Czy stres i niepokój mogą powodować wypadanie włosów?

Published:

Wypadanie włosów jest częstym problemem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Podczas gdy genetyka odgrywa główną rolę, inne czynniki, takie jak stres i niepokój, mogą również powodować wypadanie włosów. W tym kompleksowym przewodniku zbadamy powiązania między lękiem, stresem i wypadaniem włosów, rodzaje wypadania włosów spowodowane lękiem oraz co można zrobić, aby powstrzymać wpływ lęku na włosy.

Wypadanie włosów samo w sobie może być niepokojące i stresujące. Ale czy stres związany z wypadaniem włosów faktycznie pogarsza sytuację? Czy niepokój i przewlekły stres mogą prowadzić do nadmiernego wypadania lub przerzedzania się włosów? Zrozumienie związku między lękiem a wypadaniem włosów jest pierwszym krokiem do przerwania tego frustrującego cyklu.

Jak niepokój i stres wpływają na porost włosów?

Jak niepokój i stres wpływają na porost włosów?

Stres wpływa na całe ciało, w tym na największy organ - skórę i skórę głowy. Kiedy jesteśmy pod presją, nasz organizm produkuje więcej hormonu stresu - kortyzolu. Chociaż pomaga to radzić sobie z zagrożeniami w krótkim okresie, przewlekły stres i podwyższony poziom kortyzolu mogą mieć negatywne skutki.

Kortyzol może zakłócać normalny proces odrastania włosów. Każdy mieszek włosowy na głowie podlega określonemu cyklowi wzrostu. Włosy rosną w fazie anagenu (wzrostu), która trwa 2-6 lat. Następnie przechodzi do fazy katagenu (przejściowej) na około 2-3 tygodnie przed wejściem w fazę telogenu lub spoczynku, która trwa około 2-3 miesięcy. Zazwyczaj 10-15% włosów znajduje się w fazie spoczynku w dowolnym momencie, zanim nowe włosy je wypchną.

Przewlekły stres może przedwcześnie popchnąć włosy w fazie spoczynku do fazy wypadania lub telogenu. Może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów i widoczne przerzedzenie. Dobrą wiadomością jest to, że ten rodzaj tymczasowej utraty włosów, znany jako telogen effluvium, często ustępuje, gdy poziom hormonów stresu wraca do normy. Niepokój związany z wypadaniem włosów może jednak stać się błędnym kołem - stresują się Państwo utratą włosów, co z kolei powoduje ich dalsze wypadanie.

Przewlekły niepokój i podwyższony poziom kortyzolu mogą również zakłócać normalną aktywację komórek macierzystych mieszków włosowych, które regenerują nowe włosy. Z czasem może to prowadzić do pogorszenia stanu mieszków włosowych, spowolnienia odrastania włosów i ich przerzedzenia.

Jaki jest związek między zaburzeniami lękowymi a wypadaniem włosów?

Dla wielu osób nadmierne wypadanie włosów spowodowane stresem lub niepokojem jest tymczasowe. Badania pokazują jednak, że przewlekły, długotrwały niepokój może mieć trwały wpływ na mieszki włosowe i cykle wzrostu.

Osoby cierpiące na uogólnione zaburzenia lękowe często mają stale wysoki poziom kortyzolu. Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazało, że hormon stresu kortyzol może hamować regenerację mieszków włosowych. Wpływa to na komórki brodawki skórnej, które regenerują mieszki włosowe podczas fazy wzrostu.

Inne badania pokazują, że przewlekły niepokój może prowadzić do stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i problemów z sygnalizacją komórkową - wszystkie te czynniki mogą upośledzać regenerację mieszków włosowych.

W rezultacie niepokój utrudnia włosom ponowne wejście w fazę wzrostu. Istniejące włosy pozostają w fazie spoczynku dłużej przed wypadnięciem. Mniejsza liczba nowych włosów sprawia, że włosy stają się cieńsze lub łysieją.

Jakie są rodzaje wypadania włosów spowodowanego lękiem?

Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie niepokój może prowadzić do utraty włosów lub przerzedzenia skóry głowy. Świadomość rodzaju wypadania włosów, którego Pan/Pani doświadcza, może ukierunkować właściwe podejście do leczenia.

Telogen Effluvium

Jak wspomniano, jest to tymczasowe, ale nadmierne wypadanie spowodowane przejściem włosów do fazy spoczynku. W przypadku uogólnionego niepokoju lub przewlekłego stresu, więcej włosów na skórze głowy wchodzi w fazę telogenu lub wypadania jednocześnie. Mogą Państwo zauważyć więcej wypadających włosów podczas szczotkowania lub pod prysznicem. Często zaczyna się to 2-4 miesiące po stresującym okresie.

Dobrą wiadomością jest to, że ten rodzaj wypadania włosów często ustępuje samoistnie, gdy niepokój zostanie opanowany, a hormony stresu powrócą do normy. Mieszki włosowe nie są trwale uszkodzone, a jedynie tymczasowo uśpione. Odrastanie nowych, zdrowych włosów jest możliwe.

Łysienie plackowate

To zaburzenie autoimmunologiczne powoduje nierównomierną utratę włosów, często wywoływaną przez silny stres. W łysieniu plackowatym układ odpornościowy organizmu omyłkowo atakuje mieszki włosowe, jakby stanowiły one zagrożenie. Może to powodować wypadanie włosów w kępkach lub okrągłe łysiny. Nie jest jasne, dlaczego stres wywołuje tę nieprawidłową odpowiedź immunologiczną przeciwko mieszkom włosowym u niektórych osób cierpiących na lęk.

Kluczem do opanowania tego stanu jest opanowanie lęku i stresu. Jednak leki lub zastrzyki sterydowe mogą również tłumić atak immunologiczny na mieszki włosowe, aby stymulować ich odrastanie.

Trichotillomania (wyrywanie włosów)

Ten rodzaj wypadania włosów jest bezpośrednio spowodowany lękiem i stresem, ale wynika z zaburzenia kontroli impulsów. Osoby cierpiące na trichotillomanię odczuwają silną potrzebę wyrywania włosów, gdy są zestresowane lub niespokojne. Prowadzi to do utraty włosów, co może być krępujące i denerwujące.

Terapia poznawczo-behawioralna może nauczyć osoby cierpiące na trichotillomanię kontrolować swoje pragnienia i kompulsje związane z wyrywaniem włosów. Zmniejszenie poziomu lęku jest również kluczem do wyzdrowienia.

Przedwczesne siwienie włosów

Choć nie jest to pełna utrata włosów, niepokój jest również powiązany z przedwczesnym siwieniem włosów u osób dorosłych w młodszym lub średnim wieku. Jedno z dużych badań wykazało związek między przewlekłym stresem a przedwczesnym siwieniem. Stres może powodować uszkodzenia oksydacyjne i zubożenie komórek macierzystych melanocytów, które wytwarzają pigmentację włosów.

Zarządzanie lękiem i zmiany stylu życia w celu zmniejszenia stresu oksydacyjnego mogą pomóc spowolnić lub zapobiec siwieniu związanemu ze stresem. Zdrowa dieta zawierająca przeciwutleniacze może wspierać komórki macierzyste melanocytów.

10 pytań i odpowiedzi na temat lęku powodującego wypadanie włosów:

 1. W jaki sposób lęk powoduje wypadanie włosów?

  Niepokój i przewlekły stres mogą sprawić, że więcej mieszków włosowych przejdzie w fazę telogenu lub spoczynku. Niepokój może również hamować wchodzenie nowych włosów w fazę wzrostu. Zakłóca to normalny cykl odrastania włosów.

 2. Czy niepokój i stres mogą powodować trwałą utratę włosów?

  Jeśli lęk jest tymczasowy, utrata włosów może być odwracalna. Jednak długotrwały uogólniony lęk wydaje się upośledzać regenerację mieszków włosowych, co może powodować trwałe przerzedzenie. Właściwe leczenie lęku może pomóc przywrócić zdrowy odrost włosów.

 3. Czy leki przeciwlękowe powodują wypadanie włosów jako efekt uboczny?

  Niektóre leki przeciwlękowe, takie jak Klonopin, Xanax i Valium, mogą powodować tymczasowe wypadanie włosów po pierwszym zastosowaniu. Jednak kontrolowanie lęku za pomocą odpowiednich leków jest ważne dla zdrowia włosów.

 4. Czy zmniejszenie stresu może odwrócić wypadanie włosów związane z lękiem?

  Tak, obniżenie poziomu stresu i niepokoju pozwala mieszkom włosowym powrócić do normalnego cyklu. Praktyki takie jak medytacja, ćwiczenia, terapia i zarządzanie stresem mogą wspomóc odrastanie włosów.

 5. Czy niepokój wpływa na zdrowie włosów, nawet jeśli nie występuje widoczne przerzedzenie?

  Przewlekły niepokój wydaje się wpływać na komórki mieszków włosowych na poziomie mikroskopowym. Tak więc nawet bez wypadania włosów, niepokój może zakłócać optymalne cykle wzrostu włosów i regenerację mieszków włosowych.

 6. Czy lęk może powodować wypadanie włosów u kobiet?

  Tak, niepokój i stres mogą powodować wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiety mogą doświadczać rozproszonego przerzedzenia na skórze głowy, a nie cofającej się linii włosów.

 7. Czy niepokój może powodować wypadanie kępek lub pasm włosów?

  Tak, niepokój może powodować tymczasową utratę kępek włosów z telogenem. Bardziej trwałą utratę włosów obserwuje się w przypadku autoimmunologicznego łysienia plackowatego, często wywoływanego przez silny stres.

 8. Czy niepokój może powodować wypadanie włosów po COVID-19?

  Wiele osób zgłasza zwiększone wypadanie włosów kilka miesięcy po zakażeniu COVID-19, ze względu na reakcję organizmu na stres. Zarządzanie lękiem po COVID może pomóc w normalnym odrastaniu włosów.

 9. Czy włosy wypadające w wyniku lęku mogą odrosnąć?

  Tak, gdy lęk jest leczony, a hormony stresu wracają do normalnego poziomu, nowe włosy mogą odrosnąć. Praktykowanie metod odrastania włosów może zwiększyć krążenie i wzrost.

 10. Czy wypadanie włosów zatrzyma się, jeśli poddam się leczeniu lęku?

  Kontrolowanie chronicznego niepokoju i zmniejszanie stresu poprzez terapię, medytację, leki lub inne metody może pozwolić nowym włosom na prawidłowe ponowne wejście w fazę wzrostu. Pomaga to przywrócić zdrowe włosy.

Co można zrobić, aby leczyć wypadanie włosów spowodowane lękiem?

Jeśli lęk lub stres powodują zauważalne przerzedzenie lub utratę włosów, priorytetem powinno być podjęcie leczenia. Odrastanie włosów ma największe szanse powodzenia, gdy lęk jest odpowiednio kontrolowany:

 • Terapia i doradztwo - CBT i terapia rozmową dają narzędzia do kontrolowania stresu i niepokoju. Mogą one dotrzeć do źródła wyzwalaczy lęku.
 • Leki - Leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, beta-blokery mogą powstrzymać objawy lękowe. Mogą one umożliwić mieszkom włosowym powrót do normalnych cykli.
 • Medytacja i uważ ność - Głębokie oddychanie, medytacja z przewodnikiem, joga i praktyki uważności pomagają obniżyć codzienny poziom lęku. Zmniejsza to poziom kortyzolu i hormonów stresu.
 • Ćwiczenia i fitness - Aktywne łagodzenie stresu poprzez ćwiczenia aerobowe i trening siłowy pomaga zrównoważyć ciało i umysł. Zdrowe ciało wspiera zdrowe włosy.
 • Lepsza higiena snu - wystarczająca ilość dobrej jakości snu pozwala organizmowi na prawidłową regenerację komórek i naprawę uszkodzeń spowodowanych niepokojem. Słaba jakość snu przedłuża stres.
 • Masaż i a kupresura - Masaż leczniczy zwiększa krążenie w skórze głowy. Akupresura ukierunkowana jest na punkty nacisku, które łagodzą napięcie i objawy niepokoju. Odżywia to komórki mieszków włosowych.

Oprócz leczenia lęku, stosowanie sprawdzonych metod na porost włosów może zapewnić dodatkowe wsparcie:

 • Masaże skóry głowy w celu zwiększenia przepływu krwi
 • Suplementy na porost włosów, takie jak biotyna, cynk, witamina D
 • Maski do włosów odżywiające mieszki włosowe
 • Urządzenia do laseroterapii niskopoziomowej do stymulacji mieszków włosowych
 • Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) w celu pobudzenia odrostu
 • Miejscowy minoksydyl w celu przedłużenia fazy wzrostu

Podsumowując: kluczowe wnioski dotyczące lęku powodującego wypadanie włosów

 • Przewlekły stres wytwarza hormony, takie jak kortyzol, które mogą zakłócać normalne cykle wzrostu włosów.
 • Włosy przedwcześnie przechodzą w fazę spoczynku, zanim dojdzie do nadmiernego wypadania w postaci telogenu.
 • Badania pokazują, że niepokój może z czasem hamować regenerację komórek macierzystych mieszków włosowych.
 • Uogólniony niepokój jest powiązany z trwałym przerzedzeniem spowodowanym upośledzonym odrastaniem mieszków włosowych.
 • Łysienie plackowate powoduje niejednolitą utratę włosów, gdy lęk wywołuje nieprawidłową odpowiedź autoimmunologiczną.
 • Trichotillomania jest zaburzeniem impulsywnym powodującym wyrywanie i wypadanie włosów tylko wtedy, gdy jest się zdenerwowanym.
 • Przedwczesne siwienie zostało również powiązane z chronicznym niepokojem.
 • Kontrolowanie niepokoju poprzez terapię, leki, medytację, ćwiczenia pozwala włosom powrócić do normalnej fazy wzrostu.
 • Stosowanie sprawdzonych metod odrastania włosów może wspomóc proces regeneracji.

Podsumowując, istnieją wyraźne powiązania między zaburzeniami lękowymi a zmianami w cyklu wzrostu włosów, które mogą powodować tymczasową lub trwałą utratę włosów. Proszę zwrócić uwagę na objawy i rodzaje wypadania włosów, których doświadczasz, aby określić właściwy plan leczenia. Opanowanie lęku ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych włosów i odwrócenia uszkodzeń, które mogły już wystąpić. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odrastanie włosów wymaga czasu.

Czy stres i niepokój mogą powodować wypadanie włosów?

Tak, stres i niepokój mogą powodować wypadanie włosów. Jest to powszechna forma wypadania włosów i jest określana jako "wypadanie włosów spowodowane lękiem" lub "wypadanie włosów spowodowane stresem".

Jak niepokój i stres wpływają na włosy?

Kiedy doświadczają Państwo wysokiego poziomu stresu i niepokoju, może to zakłócić normalny cykl wzrostu włosów. Może to prowadzić do nadmiernego wypadania lub utraty włosów.

Czy wypadanie włosów spowodowane stresem jest odwracalne?

W wielu przypadkach utrata włosów spowodowana stresem jest odwracalna. Po wyeliminowaniu stresu lub niepokoju, włosy mogą zacząć odrastać.

Czy niepokój może powodować siwienie włosów?

Chociaż stres i niepokój nie są bezpośrednimi przyczynami siwienia włosów, mogą one przyspieszyć proces siwienia u osób, które mają predyspozycje do przedwczesnego siwienia.

Jakie są przyczyny wypadania włosów związanego z lękiem?

Wypadanie włosów związane z lękiem może być spowodowane kilkoma czynnikami. Może być wynikiem zaburzonego cyklu wzrostu włosów, zmian w poziomie hormonów spowodowanych stresem lub wpływu stresu na układ odpornościowy, co prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych.

Czy niepokój i stres mogą powodować wypadanie włosów?

Tak, niepokój i stres mogą powodować łysienie plackowate. Stan ten znany jest jako "łysienie plackowate" i charakteryzuje się tym, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując łysienie plackowate.

W jaki sposób stres powoduje wypadanie włosów?

Stres powoduje wypadanie włosów poprzez wywołanie odpowiedzi autoimmunologicznej, w której układ odpornościowy omyłkowo atakuje mieszki włosowe. Prowadzi to do zakłócenia cyklu wzrostu włosów i może skutkować ich wypadaniem lub przerzedzaniem.

Co mogę zrobić, aby ograniczyć wypadanie włosów związane z lękiem?

Zarządzanie poziomem stresu i lęku jest kluczem do zmniejszenia wypadania włosów związanego z lękiem. Pomocne mogą być takie praktyki, jak regularne ćwiczenia, techniki relaksacyjne i szukanie wsparcia u specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Czy stres może aktywować komórki macierzyste mieszków włosowych?

Nie, stres nie aktywuje komórek macierzystych mieszków włosowych. W rzeczywistości przewlekły stres może hamować wzrost włosów i prowadzić do ich wypadania.

Czy istnieje związek między lękiem a siwymi włosami?

Chociaż nie ma bezpośredniego związku między lękiem a siwymi włosami, nadmierny stres i niepokój mogą przyczynić się do przedwczesnego siwienia u osób, które są genetycznie predysponowane.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?