Czy codzienne przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Published:

Kurkuma to starożytna przyprawa stosowana od tysięcy lat w kuchni indyjskiej i medycynie ajurwedyjskiej. Znana ze swojego żywego, złoto-pomarańczowego koloru, kurkuma pochodzi z korzenia rośliny Curcuma longa.

W ostatnich latach kurkuma zyskała na popularności w świecie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele osób zaczęło przyjmować suplementy z kurkumą lub codziennie pić herbatę z kurkumą ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne.

Czy codzienne przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Ale czy spożywanie kurkumy każdego dnia jest bezpieczne?

W tym artykule zagłębimy się w badania nad codziennym spożywaniem kurkumy, potencjalnymi korzyściami, skutkami ubocznymi, o których należy pamiętać, oraz bezpiecznymi dawkami.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to kwitnąca roślina spokrewniona z imbirem. Najbardziej użyteczną częścią rośliny jest korzeń, który jest mielony na jasnożółty proszek.

Od wieków kurkuma jest głównym składnikiem zarówno medycyny indyjskiej, jak i chińskiej. Kurkumina, główny aktywny związek w kurkumie, nadaje przyprawie jej żywy kolor.

Zawartość kurkuminy w kurkumie wynosi około 3% wagowych. Zapewnia ona silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

W Indiach kurkuma jest stosowana w proszkach curry i musztardach. Dodaje smaku, koloru i jest tradycyjnie stosowana ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Obecnie kurkumę można przyjmować jako suplement, parzyć z niej herbatę, robić z niej latte i dodawać do wszystkiego, od koktajli po świeże soki.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym kluczowym dowodom na codzienne spożywanie kurkumy.

Czy istnieje coś takiego jak zbyt duża ilość kurkumy dziennie?

Chociaż kurkuma jest bardzo bezpieczna w niższych dawkach, spożywanie bardzo dużych ilości dziennie przez długi czas może potencjalnie powodować problemy.

Niektóre możliwe skutki uboczne nadmiernego spożycia kurkumy obejmują:

 • Ryzyko krwawienia: Kurkuma rozrzedza krew. Osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność przy codziennym spożywaniu kurkumy i skonsultować się z lekarzem.
 • Problemy trawienne: Kurkuma może pogorszyć chorobę refluksową przełyku (GERD) i może powodować nudności, biegunkę lub ból brzucha u niektórych osób, zwłaszcza w dużych dawkach.
 • Niedobór żelaza: Kurkuma jest bogata w formę żelaza, która nie jest dobrze wchłaniana, ale może hamować wchłanianie żelaza z innych pokarmów. Osoby z niedoborem żelaza powinny zachować ostrożność przy codziennym stosowaniu.
 • Kamienie nerkowe: Szczawiany zawarte w kurkumie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u podatnych osób. Z drugiej jednak strony, kurkumina pomaga również zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, zmniejszając ich krystalizację.

Jaka jest zatem bezpieczna dzienna dawka kurkumy? Proszę sprawdzić.

Jaka jest bezpieczna dzienna dawka kurkumy?

Spożywanie umiarkowanych ilości kurkumy podczas gotowania jest uważane za bardzo bezpieczne.

Jeśli jednak chodzi o skoncentrowaną kurkuminę w suplementach, należy zachować większą ostrożność przy dawkowaniu.

Według University of Maryland Medical Center, zazwyczaj zalecane są następujące dzienne dawki:

 • Korzeń cięty: 1,5 - 3 gramy dziennie
 • Suszony, sproszkowany korzeń: 1 - 3 gramy dziennie
 • Standaryzowany proszek (kurkumina): 400 - 600 mg, 3 razy dziennie
 • Ekstrakt płynny (1:1): 30 - 90 kropli dziennie

W przypadku większości zdrowych osób dorosłych przyjmowanie od 400 do 600 mg kurkuminy trzy razy dziennie jest uważane za bezpieczne w perspektywie długoterminowej.

Jednak osoby cierpiące na schorzenia lub przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed codziennym przyjmowaniem kurkumy lub suplementów kurkuminy.

Proszę zawsze kupować suplementy od renomowanych firm i uważnie czytać etykiety składników. Niektóre produkty zawierają znacznie wyższe stężenia kurkuminoidów i innych substancji poprawiających wchłanianie.

Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią również zaleca się unikanie suplementów z kurkumą ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa. Jednak umiarkowane stosowanie kurkumy w kuchni jest prawdopodobnie w porządku.

Aby ograniczyć możliwe skutki uboczne, kurkumę najlepiej przyjmować z jedzeniem, a nie samą na pusty żołądek. Rozpoczęcie od niższych dawek i stopniowe zwiększanie spożycia pozwala organizmowi na dostosowanie się.

Czy potrzebują Państwo czarnego pieprzu z kurkumą?

Czarny pieprz zawiera piperynę, związek znany z tego, że zwiększa wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%. Tak więc, połączenie kurkuminy z czarnym pieprzem może znacznie zwiększyć jej biodostępność.

Proszę zawsze szukać suplementów zawierających ekstrakt z kurkumy w połączeniu z piperyną lub ekstraktem z czarnego pieprzu. Pozwala to na stosowanie mniejszych skutecznych dawek z lepszymi wynikami.

Zwykłe posypanie posiłków przyprawionych kurkumą czarnym pieprzem może zapewnić podobne korzyści w zakresie wchłaniania.

Potencjalne interakcje leków z kurkumą

Kurkuma może potencjalnie wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na receptę i lekami dostępnymi bez recepty.

Niektóre możliwe interakcje kurkumy obejmują:

 • Lekiprzeciwzakrzepowe: Kurkuma może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych, takich jak aspiryna, klopidogrel, diklofenak i warfaryna. W niektórych przypadkach może to zwiększać ryzyko krwawienia.
 • Leki przeciwcukrzycowe: Kurkuma może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych i nadmiernie obniżać poziom cukru we krwi. W przypadku łączenia, proszę uważnie monitorować poziom glukozy we krwi.
 • Leki metabolizowane przez enzymy CYP: Kurkuma może hamować enzymy CYP w wątrobie, które pomagają metabolizować wiele leków. Najlepiej skonsultować się z lekarzem w przypadku łączenia kurkumy z jakimikolwiek lekami na receptę.

W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem codziennego przyjmowania suplementu kurkumy. Chociaż stosowanie kurkumy w gotowaniu jest prawdopodobnie bezpieczne, dla pewności proszę skonsultować się z lekarzem.

Czy codzienne stosowanie kurkumy jest bezpieczne?

Kurkuma stosowana z umiarem jest bardzo bezpieczna dla większości ludzi. Ryzyko związane jest głównie z przyjmowaniem bardzo dużych dawek kurkumy lub kurkuminy przez długi czas lub w połączeniu z lekami.

Przyprawianie posiłków kurkumą lub codzienne picie herbaty z kurkumą wydaje się być bezpieczne dla zdrowych osób. Korzyści prawdopodobnie przewyższają wszelkie potencjalne zagrożenia, gdy jest stosowana w dawkach kulinarnych.

Aby uzyskać korzyści terapeutyczne, większość ekspertów zaleca 400 do 600 mg ekstraktu z kurkuminy do trzech razy dziennie. Proszę również poszukać suplementów zawierających piperynę lub ekstrakt z czarnego pieprzu.

Chociaż obecne badania są wciąż na wczesnym etapie, codzienne spożywanie kurkumy z pewnością wydaje się mieć więcej korzyści zdrowotnych niż skutków ubocznych dla większości ludzi. Włączenie tej starożytnej złotej przyprawy jako części ogólnego zdrowego stylu życia może być korzystne.

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, należy zacząć powoli i powoli, uważać na wszelkie potencjalne skutki uboczne i skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia lub przyjmują leki. Przyprawianie potraw tym przeciwzapalnym składnikiem jest jednak dla większości ludzi bezpiecznym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Często zadawane pytania dotyczące codziennego przyjmowania kurkumy

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to żółto-pomarańczowa przyprawa pochodząca z korzenia rośliny Curcuma longa. Jest powszechnie stosowana w kuchni południowoazjatyckiej i bliskowschodniej. Aktywnym związkiem w kurkumie jest kurkumina, która nadaje przyprawie jej żywy kolor i zapewnia większość korzyści zdrowotnych.

Dlaczego ludzie przyjmują suplementy z kurkumą?

Suplementy zawierające kurkuminę są popularne, ponieważ kurkumina nie jest tak dobrze wchłaniana po spożyciu kurkumy w żywności. Suplementy kurkuminy mogą zapewniać korzyści przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Ile kurkumy dziennie można bezpiecznie przyjmować?

Spożywanie kurkumy w żywności jest uważane za bardzo bezpieczne. W przypadku suplementów kurkuma/kurkumina, większość ekspertów zaleca 400-600 mg kurkuminy do 3 razy dziennie dla większości zdrowych osób dorosłych. Kurkuma jest najlepiej wchłaniana w połączeniu z czarnym pieprzem lub piperyną.

Kiedy codzienne przyjmowanie kurkumy nie jest bezpieczne?

Wysokie dawki kurkumy mogą nie być bezpieczne dla osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, niedoborem żelaza, cukrzycą lub stosujących leki rozrzedzające krew lub niektóre inne leki. Kobiety w ciąży powinny unikać suplementów kurkumy, ale stosowanie kurkumy w kuchni jest prawdopodobnie w porządku.

Jakie są skutki uboczne zbyt dużej ilości kurkumy?

Długotrwałe spożywanie bardzo dużych ilości kurkumy lub suplementów kurkuminy może potencjalnie powodować nudności, biegunkę, zwiększone krwawienie, zmniejszone wchłanianie żelaza lub interakcje z niektórymi lekami na receptę. Sporadyczne stosowanie kurkumy w celach kulinarnych nie powinno jednak powodować żadnych problemów.

Czy kurkumę należy przyjmować z jedzeniem czy na czczo?

Najlepiej jest przyjmować kurkumę lub kurkuminę w kapsułkach z jedzeniem, a nie na pusty żołądek, ponieważ jedzenie pomaga wchłonąć kurkuminę i zapobiega możliwym skutkom ubocznym ze strony układu pokarmowego.

Po jakim czasie kurkuma zaczyna przynosić korzyści?

Przyjmowanie suplementów z kurkuminą może wymagać kilku tygodni codziennego stosowania, aby zauważyć korzyści przeciwzapalne. Efekty mogą być subtelne, więc proszę zwracać uwagę na wszelkie zmiany w bólu, sztywności, trawieniu, poziomie energii lub skupieniu umysłu.

Czy przyjmowanie kurkumy codziennie przez dłuższy czas jest bezpieczne?

Tak, regularne włączanie kurkumy do codziennej diety jest ogólnie uważane za bezpieczne, jeśli przyjmuje się ją w zalecanych dawkach. Niektórzy ludzie przyjmują kurkumę codziennie przez wiele lat bez żadnych problemów. Jak w przypadku każdego suplementu, dobrym pomysłem jest robienie przerw od czasu do czasu.

Czy kurkuma może wchodzić w interakcje z jakimikolwiek lekami?

Tak, kurkuma może potencjalnie wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, lekami przeciwcukrzycowymi, lekami przeciwdepresyjnymi, lekami na cholesterol i innymi. Proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania kurkumy wraz z lekami na receptę.

Czy kurkuma działa przeciwstarzeniowo na skórę?

Kurkumina zawarta w kurkumie jest silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc chronić komórki skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi przez słońce, zanieczyszczenia i normalne starzenie się. Wczesne badania pokazują, że może ona redukować zmarszczki, poprawiać elastyczność skóry i chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, gdy jest stosowana miejscowo.

Jaki jest najlepszy sposób codziennego przyjmowania kurkumy?

Spożywanie kurkumy podczas gotowania jest bezpiecznym sposobem na uzyskanie korzyści dla większości ludzi. W przypadku dawek terapeutycznych najlepsze są suplementy. Proszę szukać kapsułek kurkuminy połączonych z piperyną lub ekstraktem z czarnego pieprzu w celu zwiększenia wchłaniania. Herbata z kurkumą i złote mleko to również smaczne opcje.

Czy podawanie kurkumy psom jest bezpieczne?

Tak, kurkuma jest ogólnie bezpieczna dla psów, gdy jest podawana w odpowiednich dawkach. Może pomóc w stanach zapalnych, zapaleniu stawów i zaburzeniach funkcji poznawczych. Przed podaniem psu suplementów z kurkumą należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy kurkuma może zabarwić skórę?

Tak, kurkuma może tymczasowo zabarwić skórę na żółto lub pomarańczowo. Plamy są nieszkodliwe, ale mogą być irytujące. Mycie wodą z mydłem powinno ostatecznie usunąć plamy kurkumy ze skóry. Proszę unikać zabrudzenia jasnych ubrań kurkumą w proszku lub jej suplementami.

Czy kurkuma traci ważność i moc?

Podobnie jak inne przyprawy i suplementy, kurkuma stopniowo traci swoją moc z upływem czasu. Właściwe przechowywanie pomaga zachować jej trwałość. Kurkuma w proszku jest zazwyczaj przydatna do spożycia przez 3-4 lata, jeśli jest przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu. Proszę sprawdzać daty ważności na suplementach.

Podsumowanie

Kurkuma, jasnożółta przyprawa używana w kuchni indyjskiej, zyskała na popularności dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Aktywny związek kurkumina nadaje kurkumie jej żywy kolor i działanie lecznicze. Podczas gdy spożywanie ograniczonych ilości kurkumy w gotowaniu jest bardzo bezpieczne, większe dawki suplementów długoterminowych mogą potencjalnie powodować skutki uboczne u niektórych osób, zwłaszcza tych z chorobami lub przyjmujących niektóre leki. Badania wykazały, że 400-600 mg kurkuminy w kapsułkach przyjmowanych do 3 razy dziennie z jedzeniem jest optymalne dla większości zdrowych osób dorosłych. Najlepiej jednak zacząć od niskich dawek i stopniowo zwiększać spożycie, monitorując jednocześnie skutki uboczne. Połączenie kurkuminy z czarnym pieprzem zwiększa jej wchłanianie. Ogólnie rzecz biorąc, regularne włączanie kurkumy do zdrowej diety wydaje się mieć więcej korzyści niż zagrożeń, gdy jest spożywana z umiarem przez większość osób. Przeciwzapalna moc kurkumy czyni z niej potencjalny superfood.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?