Czy powinienem ćwiczyć jogę rano czy wieczorem?

Published:

Joga to doskonały sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Ale czy lepiej jest rozwinąć matę o wschodzie słońca, czy po jego zachodzie? Jest to częste pytanie zadawane zarówno przez zagorzałych joginów, jak i początkujących. Istnieją plusy i minusy zarówno porannej, jak i wieczornej rutyny jogi. Idealna pora na praktykę ostatecznie zależy od harmonogramu, poziomu energii i osobistych preferencji. W tym artykule przeanalizujemy korzyści płynące z sekwencji jogi AM i PM, aby mogli Państwo określić optymalny czas dla swojego flow.

Czy powinienem ćwiczyć jogę rano czy wieczorem?

Jakie są korzyści z porannej jogi?

Poranna praktyka jogi może być niezwykle energetyzująca. Oto niektóre z najważniejszych zalet witania dnia powitaniem słońca:

1. Zwiększona energia i produktywność

Potrzebują Państwo bezkofeinowego pobudzenia? Wykonywanie pozycji jogi z samego rana może być bardziej energetyzujące niż pierwsza filiżanka kawy. Delikatne ćwiczenia rozciągające i oddechowe stymulują układ nerwowy i pompują tlen do krwi. Prowadzi to do poprawy krążenia, pozostawiając uczucie odświeżenia i gotowości do stawienia czoła nadchodzącemu dniu. Energetyczne korzyści płynące z porannej jogi ułatwiają koncentrację i produktywność aż do snu.

2. Proszę się uspokoić i oczyścić umysł

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu wstać z łóżka z poczuciem senności i braku koncentracji? Poranna joga pomaga oczyścić umysł z porannej mgły. Połączenie uważnego oddychania, ruchu i medytacji ma głęboko uspokajający efekt. Pozwala to rozpocząć dzień z czystym umysłem, ułatwiając organizowanie myśli i ustalanie intencji. Jasność uzyskana dzięki AM jodze może nadać pozytywny ton, który trwa znacznie dłużej niż czas spędzony na macie.

3. Mniej zakłóceń

Spójrzmy prawdzie w oczy, poranki szybko stają się pracowite. E-maile, telefony, korki, spotkania i inne obowiązki mogą szybko wykoleić Państwa koncentrację. Rozpoczęcie dnia od jogi pozwala ćwiczyć bez rozpraszania się w spokojnych porannych godzinach. Można oczyścić umysł, ustalić intencje i skupić się na sobie, zanim rozpocznie się codzienny pośpiech. Wczesne poranki mogą początkowo wydawać się trudne. Może się jednak okazać, że spokój i klarowność sesji jogi sprawią, że warto będzie wstać wraz ze słońcem.

4. Spójność

Poranna joga wspiera konsekwencję w praktyce. Powiedzmy, że planują Państwo wieczorną jogę po pracy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej od czasu do czasu pominie go Pan/Pani z powodu zmęczenia lub konfliktów w harmonogramie. Ale wygospodarowanie czasu z samego rana zwiększa szanse na to, że faktycznie dotrze Pan/Pani na matę. Rozwijanie konsekwentnej praktyki jogi daje lepsze wyniki w zakresie elastyczności, siły, równowagi i ogólnej uważności.

5. Lepsze trawienie

Czy zauważyli Państwo, jak niektóre pozycje jogi, takie jak skręty i fałdy, mogą rozruszać organizm po śniadaniu? Poranna joga na czczo delikatnie stymuluje układ trawienny. Pozycje, które ściskają i masują brzuch, zachęcają do eliminacji odpadów. Rozpoczęcie dnia od jogi prowadzi do regularności i zdrowych jelit.

6. Naturalny budzik

Nie jest Pan poranną osobą? Początkujący jogini często zmagają się z wczesnymi pobudkami. Jednak delikatna poranna sekwencja jogi może pomóc uregulować cykl snu i działać jak naturalny budzik. Ćwiczenia oddechowe i ruchowe dodają energii, ułatwiając wstawanie wraz ze wschodem słońca. Gdy joga stanie się Państwa porannym rytuałem, coraz łatwiej będzie Państwu wstać z łóżka.

7. Zwiększyć metabolizm

Oto dodatkowy powód, dla którego warto ustawić budzik wcześniej. Badania pokazują, że poranna sekwencja jogi pomaga przyspieszyć metabolizm. Pobudzenie krążenia, poboru tlenu i poziomu aktywności pobudza piec spalający tłuszcz. Szybszy metabolizm pomaga efektywniej spalać kalorie przez cały dzień.

Oczywiście lista korzyści płynących z porannej jogi jest długa. Ale wieczorna sekwencja również ma swoje zalety. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, kiedy wieczorna joga może być lepszym rozwiązaniem.

Jakie są korzyści z wieczornej jogi?

Jeśli wstawanie o świcie wydaje się bolesne, proszę nie rozpaczać. Istnieje wiele doskonałych powodów, dla których warto rozłożyć matę po zachodzie słońca. Oto kilka z największych korzyści płynących z wieczornej jogi:

1. Elastyczność

Nasze mięśnie są najsztywniejsze z samego rana po całonocnym leżeniu w bezruchu. Wieczorem Państwa ciało było aktywne i w ruchu przez wiele godzin. Oznacza to, że mięśnie są już rozgrzane i elastyczne. Wykorzystanie tej naturalnej elastyczności ułatwia poruszanie się w trudnych pozycjach bez nadwyrężania lub kontuzji.

2. Głębszy relaks

Pod koniec długiego dnia, regenerująca sekwencja jogi jest głęboko uspokajająca. Kojące wieczorne pozy w połączeniu ze świadomym oddychaniem wywołują "reakcję relaksacyjną". Uruchamia to przywspółczulny układ nerwowy i spowalnia tętno, oddychanie i aktywność metaboliczną. Rezultatem jest głębokie poczucie relaksu, które delikatnie wprowadza Państwa w sen.

3. Dogodny czas

Proszę być szczerym - czy Pana/Pani napięty harmonogram czasami spycha treningi na dalszy plan? Ćwiczenia w nocy mogą być wygodnym rozwiązaniem, jeśli mają Państwo trudności z regularnymi porannymi sesjami. Po zakończeniu dnia pracy i wykonaniu codziennych zadań, wieczorna przerwa na jogę stanowi doskonałą okazję do zadbania o siebie przed snem.

4. Łagodzenie stresu

Praca, związki, finanse, obowiązki rodzinne, wydarzenia na świecie - nic dziwnego, że tak wielu z nas kończy dzień z uczuciem niepokoju i przytłoczenia! Relaksująca wieczorna praktyka jogi pomaga uwolnić nagromadzony stres z ciała i umysłu. Zakończenie dnia terapeutycznym ruchem i medytacją opróżnia umysłowy bałagan, dzięki czemu można spać spokojnie.

5. Lepsza jakość snu

Kłopoty ze snem? Nie są Państwo sami. Ponad 30% dorosłych Amerykanów cierpi na sporadyczną bezsenność. Zdolność jogi do uspokajania układu nerwowego sprawia, że jest ona naturalnym środkiem ułatwiającym zasypianie. Głęboki relaks, który zapewnia, może pomóc w szybszym zasypianiu i spokojniejszym śnie przez całą noc. Obudzą się Państwo wypoczęci i gotowi na nowy dzień.

6. Świadomość ciała

Podczas intensywnych godzin pracy łatwo jest garbić się nad biurkiem lub ignorować chroniczne napięcie w ramionach i dolnej części pleców. Wieczorna joga przywraca świadomość ciała. Inwentaryzacja pozwala dostrzec problematyczne obszary, które potrzebują trochę TLC. Następnie można zająć się napiętymi miejscami za pomocą regenerujących ćwiczeń rozciągających i terapii jogą.

7. Spokojna wieczorna rutyna

Nasze ostatnie chwile przebudzenia wpływają na to, jak zasypiamy i odpoczywamy w ciągu nocy. Scrollowanie mediów społecznościowych lub przeglądanie Netflixa często sprawia, że czujemy się bardziej pobudzeni niż wypoczęci. Zakończenie wieczoru relaksującą jogą pomaga w spokojnym przejściu do snu. Z biegiem czasu ta rutyna uczy ciało i umysł odprężania się w nocy.

Jak widać, zarówno poranna, jak i wieczorna joga oferuje wspaniałe korzyści. Jak wybrać między sesjami jogi o świcie i o zmierzchu? Omówimy wskazówki, które pomogą Państwu zdecydować, kiedy joga najlepiej pasuje do Państwa stylu życia.

Jak określić najlepszy czas na jogę?

Idealny czas na jogę zależy od wielu czynników, takich jak nawyki związane ze snem, harmonogram pracy, potrzeby zdrowotne i osobiste preferencje. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć optymalny harmonogram jogi:

Proszę wziąć pod uwagę swój chronotyp. Wrodzony rytm dobowy odgrywa tu ważną rolę. Jeśli z natury jest Pan/Pani osobą poranną, wczesna joga będzie dla Pana/Pani energetyzująca. Nocne sowy mogą preferować wieczorne sesje, kiedy ich energia osiąga szczyt.

Proszę zwrócić uwagę na dzienne wahania. Potrzeby zmieniają się z dnia na dzień. Proszę zrównoważyć poranną i wieczorną jogę w oparciu o to, czego każdego dnia wymaga Państwa umysł i ciało.

Priorytetem jest konsekwencja. Idealnie jest ćwiczyć codziennie, ale 2-3 razy w tygodniu jest korzystne. Proszę wybrać stałe dni i godziny, których można się trzymać.

Proszę dopasować intensywność do energii. Proszę wypróbować energetyzujące sekwencje, takie jak power joga i Vinyasa, rano. Uspokajające praktyki Yin i regenerujące proszę zachować na wieczory.

Praca wokół obowiązków. Proszę zaplanować jogę w godzinach, w których można w pełni odłączyć się od pracy i urządzeń cyfrowych, aby pozostać obecnym.

Proszę rozważyć jedzenie i trawienie. Proszę unikać inwersji po dużych posiłkach. Niektórzy preferują jogę na czczo po całonocnym poście.

Proszę pamiętać o bezpieczeństwie. Proszę nie ćwiczyć gorącej jogi późno w nocy, ponieważ może to zakłócić sen. Proszę stopniowo zwiększać temperaturę podczas porannych zajęć.

Proszę słuchać swojego ciała. Proszę być na bieżąco z poziomem energii, bólami, nastrojem i motywacją każdego dnia. Proszę wybrać jogę AM lub PM w oparciu o to, czego potrzebuje Państwa ciało.

Przykładowa poranna rutyna jogi

Jeśli uważają Państwo, że poranna joga może być dla Państwa najlepszym rozwiązaniem, poniżej przedstawiamy przykładowy 20-minutowy trening, który pozwoli rozpocząć dzień z intencją:

1. Pozycja dziecka (1-2 minuty ) Proszę stanąć na kolanach ze złączonymi palcami stóp i kolanami rozstawionymi na szerokość bioder. Wydech, gdy biodra opadają z powrotem na pięty, a ramiona są w pełni wyciągnięte do przodu. Proszę rozluźnić brzuch i oprzeć czoło na macie. Proszę oddychać głęboko.

2. Pozycja kota/krowy (5-10 rund ) Proszę uklęknąć na dłonie i kolana z płaskimi plecami. Wdech i opuszczenie brzucha w kierunku maty, spojrzenie w górę (pozycja krowy). Wydech i wygięcie pleców jak wściekły kot, spojrzenie w dół. Proszę naprzemiennie wykonywać te dwie pozycje.

3. Downward Facing Dog (1-2 minuty ) Z pozycji na czworaka, proszę wsunąć palce stóp pod siebie i unieść biodra do góry i do tyłu, tworząc kształt odwróconej litery "V". Proszę oprzeć dłonie na podłożu, wyprostować nogi i rozluźnić głowę między ramionami.

4. Standing Forward Fold (1-2 minuty ) Z pozycji Downward Dog, proszę przejść stopami do rąk. Proszę rozluźnić głowę i ramiona, chwytając przeciwległe łokcie. Proszę ugiąć kolana, aby uwolnić napięcie w dolnej części pleców.

5. Half Lift to Forward Fold (5-6 rund ) Na wdechu proszę wyciągnąć ramiona w górę, unosząc klatkę piersiową do połowy z płaskimi plecami. Wydech i zwolnienie z powrotem w dół do pełnego złożenia do przodu. Proszę powtórzyć sekwencję kilka razy.

6. Low Lunge with Twist (5-10 oddechów na każdą stronę ) Proszę wsunąć prawą stopę między dłonie i opuścić lewe kolano na matę. Uziemić prawą stopę i wdychać ramiona w górę. Wydech i skręt w prawo, dociskając lewy łokieć do zewnętrznej strony prawego uda. Powtórzyć na drugą stronę.

7. Medytacja na siedząco (1-5 minut ) Proszę usiąść wygodnie na macie ze skrzyżowanymi nogami. Proszę zamknąć oczy, rozluźnić twarz, szyję i ramiona. Proszę skupić się na oddechu, uwalniając wszelkie błądzące myśli.

8. Savasana (2-5 minut ) Proszę położyć się na plecach z rękami po bokach, dłońmi do góry i wygodnie rozstawionymi nogami. Proszę zamknąć oczy i pozwolić ciału zagłębić się w matę. Proszę obserwować delikatne unoszenie się i opadanie brzucha z każdym oddechem. Proszę pozwolić sobie poczuć się spokojnym, zrównoważonym i gotowym na nadchodzący dzień.

Namaste - rozpoczyna się Państwa poranna podróż z jogą! Proszę wypróbować tę sekwencję 2-3 razy w tygodniu po przebudzeniu. Będą Państwo zaskoczeni, o ile bardziej uziemieni, skupieni i energiczni poczują się Państwo rano.

Przykładowa wieczorna rutyna jogi

Aby doświadczyć relaksujących i nasennych korzyści płynących z nocnej jogi, proszę wypróbować tę regenerującą 20-minutową sekwencję:

1. Pozycja dziecka (1-2 minuty ) Proszę uklęknąć, zetknąć ze sobą duże palce stóp i oprzeć biodra na piętach. Proszę wyciągnąć ręce przed siebie i oprzeć czoło na macie. Proszę oddychać głęboko.

2. Pozycja kota/krowy (5-10 powtórzeń ) Proszę uklęknąć na dłonie i kolana. Na wdechu proszę wygiąć plecy w łuk, a na wydechu wciągnąć brzuch. Proszę płynnie przechodzić między tymi dwoma pozycjami.

3. Pies skierowany w dół (1-2 minuty ) Proszę wcisnąć dłonie, wsunąć palce stóp pod siebie i unieść biodra do góry i do tyłu, tworząc kształt odwróconej litery "V". Proszę pedałować, aby rozgrzać nogi.

4. Stanie w leżeniu przodem (1-2 minuty ) Proszę przybliżyć stopy do dłoni i przewiesić górną część ciała przez nogi. Kolana można zgiąć, aby uwolnić napięcie. Proszę chwycić przeciwległe łokcie i kołysać się na boki.

5. Low Lunge with Twist (5-10 oddechów na każdą stronę ) Proszę wysunąć prawą stopę do przodu, opuścić lewe kolano w dół. Uziemić prawą stopę i wdychać ramiona w górę. Wydech i skręt w prawo, dociskając lewy łokieć do zewnętrznej strony prawego uda. Powtórzyć na drugą stronę.

6. Pozycja skośna (1-2 minuty ) Proszę usiąść ze złączonymi podeszwami stóp i szeroko rozstawionymi kolanami. Proszę usiąść wysoko i pochylić się lekko do przodu. Proszę użyć łokci, aby docisnąć kolana do maty.

7. Unoszenie nóg wprzód w pozycji siedzącej (1-2 minuty ) Proszę wyciągnąć nogi przed siebie. Podczas wydechu proszę ugiąć biodra i wyciągnąć ręce do przodu i w dół wzdłuż nóg. Proszę rozluźnić głowę i szyję.

8. Kąt leżenia (2-5 minut ) Proszę położyć się na plecach, złączyć podeszwy stóp i rozchylić kolana na boki. Proszę zamknąć oczy i oddychać głęboko klatką piersiową i brzuchem.

9. Savasana (5 minut ) Proszę zakończyć w pozycji Savasana. Proszę położyć się płasko na plecach z rękami po bokach, dłońmi skierowanymi do góry i rozluźnionymi nogami. Proszę zamknąć oczy, oddychać głęboko i pozwolić, aby napięcie zniknęło, przygotowując się do snu.

Proszę wykonywać tę 20-minutową sekwencję przez 2-4 noce w tygodniu. Z czasem zauważą Państwo poprawę jakości snu i poczują się gotowi, by z łatwością stawić czoła każdemu nowemu dniu.

Joga o każdej porze to dobry czas

Jak widać, zarówno poranne, jak i wieczorne sesje jogi przynoszą wyjątkowe korzyści w zależności od celów i potrzeb. Mogą Państwo wybrać jedną z nich lub wykonywać je naprzemiennie. W niektóre dni Państwa energia i obowiązki mogą pozwolić na krótką sekwencję w południe, gdy potrzebują Państwo przerwy. Najważniejszą rzeczą jest po prostu ustanowienie spójnej rutyny jogi.

Zdolność jogi do wzmacniania i tonizowania ciała przy jednoczesnym wyciszeniu umysłu sprawia, że jest to nieoceniona praktyka bez względu na to, kiedy rozwijasz matę. Chociaż optymalny czas na ćwiczenia zależy od osobistego stylu życia, naprawdę nie można się pomylić z jogą o każdej porze dnia. Kluczem jest konsekwentne trzymanie się praktyki, aby doświadczyć pełnego zakresu fizycznych, umysłowych i emocjonalnych korzyści, jakie oferuje ta starożytna tradycja.

Namaste! Niech Państwa dni płyną ze spokojem i witalnością od wewnątrz na zewnątrz.

Krótka wzmianka o CBD

CBD, skrót od kannabidiolu, to związek pochodzący z rośliny konopi, który zyskał ogromną popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Wielu praktyków jogi zaczęło włączać olej CBD, kapsułki lub środki do stosowania miejscowego do swoich rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na naturalne działanie relaksujące CBD.

Oczywiście przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych suplementów, takich jak CBD, należy skonsultować się z lekarzem. Wielu joginów donosi jednak o pozytywnych efektach stosowania CBD w celu usprawnienia sesji jogi i poprawy ogólnego samopoczucia. Rozsądne stosowanie CBD poprzez mikrodawkowanie i optymalizację metody dostarczania może zapewnić maksymalne rezultaty. Powolne włączanie wysokiej jakości, przetestowanego przez niezależne firmy CBD z Cibdol do praktyki jogi i stylu życia może z czasem przynieść korzyści.

Często zadawane pytania dotyczące porannej i wieczornej jogi

Czy joga jest lepsza na czczo?

Wielu joginów woli ćwiczyć z samego rana na czczo, przed zjedzeniem śniadania. Pozwala to na wygodniejsze wykonywanie pozycji skrętnych i inwersji bez czekania na strawienie pokarmu. Proszę jednak wsłuchać się w potrzeby swojego ciała - jeśli poczują Państwo zawroty głowy lub osłabienie bez wcześniejszej małej przekąski, proszę zjeść coś lekkiego, np. owoc lub jogurt.

Co jeśli nie mam rano czasu na jogę?

Proszę się nie martwić, absolutnie nadal można czerpać korzyści z wieczornej praktyki jogi. Nawet krótka, 10-15 minutowa wieczorna sekwencja może zrelaksować ciało i umysł przed snem. Jeśli poranki są zbyt gorączkowe, proszę skupić się na ustanowieniu spójnej wieczornej rutyny w dowolnym czasie, który pasuje do Państwa harmonogramu.

Jaki styl jogi jest najlepszy dla porannej energii?

Ożywcze style, takie jak Power Yoga i Vinyasa Flow, są idealne z samego rana. Ich nacisk na ruch i oddech doda Państwu energii. Wolniejsza joga Yin i joga relaksacyjna lepiej nadają się na wieczór. Proszę jednak słuchać swojego ciała - jeśli potrzebują Państwo delikatnego ruchu rano, proszę zwolnić.

Czy powinienem ćwiczyć jogę przed czy po treningu?

To zależy od Państwa celów! Joga przed treningiem może pomóc przygotować ciało do ćwiczeń poprzez zwiększenie przepływu krwi i elastyczności. Joga po treningu wspomaga regenerację poprzez delikatne rozciąganie napiętych mięśni. Proszę wypróbować obie opcje, aby przekonać się, która jest najlepsza. W dni nietreningowe proszę ćwiczyć jogę w dowolnym momencie, który pasuje do Państwa harmonogramu.

Jak mogę zmotywować się do porannej jogi?

Wyrobienie nowego nawyku wymaga czasu. Proszę spróbować rozłożyć ubrania/matę do jogi poprzedniego wieczoru, aby uzyskać wizualną wskazówkę. Proszę wypić filiżankę herbaty lub pomedytować przed rozłożeniem maty. Proszę zacząć od 5-10 minut, aby poczuć, że jest to wykonalne. Proszę wykonywać ćwiczenia, które sprawiają Panu/Pani przyjemność - proszę nie zmuszać się do intensywnych sekwencji, jeśli ich Pan/Pani nienawidzi. Poranna joga z czasem stanie się łatwiejsza i bardziej naturalna.

Co jeśli zasnę podczas savasany?

Proszę nie martwić się o zaśnięcie, zwłaszcza podczas wieczornej sesji, kiedy są już Państwo zrelaksowani. Savasana ma na celu uspokojenie układu nerwowego, co może prowadzić do zaśnięcia. Jeśli ma Pan/Pani tendencję do zasypiania, proszę spróbować ustawić minutnik lub alarm, aby nie zasnąć zbyt szybko.

Czy joga pomoże mi zasnąć w nocy, jeśli się obudzę?

Tak, wykonanie kilku prostych pozycji jogi lub medytacji może zdecydowanie pomóc, jeśli budzą się Państwo w nocy i mają trudności z ponownym zaśnięciem. Proszę wypróbować pozycję dziecka, nogi na ścianie, delikatne skręty lub podparte wygięcie do przodu, aby się zrelaksować. Proszę tylko unikać nadmiernie stymulujących inwersji lub sekwencji. Proszę pozwolić, by oddech poprowadził Państwa z powrotem do snu.

Jak wcześnie przed snem należy wykonywać wieczorną jogę?

Najlepiej jest zakończyć wieczorną jogę co najmniej 1-2 godziny przed planowaną porą snu. Głęboki relaks może sprawić, że poczują się Państwo senni, więc jeśli to możliwe, należy unikać jogi tuż przed snem. Jednak nawet krótka 10-minutowa sekwencja wykonana tuż przed położeniem się może pomóc się zrelaksować. Proszę poeksperymentować, aby znaleźć optymalny czas.

Czy są pozycje jogi, które powinienem modyfikować lub których powinienem unikać rano lub wieczorem?

Proszę wsłuchać się w swoje ciało, ale generalnie skręty mogą być lepsze rano, gdy kręgosłup nie jest tak elastyczny. Wygięcia do tyłu można wykonywać o dowolnej porze, ale należy uważać, aby nie przesadzić, jeśli kręgosłup jest sztywny. Proszę unikać forsownych pranajam/prac oddechowych w nocy, ponieważ mogą one być zbyt stymulujące. Proszę nie wykonywać gorącej jogi późno w nocy, ponieważ przegrzanie może zakłócić sen.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Państwu określić najlepszą porę dnia na włączenie niesamowitych korzyści płynących z jogi do codziennej rutyny! Proszę dać mi znać, jeśli mają Państwo inne pytania.

Podsumowanie

Ten artykuł analizuje zalety i wady porannej praktyki jogi w porównaniu z wieczorną rutyną jogi. Korzyści płynące z porannej jogi obejmują zwiększoną energię, produktywność, jasność umysłu i konsekwencję. Poranna joga przyspiesza metabolizm, wspomaga trawienie, zapewnia naturalny budzik i ogranicza rozpraszanie uwagi. Korzyści płynące z wieczornej jogi obejmują większą elastyczność, gdy mięśnie są rozgrzane, zdolność do łagodzenia nagromadzonego codziennego stresu i zwiększony relaks prowadzący do lepszego snu. Wieczorna joga wykorzystuje dogodny czas po pracy i pozwala dostroić się do ciała po intensywnych godzinach pracy. Idealny czas na jogę zależy od chronotypu, codziennych wahań potrzeb, konsekwencji, dopasowania intensywności do poziomu energii, pracy wokół obowiązków i słuchania swojego ciała. Ci, którzy są porannymi ludźmi, mogą preferować poranną jogę, gdy ich energia osiąga szczyt, podczas gdy nocne sowy mogą preferować wieczorne rutyny, gdy ich energia płynie najlepiej. Przykładowe 20-minutowe sekwencje są dostępne zarówno dla porannych, jak i wieczornych ćwiczeń jogi. Kluczowe punkty są takie, że każda pora jest dobra na jogę, konsekwencja ma największe znaczenie i należy słuchać potrzeb swojego ciała, aby określić optymalny czas.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?