Czy joga na początku boli?

Published:

Jeśli są Państwo nowicjuszami w jodze, mogą się Państwo zastanawiać: czy joga na początku boli? To normalne, że odczuwa się pewien dyskomfort podczas próbowania jakiejkolwiek nowej aktywności fizycznej. Dobrą wiadomością jest to, że joga nie powinna powodować bólu, jeśli jest praktykowana prawidłowo.

Czy joga na początku boli?

Oto, co nowi jogini powinni wiedzieć o potencjalnej bolesności, jak uniknąć kontuzji i dlaczego joga staje się łatwiejsza z czasem.

Zrozumienie bólu związanego z dorastaniem

Joga ma stanowić wyzwanie dla ciała, ale nie powodować ostrego bólu. Pewna bolesność mięśni może wystąpić naturalnie.

Wykorzystują Państwo swoje ciało w nowy sposób, angażując mięśnie, które są słabe. To normalne, że słabe mięśnie odczuwają pracę podczas zajęć i po ich zakończeniu.

Jest to podobne do rozpoczynania nowego treningu. Pierwsze kilka sesji podnoszenia ciężarów może sprawić, że będą Państwo obolali. Ale w miarę kontynuowania, bolesność zanika.

Państwa ciało dostosowuje się. Mięśnie stają się silniejsze, poprawia się elastyczność, a joga zaczyna sprawiać przyjemność.

Czy to oznacza, że ból w jodze jest w porządku? Nie. Istnieje różnica między zmęczeniem mięśni a bólem spowodowanym urazem:

 • Zmęczenie mięśni pojawia się po zajęciach. Jest to tępy, obolały ból w obszarach takich jak nogi, plecy lub ramiona. Ten naturalny efekt uboczny zwykle pojawia się 24-48 godzin po treningu.
 • Ból związany z urazem jest ostrzejszy. Będą go Państwo odczuwać podczas wykonywania pozycji, szczególnie w stawach. Oznacza to, że naciskają Państwo zbyt mocno.

Bolesność mięśni będzie pojawiać się i znikać w miarę postępów w praktyce jogi. Ale urazy stawów goją się dłużej. Najlepiej jest ich unikać poprzez unikanie nadmiernego wysiłku.

Wskazówki dotyczące zapobiegania kontuzjom dla początkujących

Joga ma niewielki wpływ na organizm i wiąże się z mniejszym ryzykiem kontuzji niż ćwiczenia o wyższej intensywności, takie jak bieganie. Mimo to nowicjusze mogą doznać obrażeń, jeśli ćwiczą niebezpiecznie.

Oto kilka wskazówek, jak uniknąć bólu i kontuzji u początkujących adeptów jogi:

Proszę słuchać swojego ciała

Proszę zwracać uwagę na fizyczne odczucia podczas jogi. Dyskomfort jest spodziewany w miarę zwiększania elastyczności. Intensywny ból oznacza jednak, że posunęli się Państwo za daleko w danej pozie.

Proszę zmodyfikować lub wyjść z każdej pozycji, która powoduje ostry ból stawów. Proszę też unikać ruchów, które pogłębiają stare urazy.

Z czasem nauczy się Pan odróżniać dyskomfort związany z rozciąganiem od niebezpiecznego bólu. Proszę szanować swoje ograniczenia, zwłaszcza na początku.

Skupienie się na wyrównaniu

Prawidłowe ustawienie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo stawów podczas jogi. Nieprawidłowe ustawienie powoduje obciążenie i ryzyko obrażeń.

Państwa instruktor nauczy Państwa takich podstaw jak:

 • Utrzymywanie ciężaru wyśrodkowanego na każdej stopie w pozycjach stojących
 • Angażowanie mięśni rdzenia dla wsparcia dolnej części pleców
 • Ustawianie kolan nad kostkami i bioder nad kolanami w wykrokach

Proszę spróbować zastosować te instrukcje. Proszę również słuchać swojego ciała. Proszę dostosować pozycje, aby znaleźć dobre ustawienie, które jest dla Państwa odpowiednie.

Stopniowe budowanie elastyczności

Początkującym łatwo jest popaść w nadmierny entuzjazm i zbyt mocno naciskać na rozciąganie. Jednak szybkie wymuszanie elastyczności może powodować naciągnięcia, naderwania i uszkodzenia.

Proszę powoli wychodzić z postawy rywalizacji. Proszę delikatnie wchodzić w każde rozciągnięcie, aż poczuje Pan/Pani napięcie. Proszę przytrzymać, oddychając głęboko.

Proszę modyfikować pozy do swoich aktualnych możliwości. Proszę używać rekwizytów, takich jak klocki lub paski, aby wspierać się w pozach. Z czasem zyskają Państwo bezpieczną elastyczność.

Proszę wybrać zajęcia dla początkujących

Proszę szukać zajęć jogi oznaczonych jako początkujące, łagodne lub poziom 1. Zajęcia te prowadzone są powoli z jasnymi instrukcjami. Proszę unikać zajęć gorących, siłowych lub na poziomie zaawansowanym.

Proszę poinformować instruktora przed zajęciami, że są Państwo nowicjuszami. Może on udzielić dodatkowych wskazówek dotyczących bezpiecznego wyrównania i modyfikacji pozycji.

Powolne rozpoczynanie ćwiczeń daje czas na nauczenie się prawidłowych pozycji przed dodaniem trudności. Pomaga to uniknąć kontuzji i bólu spowodowanego zbyt szybką próbą wykonania zbyt dużej ilości ćwiczeń.

Proszę spróbować jogi regeneracyjnej i jogi Yin

Bardziej pasywne, medytacyjne style są świetne dla początkujących. Należą do nich:

Joga relaksacyjna wykorzystuje rekwizyty do wspierania ciała w delikatnych pozach. Będą Państwo utrzymywać każdą pozycję przez kilka minut, oddychając głęboko. Rozpoczyna się budowanie świadomości ciała i umysłu.

Yin joga koncentruje się na elastyczności bioder i dolnej części ciała. Będą Państwo utrzymywać pozycje siedzące i leżące przez długi czas, do pięciu minut. Pozwala to na głębokie rozciąganie tkanek łącznych.

Zarówno zajęcia relaksacyjne, jak i yin rozluźniają układ nerwowy. Delikatnie wprowadzają początkujących do dłuższego utrzymywania pozycji z uważnością. Rozpoczęcie w ten sposób pomaga uniknąć zbyt intensywnego wysiłku podczas przechodzenia do bardziej aktywnej jogi.

Dlaczego joga z czasem boli mniej?

Podczas kilku pierwszych sesji jogi często odczuwa się pewien dyskomfort. Jednak wraz z konsekwentną praktyką prawdopodobnie zauważą Państwo mniejszą bolesność.

Jest kilka powodów, dla których joga staje się łatwiejsza i wygodniejsza:

Pana ciało dostosowuje się

Państwa mięśnie, stawy i tkanki łączne przystosowują się do regularnego uprawiania jogi. Rozwijają się Państwo:

 • Poprawiona elastyczność w obszarach takich jak biodra, ścięgna podkolanowe i ramiona
 • Zwiększone smarowanie stawów i zakres ruchu
 • Silniejsze mięśnie wspierające każdą pozę
 • Lepsze połączenie umysłu i ciała oraz świadomość ciała

Te fizyczne zmiany pozwalają na bezpieczne wchodzenie głębiej w pozy. Rozciągnięcia, które na początku wydawały się niemożliwe, zaczynają czuć się lepiej.

Państwa technika ulega poprawie

Nauczą się Państwo prawidłowego ułożenia ciała, bezpiecznych przejść między pozycjami i korzystania z rekwizytów. Opanowanie podstaw dla początkujących pomaga zapobiegać nadwyrężeniom.

Odnajdą Państwo również efektywność i łatwość w poruszaniu się. Na początku pozy wymagają skupienia i wysiłku, aby zachować równowagę. Z czasem zaczynają być bardziej naturalne.

Wraz z doświadczeniem zużywają Państwo mniej energii na wykonywanie trudnych pozycji. Zmniejsza to zmęczenie i dyskomfort podczas zajęć.

Państwa sposób myślenia ulega zmianie

Joga rozpoczyna przekwalifikowanie umysłu wraz z ciałem. Mogą Państwo rozpocząć zajęcia z oczekiwaniami dotyczącymi przekraczania granic.

Ale joga uczy braku rywalizacji. Ćwiczą Państwo bycie obecnym ze swoim ciałem i oddechem. Porzucenie oczekiwań zmniejsza niepotrzebne obciążenie.

Nauczą się Państwo doceniać subtelne ruchy i uwalniać napięcie. Ta zmiana sposobu myślenia zmniejsza frustrację, która może prowadzić do nadmiernego wysiłku.

Konsekwentna, uważna praktyka sprawia, że joga jest bardziej satysfakcjonująca niż bolesna. Dyskomfort ewoluuje w poczucie spełnienia i spokoju.

Jak długo trwa przyzwyczajenie się do jogi?

Każdy dostosowuje się do jogi w różnym tempie, w zależności od takich czynników jak:

 • Państwa początkowa elastyczność i poziom sprawności fizycznej
 • Styl i częstotliwość Państwa ćwiczeń
 • Państwa zdolność do mentalnego zrelaksowania się w każdej pozie

To normalne, że przez pierwsze 1-2 miesiące będą Państwo odczuwać pewien dyskomfort. W ciągu 2-4 miesięcy joga powinna zacząć lepiej wpływać na Państwa ciało.

Oto przybliżony harmonogram tego, czego można się spodziewać jako początkujący w jodze:

Po 1 miesiącu

 • Zmniejsza się bolesność mięśni po zajęciach
 • Lepiej pamięta Pan sekwencje
 • Pozy balansujące stają się nieco łatwiejsze
 • Doświadczają Państwo mniej frustracji z powodu ograniczeń

Po 2-3 miesiącach

 • Pozycje stojące i siedzące poprawiają się dzięki lepszej technice
 • Skręty i ruchy bioder są mniej intensywne
 • Wzrost siły rdzenia i górnej części ciała
 • Państwa umysł jest spokojniejszy podczas ćwiczeń

Po 4-6 miesiącach

 • Stawy mają większą ruchomość i stabilność
 • Wygięcia do tyłu stają się dostępne przy mniejszym obciążeniu
 • Inwersje, takie jak stanie na rękach, są bezpieczniejsze
 • Mają Państwo poczucie jedności między oddechem a ruchem.

Oczywiście postępy są różne dla każdego ucznia. Kluczem jest konsekwencja. Proszę ćwiczyć minimum 2-3 razy w tygodniu, aby w ciągu kilku miesięcy zacząć odczuwać korzyści płynące z jogi.

Wygoda jogi dla początkujących

Chociaż na początku pewne bóle wzrostowe są normalne, chcą Państwo zminimalizować niepotrzebny ból. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że joga będzie wygodniejsza dla początkujących:

Proszę iść powoli i słuchać

Proszę postępować zgodnie ze wskazówkami instruktora dotyczącymi szybkości i głębokości w każdej pozie. Proszę powoli i kontrolowanie przechodzić przez vinyasas.

Nie ma pośpiechu - proszę doceniać możliwości swojego ciała w danej chwili, zamiast starać się nadążyć.

Wspieranie organizmu

Proszę aktywnie korzystać z rekwizytów. Klocki do jogi, paski i podpórki pomagają dostosować pozycje do poziomu elastyczności. Proszę nie bać się ograniczać zakresu ruchu za pomocą rekwizytów.

Można również umieścić koce pod napiętymi obszarami w celu amortyzacji. Jeśli pojawi się dyskomfort w stawach, proszę wyjść z pozycji.

Koncentracja na oddechu i relaksacji

Proszę pozwolić, by głębokie oddechy pomogły w naturalny sposób wejść głębiej w każdą pozę. Proszę oddychać w miejsca, w których mięśnie są napięte i delikatnie je rozluźniać przy każdym wydechu.

W trudnych pozach proszę skupić się na złagodzeniu niepotrzebnego napięcia mięśni twarzy, ramion i dłoni. Proszę rozluźnić to, czego nie trzeba angażować w danej pozie.

Proszę być dla siebie łagodnym

Joga nie wymaga rywalizacji. Nie ma potrzeby agresywnie naciskać ani porównywać się z bardziej zaawansowanymi uczniami.

Proszę cierpliwie pracować w ramach własnych ograniczeń. Proszę unikać samokrytyki na temat tego, co Pana ciało "powinno" być w stanie zrobić. Postępy przyjdą.

Proszę zadawać pytania

Proszę nie wahać się poprosić instruktora o pomoc w doborze pozycji lub rekwizytów. Proszę powiedzieć, które obszary są napięte lub niewygodne, aby mogli zasugerować modyfikacje.

Mówienie o tym pozwala instruktorowi być na bieżąco i pomóc w zapobieganiu bólowi i urazom. Większość z nich z przyjemnością zaproponuje Państwu odpowiednie zmiany.

Uważność pomaga uczynić z jogi praktykę energetyzującą, a nie męczącą. Proszę nie martwić się o nadążanie. Proszę znaleźć swobodę, pracować delikatnie w granicach swoich możliwości, a rezultaty same się pojawią.

Jak CBD może wspierać Państwa praktykę jogi?

CBD, skrót od kannabidiolu, to aktywny związek pochodzący z roślin konopi indyjskich, takich jak konopie. CBD nie jest psychoaktywny, co oznacza, że nie powoduje uczucia "haju" jak marihuana.

Przyjmowany w postaci oleju CBD, kapsułek cbd lub miejscowo, oferuje naturalne korzyści.

Efekty te sprawiają, że CBD jest przydatne dla sportowców i osób aktywnych - w tym joginów! Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć dodanie CBD do swojej rutyny:

Łagodzi ból mięśni

Uczniowie jogi często odczuwają bolesność mięśni 1-2 dni po zajęciach, gdy ciało się przystosowuje. Chociaż nie jest to ekstremalne, opóźniona bolesność mięśni (DOMS) może być niewygodna.

Badania pokazują, że CBD stosowane miejscowo łagodzi dyskomfort mięśni i stawów związany ze sportem. CBD jest również przeciwutleniaczem i ma właściwości przeciwzapalne, które przyspieszają regenerację.

Wmasowywanie oleju CBD w obolałe miejsca po jodze może przynieść ulgę podczas wzmacniania mięśni.

Poprawia elastyczność

Brak elastyczności powoduje napięte, sztywne mięśnie podatne na urazy. CBD zwiększa mobilność poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w tkance łącznej.

Badania na zwierzętach wykazały, że CBD zwiększa produkcję kolagenu w stawach. CBD może również pomóc w naprawie uszkodzeń tkanki łącznej spowodowanych ćwiczeniami.

Stosowanie oleju CBD pomaga uczniom jogi zwiększyć zakres ruchu i pracować nad pozami z większym komfortem.

Zmniejsza stres

Joga uspokaja umysł, ale szybkie, aktywne zajęcia flow mogą czasami wydawać się stresujące, a nie relaksujące dla początkujących.

CBD angażuje układ endokannabinoidowy, aby obniżyć poziom lęku i stworzyć równowagę całego ciała. Wprowadza Państwa w spokojny stan gotowości przed zajęciami.

Po jodze CBD nadal zmniejsza poziom kortyzolu, dzięki czemu czują się Państwo zrelaksowani, a nie zmęczeni ciągłym ruchem. Zwiększa to łagodzące stres korzyści płynące z praktyki.

Poprawia jakość snu

Pomiędzy wysiłkiem fizycznym, rozciąganiem i uważnością, joga może sprawić, że uczniowie poczują się przyjemnie zmęczeni. CBD sprawia, że joga regenerująca zapewnia głębszy sen.

Badania wskazują, że CBD może zwiększyć ilość snu REM i zwiększyć całkowitą ilość snu. Lepszy sen maksymalizuje czas regeneracji mięśni w ciągu nocy.

Wspomaga regenerację po urazach

Drobne nadwyrężenia i urazy stawów czasami zdarzają się w jodze, zwłaszcza podczas zdobywania elastyczności jako początkujący.

CBD przyspiesza regenerację, zmniejszając miejscowy obrzęk i naturalnie łagodząc ból. Pomaga to w szybszym gojeniu się i powrocie do praktyki.

Rozpoczynając jogę, olej CBD lub balsam można stosować przed lub po zajęciach. W miarę postępów regularne stosowanie CBD wspomaga wydajność i zmniejsza ryzyko kontuzji - umożliwiając bezpieczne postępy.

Wnioski

Czy joga na początku boli? Pewna bolesność mięśni jest powszechna podczas rozpoczynania nowej praktyki fizycznej. Ale ból stawów lub intensywny dyskomfort to znak, że posuwasz się za daleko.

Proszę trzymać się stylów jogi przyjaznych dla początkujących. Proszę skupić się na bezpiecznym ułożeniu ciała i oddychaniu. Proszę cierpliwie pracować w granicach swoich możliwości, używając rekwizytów w razie potrzeby.

Konsekwencja pozwoli jodze z czasem stać się energetyzującą i wygodną praktyką. Państwa ciało dostosowuje się w miarę wzmacniania mięśni i zwiększania elastyczności.

Proszę stosować olej CBD od Cibdol, aby złagodzić ból, zrelaksować umysł i przyspieszyć regenerację. Dzięki cierpliwości i odpowiedniej technice, bóle jogi ewoluują w nowe, przyjemne wyzwania na drodze do zdrowia.

Co zrobić, jeśli joga nadal jest bardzo niewygodna po kilku miesiącach ćwiczeń?

Chociaż na początku pewien dyskomfort jest normalny, joga nie powinna pozostać intensywnie bolesna lub obciążająca, jeśli ćwiczysz regularnie przez 2-3 miesiące. Utrzymujący się ból prawdopodobnie oznacza, że coś należy zmienić w podejściu do praktyki.

Jeśli po kilku tygodniach zajęć niektóre pozy nadal nie są lepsze, proszę porozmawiać z instruktorem. Być może istnieją zmiany w ustawieniu lub różne warianty, które mogą sprawić, że będą one bardziej dostępne dla Państwa ciała. Proszę nie forsować ostrego bólu stawów - proszę złagodzić lub zmodyfikować pozycję.

Proszę również sprawdzić, czy ćwiczy Pani jogę wystarczająco często, aby się dostosować. Proszę spróbować zwiększyć częstotliwość do 3-4 sesji tygodniowo, jeśli obecnie ćwiczy Pani tylko 1-2 razy. Konsekwencja jest kluczem do uzyskania elastyczności i siły ciała.

Proszę sprawdzić, czy poza zajęciami odpowiednio dbają Państwo o swoje ciało poprzez dietę, nawodnienie, odpoczynek i rozciąganie. Jeśli niektóre obszary są chronicznie napięte lub słabe, proszę włączyć ukierunkowane rozciąganie i ćwiczenia poza jogą. Złe nawyki regeneracyjne mogą zahamować postępy.

Wreszcie, bardziej pasywny styl, taki jak joga yin lub joga regenerująca, może pomóc, jeśli przepływy vinyasa pozostają zbyt intensywne. Proszę spróbować naprzemiennie prowadzić aktywne i łagodne zajęcia w ciągu tygodnia.

Skąd mam wiedzieć, czy bolesność mięśni po jodze wymaga pomocy medycznej?

Większość bolesności mięśni po jodze nie wymaga opieki medycznej. Zazwyczaj jest to opóźniona bolesność mięśni (DOMS) spowodowana wysiłkiem, skoncentrowana w dużych grupach mięśni, takich jak nogi, plecy, barki i ramiona. Ta normalna bolesność jest rozproszona, tępa i ustępuje w ciągu kilku dni.

Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli bólowi towarzyszy:

 • Silny, ostry ból w stawach lub zlokalizowanych miejscach urazu
 • Zauważalny obrzęk lub zmiany wokół stawu
 • Niezdolność do poruszania stawem w pełnym zakresie ruchu
 • Widoczne zasinienie, zaczerwienienie lub stan zapalny mięśnia
 • Drętwienie lub mrowienie w kończynach
 • Ból utrzymujący się dłużej niż kilka dni lub nasilający się

Objawy te mogą wskazywać na nadwyrężenie mięśni, skręcenie więzadeł, uszczypnięcie nerwu lub inny uraz wymagający diagnozy lekarskiej. Proszę nie próbować przełamywać bólu, który nasila się lub nie ustępuje.

Jak szybko po rozpoczęciu jogi powinienem spodziewać się rezultatów?

Zależy to od Państwa celów, ale większość studentów jogi zauważa pewne korzyści w ciągu pierwszych 1-2 miesięcy, jeśli ćwiczą konsekwentnie. Początkujący często widzą:

 • Zwiększona świadomość ciała i umysłu oraz zdolność do pełnego oddychania
 • Poprawiona elastyczność ścięgien podkolanowych, bioder i ramion
 • Większa łatwość i stabilność w podstawowych pozach, takich jak deska i pies z głową w dół.
 • Zmniejszony poziom stresu i niepokoju po zajęciach
 • Lepsza jakość snu

Po 2-3 miesiącach balanse na stojąco, takie jak pozycja drzewa, stają się stabilniejsze. Skręty i wygięcia do tyłu otwierają się bardziej. Wzrasta siła rdzenia i górnej części ciała, co pozwala na bardziej zaawansowane pozy. Jasność umysłu i skupienie poprawiają się zarówno na macie, jak i poza nią.

Postawa i świadomość ciała poprawiają się nawet po 4-6 miesiącach. Odporność emocjonalna rośnie wraz z regularną praktyką. Proszę pamiętać, że postępy są stopniowe - proszę się nie zniechęcać, jeśli stanie na rękach lub wiązania nadal wydają się początkującym odległe. Proszę zachować cierpliwość i po prostu zauważać wszystkie korzystne zmiany.

Jak zbudować domową praktykę jogi na dni, kiedy nie mogę dotrzeć do studia?

Konsekwencja jest kluczem do postępów w jodze i zapobiegania bólowi. W dni, w które nie mogą Państwo przyjść na zajęcia, proszę ćwiczyć w domu przez 20-30 minut, korzystając z poniższych wskazówek:

 • Śledzenie nagranych lub przesyłanych strumieniowo filmów wideo odpowiednich dla Państwa poziomu
 • Proszę utrzymać 5-10 pozycji przez 1-3 minuty w stylu yin lub regenerującym.
 • Delikatne powitania słońca
 • Proszę spędzić 10 minut w savasanie dla ostatecznego odprężenia.
 • W razie potrzeby proszę używać ręczników, pasków lub klocków do modyfikacji pozycji.
 • Skupienie się na oddechu, wyrównaniu i stabilności, a nie na głębokości rozciągania.
 • Proszę zakończyć medytacją lub oddechami w pozycji siedzącej, aby obniżyć poziom stresu.

Nawet krótkie sesje w domu pozwalają zachować koncentrację, elastyczność i połączenie z praktyką. Proszę unikać zbyt zaawansowanych ćwiczeń bez obecności nauczyciela. Proszę słuchać swojego ciała i ćwiczyć powoli.

Podsumowanie

Początkujący adepci jogi często odczuwają pewien dyskomfort na początku, co prowadzi do pytania: czy joga boli, gdy zaczynasz? To normalne, że odczuwa się ból mięśni lub zmęczenie, gdy ciało dostosowuje się do nowych pozycji i rozciągania. Jednak ostry ból stawów oznacza, że zbytnio forsują Państwo swoje pozycje. Aby uniknąć kontuzji jako nowicjusz w jodze, należy słuchać swojego ciała i wychodzić z każdej pozycji powodującej prawdziwy ból. Elastyczność należy budować stopniowo, bez forsowania jej. Proszę uczęszczać na zajęcia dla początkujących i poinformować instruktora, że są Państwo nowicjuszami, aby mógł zaproponować modyfikacje. Na początku proszę wypróbować łagodne style, takie jak joga yin lub joga relaksacyjna. Dzięki konsekwentnej, uważnej praktyce 2-3 razy w tygodniu, joga staje się wygodniejsza w ciągu 2-4 miesięcy, gdy mięśnie wzmacniają się, a stawy stają się bardziej mobilne. Dyskomfort ewoluuje w poczucie spełnienia. Proszę sprawić, by joga stała się przyjemniejsza na wczesnym etapie, używając rekwizytów, skupiając się na wskazówkach dotyczących ułożenia ciała, rozluźniając niepotrzebne napięcie mięśni i oddychając powoli. Proszę nie porównywać się do bardziej zaawansowanych uczniów. Budowanie domowej praktyki w dni wolne pomoże ci szybciej robić postępy. Olej CBD lub balsam mogą również złagodzić ból po jodze, pomagając jednocześnie radzić sobie ze stresem i lepiej spać. Podczas gdy pewne bóle wzrostowe są nieuniknione podczas nauki nowej praktyki fizycznej, joga nie powinna być intensywnie bolesna. Proszę słuchać swojego ciała, być cierpliwym wobec siebie, a wkrótce doświadczą Państwo transformacyjnych korzyści jogi.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?