Czy należy uprawiać jogę na czczo?

Published:

Joga to starożytna praktyka, która łączy umysł, ciało i ducha poprzez pozy, techniki oddechowe i medytację. Chociaż joga jest bezpieczna dla większości ludzi, mogą się Państwo zastanawiać, czy należy ćwiczyć jogę na czczo, czy nie.

Czy należy uprawiać jogę na czczo?

Co to znaczy uprawiać jogę na czczo?

Uprawianie jogi na czczo oznacza praktykowanie jogi z samego rana, przed zjedzeniem śniadania. Niektórzy jogini uważają, że ćwiczenia z pustym żołądkiem pomagają oczyścić organizm, schudnąć i pobudzić trawienie.

Ale czy ta praktyka jest bezpieczna i skuteczna dla każdego? Przyjrzyjmy się bliżej potencjalnym korzyściom i wadom uprawiania jogi na czczo.

Potencjalne korzyści jogi na pusty żołądek

Oto niektóre z proponowanych korzyści płynących z uprawiania jogi przed jedzeniem:

Może stymulować trawienie

Uważa się, że niektóre pozycje, takie jak skręty i skłony do przodu, stymulują narządy trawienne. Ćwiczenie tego typu pozycji jogi na czczo może pomóc w pobudzeniu soków trawiennych.

Może wspierać cele związane z utratą wagi

Ćwiczenia na czczo mogą spalać więcej tłuszczu niż ćwiczenia po jedzeniu. Jednak badania dotyczące skuteczności treningów na czczo w odchudzaniu są niejednoznaczne.

Umożliwia głębsze rozciąganie i skręcanie

Pusty żołądek może ułatwić i zwiększyć komfort głębokiego rozciągania, składania lub skręcania ciała. Jednak w jodze głębiej nie zawsze znaczy lepiej.

Pomaga poczuć więcej energii

Oddech i ruch jogi mogą pomóc poczuć się bardziej rozbudzonym, jeśli ćwiczy się ją z samego rana. Energetyzujące działanie jogi zależy jednak od jej rodzaju i intensywności.

Zapewnia czas na medytację

Jeśli ćwiczy Pani jogę przed śniadaniem, może mieć Pani czas na medytację w pozycji siedzącej, która może zmniejszyć stres i niepokój.

Promuje uważne jedzenie

Uprawianie jogi przed jedzeniem może sprawić, że będą Państwo bardziej zestrojeni z sygnałami głodu swojego ciała, co doprowadzi do bardziej świadomego śniadania.

Potencjalne wady jogi na czczo

Chociaż uprawianie jogi na czczo ma pewne zalety, należy również wziąć pod uwagę pewne potencjalne wady:

Może prowadzić do zawrotów głowy lub oszołomienia

Jeśli poziom cukru we krwi jest niski z powodu braku jedzenia, mogą Państwo odczuwać zawroty głowy w niektórych pozycjach. Pozycje takie jak balans na stojąco, inwersje i sekwencje flow mogą nasilać zawroty głowy.

Zwiększone ryzyko obrażeń

Bez paliwa mięśnie, więzadła i ścięgna mogą być słabe i sztywne, co zwiększa ryzyko kontuzji. Prawidłowa forma jest trudniejsza na pusty żołądek.

Może powodować lub nasilać zgagę

Niektóre pozycje mogą nasilać zgagę, co może być bardziej prawdopodobne, gdy nic Państwo nie jedli. Skręty i skłony do przodu są częstymi czynnikami wywołującymi zgagę.

Mniej energii i skupienia

Może Pan/Pani szybciej się męczyć i nie być w stanie utrzymać pozycji tak długo bez pożywienia, aby zasilić swój trening. Brak koncentracji może również wpłynąć na Państwa praktykę.

Nasilone objawy hipoglikemii

Dla osób z problemami z regulacją poziomu cukru we krwi, takimi jak hipoglikemia, post przed ćwiczeniami może prowadzić do drżenia, niepokoju, zmęczenia i dezorientacji.

Zwiększone nudności

Nudności i refluks są bardziej powszechne podczas ćwiczeń na pusty żołądek. Może to sprawić, że joga będzie niewygodna.

Nie jest to dobre dla osób z zaburzeniami odżywiania

Trening na czczo może promować niezdrowe postawy wobec jedzenia i wizerunku ciała u osób zagrożonych lub wracających do zdrowia po zaburzeniach odżywiania.

Może prowadzić do późniejszego przejadania się

Próba zrobienia zbyt wiele na pustym zbiorniku może przynieść odwrotny skutek i spowodować przejadanie się w dalszej części dnia z powodu zwiększonego głodu.

Jak widać, post przed jogą przynosi pewne korzyści, ale dla wielu osób wiąże się również ze znacznym ryzykiem. Skąd więc mają Państwo wiedzieć, czy uprawianie jogi na czczo jest dla Państwa odpowiednie?

Czy joga na pusty żołądek jest dla Pana odpowiednia?

To, czy ćwiczyć jogę przed śniadaniem, zależy od danej osoby. Proszę wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

Państwa cele - Jeśli głównym celem jest przyspieszenie metabolizmu, spalenie większej ilości tłuszczu lub oczyszczenie organizmu, pusty żołądek może temu sprzyjać. Jednak dla ogólnego zdrowia i zmniejszenia stresu lepsze może być wcześniejsze zjedzenie posiłku.

Państwa poziom doświadczenia - Dla początkujących, jedzenie przed jogą pozwala nauczyć się prawidłowej formy i zapobiega zawrotom głowy. Bardziej zaawansowani jogini mogą eksperymentować z postem.

Poziom cukru we krwi - osoby cierpiące na cukrzycę, hipoglikemię lub inne zaburzenia poziomu cukru we krwi powinny jeść przed jogą, aby zapobiec objawom takim jak drżenie, niepokój i dezorientacja.

Pana/Pani typ ciała - osoby szczupłe spalają energię szybciej niż osoby z większą ilością zmagazynowanego tłuszczu. Jeśli mają Państwo niedowagę, jedzenie w pierwszej kolejności zapewnia ważne paliwo do ćwiczeń.

Rodzaj i intensywność jogi - łagodna lub regenerująca joga może być w porządku na czczo, ale bardziej intensywna joga siłowa lub gorąca wymaga pożywienia dla energii. Pusty żołądek jest również bardziej ryzykowny w przypadku inwersji i pozycji balansujących.

Czas ćwiczeń - Joga późnym rankiem lub wczesnym popołudniem może być lepsza na czczo niż wczesnym rankiem, kiedy poziom cukru we krwi jest niższy po śnie.

Pani/Pana nawyki żywieniowe - Osoby, które niedojadają lub przejadają się mogą skorzystać z uważności na sygnały głodu, które towarzyszą jodze przed śniadaniem.

Choroby - Problemyzdrowotne, takie jak refluks, hipoglikemia, cukrzyca lub problemy z sercem wymagają ostrożności przy ćwiczeniach przed jedzeniem.

Dostrojenie się do reakcji organizmu na jogę na pusty żołądek pomoże określić, czy jest ona odpowiednia. Proszę zwracać uwagę na zawroty głowy, zmęczenie, nudności, zawroty głowy lub inne oznaki, że joga może nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

8 wskazówek, jak bezpiecznie ćwiczyć jogę na czczo

Jeśli chcą Państwo poeksperymentować z jogą przed śniadaniem, oto kilka wskazówek, które uczynią ją bezpieczniejszą i zapobiegną problemom:

 1. Nawodnienie - Proszę pić wodę przed i po zajęciach, aby uniknąć odwodnienia i zawrotów głowy.
 2. Proszęzacząć powoli - Proszę zacząć od delikatnych, płynnych sekwencji, unikając gwałtownych ruchów. Proszę powoli zwiększać intensywność.
 3. Ograniczenie inwersji - Pozycje takie jak stania na głowie i stania na rękach wymagają energii; proszę zachować ją na czas po jedzeniu.
 4. Ostrożnie ze sk rętami - Proszę wykonywać skręty delikatnie i wychodzić z nich powoli. Modyfikacje takie jak skręty na plecach są łagodniejsze.
 5. Unikanie skrajności - proszę nie forsować się zbyt mocno podczas rozciągania. Proszę zmodyfikować ćwiczenia tak, aby były łagodniejsze dla ciała.
 6. Odpoczynek w razie potrzeby - Proszę robić przerwy w razie potrzeby. Pozycja dziecka, savasana i oddechy w pozycji siedzącej pomagają się naładować.
 7. Jedzenie po - Proszę zjeść zdrowe, zbilansowane śniadanie w ciągu godziny od zakończenia jogi.
 8. Proszę wsłuchać sięw swoje ciało - proszę przerwać każdą czynność, która nie jest odpowiednia. Kluczowe jest dostrojenie się do sygnałów ciała.

Powolne rozpoczęcie ćwiczeń i dostrojenie się do swojego ciała sprawia, że praktykowanie jogi na czczo jest bezpieczniejsze. Jednak zjedzenie czegoś przed intensywnymi ćwiczeniami jest zalecane przez większość pracowników służby zdrowia.

Co jeść przed jogą, jeśli nie chcą Państwo ćwiczyć na czczo?

Jeśli uprawianie jogi na pusty żołądek nie jest dla Państwa odpowiednie, istnieje wiele opcji paliwa przed jogą, które można wypróbować. Oto kilka wskazówek:

 • Proszę dążyć do zjedzenia przekąski około 30-60 minut przed jogą. Chcą Państwo mieć czas na strawienie pokarmu, ale nie czuć się najedzonym.
 • Proszęwypróbować proste węglowodany - tosty pełnoziarniste, płatki owsiane, banany lub jabłka zapewniają stałą energię.
 • Proszędodać białko - Białko zapewnia wytrzymałość. Proszę wypróbować jogurt, masło orzechowe, jajka lub baton proteinowy.
 • Unikanie tłustych potraw - posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu mogą być trudniejsze do strawienia, powodując dyskomfort.
 • Nawodnienie wodą - Proszę pić wodę przed i po jodze, aby pozostać nawodnionym.
 • Kofeina z umiarem - filiżanka kawy lub herbaty może zwiększyć energię, ale zbyt duża ilość może powodować drżenie.
 • Gra z czasem - Proszę zwrócić uwagę na to, kiedy czuje się Pani/Pan najlepiej naładowana/y energią do jogi i odpowiednio zaplanować trening.
 • Proszęzabrać ze sobą przekąskę - mieszanka Trail, batonik granola lub banan z łatwością sprawdzą się jako paliwo przed zajęciami.

Proszę pamiętać o słuchaniu sygnałów płynących z ciała. Proszę eksperymentować, aby znaleźć optymalne źródła paliwa i czas, aby czuć się energicznie i komfortowo podczas jogi.

Przykładowe posiłki i przekąski przed jogą

Oto kilka pomysłów na szybkie i zdrowe przekąski, które pozwolą Państwu nabrać sił przed zajęciami jogi:

 • 1 szklanka jogurtu greckiego z jagodami i granolą
 • Płatki owsiane z bananem i cynamonem
 • Tosty z awokado na chlebie pełnoziarnistym
 • Masło orzechowe i plasterki jabłka
 • Jajecznica i tosty pełnoziarniste
 • Baton proteinowy lub koktajl
 • Trail mix z orzechami, nasionami i suszonymi owocami
 • Seler naciowy z masłem orzechowym i rodzynkami
 • Ciastka ryżowe z masłem orzechowym i bananem
 • Pudding z nasion chia z owocami na noc

Proszę dążyć do połączenia węglowodanów złożonych, chudego białka i zdrowych tłuszczów. Połączenie błonnika i białka pomaga zapewnić trwałą energię dla niesamowitego przepływu jogi.

Wnioski

Uprawianie jogi na czczo może przynieść pewne korzyści, takie jak spalanie większej ilości tłuszczu i stymulowanie trawienia. Jednak ryzyko, takie jak zawroty głowy, nudności i urazy sprawiają, że jedzenie przed jogą jest lepszym wyborem dla większości ludzi.

Proszę zwracać uwagę na reakcję swojego ciała i odpowiednio odżywiać się przed jogą. Zrównoważona przekąska na 30-60 minut przed zajęciami daje energię i skupienie, aby jak najlepiej wykorzystać praktykę. Proszę również pamiętać o piciu dużej ilości płynów.

Proszę spróbować poeksperymentować pod okiem instruktora, aby określić, co jest najlepsze dla Państwa ciała. Dzięki odrobinie prób i błędów odkryją Państwo idealną rutynę przed jogą, która przygotuje Państwa na sukces jogi.

Krótka wzmianka o CBD i jodze

CBD, skrót od kannabidiolu, to związek występujący w konopiach indyjskich, który zyskał na popularności ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Niektórzy ludzie używają teraz oleju CBD, kapsułek CBD i innych suplementów, aby wzmocnić swoją praktykę jogi.

Jednak badania nad CBD wciąż się pojawiają. Proszę porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem CBD, aby sprawdzić, czy może być ono dla Państwa odpowiednie. Proszę zacząć od najniższej dawki i uważnie monitorować efekty łączenia CBD z ćwiczeniami, takimi jak joga.

Ponadto, kupujący muszą uważać na jakość i dawkowanie CBD. Prosimy kupować wyłącznie od renomowanych firm, takich jak Cibdol, które testują swoje produkty CBD pod kątem czystości i mocy.

Przy odpowiedzialnym stosowaniu pod nadzorem lekarza, niektórzy uważają, że CBD poprawia ich praktykę jogi i uważności. Bezpieczeństwo powinno być jednak zawsze na pierwszym miejscu, zwłaszcza w przypadku łączenia CBD z aktywnością fizyczną. Proszę postępować ostrożnie i stawiać swoje dobre samopoczucie na pierwszym miejscu.

Często zadawane pytania dotyczące uprawiania jogi na czczo

Jakie są najlepsze pozycje jogi do wykonywania na czczo?

Początkujący jogini powinni trzymać się podstawowych pozycji siedzących i leżących. Delikatne skręty, takie jak skręt kolana do klatki piersiowej, mogą stymulować trawienie. Pozycja kota/krowy i pozycja mostka masują narządy jamy brzusznej. Wygięcia do przodu, takie jak pozycja dziecka, uspokajają umysł. Proszę unikać forsownych balansów, pracy nad rdzeniem i inwersji na czczo.

Jak długo należy odczekać po jedzeniu, aby rozpocząć jogę?

Proszę dać sobie 30-60 minut na całkowite strawienie lekkiego posiłku przed jogą. Po cięższym posiłku proszę odczekać 2 godziny. Jedzenie powinno przejść z żołądka do jelita cienkiego, aby skręty i fałdy były wygodne.

Co zrobić, jeśli poczuję zawroty głowy podczas jogi bez jedzenia?

Zawroty głowy oznaczają, że potrzebują Państwo paliwa. Proszę zatrzymać się i odpocząć w pozie dziecka. Proszę popijać wodę i głęboko oddychać. Proszę zmodyfikować pozycje, aby były łagodniejsze, dopóki nie będzie można zjeść czegoś po jodze. Następnym razem proszę słuchać sygnałów swojego ciała i zjeść wcześniej przekąskę.

Czy uprawianie jogi na czczo pomoże mi schudnąć?

Możliwe, ale wyniki są bardzo zróżnicowane. Niektórzy uważają, że post przyspiesza spalanie tłuszczu podczas jogi, pomagając w utracie wagi. Pozbawienie organizmu paliwa może jednak przynieść odwrotny skutek. Treningi o niskiej energii mogą osłabić utratę wagi. Najlepsza jest zbilansowana dieta i połączenie intensywnej i łagodnej jogi.

Czy mogę pić kawę przed jogą na pusty żołądek?

Kofeina na pusty żołądek może u niektórych powodować drżenie lub niepokój. Proszę wypić małą kawę lub czarną/zieloną herbatę, a następnie nawodnić się wodą. Kofeina działa odwadniająco, więc podczas postu potrzebna jest dodatkowa ilość H2O.

Czy początkujący lub zaawansowani uczniowie powinni ćwiczyć jogę na czczo?

Początkujący powinni najpierw coś zjeść, aby zapobiec zawrotom głowy i jako paliwo do nauki prawidłowego ułożenia. Joga na czczo wymaga praktyki. Zaawansowani uczniowie mogą spróbować krótkich, delikatnych sekwencji na czczo po zbudowaniu wytrzymałości. Jedzenie jest jednak idealnym rozwiązaniem.

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć jogę na czczo?

Wczesny ranek przed jedzeniem to najprawdziwszy "pusty żołądek". Ale poziom cukru we krwi jest niższy po całonocnym poście. Po południu lub wczesnym wieczorem, po lekkim posiłku, można poczuć się lepiej podczas bardziej energicznych ćwiczeń.

Czy joga na czczo jest bezpieczna?

Nie. Gorąca joga jest bardzo męcząca i odwadniająca. Należy jeść, aby uniknąć omdlenia lub choroby. Proszę dobrze nawadniać organizm przed i po gorącej jodze oraz uzupełniać węglowodany, białka i tłuszcze w celu uzyskania energii. Proszę odczekać 2 godziny po większych posiłkach przed gorącymi zajęciami.

Czy mogę pić elektrolity lub koktajl proteinowy przed jogą na czczo?

Tak, klarowne płyny są w porządku. Napoje sportowe, woda kokosowa lub koktajle proteinowe z aminokwasami mogą dostarczyć elektrolitów i energii podczas uprawiania jogi przed zjedzeniem stałego pokarmu. Proszę tylko unikać słodkich soków lub napojów i trzymać się napojów niskokalorycznych.

Co powinienem jeść po porannej praktyce jogi?

Proszę zjeść zbilansowane śniadanie w ciągu 30-60 minut po zakończeniu jogi. Proszę uwzględnić węglowodany złożone, takie jak płatki owsiane lub tosty pełnoziarniste, które dodadzą energii, białko z jajek lub jogurtu, które nasyci, oraz zdrowe tłuszcze, takie jak awokado lub masło orzechowe. Owoce i warzywa dodadzą błonnika, witamin i minerałów. Proszę nawadniać organizm wodą i herbatą.

Skąd będę wiedzieć, czy post przed jogą jest dla mnie odpowiedni?

Proszę zwrócić uwagę na swój poziom energii, komfort trawienny, nastrój i sygnały głodu podczas i po sesji jogi, aby ocenić, czy pusty żołądek jest dla Państwa odpowiedni. Dyskomfort, taki jak zawroty głowy, nudności, ból w klatce piersiowej lub urazy oznaczają, że najpierw należy zjeść. Uczucie energii i pobudzenia prawdopodobnie oznacza, że można eksperymentować z postem.

Czy mogę ćwiczyć jogę na czczo, jeśli mam cukrzycę?

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą być bardzo ostrożne, jeśli chodzi o ćwiczenia przed posiłkami. Poziom cukru we krwi może spaść niebezpiecznie nisko podczas łączenia postu z ruchami jogi. Proszę zjeść zbilansowaną pod względem węglowodanów przekąskę przed poranną praktyką. Proszę mieć przy sobie szybko działające tabletki glukozy na wypadek zbyt niskiego poziomu. Proszę najpierw skonsultować się z lekarzem w sprawie postu.

Proszę pozwolić swojemu ciału być przewodnikiem. Proszę spróbować ćwiczyć jogę w obie strony pod okiem lekarza lub instruktora i zobaczyć, jak reaguje umysł i ciało. Proszę jeść, gdy jest to konieczne dla wygody i podsycania swojej wyjątkowej praktyki.

Podsumowanie

Joga na czczo to praktyka wykonywania pozycji i ćwiczeń jogi przed zjedzeniem porannego śniadania. Zwolennicy uważają, że może to stymulować trawienie, zwiększać spalanie tłuszczu, umożliwiać głębsze rozciąganie, dostarczać energii i promować uważność. Jednak potencjalne minusy obejmują zawroty głowy, zwiększone ryzyko obrażeń, pogorszenie zgagi, hipoglikemię, nudności i ryzyko dla osób wracających do zdrowia po zaburzeniach odżywiania. Decyzja o tym, czy ćwiczyć jogę przed jedzeniem, zależy od celów, poziomu doświadczenia, regulacji poziomu cukru we krwi, typu ciała, stylu jogi, czasu i wszelkich schorzeń. Początkujący powinni zjeść coś małego 30-60 minut przed jogą dla bezpieczeństwa i energii. Bardziej zaawansowani uczniowie mogą eksperymentować z jogą na pusty żołądek, zaczynając powoli i unikając inwersji lub pozycji równowagi, gdy są odwodnieni lub mają zawroty głowy. Proszę zwracać uwagę na sygnały swojego ciała podczas i po sesji jogi na czczo. Dyskomfort, taki jak zawroty głowy lub nudności, oznacza, że należy najpierw coś zjeść. Proszę nawadniać organizm przed i po jodze, a następnie zjeść pożywny posiłek. Dzięki świadomemu eksperymentowaniu pod okiem profesjonalisty mogą Państwo odkryć, czy joga na pusty żołądek jest odpowiednia dla Państwa organizmu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?