Dlaczego warto przyjmować kurkumę na pusty żołądek?

Published:

Przyjmowanie kurkumy na pusty żołądek może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Kurkuma zawiera kurkuminę, która, jak wykazały badania, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, a nawet przeciwnowotworowe. Spożywanie kurkumy z samego rana maksymalizuje te efekty.

Dlaczego warto przyjmować kurkumę na pusty żołądek?

Wchłanianie jest zwiększone na pusty żołądek

Przyjmując suplementy z kurkumą lub jedząc kurkumę na pusty żołądek, organizm jest w stanie wchłonąć i wykorzystać kurkuminę bardziej efektywnie.

Kurkumina ma niską biodostępność, co oznacza, że niewiele związku jest wchłaniane do krwiobiegu po spożyciu kurkumy. Przyjmowanie kapsułek z kurkumą lub mieszanie kurkumy w proszku z wodą na pusty żołądek poprawia biodostępność kurkuminy.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementów kurkuminy na pusty żołądek zwiększyło biodostępność o 2000% w porównaniu do przyjmowania suplementów z jedzeniem. Kurkumina była wykrywana we krwi w ciągu zaledwie 15-30 minut w porównaniu do ponad 2 godzin w przypadku przyjmowania jej z posiłkiem.

Dlaczego wchłanianie kurkuminy poprawia się na czczo? Kilka kluczowych powodów:

 • Brak zakłóceń ze strony innych pokarmów. Gdy kurkuma jest spożywana z innymi pokarmami, zwłaszcza tłuszczami, białkami i błonnikiem, mniej kurkuminy jest wchłaniane, ponieważ wchodzi ona w interakcje z tymi innymi substancjami. Przyjmowanie suplementów kurkumy lub wody z kurkumą na pusty żołądek pozwala na samodzielne wchłanianie kurkuminy.
 • Większa ekspozycja na tkankę jelitową. Kurkumina jest wchłaniana bezpośrednio przez tkankę jelitową. Spożywanie kurkumy z samego rana oznacza większą ekspozycję na ścianę jelita, więc więcej zostaje wchłonięte, zanim przejdą przez nią inne pokarmy.
 • Zwiększona rozpuszczalność. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc przyjmowanie kurkumy z tłuszczami może w rzeczywistości zmniejszyć jej wchłanianie. Spożywanie kurkuminy na pusty żołądek, gdy nie ma innych tłuszczów, zwiększa jej rozpuszczalność i wchłanianie.

Przyjmując suplementy z kurkumą na pusty żołądek, popijając szklanką wody lub mieszając kurkumę w proszku z wodą, zapewniają Państwo kurkuminie optymalne warunki do pełnego wchłonięcia i zapewnienia korzyści.

Działanie przeciwzapalne jest najsilniejsze na czczo

Jedną z najbardziej popartych badaniami korzyści kurkuminy są jej silne właściwości przeciwzapalne. Działanie przeciwzapalne jest najsilniejsze, gdy kurkuma jest spożywana na pusty żołądek.

Stan zapalny to naturalna reakcja układu odpornościowego na uraz lub infekcję. Krótkotrwały stan zapalny jest korzystny dla leczenia, ale przewlekły stan zapalny przyczynia się do wielu współczesnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, zapalenie stawów i rak.

Kurkumina jest silnym naturalnym związkiem przeciwzapalnym. Hamuje wiele szlaków zapalnych i enzymów w organizmie, blokując produkcję cytokin prozapalnych.

Badania wykazały, że kurkumina jest równie skuteczna lub nawet bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne na receptę, takie jak ibuprofen - i to bez niepożądanych skutków ubocznych.

Przyjmowanie kurkumy z samego rana pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie działania przeciwzapalnego. Kurkumina może działać łagodząco na stany zapalne, równoważąc reakcje immunologiczne i optymalnie przeciwdziałając stanom zapalnym przy minimalnym wpływie innych pokarmów lub związków.

Spożywanie kurkumy przed śniadaniem może być szczególnie korzystne dla zmniejszenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego i stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, choroba jelita drażliwego, egzema, łuszczyca i inne.

Ochrona antyoksydacyjna jest większa na pusty żołądek

Oprócz silnego działania przeciwzapalnego, kurkumina jest również silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze chronią organizm przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez wolne rodniki i pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek.

Stres oksydacyjny w znacznym stopniu przyczynia się do starzenia i rozwoju chorób przewlekłych. Neutralizując wolne rodniki, przeciwutleniacze takie jak kurkumina pomagają wspierać ogólny stan zdrowia i młodość.

Badania pokazują, że zdolność przeciwutleniająca kurkuminy jest znacznie zwiększona, gdy jest spożywana na pusty żołądek. Bez konkurencji ze strony innych pokarmów lub związków, potencjał przeciwutleniający kurkuminy jest zmaksymalizowany.

Przyjmowanie kapsułek kurkumy lub wody z kurkumą z samego rana zalewa organizm mocą przeciwutleniaczy, gdy jest to najbardziej potrzebne po długim nocnym poście.

Rozpoczęcie dnia z ochroną antyoksydacyjną kurkuminy może przygotować Państwa na optymalny dzień zdrowia. Wzmocnienie antyoksydacyjne może również poprawić wydajność ćwiczeń i regenerację, gdy jest przyjmowane przed porannym treningiem.

Biodostępność kurkuminy jest nawet o 1000% wyższa

Wiele badań wykazało, że biodostępność kurkuminy znacznie wzrasta, gdy jest spożywana na pusty żołądek w porównaniu z posiłkiem.

Jedno z badań wykazało 2000% poprawę biodostępności kurkuminy przyjmowanej na pusty żołądek. Inne badanie wykazało zdumiewający wzrost wchłaniania o 8000% w przypadku przyjmowania z wodą w porównaniu z oliwą z oliwek.

Nawet spożywanie kurkumy wraz z tłuszczami uważanymi za "zdrowe", takimi jak oliwa z oliwek i olej kokosowy, zmniejsza wchłanianie kurkuminy. Najwyższą biodostępność osiąga się przyjmując suplementy kurkuminy z wodą lub mieszając kurkumę w proszku z wodą na pusty żołądek.

Chociaż wchłanianie kurkuminy jest ogólnie słabe, przyjmowanie kurkumy z samego rana znacznie maksymalizuje jej ilość, która przedostaje się do krwiobiegu, dzięki czemu organizm może w pełni z niej skorzystać.

Różnica między niską a wysoką absorpcją kurkuminy jest ogromna - 0,5 mg / l absorpcji przyjmowanej z jedzeniem w porównaniu do 11,1 mg / l absorpcji przyjmowanej na pusty żołądek, w oparciu o dostępne badania.

Znaczne zwiększenie wchłaniania i biodostępności kurkuminy pozwala uzyskać maksymalne korzyści z każdej dawki.

Kurkumina zwiększa produkcję żółci

Przyjmowanie kurkumy na pusty żołądek stymuluje pęcherzyk żółciowy do produkcji większej ilości żółci, co również poprawia trawienie i wchłanianie kurkuminy.

Żółć jest produkowana przez wątrobę i skoncentrowana w pęcherzyku żółciowym. Jest ona uwalniana do jelita cienkiego, aby pomóc w trawieniu tłuszczów.

Kurkumina działa żółciopędnie, co oznacza, że wspomaga wydzielanie żółci. Liczne badania wykazały, że kurkumina zwiększa wydzielanie żółci nawet o 62%.

Zwiększenie produkcji żółci z samego rana pomaga przyspieszyć trawienie i wchłanianie kurkuminy, a także rozkładać inne składniki odżywcze z pokarmów spożywanych później w ciągu dnia.

Jak przyjmować kurkumę na pusty żołądek?

Istnieją dwa główne sposoby spożywania kurkumy na pusty żołądek:

 • Kurkuma i woda: Proszę wymieszać 1/2 do 1 łyżeczki kurkumy w proszku w szklance ciepłej wody i wypić z samego rana. Woda pomaga kurkumie szybko się wchłonąć.
 • Kapsułki kurkumy: Proszę przyjmować 1-3 kapsułki kurkumy z samego rana, popijając szklanką wody. Proszę poszukać kapsułek zawierających piperynę lub ekstrakt z czarnego pieprzu, aby dodatkowo zwiększyć wchłanianie.

Idealnie jest spożywać kurkumę 20-30 minut przed zjedzeniem śniadania. Daje to wystarczająco dużo czasu, aby kurkumina została w pełni wchłonięta, zanim inne pokarmy zaczną przechodzić przez przewód pokarmowy.

Należy pamiętać, aby na początku przyjmować małe dawki kurkumy w celu oceny tolerancji, zwłaszcza jeśli cierpią Państwo na wrzody lub problemy trawienne. Niektóre osoby mogą odczuwać lekkie dolegliwości żołądkowe podczas przyjmowania suplementów kurkumy na pusty żołądek.

Kurkuma spożywana codziennie zapewnia długotrwałe działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Połączenie z czarnym pieprzem również zwiększa wchłanianie.

Idealny czas na uzyskanie maksymalnych korzyści

Optymalną porą na przyjmowanie kurkumy w celu uzyskania największych korzyści jest pierwszy dzień rano, zaraz po przebudzeniu.

Przyjmowanie kurkumy na pusty żołądek przed jedzeniem maksymalizuje potencjał wchłaniania i korzyści przeciwzapalne.

Kurkumina jest najlepiej wchłaniana bezpośrednio przez tkankę jelitową na pusty żołądek, gdy nie są obecne żadne inne pokarmy ani związki.

Proszę spożywać kurkumę jako suplement z wodą lub zmieszaną z ciepłą wodą 20-30 minut przed śniadaniem. Dzięki temu kurkumina zostanie w pełni wchłonięta i zacznie działać przeciwzapalnie jeszcze przed posiłkiem.

Proszę być konsekwentnym i przyjmować kurkumę codziennie rano na czczo, aby osiągnąć skumulowane korzyści. Proszę połączyć kurkumę ze zdrową dietą i aktywnym stylem życia, aby uzyskać optymalne samopoczucie.

Oto krótkie podsumowanie korzyści płynących ze spożywania kurkumy z samego rana na czczo:

 • Zwiększona absorpcja i biodostępność kurkuminy
 • Zwiększone działanie przeciwzapalne
 • Zwiększona zdolność antyoksydacyjna
 • Stymulowana produkcja żółci
 • Ochrona przed chorobami przewlekłymi
 • Lepsze trawienie
 • Zwiększona regeneracja podczas ćwiczeń

Proszę pozwolić kurkumie być pierwszą rzeczą, którą spożywają Państwo każdego dnia po przebudzeniu!

Często zadawane pytania

Wciąż mają Państwo pytania dotyczące przyjmowania kurkumy na pusty żołądek? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Dlaczego ważne jest przyjmowanie kurkumy z samego rana?

Przyjmowanie kurkumy z samego rana pozwala na pełne wchłonięcie kurkuminy na pusty żołądek przed spożyciem jakichkolwiek innych pokarmów lub napojów. Maksymalizuje to biodostępność, dzięki czemu organizm może skutecznie wykorzystać jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Co się stanie, jeśli przyjmę kurkumę po jedzeniu?

Nadal będą Państwo czerpać korzyści z kurkumy, jeśli będzie ona przyjmowana po jedzeniu, jednak wchłanianie kurkuminy będzie znacznie zmniejszone. Przyjmowanie kapsułek z kurkumą lub wody z kurkumą po posiłku nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ kurkumina wiąże się z innymi pokarmami i związkami, zmniejszając jej wchłanianie.

Czy przyjmowanie kurkumy na pusty żołądek jest bezpieczne?

Ogólnie rzecz biorąc, bezpieczne jest spożywanie suplementów kurkumy lub kurkumy w proszku zmieszanej z wodą na pusty żołądek, ale należy zacząć od małej dawki, aby ocenić swoją tolerancję, zwłaszcza jeśli mają Państwo wrzody lub problemy trawienne. Niektóre osoby mogą odczuwać łagodne dolegliwości żołądkowe.

Ile kurkumy należy przyjmować na pusty żołądek?

Proszę zacząć od 1/2 do 1 łyżeczki kurkumy w proszku zmieszanej z wodą lub 1-2 kapsułek popijanych wodą. Powoli zwiększać dawkę do 2-3 łyżeczek proszku lub 3-4 kapsułek, aby uzyskać korzyści przeciwzapalne. Do wyższych dawek należy zawsze dochodzić powoli.

Czy powinienem przyjmować kurkumę przed czy po ćwiczeniach?

Badania pokazują, że przyjmowanie kurkumy przed ćwiczeniami poprawia wydajność i regenerację. Proszę przyjmować 20-30 minut przed treningiem. Korzyści przeciwzapalne pomogą w naprawie i budowie mięśni.

Mam nadzieję, że ten kompleksowy przewodnik pomoże wyjaśnić wiele korzyści płynących ze spożywania kurkumy na pusty żołądek! Proszę dać mi znać, jeśli mają Państwo inne pytania.

Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania kurkumy na pusty żołądek?

Dwie najlepsze opcje to kapsułki z kurkumą lub mieszanie kurkumy w proszku z wodą. Herbata z kurkumy również może być skuteczna. Proszę przyjmować lub pić kurkumę 20-30 minut przed śniadaniem, aby uzyskać optymalne wchłanianie.

Czy ma znaczenie, czy biorę kurkumę przed czy po wypiciu wody rano?

Najlepiej jest przyjmować suplementy z kurkumą popijając szklanką wody lub mieszając kurkumę w proszku z wodą. Przyjmowanie kurkumy po wypiciu zwykłej wody jest w porządku, ale spożywanie jej z wodą poprawia wchłanianie.

Czy skuteczniejsze jest przyjmowanie kurkumy przed czy po wypiciu wody z cytryną?

Woda z cytryną może pomóc w absorpcji kurkumy, więc przyjmowanie kurkumy w proszku lub kapsułkach po wodzie z cytryną może zwiększyć korzyści. Jednak zwykła woda sama w sobie maksymalizuje wchłanianie.

Czy mogę przyjmować kurkumę, jeśli mam refluks żołądkowy lub GERD?

Kurkuma może pomóc zmniejszyć objawy refluksu żołądkowego ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Może jednak powodować rozstrój żołądka u niektórych osób, dlatego należy zacząć od małej dawki. Proszę przerwać stosowanie, jeśli objawy się nasilą.

Czy przyjmowanie kurkumy na pusty żołądek pomoże w utracie wagi?

Niektóre badania wskazują, że kurkumina może w niewielkim stopniu wspierać wysiłki związane z odchudzaniem poprzez zmniejszanie stanu zapalnego i zapobieganie wzrostowi komórek tłuszczowych. Jednak ćwiczenia i zmiany w diecie mają znacznie większy wpływ.

Po jakim czasie zauważę korzyści z przyjmowania kurkumy na pusty żołądek?

Korzyści rozwijają się z czasem przy długotrwałym stosowaniu. W ciągu kilku tygodni mogą Państwo zauważyć subtelne działanie przeciwzapalne. Bardziej znaczące korzyści pojawią się po 1-2 miesiącach codziennego stosowania.

Podsumowanie

Nowe badania dowodzą, że przyjmowanie suplementów kurkumy lub picie herbaty z kurkumy na pusty żołądek może znacznie zwiększyć wchłanianie i biodostępność kurkuminy, głównego aktywnego związku kurkuminy. Kurkumina ma słabą rozpuszczalność i jest słabo wchłaniana, gdy jest spożywana z jedzeniem, zwłaszcza z tłuszczami, błonnikiem i białkami. Jednakże, przyjmowanie kurkumy z wodą na pusty żołądek pozwala na bezpośrednie wchłanianie kurkuminy przez tkankę jelitową bez ingerencji innych substancji. Badania wykazały, że biodostępność kurkuminy i poziomy stężenia w osoczu są nawet o 2000% wyższe, gdy kurkuma jest spożywana rano przed śniadaniem w porównaniu z jedzeniem. Maksymalizacja wchłaniania kurkuminy zwiększa jej silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, pozwalając organizmowi w pełni wykorzystać te korzyści. Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest również największe na pusty żołądek, gdzie może ona hamować enzymy zapalne i cytokiny. Co więcej, kurkumina stymuluje zwiększoną produkcję żółci, gdy jest spożywana przed posiłkami, co poprawia trawienie i zdolność wchłaniania. Przyjmowanie kurkumy lub suplementów kurkuminy z wodą z samego rana na pusty żołądek jest optymalnym sposobem na osiągnięcie maksymalnych korzyści przeciwzapalnych, przeciwutleniających i zdrowotnych.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?