7 rzeczy, które Państwa włosy mogą powiedzieć o Państwa ogólnym stanie zdrowia

Published:

Włosy mogą wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia. Stan włosów i skóry głowy może być wskaźnikiem problemów wewnętrznych. Zwracając uwagę na zmiany zachodzące we włosach, można wcześnie zidentyfikować podstawowe schorzenia. Oto 7 rzeczy, które włosy mogą mówić o stanie zdrowia.

7 rzeczy, które Państwa włosy mogą powiedzieć o Państwa ogólnym stanie zdrowia

Co oznacza wypadanie włosów?

Wypadanie włosów jest bardzo powszechne i dotyka nawet 50% osób w wieku 50 lat. Jeśli jednak włosy wydają się przerzedzać lub wypadać bardziej niż zwykle, może to sygnalizować problem zdrowotny.

Niektóre częste przyczyny zwiększonego wypadania włosów obejmują:

 • Telogen effluvium - stan ten powoduje, że włosy przedwcześnie wchodzą w fazę spoczynku, co prowadzi do nadmiernej codziennej utraty włosów. Może być wywołane przez stres fizyczny lub emocjonalny, poważną operację, znaczną utratę wagi, zaburzenia tarczycy i inne. Wypadanie włosów jest zwykle tymczasowe, jeśli wyeliminuje się przyczynę.
 • Niedobór składników odżywczych - Brak wystarczającej ilości białka, żelaza, cynku, biotyny lub innych witamin może hamować wzrost włosów i powodować przerzedzenie. Zrównoważona dieta może pomóc.
 • Zmiany hormonalne - Wahania hormonów spowodowane ciążą, porodem, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, menopauzą i problemami z tarczycą mogą powodować wypadanie włosów. Problem zazwyczaj ustępuje po ustabilizowaniu się poziomu hormonów.
 • Łysienie plackowate - choroba autoimmunologiczna, która powoduje nierównomierną utratę włosów na skórze głowy, twarzy i ciała. Często ustępuje bez leczenia, ale może nawracać.

Proszę udać się do dermatologa, jeśli wypadanie włosów staje się nadmierne lub utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy. Może on pomóc ustalić przyczynę i zalecić leczenie, takie jak leki na receptę, terapia światłem lub operacja przeszczepu włosów w przypadku trwałej utraty włosów.

Co oznacza przerzedzenie włosów?

Stopniowe przerzedzanie się włosów, szczególnie na skroniach i koronie, może sygnalizować chorobę. Dwie częste przyczyny postępującego przerzedzania się włosów obejmują:

 • Łysienie androgenowe - zwane również łysieniem typu męskiego lub żeńskiego. Jest związane ze starzeniem się i genetyką. Mieszki włosowe kurczą się, a włosy stają się krótsze i cieńsze. Leki i zabiegi chirurgiczne mogą sprzyjać odrastaniu włosów.
 • Choroby tarczycy - zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować przerzedzenie włosów. Inne objawy mogą obejmować zmęczenie, zmiany masy ciała, suchość skóry, zmiany nastroju lub nieregularne miesiączki. Badanie krwi sprawdza poziom hormonów tarczycy.

W niektórych przypadkach przerzedzające się włosy odzwierciedlają tymczasowy telogen effluvium (wspomniany powyżej), a nie trwałą utratę. Proszę udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Leczenie dysfunkcji tarczycy, niedoborów składników odżywczych lub chorób skóry głowy może pomóc w wielu przypadkach przerzedzenia włosów.

Co oznacza swędzenie skóry głowy?

Swędząca skóra głowy lub łuszczenie się skóry to oznaki, które mogą u Państwa występować:

 • Łupież - obrót komórek skóry ulega przyspieszeniu, powodując złuszczanie się martwych komórek w postaci białych płatków. Może mieć kilka przyczyn, w tym suchość skóry, wrażliwość na produkty do włosów i grzyb drożdżopodobny zwany malassezia. Szampony przeciwłupieżowe zawierają składniki przeciwgrzybicze i nawilżające.
 • Łojotokowe zapalenie skóry - powszechny stan zapalny skóry głowy, który powoduje swędzącą wysypkę i łuszczenie się skóry. Wynika z reakcji na malassezia. Kremy przeciwgrzybicze na receptę, szampony lecznicze i delikatne procedury pielęgnacji włosów mogą pomóc w kontrolowaniu ognisk choroby.
 • Kontaktowe zapalenie skóry - reakcja alergiczna na składniki produktów do pielęgnacji włosów, zwłaszcza farby do włosów. Zmiana produktów często łagodzi podrażnienia. Testy płatkowe mogą zidentyfikować problematyczne składniki.
 • Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która powoduje powstawanie wypukłych, łuszczących się, swędzących blaszek na skórze głowy. Leki miejscowe, terapia światłem i leki doustne pomagają w leczeniu ognisk choroby.

W przypadku wystąpienia silnego, uporczywego swędzenia, zaczerwienienia i łuszczenia się skóry głowy należy udać się do dermatologa w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Kontrolowanie tych stanów zapobiega dalszym podrażnieniom i uszkodzeniom włosów.

Co oznaczają łamliwe włosy?

Łamliwe włosy, które są suche lub szorstkie i podatne na łamanie, mogą być wynikiem:

 • Ostra pielęgnacja włosów - nadmierne mycie włosów, przegrzewanie gorącymi narzędziami, agresywne szczotkowanie mokrych włosów i stosowanie wysuszających produktów do włosów może powodować uszkodzenia. Proszę przestawić się na delikatniejsze metody pielęgnacji włosów.
 • Ekspozycja na słońce - promienie UV degradują białko włosów i pozbawiają je wilgoci, powodując suche, osłabione włosy podatne na łamanie. Proszę stosować produkty do włosów z filtrami UV i nosić fryzury ochronne.
 • Obróbka chemiczna - Rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja lub prostowanie włosów może z czasem je uszkodzić i wysuszyć. Proszę robić przerwy między zabiegami. Proszę stosować regenerujące maski do włosów.
 • Niedobór składników odżyw czych - Niewystarczająca ilość białka, biotyny, żelaza lub cynku może zakłócać prawidłowy wzrost włosów. Proszę stosować zbilansowaną dietę i przyjmować suplementy zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Starzenie się - Włosy mogą stać się bardziej łamliwe wraz z wiekiem, ponieważ ich wzrost spowalnia, a struktura białkowa włosa ulega degradacji. Proszę stosować produkty nawilżające przeznaczone do włosów starzejących się.

Kruche, łamiące się włosy niekoniecznie są niezdrowe, ale mogą czuć się i wyglądać lepiej przy odpowiedniej pielęgnacji włosów. Jeśli stan włosów pogarsza się nagle lub nadmiernie, proszę udać się do lekarza, aby zidentyfikować przyczyny, takie jak choroby tarczycy.

Co oznacza siwienie włosów?

Przedwczesne siwienie przed 30 rokiem życia może być sygnałem:

 • Niedobór witaminy B12 - może zmniejszać poziom melaniny i przyspieszać siwienie. Suplementy mogą skorygować niedobór.
 • Zaburzenia tarczycy - Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na kolor włosów.
 • Bielactwo - choroba autoimmunologiczna powodująca utratę pigmentu skóry i bielenie włosów, skóry i siatkówki.
 • Łysienie plackowate - może powodować odrastanie białych włosów.

Jednak siwienie jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. W wieku 50 lat około 50% populacji ma co najmniej 50% siwych włosów. Wraz z wiekiem mieszki włosowe produkują mniej melaniny, powodując siwienie. Prawidłowe odżywianie, radzenie sobie ze stresem i masaże skóry głowy mogą pomóc opóźnić siwienie. Ale ostatecznie siwe włosy są normalną częścią starzenia się.

Co oznaczają suche włosy?

Suche, puszące się włosy mogą być wynikiem:

 • Szorstkie produkty do włosów - szampony zawierające siarczany, szampony oczyszczające i produkty zawierające wysuszające alkohole pozbawiają włosy wilgoci.
 • Twarda woda - Osady mineralne z twardej wody mogą powodować uczucie przesuszenia włosów. Proszę zainstalować filtry prysznicowe. Proszę stosować szampony chelatujące.
 • Narzędzia do stylizacji na gorąco - stylizacja na gorąco wypłukuje wilgoć z włosów. Proszę czasami pozwolić włosom wyschnąć na powietrzu. Proszę zastosować środek chroniący przed wysoką temperaturą.
 • Szkody środowiskowe - Słońce, wiatr i zanieczyszczenia pozbawiają włosy naturalnych olejków. Proszę zakrywać włosy na zewnątrz.
 • Choroby - Zaburzenia tarczycy, cukrzyca i niedobory powodują suche, łamliwe włosy skłonne do plątania się.

Stosowanie głęboko odżywiających masek, odżywek bez spłukiwania, olejków i silikonowych serum może pomóc przywrócić nawilżenie. Jednak bardzo suche, zniszczone włosy mogą wymagać przycięcia, aby umożliwić ich zdrowy odrost. Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli suchość jest ekstremalna lub towarzyszą jej inne objawy.

Co oznacza nadmierne wypadanie włosów?

Wypadanie 50-100 włosów dziennie jest normalne. Ale utrata większej ilości, w alarmującym tempie, może wskazywać:

 • Telogen effluvium - jak wspomniano, powoduje przedwczesne przejście włosów w fazę spoczynku i nadmierne wypadanie do 300 włosów dziennie. Stres, niedobory żywieniowe i zmiany hormonalne często wywołują to zjawisko.
 • Niedoczynność tarczycy - Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość hormonów tarczycy może powodować nieprawidłowe wypadanie włosów.
 • Leki - Leki, które zakłócają cykle odrastania włosów, powodują łysienie telogenowe. Do szkodliwych leków należą retinoidy, beta-blokery, leki przeciwdepresyjne, NLPZ i inne.
 • Choroby autoimmunologiczne - stany takie jak łysienie plackowate uszkadzają mieszki włosowe. Toczeń i cukrzyca również zwiększają wypadanie włosów.

Nagła, gwałtowna utrata włosów wymaga pomocy medycznej w celu diagnozy i leczenia. Wypadanie spowodowane telogenem i zaburzeniami autoimmunologicznymi może ostatecznie ustąpić. Zaburzenia tarczycy wymagają jednak długotrwałego leczenia i monitorowania.

Co oznacza łuszcząca się skóra głowy?

Sygnałem może być czerwona, podrażniona skóra głowy z tłustymi, żółtymi łuskami lub strupami:

 • Łojotokowe zapalenie skóry - ten stan zapalny i łuszcząca się skóra często pojawia się w miejscach bogatych w tłuszcz, takich jak skóra głowy, brwi i nos. Leczenie przeciwgrzybicze i szampony do skóry głowy usuwają ten stan.
 • Łuszczyca - Choroba autoimmunologiczna powodująca powstawanie wypukłych, swędzących blaszek i łusek na skórze i skórze głowy. Może okresowo zaostrzać się. W leczeniu stosuje się maści miejscowe, terapię światłem i leki doustne.
 • Infekcja grzybicza - grzybica jest zakaźną infekcją grzybiczą, która atakuje włosy i skórę, powodując łuszczące się plamy. Leczy się ją kremami przeciwgrzybiczymi i lekami doustnymi.

Nie należy drapać ani skubać łuszczącej się skóry głowy, ponieważ może to pogorszyć stan zapalny i potencjalnie spowodować blizny mieszków włosowych, powodując trwałą utratę włosów. Proszę udać się do dermatologa w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Kontrolowanie tych stanów pomaga zminimalizować uszkodzenia włosów.

Wnioski: Proszę traktować zmiany we włosach poważnie

Podczas gdy martwienie się kilkoma wypadającymi włosami dziennie jest niepotrzebne, znaczące zmiany we wzroście włosów, teksturze lub stanie skóry głowy wymagają oceny lekarskiej. Włosy oferują widoczne wskazówki dotyczące potencjalnych niedoborów witamin, chorób tarczycy, chorób autoimmunologicznych, stresu, zmian hormonalnych i innych. Zdiagnozowanie i leczenie przyczyny może powstrzymać niepotrzebną utratę i uszkodzenie włosów.

Przy odpowiedniej pielęgnacji, przerzedzenie włosów, nadmierne wypadanie i łamliwość mogą ulec poprawie. Ale włosy odzwierciedlają również skutki starzenia się i genetyki, które można łaskawie zaakceptować. Ostatecznie, zdrowe włosy wynikają z ogólnego stanu zdrowia. Proszę spożywać pełnowartościowe pokarmy, radzić sobie ze stresem, wysypiać się, ćwiczyć umiarkowanie i współpracować z lekarzem w celu leczenia schorzeń, które mogą mieć wpływ na włosy. Państwa włosy będą Państwu wdzięczne!

Co moje włosy mogą mi powiedzieć o moim ogólnym stanie zdrowia?

Włosy mogą zdradzać wiele na temat ogólnego stanu zdrowia. Pewne zmiany w strukturze, grubości, a nawet kolorze włosów mogą wskazywać na problemy zdrowotne lub brak równowagi żywieniowej.

Czy problemy z tarczycą mogą wpływać na moje włosy?

Tak, problemy z tarczycą mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie włosów. Niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy może powodować przerzedzenie i wypadanie włosów, podczas gdy nadczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy może prowadzić do łamliwych włosów, które łatwo się łamią.

Czy łupież jest oznaką złego ogólnego stanu zdrowia?

Niekoniecznie. Łupież jest najczęściej spowodowany infekcją grzybiczą lub przerostem drożdży na skórze głowy. Jednak w niektórych przypadkach może być objawem choroby podstawowej, takiej jak łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czy wypadanie włosów zawsze oznacza problem zdrowotny?

Wypadanie włosów jest normalną częścią cyklu wzrostu włosa i zwykle traci się około 50-100 pasm włosów dziennie. Jeśli jednak zauważą Państwo nadmierne lub nagłe wypadanie włosów, może to być oznaką choroby podstawowej, którą należy się zająć.

Czym jest łysienie?

Łysienie odnosi się do rodzaju utraty włosów, która może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że układ odpornościowy omyłkowo atakuje mieszki włosowe, co prowadzi do utraty włosów w postaci plam lub nawet całkowitego wyłysienia.

Czy łamliwość włosów może być oznaką złego ogólnego stanu zdrowia?

Łamliwość włosów może być wynikiem różnych czynników, w tym nadmiernej stylizacji, uszkodzeń termicznych lub zabiegów chemicznych. Chociaż nie zawsze może to wskazywać na zły ogólny stan zdrowia, ważne jest, aby dbać o włosy, aby zapobiec ich łamaniu i zachować ich zdrowie.

Czy anemia może mieć wpływ na zdrowie moich włosów?

Tak, niedokrwistość, która jest stanem charakteryzującym się niedoborem czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi, może mieć wpływ na zdrowie włosów. Niedokrwistość może prowadzić do przerzedzenia włosów, ich wypadania i zmian w ich strukturze.

Czy siwienie włosów może być oznaką złego stanu zdrowia?

Siwe włosy są naturalną częścią procesu starzenia i zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jednak w niektórych przypadkach przedwczesne siwienie może być oznaką podstawowych schorzeń lub niedoborów żywieniowych, którymi należy się zająć.

Czy zwiększony porost włosów może być oznaką złego stanu zdrowia?

Zwiększony porost włosów, znany również jako hirsutyzm, może być objawem zaburzeń równowagi hormonalnej, zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub niektórych podstawowych schorzeń. Jeśli zauważą Państwo nadmierny wzrost włosów w obszarach takich jak twarz, klatka piersiowa lub plecy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Czy przerzedzenie włosów może być oznaką problemów z tarczycą?

Tak, przerzedzenie włosów może być objawem problemów z tarczycą, zwłaszcza niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy może zaburzać cykl wzrostu włosów i prowadzić do ich przerzedzenia lub wypadania.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?