Jakie jest 8 etapów jogi?

Published:

Joga to starożytna praktyka, która w ostatnich latach stała się niezwykle popularna. Koncentrując się na pracy z oddechem, medytacji i pozycjach fizycznych, joga zapewnia holistyczne podejście do ćwiczeń i dobrego samopoczucia.

Jakie jest 8 etapów jogi?

Jednak dla początkujących joga może wydawać się skomplikowana, a nawet mistyczna. Być może słyszeli Państwo zaawansowanych joginów mówiących o takich rzeczach jak czakry, prana lub osiem kończyn jogi i zastanawiali się, co to wszystko oznacza.

Osiem kończyn opisuje etapy, przez które praktykujący jogę przechodzi na swojej drodze do duchowego oświecenia i wewnętrznego spokoju. Zrozumienie tych ośmiu kroków zapewnia pomocny kontekst dla prawdziwego znaczenia jogi.

W tym przewodniku dla początkujących przedstawimy osiem kończyn jogi w prostych słowach, aby pomóc Państwu zrozumieć ścieżkę jogi.

Jakie jest 8 kończyn jogi?

Osiem kończyn jogi zapewnia mapę drogową krok po kroku, która prowadzi jogina od ignorancji do oświecenia. Etapy te zostały po raz pierwszy opisane przez mędrca Patańdżalego w Joga Sutrach, zbiorze 196 aforyzmów na temat teorii i praktyki jogi.

Osiem kończyn to:

 1. Yama
 2. Niyama
 3. Asana
 4. Pranajama
 5. Pratyahara
 6. Dharana
 7. Dhyana
 8. Samadhi

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo każdemu z tych etapów.

Etap 1: Yama - Dyscypliny społeczne

Yama odnosi się do zestawu dyscyplin społecznych zaprojektowanych w celu kierowania naszym zachowaniem i interakcjami z innymi. Pięć yam to:

 • Ahimsa (niestosowanie przemocy) - praktykowanie współczucia i niekrzywdzenia wszystkich żywych istot, w tym samego siebie.
 • Satya (prawdomówność) - życie uczciwie i zgodnie z prawdą, w tym nie przesadzanie i nie oszukiwanie innych.
 • Asteya (nie kraść) - nie brać ani nie używać niczego, co nie należy do nas bez pozwolenia. Szanowanie tego, co należy do innych.
 • Brahmaczarja (umiarkowanie) - praktykowanie powściągliwości i unikanie nadmiaru we wszystkich dziedzinach życia. Umiarkowane pobłażanie sobie.
 • Aparigraha (nieposiadanie) - Unikanie chciwości i nadmiernego gromadzenia własności lub bogactwa. Porzucenie przywiązania do przedmiotów materialnych.

Yamy przypominają nam o kultywowaniu cnót takich jak współczucie, uczciwość, szacunek, umiar i dystans w naszych interakcjach z innymi.

Etap 2: Niyama - Dyscypliny osobiste

Po społecznym skupieniu yama przychodzi niyama, która odnosi się do naszych osobistych nawyków i stylu życia. Pięć niyama to:

 • Saucha (czystość) - utrzymywanie czystości ciała, umysłu i otoczenia.
 • Santosha (zadowolenie) - kultywowanie zadowolenia i akceptacji tego, gdzie jesteśmy w chwili obecnej.
 • Tapas (dyscyplina) - praktykowanie samodyscypliny, surowości i zaangażowania w jogę. Podejmowanie wyzwań w celu wzmocnienia siły woli.
 • Svadhyaya (samokształcenie) - studiowanie tekstów duchowych, introspekcja i poszukiwanie głębszej samowiedzy.
 • Ishvarapranidhana (poddanie się) - Porzucenie ego i poddanie się boskiej woli, a nie naszym ograniczonym egoistycznym pragnieniom.

Niyamy zachęcają do nawyków takich jak czystość, dyscyplina, refleksja i poddanie się, aby wspierać nasz duchowy rozwój.

Etap 3: Asana - postawy fizyczne

Asana odnosi się do fizycznych pozycji jogi i sekwencji praktykowanych na zajęciach jogi. Asana służy kilku celom:

 • Poprawia elastyczność, równowagę i siłę
 • Rozwija świadomość i koordynację umysł-ciało
 • Przygotowuje ciało do długich okresów medytacji
 • Uwalnia stres i napięcie z ciała

Podczas gdy praktyka asan jest niezwykle popularna we współczesnej jodze, wciąż jest to tylko jeden krok na ośmiorakiej ścieżce. Samo opanowanie zaawansowanych pozycji nie doprowadzi do oświecenia. Praktyka asan wspiera rozwój duchowy poprzez promowanie zdrowego ciała i skoncentrowanego umysłu.

Etap 4: Pranajama - kontrola oddechu

Pranajama polega na kontrolowaniu naszego oddechu za pomocą technik takich jak oddychanie brzuszne, oddychanie naprzemienne, oddech miechowy i zatrzymanie oddechu.

Praktyki te mają na celu

 • Poprawa wydajności oddychania
 • Uspokojenie układu nerwowego
 • Zwiększenie witalności
 • Oczyszczenie kanałów energetycznych (nadis)
 • Obudzić wewnętrzną energię (prana lub chi)

Ponieważ prana oznacza "siłę życiową", pranajama pozwala nam regulować nasze subtelne energie życiowe i kierować je w celu wspierania rozwoju duchowego.

Etap 5: Pratyahara - wycofanie zmysłów

Pratyahara oznacza przejście od praktyk zewnętrznych do wewnętrznych. Obejmuje ona wycofanie zmysłów z zewnętrznych czynników rozpraszających i skierowanie naszej uwagi do wewnątrz.

Tymczasowo minimalizujemy bodźce z naszych 5 zmysłów (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch), aby uspokoić umysł. To wycofanie przygotowuje nas do trzech etapów wewnętrznego skupienia i koncentracji.

Etap 6: Dharana - Skupiona koncentracja

Dharana obejmuje rozwijanie i poszerzanie naszych zdolności koncentracji. Tam, gdzie pratyahara wycofuje zmysły, dharana aktywnie skupia nasz umysł na jednym punkcie.

Powszechne praktyki dharany obejmują:

 • Koncentracja na płomieniu świecy
 • Wpatrywanie się w medytacje nad wizerunkami bóstw
 • Powtarzanie mantry koncentrując się na dźwięku
 • Intensywne obserwowanie przepływu oddechu

Dharana pomaga ćwiczyć umysł, aby koncentrował się bez rozpraszania uwagi, umożliwiając głębsze stany medytacji.

Etap 7: Dhyana - Medytacja Trwała

Podczas gdy dharana kładzie nacisk na jednopunktowe skupienie, dhyana rozszerza to na nieprzerwany przepływ trwałej koncentracji.

W dhyanie umysł pozostaje wolny od zakłóceń, utrzymując świadomość obiektu, myśli lub mantry. Dhyana jest powszechnie opisywana jako stan medytacji, w którym umysł osiąga spokój i jedność z obiektem.

Długotrwałe okresy dhyany prowadzą do najwyższego stanu samadhi.

Etap 8: Samadhi - błogie zjednoczenie

Samadhi reprezentuje szczyt medytacyjnego wchłonięcia, w którym świadomość mediatora łączy się i jednoczy z przedmiotem koncentracji.

Podczas samadhi doświadcza się głębokiego stanu wewnętrznego bezruchu, wraz z transcendencją ego i dualizmu podmiot-przedmiot. Tutaj jogin odkrywa mistyczną błogość, energię i wzajemne powiązania leżące u podstaw całej rzeczywistości.

Ten stan niezróżnicowanej jedności jest ostatecznym celem jogi i bramą do oświecenia.

Sekwencyjny postęp przez osiem kończyn prowadzi od zewnętrznych cnót i dyscyplin do wewnętrznego spokoju, samorealizacji i duchowej emancypacji. Podczas gdy niewielu z nas osiągnie zaawansowane stany medytacyjnego wchłonięcia, osiem kończyn zapewnia cenne ramy dla duchowego rozwoju.

Teraz, gdy rozumieją już Państwo etapy, gdzie obecnie znajdują się Państwo w swojej podróży wzdłuż ośmiu kończyn? Proszę podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej!

Jak przejść przez osiem kończyn jogi?

Wielu nowicjuszy zainteresowanych korzyściami płynącymi ze sprawności fizycznej jogi nie zdaje sobie sprawy z kompletnego systemu rozwoju duchowego zakodowanego w ośmiu kończynach.

Chociaż niewielu osiąga zaawansowane etapy medytacji, wszyscy uczniowie jogi mogą odnieść korzyści ze zrozumienia postępu ośmiu kończyn.

Poniżej znajduje się kilka sugestii, jak włączyć kończyny do swojej praktyki, niezależnie od obecnego poziomu.

Yama i Niyama - etyczne podstawy jogi są dostępne dla wszystkich. Możemy zastanowić się nad tym, jak dobrze kultywujemy cnoty takie jak niestosowanie przemocy, prawdomówność, czystość i zadowolenie w naszym codziennym życiu.

Asana - Proszę włączyć asany do swojej rutyny, aby rozwijać zdrowie fizyczne i koncentrację umysłową. Proszę jednak nie utożsamiać jogi wyłącznie z pozycjami fizycznymi. Proszę szanować ograniczenia swojego ciała i unikać wysiłku lub rywalizacji.

Pranajama - Proszę poeksperymentować z podstawowymi ćwiczeniami oddechowymi, takimi jak trzyczęściowy oddech i naprzemienne oddychanie przez nozdrza, aby uspokoić umysł. Proszę jednak ostrożnie podchodzić do zaawansowanej pranajamy, pracując z nauczycielem.

Pratyahara - odłączenie się od urządzeń i zewnętrznych bodźców na krótki czas, aby się zrelaksować. Proszę wyciszyć powiadomienia i odwrócić uwagę od rozpraszających zmysłów.

Dharana - Skupienie całej uwagi na jednej czynności wykonywanej w ciągu dnia, niezależnie od tego, czy jest to chodzenie, jedzenie, praca czy czytanie. Proszę zminimalizować wielozadaniowość.

Dhyana - Proszę spróbować krótkich 5-10 minutowych medytacji skupiających się na oddechu lub powtarzaniu mantry. Proszę stopniowo wydłużać te sesje w miarę poprawy koncentracji.

Samadhi - Proszę porzucić poszukiwanie tego zaawansowanego stanu. Proszę pozwolić swojej praktyce rozwijać się naturalnie, skupiając się na samej podróży, a nie na celu.

Podczas gdy opanowanie wyższych etapów jogi może być odległe, wszyscy możemy dziś robić postępy wzdłuż ośmiu kończyn. Rozumiejąc elementy ośmiorakiej ścieżki, możemy kroczyć tą głęboką podróżą z intencją - przynosząc nam większy spokój i cel z każdym krokiem naprzód.

Jak joga i medytacja mogą wesprzeć Państwa drogę do dobrego samopoczucia?

Dla wielu osób odkrycie jogi i medytacji jest pierwszym krokiem na ścieżce poprawy zdrowia, energii i wewnętrznego spokoju. Chociaż joga nie jest panaceum na wszystkie życiowe wyzwania, regularna praktyka może promować dobre samopoczucie na wiele sposobów.

Oto niektóre z najważniejszych korzyści płynących z jogi dla umysłu i ciała:

Buduje siłę i elastyczność

Pozycje fizyczne w jodze budują siłę rdzenia, równowagę, elastyczność i zdrowie stawów. Joga pomaga zapobiegać zanikowi mięśni i ograniczeniom mobilności, które często pojawiają się wraz z wiekiem. Silniejsze, bardziej gibkie ciało zapobiega urazom i zwiększa pewność siebie.

Łagodzi stres

Joga obniża poziom kortyzolu i adrenaliny, hormonów związanych ze stresem. Głębokie oddychanie wyzwala reakcję relaksacyjną, a skupienie umysłu wymagane do wykonywania pozycji odwraca uwagę od niespokojnych myśli.

Zmniejsza stan zapalny

Badania pokazują, że joga zmniejsza markery stanu zapalnego w organizmie. Przewlekły stan zapalny przyczynia się do wielu chorób, w tym zapalenia stawów, cukrzycy i chorób serca. Przeciwzapalne działanie jogi chroni długoterminowe zdrowie.

Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi poważnie obciąża serce i układ krążenia. Wykazano, że praktyki oddechowe i medytacyjne w jodze obniżają ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.

Promuje lepszy sen

Bezsenność i zaburzenia snu są dziś bardzo powszechne. Relaksujące efekty jogi pomagają zainicjować cykle snu i czuwania organizmu, umożliwiając głębszy i bardziej spokojny sen w nocy.

Zwiększa odporność

Joga została powiązana ze wzrostem liczby naturalnych komórek zabójczych - białych krwinek, które bronią przed wirusami i rakiem. Joga zmniejsza również poziom kortyzolu, który może hamować funkcje odpornościowe, gdy jest podwyższony.

Zwiększa świadomość ciała i umysłu

Joga uczy nas dostrajania się do fizycznych odczuć w ciele. Świadomość ta pozwala nam zauważać oznaki bólu lub choroby i aktywnie im przeciwdziałać.

Kultywuje uważność

Nieoceniająca obserwacja medytacji pomaga przeciwdziałać negatywnym wzorcom myślowym. Przy regularnej praktyce medytacja tworzy uważną świadomość chwili obecnej, która łagodzi niepokój, frustrację i żal.

Pogłębia oddychanie

Większość ludzi wykonuje płytkie, niepełne oddechy klatką piersiową. Ćwiczenia oddechowe jogi uczą nas oddychać w pełni i głęboko do brzucha, zapewniając dopływ świeżego tlenu do całego ciała. Prawidłowe oddychanie przynosi wiele korzyści.

Oferuje duchowe połączenie

Dla wielu oddanych praktyków cel jogi wykracza daleko poza ćwiczenia fizyczne. Joga zapewnia ramy dla jedności z najgłębszymi, najmądrzejszymi częściami nas samych, pozwalając na kierowanie naszym życiem z miejsca wewnętrznego spokoju i jasności.

Korzyści płynące z jogi są zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe. Praktyka jogi może być podróżą przez całe życie w kierunku zdrowia ciała, umysłu i ducha.

Odkrywanie produktów CBD w Państwa podróży wellness

CBD, skrót od kannabidiolu, jest jednym z ponad 100 aktywnych związków zwanych kannabinoidami występującymi w konopiach indyjskich. CBD szybko zyskuje na popularności ze względu na szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Pochodzący od renomowanych marek, takich jak Cibdol, CBD oferuje naturalny sposób na poprawę zdrowia bez znaczącego ryzyka lub skutków ubocznych. CBD można spożywać w postaci olejku pod językiem, kapsułek CBD lub żelków.

Rozsądnie jest rozpocząć stosowanie CBD od niskiej dawki i stopniowo ją zwiększać, aby znaleźć optymalną ilość dla siebie. Dodając CBD do swojej rutyny wellness, należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub suplementy.

Podróż w kierunku zdrowia obejmuje integrację praktyk, które są zgodne z naszymi wartościami i przynoszą korzyści naszemu ciału, umysłowi i duchowi. Niezależnie od tego, czy szukamy witalności fizycznej, wewnętrznego spokoju czy samoświadomości, joga i holistyczne terapie, takie jak olej CBD, zapewniają dostępne narzędzia do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia.

Jaka jest historia 8 kończyn jogi?

Ośmioraka ścieżka jogi (zwana również ashtanga jogą lub radża jogą) została po raz pierwszy usystematyzowana w starożytnym tekście Joga Sutry przypisywanym hinduskiemu mędrcowi Patańdżalemu. Joga Sutry zostały skompilowane między 500 rokiem p.n.e. a 400 rokiem n.e., kondensując wcześniejsze ustne tradycje dotyczące filozoficznej i duchowej praktyki jogi. Ośmioramienny system Patańdżalego zapewnił ramy strukturalne dla osiągnięcia stanu abhjasy, co oznacza wytrwałą praktykę duchową mającą na celu zjednoczenie ciała, umysłu i duszy.

Czy muszę całkowicie opanować jedną kończynę, zanim przejdę do następnej?

Osiem kończyn jest postrzeganych jako osiem aspektów holistycznej praktyki jogi, a nie jako ściśle liniowe kroki. Podczas gdy podążanie za sekwencją zapewnia progresywne etapy wewnętrznego rozwoju od jamy do samadhi, kończyny są często kultywowane jednocześnie. Na przykład, można praktykować asany i pranajamy w tym samym czasie. Jednak zaawansowane etapy, takie jak samadhi, integrują opanowanie poprzednich kończyn.

W jaki sposób 8 kończyn jogi odnosi się do pozycji fizycznych i ćwiczeń oddechowych, które praktykuję na zajęciach jogi?

Fizyczne pozycje jogi (asany) i techniki oddechowe (pranajama) to tylko dwie z ośmiu kończyn. W systemie Patańdżalego asany i pranajamy służą raczej jako przygotowanie do medytacji niż jako cel sam w sobie. Regularna praktyka asan przynosi zdrowie ciału i stabilność umysłowi, tworząc podstawę dla duchowego rozwoju poprzez wewnętrzne skupienie i kontemplację.

Czy muszę przyjąć nieznane mi zasady, takie jak brak przywiązania, aby korzystać z 8 kończyn?

Przykazania etyczne i praktyki samodyscypliny w pierwszych dwóch kończynach (yama i niyama) mogą wymagać zmiany nawykowych zachowań dla osób nowych w filozofii jogi. Jednak podstawowe cnoty, takie jak niestosowanie przemocy, uczciwość i czystość, są zwykle zgodne z powszechnymi wartościami. Skupienie się na kultywowaniu cnót, które już Państwo cenią, może sprawić, że abstrakcyjne zasady staną się bardziej przystępne.

Jakie są praktyki, które ucieleśniają różne kończyny oprócz samych pozycji jogi? Oto kilka przykładów:

 • Ahimsa (niestosowanie przemocy): Przyjęcie diety wegetariańskiej lub wegańskiej
 • Satya (prawdomówność): Przyznanie się do błędu
 • Tapas (dyscyplina): Budzenie się wcześnie na poranną praktykę jogi
 • Svadhyaya (samokształcenie): Prowadzenie dziennika w celu autorefleksji
 • Asana: Włączenie pozycji stojących, siedzących i leżących do swojej rutyny.
 • Pranajama: Praktykowanie Nadi Shodhana lub naprzemiennego oddychania przez nozdrza.
 • Pratyahara: Obserwowanie szabatu technologicznego lub dnia bez ekranu
 • Dharana: Powtarzanie mantry podczas medytacji

Jak zapobiegać kontuzjom podczas wykonywania zaawansowanych pozycji jogi?

Prawidłowe ustawienie i dostosowanie pozycji jest niezbędne, aby zapobiec urazom. Nigdy nie należy zmuszać swojego ciała do przyjmowania pozycji lub przeć przez ostry ból. Elastyczność należy budować stopniowo. Proszę nauczyć się bezpiecznych wskazówek od doświadczonych nauczycieli. W przypadku trudnych pozycji, proszę używać rekwizytów, takich jak bloki i paski, aby wspierać ciało. Proszę unikać rywalizacji i szanować ograniczenia swojego ciała w każdej praktyce.

Czy filozofia 8 kończyn może być stosowana w innych obszarach mojego życia poza formalną praktyką jogi?

Absolutnie. Mądrość ośmiu kończyn wykracza daleko poza matę. Na przykład, można praktykować brak przemocy poprzez dietę, mowę i zachowanie wobec innych. Kultywowanie dyscypliny, autorefleksji i koncentracji pomoże w osiąganiu lepszych wyników w szkole lub pracy. Spojrzenie na życie przez pryzmat filozofii jogi pozwala dostosować swoje działania do własnych wartości i działać w sposób autentyczny.

Jakie są inne źródła wiedzy o starożytnych podstawach jogi?

Niektóre z polecanych tekstów obejmują Bhagawad Gitę, teksty Jogasutr Patańdżalego, Upaniszady i Hatha Joga Pradipika. Czytanie materiałów źródłowych pozwala pogłębić zrozumienie filozofii jogi poza uproszczone współczesne interpretacje. Jednak te klasyczne dzieła wymagają studiów i wskazówek, aby w pełni je zrozumieć. Proszę nie spieszyć się z analizowaniem języka i przekładaniem pojęć na praktyczne codzienne rytuały.

SUmmary

Osiem kończyn jogi zapewnia ramy dla osiągnięcia duchowego oświecenia poprzez praktykę jogi. Etapy te zostały po raz pierwszy nakreślone przez hinduskiego mędrca Patańdżalego w Joga Sutrach. Pierwsza część, Yama, odnosi się do dyscyplin etycznych, w tym niestosowania przemocy, prawdomówności, niekradzieży, wstrzemięźliwości seksualnej i nieposiadania. Niyama reprezentuje osobiste obserwacje mające na celu samooczyszczenie, takie jak czystość, zadowolenie, dyscyplina, introspekcja i poddanie się wyższej mocy. Asana odnosi się do fizycznych pozycji jogi w celu kondycjonowania ciała i umysłu. Pranajama obejmuje techniki kontroli oddechu w celu regulacji przepływu energii w ciele. Pratyahara to wycofanie zmysłów z zewnętrznych czynników rozpraszających jako przygotowanie do medytacji. Dharana oznacza rozwijanie skupionej koncentracji poprzez skupienie umysłu na jednym punkcie bez wahania. Dhyana obejmuje trwałą, nieprzerwaną koncentrację, w której umysł osiąga spokój i całkowite pochłonięcie przedmiotem medytacji. Wreszcie, Samadhi reprezentuje szczyt medytacji, gdzie dualizm podmiot-przedmiot rozpuszcza się, a indywidualna świadomość jogina łączy się w jedność z Boskością. Podczas gdy do osiągnięcia wyższych etapów jogi wymagana jest dedykowana praktyka, osiem kończyn zapewnia cenne ramy krok po kroku dla postępu na duchowej ścieżce.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?