Czy witamina D3 może zwiększyć porost włosów?

Published:

Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż genetyka odgrywa dużą rolę, istnieją inne czynniki, które mogą powodować nadmierne wypadanie i przerzedzanie się włosów. Niedobory składników odżywczych, stres, starzenie się i brak równowagi hormonalnej mogą przyczyniać się do wypadania włosów.

Czy witamina D3 może zwiększyć wzrost włosów?

Jednym ze składników odżywczych powiązanych ze wzrostem włosów jest witamina D. Znana również jako "witamina słońca", witamina D jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Można ją również uzyskać poprzez niektóre pokarmy i suplementy.

Witamina D jest niezbędna dla wielu procesów życiowych w organizmie. Oprócz roli w zdrowiu kości, witamina D jest ważna dla funkcji odpornościowych, wzrostu komórek i regulacji stanów zapalnych. Pojawiają się również badania wskazujące, że witamina D może pomóc stymulować mieszki włosowe i pobudzać ich wzrost.

Czy zatem przyjmowanie suplementów witaminy D3 naprawdę pomaga w wypadaniu włosów? Przyjrzyjmy się bliżej dowodom.

Co powoduje wypadanie włosów?

Przed zbadaniem, czy witamina D może poprawić wzrost włosów, warto zrozumieć, co w pierwszej kolejności powoduje nadmierne wypadanie i przerzedzanie się włosów.

Niektóre z najczęstszych przyczyn wypadania włosów obejmują:

 • Genetyka - Wypadanie włosów może być dziedziczne. Zarówno łysienie typu męskiego, jak i kobiecego jest związane z genetyką.
 • Zmiany hormonalne - Wahania androgenów i estrogenów mogą zakłócać cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich wypadania. Menopauza, poród i zaburzenia tarczycy wpływają na poziom hormonów.
 • Niedobory żywieniowe - Niski poziom żelaza, cynku, białka, witaminy D i innych składników odżywczych może niekorzystnie wpływać na zdrowie włosów.
 • Leki - Niektóre leki stosowane w leczeniu raka, zapalenia stawów, depresji i problemów z sercem mogą powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny.
 • Starzenie się - Wraz z wiekiem mieszki włosowe kurczą się, a wzrost włosów spowalnia.
 • Stres - Wysoki poziom stresu zwiększa poziom kortyzolu, co może prowadzić do wypadania włosów.
 • Uszkodzona skóra głowy - Infekcje skóry głowy, grzybica, liszaj płaski i inne choroby skóry mogą powodować zapalenie mieszków włosowych prowadzące do wypadania włosów.
 • Stylizacja włosów - Ciasne fryzury, które ciągną za cebulki włosów, ostre zabiegi chemiczne i stylizacja na gorąco mogą uszkodzić mieszki włosowe.
 • Choroby autoimmunologiczne - stany takie jak łysienie plackowate mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.

Rola witaminy D

Teraz, gdy rozumiemy, co zazwyczaj powoduje wypadanie włosów, gdzie pojawia się witamina D? Oto, co mówią badania na temat witaminy D i wzrostu włosów.

Receptory witaminy D w mieszkach włosowych

W kilku badaniach wykryto receptory witaminy D (VDR) zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych osłonkach mieszków włosowych. Obecność tych receptorów sugeruje, że witamina D prawdopodobnie odgrywa rolę w cyklu wzrostu włosów.

W jednym z badań opublikowanych w Journal of Investigative Dermatology zbadano ekspresję VDR w ludzkich komórkach mieszków włosowych. Naukowcy odkryli, że VDR był obecny w krytycznych obszarach, takich jak cebulka włosa i zewnętrzna osłona korzenia, które zawierają komórki macierzyste odpowiedzialne za produkcję nowych włosów.

Odkrycia wskazują, że witamina D jest zaangażowana w cykl i wzrost mieszków włosowych. Niedobór witaminy D może zaburzać funkcjonowanie komórek mieszków włosowych.

Witamina D reguluje cykl włosowy

Jak dokładnie witamina D stymuluje wzrost włosów? Badania wskazują na kilka kluczowych sposobów:

 • Proliferacja komórek - hormon witaminy D, kalcytriol, stymuluje proliferację i różnicowanie komórek mieszków włosowych. Pobudza to nieaktywną fazę cyklu włosa.
 • Opóźnienie fazy katagenu - Witamina D pomaga opóźnić fazę katagenu, czyli moment, w którym aktywny wzrost zatrzymuje się. Przedłużając anagen, aktywna faza wzrostu zostaje wydłużona, dzięki czemu włosy rosną dłużej.
 • Działanie przeciwzapalne - Dzięki roli modulatora immunologicznego witamina D może pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry głowy, który może utrudniać mieszki włosowe.
 • Zwiększenie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) - Witamina D zwiększa IGF-1, który reguluje wzrost włosów.

Badania te dostarczają wskazówek, w jaki sposób witamina D działa na poziomie komórkowym, aby pobudzić produkcję włosów. Następnie przyjrzyjmy się wpływowi witaminy D na wypadanie włosów.

Niedobór witaminy D związany z wypadaniem włosów

Jeśli witamina D jest integralną częścią cyklu mieszków włosowych i ich wzrostu, to niedobór może zakłócać ten proces i prowadzić do wypadania włosów.

W rzeczywistości badania wykazały korelację między niskim poziomem witaminy D a łysieniem (wypadaniem włosów).

Jedno z badań opublikowanych w International Journal of Trichology dotyczyło poziomu witaminy D w surowicy u 75 pacjentów z łysieniem plackowatym w porównaniu do 75 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Pacjenci z łysieniem plackowatym mieli znacznie niższy poziom witaminy D niż grupa kontrolna.

W innym badaniu naukowcy odkryli, że spośród 928 kobiet z wypadaniem włosów, 85% miało niski poziom witaminy D poniżej 30 ng/ml. W kilku innych badaniach zaobserwowano związek między niedoborem witaminy D a różnymi rodzajami łysienia.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, wyniki sugerują, że istnieje związek między niewystarczającą ilością witaminy D a wypadaniem włosów.

Doustna witamina D3 związana ze wzrostem włosów

Omówiliśmy już teorię dotyczącą wpływu witaminy D na mieszki włosowe i ustaliliśmy, że jej niski poziom wiąże się z wypadaniem włosów. Ale co z dowodami na to, że doustne przyjmowanie witaminy D3 może faktycznie poprawić wzrost włosów?

Oto niektóre z badań, które wykazują zdolność witaminy D do zmniejszania wypadania i zwiększania gęstości włosów:

 • W badaniu klinicznym osobom z wypadającymi włosami podawano placebo lub suplement witaminy D. Po 6 miesiącach w grupie przyjmującej witaminę D zaobserwowano znaczny wzrost gęstości i grubości włosów.
 • W studium przypadku z 2019 r. chłopcu z niedoborem witaminy D i łysieniem plackowatym podawano suplementy witaminy D. Po 3 miesiącach jej poziom w surowicy był prawidłowy i nastąpił znaczny odrost włosów.
 • Badanie przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazało, że u badanych przyjmujących doustnie witaminę D przez 12 miesięcy odnotowano poprawę wyników w zakresie wypadania włosów w porównaniu z placebo.
 • Naukowcy podawali suplementy witaminy D3 pacjentom z wypadaniem włosów przez okres od 6 miesięcy do 1 roku. Odnotowali oni znaczącą klinicznie poprawę w zakresie odrastania włosów i zmniejszenia ich wypadania.

Chociaż konieczne są bardziej szczegółowe badania kliniczne, wstępne badania pokazują, że suplementacja witaminą D jest obiecująca dla poprawy wzrostu włosów.

Zalecane spożycie witaminy D na wypadanie włosów

Nie ulega wątpliwości, że witamina D odgrywa integralną rolę w cyklu mieszków włosowych. Badania sugerują, że niski poziom witaminy D wiąże się z nadmiernym wypadaniem włosów, podczas gdy suplementacja może sprzyjać ich odrastaniu.

Prowadzi to do pytania - ile witaminy D należy przyjmować, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów? Proszę przeanalizować aktualne zalecane spożycie.

Narodowe Instytuty Zdrowia ustaliły dzienne zapotrzebowanie na witaminę D w następujący sposób:

 • 400-800 IU dla osób w wieku 1-70 lat
 • 800-1000 IU dla osób w wieku 71+

Wielu ekspertów twierdzi jednak, że zalecane spożycie jest zbyt niskie, szczególnie w przypadku leczenia niedoborów.

Podczas stosowania witaminy D w celu optymalizacji wzrostu włosów, w większości badań stosowano dawki w zakresie od 2000 do 5000 IU dziennie. Wykazano, że ta wyższa suplementacja jest bezpieczna i skuteczna w poprawie statusu witaminy D.

Na przykład w jednym z badań uczestnicy przyjmowali 3600 IU witaminy D3 dziennie przez 6 miesięcy. Pomogło to zwiększyć poziom witaminy D we krwi do optymalnego zakresu 40-60 ng/ml i spowodowało znaczny wzrost włosów.

Większość dermatologów i ekspertów od wypadania włosów zaleca 4000 - 5000 IU witaminy D3 dziennie na wypadanie włosów. Jest to uważane za idealną dawkę terapeutyczną. Najlepiej przyjmować ją jako suplement doustny wraz z witaminą K dla prawidłowego wchłaniania.

Rozsądnie jest również najpierw zbadać poziom witaminy D, aby lepiej ocenić indywidualne potrzeby w zakresie dawkowania. Proszę dążyć do poziomu we krwi pomiędzy 40-60 ng/ml dla optymalnego zdrowia włosów.

Oczywiście należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, zwłaszcza w dużych dawkach.

Inne składniki odżywcze na porost włosów

Podczas gdy niedobór witaminy D jest powszechny, wypadanie włosów rzadko wynika z braku równowagi tylko jednego składnika odżywczego. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że otrzymują Państwo wystarczające ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla zdrowia włosów.

Oto niektóre z najważniejszych witamin, minerałów i związków, które wspomagają zdrowy wzrost włosów:

 • Białko - Odpowiednia ilość białka jest niezbędna dla zdrowia włosów. Proszę dążyć do 0,7 do 1 grama na funt masy ciała.
 • Żelazo - poziom ferrytyny poniżej 70-80 ng/ml może prowadzić do wypadania włosów. Konieczna może być suplementacja żelazem lub spożywanie pokarmów bogatych w żelazo.
 • Cynk - ten minerał bierze udział w podziale komórek i syntezie białek we włosach. Jego dobrym źródłem są ostrygi, orzechy i czerwone mięso.
 • Biotyna - Biotyna jest niezbędną witaminą z grupy B, która tworzy keratynę, z której zbudowane są pasma włosów.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 - kwasy omega-3 pomagają regulować produkcję oleju w skórze głowy w celu nawilżenia mieszków włosowych. Tłuste ryby i orzechy włoskie dostarczają kwasów omega-3.
 • Przeciwutleniacze - Wolne rodniki mogą osłabiać wzrost włosów. Spożywanie przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, E i selen, przeciwdziała tym efektom.

Stosowanie odżywczej diety zawierającej wszystkie niezbędne witaminy, minerały, białko i zdrowe tłuszcze pomaga stworzyć optymalne warunki dla wzrostu włosów. Stosowanie suplementów w celu uzupełnienia niedoborów zapewnia dodatkowe wsparcie.

Witamina D i wypadanie włosów

Czy witamina D może zwiększyć wzrost włosów? Obecne badania sugerują:

 • Receptory witaminy D znajdują się w komórkach macierzystych odpowiedzialnych za produkcję nowych włosów. Wskazuje to, że witamina D jest aktywnie zaangażowana w cykl mieszków włosowych.
 • Badania pokazują, że niedobór witaminy D jest powiązany z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów.
 • Przyjmowanie suplementów witaminy D może pomóc przedłużyć fazę aktywnego wzrostu (anagenu) mieszków włosowych.
 • Badania kliniczne wykazały, że suplementacja witaminą D może zwiększyć gęstość, grubość i wzrost włosów - szczególnie u osób z jej niedoborem.
 • Optymalne spożycie witaminy D w przypadku wypadania włosów wynosi około 4000-5000 IU dziennie w połączeniu z innymi zdrowymi dla włosów składnikami odżywczymi.

Chociaż trwają dalsze badania, witamina D jest obiecująca jako skuteczna metoda leczenia wypadania włosów spowodowanego niedoborem składników odżywczych. Zapewnienie odpowiedniego spożycia poprzez ekspozycję na słońce, źródła żywności i suplementację może wspierać zdrową regenerację włosów.

Jak zawsze, proszę porozmawiać ze swoim dermatologiem lub lekarzem, aby wykonać badania i ustalić najlepszą dawkę i protokół dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb. Witamina D wraz z holistycznym podejściem daje nadzieję na utrzymanie bujnych i pełnych włosów.

Często zadawane pytania dotyczące witaminy D3 i wzrostu włosów

Jak witamina D wpływa na włosy?

Witamina D bierze udział w regulacji cyklu wzrostu włosów. Pomaga stymulować produkcję nowych mieszków włosowych i pobudza wzrost poprzez wydłużenie fazy aktywnej (anagenu). Receptory witaminy D znajdują się w komórkach macierzystych mieszków włosowych, które są odpowiedzialne za generowanie nowych włosów.

W jaki sposób witamina D stymuluje wzrost włosów?

Witamina D działa na poziomie komórkowym w mieszkach włosowych. Promuje proliferację i różnicowanie komórek, aby pobudzić włosy do fazy wzrostu. Opóźnia również fazę katagenu, w której zatrzymuje się aktywny wzrost. Witamina D zwiększa również insulinopodobny czynnik wzrostu-1 (IGF-1), ważny regulator wzrostu włosów.

Czy istnieje związek między niedoborem witaminy D a wypadaniem włosów?

Tak, badania pokazują, że niedobór witaminy D jest związany z łysieniem (wypadaniem włosów). Osoby z różnymi rodzajami łysienia mają zwykle niższy poziom witaminy D. Poważne niedobory witaminy D mogą zakłócać cykl wzrostu włosów i powodować ich nadmierne wypadanie.

Czy przyjmowanie suplementów witaminy D3 może pomóc we wzroście włosów?

Badania wskazują, że suplementacja witaminą D może poprawić wzrost włosów, szczególnie u osób z jej niedoborem. Kilka badań wykazało, że przyjmowanie witaminy D przez okres od 6 miesięcy do 1 roku zwiększyło gęstość, grubość i odrost włosów w porównaniu z placebo. Potrzebne są jednak dalsze badania na dużą skalę.

Ile witaminy D powinienem przyjmować na wypadanie włosów?

W większości badań wykazujących korzyści dla wzrostu włosów stosowano dawki witaminy D3 w przedziale 2000-5000 IU dziennie. Dermatolodzy często zalecają 4000-5000 IU, aby być najbardziej skutecznym. Najlepiej jest poddać się badaniu, aby określić indywidualne potrzeby w zakresie dawkowania. Poziomy we krwi pomiędzy 40-60 ng/ml są uważane za optymalne.

Kiedy najlepiej przyjmować witaminę D dla zdrowia włosów?

Witamina D jest najlepiej wchłaniana, gdy jest przyjmowana z posiłkiem zawierającym zdrowe tłuszcze. Wielu ekspertów zaleca przyjmowanie jej rano podczas śniadania. Aby uzyskać maksymalne wchłanianie, należy przyjmować ją razem z witaminą K2.

Jak długo trzeba czekać na rezultaty stosowania witaminy D na porost włosów?

Mogą minąć 2-3 miesiące konsekwentnego przyjmowania suplementów witaminy D, aby zauważyć zauważalną poprawę grubości włosów i zmniejszenie wypadania. Ciągłe stosowanie przez 6-12 miesięcy zazwyczaj przynosi najlepsze rezultaty. Proszę upewnić się, że przyjmują ją Państwo codziennie i ponownie zbadać poziom po 3 miesiącach.

Jakie inne składniki odżywcze wspomagają wzrost włosów?

Chociaż witamina D jest ważna, wypadanie włosów jest często spowodowane wieloma niedoborami żywieniowymi. Proszę upewnić się, że dostarczają sobie Państwo wystarczającej ilości białka, żelaza, cynku, biotyny, kwasów omega-3, witamin z grupy B, witaminy C i przeciwutleniaczy. Pożywna, zbilansowana dieta wspiera zdrowe włosy.

Czy powinienem używać szamponu z witaminą D3 lub stosować go miejscowo?

Istnieje niewiele dowodów na to, że miejscowe stosowanie witaminy D poprawia wzrost włosów. Przyjmowanie doustnych suplementów witaminy D3 jest najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D i stymulację mieszków włosowych. Stosowanie szamponu z witaminą D3 może zapewnić dodatkowe korzyści dla skóry głowy.

Czy witamina D jest skuteczna we wszystkich rodzajach wypadania włosów?

Suplementacja witaminą D wydaje się być najbardziej skuteczna w przypadku łysienia plackowatego, łysienia typu kobiecego, telogenu i wypadania włosów wywołanego lekami. Prawdopodobnie nie pomoże na łysienie typu męskiego wywołane hormonami. Proszę skonsultować się ze swoim dermatologiem w sprawie rodzaju łysienia.

Czy występują jakieś skutki uboczne lub zagrożenia?

Witamina D3 jest ogólnie dobrze tolerowana, nawet w wyższych dawkach. Jednak przyjmowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do hiperkalcemii. Proszę trzymać się zalecanej dziennej dawki i monitorować jej poziom. Proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów, zwłaszcza jeśli cierpi Pan/Pani na jakiekolwiek schorzenia.

Czy powinienem stosować minoksydyl lub finasteryd razem z witaminą D?

Lepsze wyniki można uzyskać, łącząc doustną witaminę D z miejscowym minoksydylem lub blokerami DHT, takimi jak finasteryd, pod nadzorem lekarza. Zapewni to wewnętrzne i zewnętrzne wsparcie dla zdrowego wzrostu włosów. Proszę zawsze skonsultować się z dermatologiem.

Co z przeszczepem włosów? Czy witamina D pomaga?

Tak, witamina D może wspomagać przeszczep włosów. Suplementacja pomaga stworzyć optymalne warunki na skórze głowy, aby stymulować wzrost przeszczepionych mieszków włosowych. Może to poprawić wskaźniki przeżywalności przeszczepu. Jednak przeszczepy działają najlepiej, gdy leczone są wszelkie podstawowe niedobory lub problemy zdrowotne.

Czy witamina D działa na przerzedzenie włosów, czy tylko na łysinę?

Witamina D może pomóc w ogólnym przerzedzeniu i utracie objętości włosów, wspierając produkcję grubszych, mocniejszych pasm włosów. Nawet jeśli nie mają Państwo wyraźnych łysych miejsc, poprawa stanu witaminy D może zmniejszyć wypadanie i sprawić, że włosy będą wyglądać na pełniejsze.

Czy mogę przestać przyjmować witaminę D3, gdy odrosną mi włosy?

Ogólnie zaleca się kontynuowanie długotrwałego przyjmowania witaminy D w celu utrzymania rezultatów. Wypadanie włosów prawdopodobnie będzie nawracać, jeśli ma Pani niedobór. Proszę okresowo badać poziom witaminy D, aby upewnić się, że utrzymuje się on w optymalnym zakresie 40-60 ng/ml dla utrzymania zdrowia włosów.

Czy ekspozycja na słońce zapewnia wystarczającą ilość witaminy D dla włosów?

Umiarkowana, krótka ekspozycja na słońce może pomóc zwiększyć poziom witaminy D. Jednak u wielu osób nadal występują jej niedobory. Suplementacja doustna zapewnia jej stałe dostarczanie. Proszę uważać, aby się nie poparzyć. Ochrona przeciwsłoneczna jest nadal niezbędna.

Czy witamina D może odrastać na linii włosów lub na skroniach?

Jeśli przerzedzenie na linii włosów lub na skroniach jest spowodowane niedoborem witaminy D, suplementacja może pomóc w odrastaniu włosów w tych obszarach. Jednak cofające się linie włosów i łysienie na skroniach są często genetyczne lub związane z łysieniem typu męskiego. Witamina D nie może odwrócić tych rodzajów trwałej utraty włosów.

Czy witamina D może zapobiegać wypadaniu włosów z wiekiem?

Odpowiednia ilość witaminy D może pomóc spowolnić związane z wiekiem przerzedzanie się włosów. Jednak zdrowie włosów pogarsza się również z powodu zmian hormonalnych, uszkodzeń oksydacyjnych i zmniejszonego przepływu krwi. Kompleksowe odżywianie, masaż skóry głowy, zarządzanie stresem i zabiegi zapewniają lepsze rezultaty przeciwstarzeniowe.

Czy są osoby, które powinny unikać suplementów witaminy D?

Proszę skonsultować się z lekarzem przed suplementacją, jeśli cierpią Państwo na schorzenia takie jak choroby nerek lub układu krążenia, przyjmują digoksynę lub inne leki lub mają hiperkalcemię. Bardzo wysokie spożycie witaminy D może być niebezpieczne dla tych grup. Niemowlęta i dzieci powinny przestrzegać RDA.

Czy witamina D pomaga na inne problemy z włosami, takie jak łupież?

Łupież jest wywoływany przez grzyb drożdżopodobny o nazwie malassezia. Podczas gdy witamina D wspomaga ogólne zdrowie skóry głowy, składniki przeciwgrzybicze, takie jak pirytionian cynku, siarczek selenu i ketokonazol są bardziej skuteczne w walce z łupieżem. W przypadku uporczywego łupieżu należy zawsze udać się do dermatologa.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?