ukierunkowanemu schematowi pielęgnacji włosów, zmniejszeniu uszkodzeń i delikatnemu traktowaniu włosów, można przywrócić im siłę, połysk i łatwość układania. Proszę zwracać uwagę na oznaki uszkodzeń i podejmować szybkie kroki w celu poprawy kondycji włosów.

Jakie są oznaki zniszczonych włosów?

Oznaki zniszczonych włosów mogą obejmować łamanie się włosów, rozdwajanie końcówek, wypadanie włosów, matowe włosy i przerzedzenie włosów.

Jak mogę stwierdzić, czy moje włosy są zniszczone?

Można stwierdzić, czy włosy są zniszczone, szukając oznak, takich jak puszenie się, suchość, łamliwość i brak połysku.

Co powoduje uszkodzenie włosów?

Uszkodzenia włosów mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym nadmierną stylizacją termiczną, nadmierną ekspozycją na słońce, zabiegami chemicznymi i złymi praktykami pielęgnacji włosów.

Jak mogę zapobiec uszkodzeniu włosów?

Aby zapobiec uszkodzeniom włosów, ważne jest, aby unikać nadmiernego nagrzewania włosów, chronić je przed słońcem, stosować delikatne produkty do pielęgnacji włosów i unikać ostrych zabiegów chemicznych.

Czy farbowanie włosów może je uszkodzić?

Tak, zabiegi koloryzacji mogą powodować uszkodzenia włosów, jeśli nie są wykonywane prawidłowo lub jeśli włosy nie są następnie odpowiednio pielęgnowane.

Jaka jest różnica między włosami zdrowymi a zniszczonymi?

Zdrowe włosy są zazwyczaj lśniące, gładkie i miękkie w dotyku, podczas gdy włosy zniszczone mogą wydawać się matowe, suche i łamliwe.

Jak mogę utrzymać zdrowe włosy?

Mogą Państwo zachować zdrowe włosy, stosując odpowiednią rutynę pielęgnacji włosów, w tym regularne mycie i odżywianie, minimalizując stylizację na gorąco i zabiegi chemiczne oraz chroniąc włosy przed szkodliwym działaniem środowiska.

Jakie są najczęstsze przyczyny przerzedzania się włosów?

Przerzedzenie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym genetyką, brakiem równowagi hormonalnej, niedoborami żywieniowymi i niektórymi schorzeniami.

Jak mogę naprawić zniszczone włosy?

Uszkodzone włosy można naprawić, stosując produkty do naprawy włosów, zabiegi głęboko odżywiające i unikając dalszych uszkodzeń poprzez zminimalizowanie stylizacji na gorąco i zabiegów chemicznych.

Czego powinienem unikać, aby zapobiec uszkodzeniu włosów?

Aby zapobiec uszkodzeniom włosów, należy unikać stosowania nadmiernej temperatury, nadmiernego szczotkowania lub czesania mokrych włosów, noszenia ciasnych fryzur i narażania włosów na trudne warunki środowiskowe.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?