Potencjalne skutki uboczne spożywania zbyt dużej ilości kurkumy

Published:

Kurkuma stała się w ostatnich latach niezwykle popularną przyprawą i suplementem ziołowym. Znana ze swojego jasnożółto-pomarańczowego koloru i ziemistego, gorzkiego smaku, kurkuma zawiera kurkuminę, związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Z tego powodu wiele osób przyjmuje suplementy z kurkumą, aby poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć stan zapalny.

Jednak niektórzy ludzie spożywają duże ilości kurkumy każdego dnia w nadziei na czerpanie jeszcze większych korzyści. Doprowadziło to niektórych do zastanowienia się, czy spożywanie zbyt dużej ilości kurkumy nie jest szkodliwe.

Ile kurkumy to za dużo? W tym artykule omówiono potencjalne skutki uboczne kurkumy spożywanej w dużych ilościach.

Potencjalne skutki uboczne spożywania zbyt dużej ilości kurkumy

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodząca z rośliny kurkumy. Jest powszechnie stosowana w potrawach azjatyckich i nadaje curry charakterystyczny żółty kolor.

Kurkumina jest głównym aktywnym związkiem kurkumy. Ten potężny fitoskładnik nadaje kurkumie jej właściwości lecznicze i jest odpowiedzialny za praktycznie wszystkie potwierdzone naukowo korzyści kurkumy.

Oprócz właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających, badania pokazują, że kurkumina może poprawić zdrowie serca, zwalczać przewlekłe choroby związane z wiekiem, a nawet pomagać w kontroli wagi.

Ze względu na imponujące korzyści kurkuminy, suplementy z kurkumą stały się bardzo popularne. Wiele z nich zawiera od 500 do 1000 mg ekstraktu z kurkumy, a zalecane dzienne dawki mogą sięgać nawet 2000 mg.

Niestety, spożywanie dużych ilości kurkumy lub suplementów kurkuminy może powodować skutki uboczne u niektórych osób.

Potencjalne skutki uboczne zbyt dużej ilości kurkumy

Chociaż kurkuma spożywana z umiarem jest uważana za bezpieczną i zdrową, przyjmowanie bardzo dużych ilości kurkumy lub suplementów kurkuminy dziennie może powodować niepożądane skutki uboczne.

Oto niektóre z potencjalnych skutków ubocznych spożywania zbyt dużej ilości kurkumy.

1. Może powodować biegunkę i ból brzucha

Niektóre z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych kurkumy to biegunka i ból brzucha.

Wiele badań wykazało, że zarówno wysokie dawki suplementów kurkumy, jak i nadmierne spożycie kurkumy jako przyprawy może powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Przykładowo, w jednym z badań z udziałem 106 osób przyjmujących 500 mg kurkuminy przez 8 tygodni stwierdzono, że u blisko 1 na 5 uczestników wystąpiła biegunka jako skutek uboczny.

Podobnie, badanie wykazało, że spożywanie około 1 łyżeczki (2,8 grama) kurkumy dziennie przez zaledwie 30 dni spowodowało biegunkę u 2 z 22 uczestników.

Ból brzucha i biegunka wywołane przez kurkumę są prawdopodobnie przypisywane zdolności kurkuminy do stymulowania pęcherzyka żółciowego do produkcji większej ilości żółci. W nadmiernych ilościach może to podrażniać przewód pokarmowy.

2. Może powodować nudności i metaliczny posmak

Oprócz biegunki i bólu brzucha, duże ilości kurkumy mogą również powodować nudności.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 1000 mg kurkuminy dziennie przez 2 miesiące powodowało nudności u 12 z 24 uczestników.

Ponadto, niektóre badania wykazały, że suplementy kurkumy mogą tymczasowo wywoływać metaliczny posmak w ustach. Jego nasilenie i czas trwania wydają się różnić u poszczególnych osób, ale może utrzymywać się przez kilka godzin po spożyciu dawki.

3. Może powodować wysypkę skórną

Kurkuma może również powodować wysypkę skórną u niektórych osób, zwłaszcza gdy jest spożywana w dużych ilościach.

W jednym z badań z udziałem 8 osób odnotowano, że spożywanie 500 mg kurkuminy dziennie przez tydzień spowodowało wysypkę skórną u jednego z uczestników.

Kilka innych badań wykazało również, że zarówno suplementy kurkumy, jak i przyprawa mogą powodować reakcje skórne, zwłaszcza gdy są spożywane w nadmiarze. Reakcje skórne mogą obejmować kontaktowe zapalenie skóry lub pokrzywkę.

4. Może zwiększać ryzyko krwawienia

Kurkuma zawiera związek zwany kwasem askorbinowym lub witaminą C. Niektóre badania pokazują, że suplementy witaminy C mogą zwiększać ryzyko krwawienia, gdy są przyjmowane w dużych dawkach.

Podobnie, kilka badań wykazało, że kurkuma może zwiększać ryzyko krwawienia, zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna, aspiryna lub leki przeciwpłytkowe.

Niektóre badania wskazują, że kurkuma może zakłócać proces krzepnięcia i zapobiegać prawidłowemu tworzeniu się skrzepów, zwiększając ryzyko powstawania siniaków i krwawień. Dlatego też osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność przy dawkowaniu kurkumy.

5. Może wpływać na płodność

Niektóre źródła twierdzą, że duże ilości kurkumy mogą wpływać na płodność, szczególnie u kobiet. Obecne badania są jednak ograniczone i dostarczają mieszanych wyników.

Jedno z badań na szczurach wykazało, że spożywanie 500 mg/kg kurkuminy przez 10 dni zmniejszyło płodność u samic.

Jednak kolejne badanie na szczurach wykazało, że niższe dawki wynoszące około 15 mg/kg masy ciała przez 60 dni faktycznie poprawiły kilka markerów zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, w jaki sposób kurkuma może wpływać na funkcje rozrodcze u ludzi, gdy jest spożywana w normalnych ilościach.

6. Może powodować niedobór żelaza

W kilku badaniach zaobserwowano, że kurkuma i jej związki mogą zakłócać wchłanianie żelaza.

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów składników odżywczych na świecie i może powodować objawy takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy.

Niektóre badania pokazują, że kurkuma hamuje wchłanianie żelaza do krwiobiegu, co może przyczynić się do niedoboru żelaza, jeśli jest spożywana w dużych ilościach.

Jedno z badań przeprowadzonych na 646 kobietach w ciąży wykazało, że przyjmowanie 190 mg kurkuminy dziennie wiązało się z niższym poziomem żelaza i zwiększonym ryzykiem anemii. Inne badanie wykazało, że gotowanie kalafiora z kurkumą znacznie zmniejszyło wchłanianie żelaza z tego warzywa.

Nie wszystkie badania wykazały jednak, że kurkuma negatywnie wpływa na wchłanianie żelaza. Jedno z badań wykazało, że spożywanie do 1,5 grama kurkumy dziennie nie miało wpływu na markery stanu żelaza u zdrowych osób dorosłych. Potrzebne są dalsze badania.

7. Może wpływać na czynność tarczycy

Zwiększony poziom stanu zapalnego i zaburzenia czynności tarczycy są ze sobą nierozerwalnie związane. Badania pokazują, że kurkumina zawarta w kurkumie może wpływać na poziom hormonów tarczycy, w zależności od spożywanej dawki.

Jedno z badań wykazało, że szczury karmione kurkuminą w dawkach przekraczających 150 mg/kg masy ciała znacząco obniżyły poziom hormonów tarczycy. Co więcej, u 47% szczurów karmionych najwyższą dawką kurkuminy wystąpiła wyraźna supresja tarczycy.

Inne badanie wykazało jednak, że mniejsze ilości kurkuminy poprawiały funkcjonowanie tarczycy. Szczury spożywające 50-100 mg/kg masy ciała przez 30 dni doświadczyły zwiększonego poziomu hormonów tarczycy.

Chociaż wyniki te mogą nie przekładać się bezpośrednio na ludzi, wskazują one, że bardzo wysokie lub bardzo niskie dawki mogą negatywnie wpływać na czynność tarczycy. Potrzeba więcej badań, aby sformułować ostateczne wnioski.

8. Może wchodzić w interakcje z lekami

Kurkuma może wpływać na skuteczność i siłę działania niektórych leków.

Na przykład, niektóre badania wskazują, że duże ilości kurkumy mogą zmniejszać wchłanianie metforminy, leku stosowanego w leczeniu cukrzycy.

Kurkumina może również wchodzić w interakcje z lekami przeciwzapalnymi, takimi jak ibuprofen czy aspiryna, nasilając ich działanie.

Ponadto, łączenie kurkumy z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna lub klopidogrel, może zwiększać ryzyko krwawienia. Dlatego też najlepiej jest omówić dawkowanie kurkumy z lekarzem, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki, aby zapobiec negatywnym interakcjom.

Ile kurkumy to za dużo?

Nie ma oficjalnych wytycznych określających, jaka ilość kurkumy jest zbyt duża. Jednak w większości badań, w których zaobserwowano niekorzystne skutki, stosowano dawki od 500 do 2000 mg ekstraktu z kurkumy dziennie.

Niektóre badania pokazują również, że gotowanie z kurkumą w typowych ilościach kulinarnych prawdopodobnie nie spowoduje żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Jednak regularne spożywanie skoncentrowanej kurkumy w proszku może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

W badaniach zwykle stosuje się dawki od 1-3 gramów kurkumy dziennie bez żadnych poważnych skutków ubocznych, poza łagodnym dyskomfortem w jamie brzusznej.

Nie można jednak określić standardowej ilości, która mogłaby wywołać negatywne skutki, ponieważ każda osoba reaguje inaczej w zależności od czynników takich jak wiek, stan zdrowia i historia medyczna.

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, przy regularnym stosowaniu kurkumy najlepiej jest ograniczyć jej spożycie do mniej niż 1 łyżeczki (2-3 gramów) kurkumy w proszku dziennie. Spożywanie większych ilości przez krótki czas prawdopodobnie nie spowoduje żadnych poważnych skutków ubocznych u zdrowych osób.

Jednak osoby z problemami z pęcherzykiem żółciowym, zaburzeniami krzepnięcia krwi, niedoborem żelaza lub problemami z tarczycą mogą chcieć ograniczyć spożycie lub całkowicie unikać suplementów z kurkumą. Ponadto, kurkumy należy unikać w przypadku przyjmowania niektórych leków, takich jak leki rozrzedzające krew, metformina lub aspiryna.

Werdykt

Włączenie niewielkich ilości kurkumy do diety jako przyprawy jest ogólnie bezpieczne i mało prawdopodobne, aby spowodowało jakiekolwiek niekorzystne skutki zdrowotne.

Jednak spożywanie dużych ilości kurkumy dziennie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności i ból brzucha u niektórych osób.

Spożycie kurkumy może wymagać ograniczenia w przypadku osób cierpiących na schorzenia takie jak choroby pęcherzyka żółciowego, zaburzenia krwawienia, niedobór żelaza, zaburzenia czynności tarczycy lub problemy z płodnością.

Ponadto kurkuma może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew, leki przeciwcukrzycowe i leki przeciwzapalne.

W przypadku większości osób spożywanie mniej niż jednej łyżeczki (2-3 gramy) kurkumy dziennie prawdopodobnie nie spowoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki na podstawie historii medycznej.

Ogólnie rzecz biorąc, kurkuma jest bardzo bezpieczna, jeśli jest spożywana z umiarem. Wciąż jednak potrzebne są dalsze badania nad potencjalnymi negatywnymi skutkami przyjmowania bardzo dużych dawek przez długi czas.

Często zadawane pytania

Czy codzienne przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Przyjmowanie niewielkich ilości kurkumy dziennie jako przyprawy jest ogólnie bezpieczne. Spożywanie do 1 łyżeczki (2-3 gramów) dziennie prawdopodobnie nie wywoła skutków ubocznych u większości osób. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić nudności, biegunka lub ból brzucha w przypadku długotrwałego spożywania dużych ilości.

Ile kurkumy to za dużo?

Nie ma oficjalnego górnego limitu spożycia kurkumy. Jednak w większości badań, w których zaobserwowano skutki uboczne, stosowano bardzo wysokie dawki 500-2000 mg ekstraktu z kurkumy dziennie. Regularne spożywanie więcej niż 1 łyżeczki (2-3 gramy) kurkumy w proszku dziennie może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Czy zbyt duża ilość kurkumy może powodować problemy z wątrobą?

Istnieją ograniczone badania dotyczące wpływu dużych ilości kurkumy na funkcjonowanie wątroby. Jedno z badań na szczurach wykazało, że bardzo wysokie dawki 2000-2500 mg na kg masy ciała mogą zwiększać aktywność enzymów wątrobowych, wskazując na potencjalne uszkodzenie wątroby. Potrzebne są jednak badania na ludziach.

Czy kurkuma wpływa na czynność nerek?

Nie ma dowodów na to, że kurkuma szkodzi funkcjonowaniu nerek, gdy jest spożywana w normalnych ilościach. Bardzo ograniczone dane sugerują, że bardzo wysokie dawki przekraczające 1000 mg dziennie mogą potencjalnie powodować kamicę nerkową lub niewydolność nerek u osób predysponowanych. Brakuje jednak badań na ludziach.

Czy kurkuma może podnosić ciśnienie krwi?

Nie ma badań wykazujących, że spożycie kurkumy podnosi ciśnienie krwi. W rzeczywistości kurkuma i jej związki były tradycyjnie badane pod kątem ich potencjału do obniżania ciśnienia krwi. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby kurkuma zwiększała ciśnienie krwi, gdy jest spożywana w normalnych ilościach.

Czy kurkuma wpływa na poziom cukru we krwi?

Ograniczone dowody sugerują, że duże ilości kurkuminy, aktywnego związku zawartego w kurkumie, mogą potencjalnie obniżać poziom cukru we krwi. Jednak większość badań wykazuje, że kurkuma nie wpływa znacząco na poziom glukozy we krwi, gdy jest spożywana z umiarem jako część zbilansowanej diety.

Czy kurkuma może rozrzedzać krew?

Kurkuma może działać jako łagodny środek rozrzedzający krew ze względu na zawartość witaminy K. Teoretycznie może również zwiększać działanie leków rozrzedzających krew. Badania pokazują jednak, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby typowe spożycie kurkumy w diecie miało znaczący wpływ na krzepnięcie krwi lub powodowało problemy z krwawieniem u zdrowych osób.

Czy przyjmowanie kurkumy w ciąży jest bezpieczne?

Niewielkie ilości kurkumy stosowane do przyprawiania potraw w czasie ciąży są prawdopodobnie bezpieczne. Jednak ze względu na ograniczone badania, duże dawki lecznicze nie są zalecane. W niektórych badaniach zaobserwowano, że wysokie dawki suplementacyjne przekraczające 1000 mg kurkuminy dziennie mogą zmieniać poziom hormonów.

Czy kurkuma może wpływać na płodność?

Ograniczone badania na zwierzętach dostarczają sprzecznych wyników dotyczących wpływu kurkumy na płodność. Niektóre wskazują, że wysokie dawki przekraczające 500 mg/kg masy ciała mogą zmniejszać płodność, podczas gdy inne badania sugerują, że dawki poniżej 100 mg/kg mogą poprawiać markery płodności. Potrzebne są dalsze badania.

Ile kurkumy należy przyjmować dziennie?

Nie ma znormalizowanej dziennej dawki kurkumy. Kulinarne ilości są uważane za bezpieczne, zwykle około 1/4-1/2 łyżeczki (około 500 mg) dziennie. Niektóre wytyczne dotyczące ziół sugerują przyjmowanie do 1500 mg kapsułek dziennie, ale nie dłużej niż 3 miesiące bez przerwy. Najlepiej skonsultować się z lekarzem.

O jakiej porze dnia należy przyjmować kurkumę?

Suplementy z kurkumą można przyjmować o dowolnej porze dnia. Niektóre badania wykazują jednak, że przyjmowanie jej z czarnym pieprzem i/lub tłuszczami podczas posiłków może zwiększyć wchłanianie. Należy unikać przyjmowania kurkumy tuż przed snem, ponieważ może ona potencjalnie zakłócać sen ze względu na swoje właściwości pobudzające.

Podsumowanie

Kurkuma zawiera kurkuminę, silny związek przeciwzapalny powiązany z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości kurkumy dziennie może potencjalnie powodować skutki uboczne. Wysokie dawki 500-2000 mg ekstraktu z kurkumy mogą wywoływać bóle brzucha, biegunkę, nudności, zwiększone ryzyko krwawienia, niedobór żelaza i zmiany w poziomie hormonów tarczycy. Badania na zwierzętach pokazują również, że duże ilości mogą wpływać na płodność, ale brakuje danych dotyczących ludzi. Niemożliwe jest określenie znormalizowanej dawki toksycznej, ponieważ reakcje są różne. Jednak ograniczenie spożycia do mniej niż 1 łyżeczki (2-3 gramów) kurkumy dziennie prawdopodobnie nie spowoduje poważnych skutków ubocznych u większości ludzi. Osoby cierpiące na schorzenia, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ryzyko krwawienia, zaburzenia czynności tarczycy lub przyjmujące niektóre leki mogą unikać dużych ilości kurkumy. Nadal potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem długotrwałej suplementacji kurkumą w dużych dawkach.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?