Czy kurkuma rozrzedza lub zagęszcza krew?

Published:

Kurkuma to popularna żółta przyprawa stosowana od wieków w kuchni indyjskiej i medycynie. Obecnie kurkuma zyskuje popularność na Zachodzie jako superżywność i suplement ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Istnieje jednak pewna debata na temat tego, czy kurkuma ma działanie rozrzedzające czy zagęszczające krew. Więc jak to naprawdę jest - czy kurkuma rozrzedza czy zagęszcza krew?

Czy kurkuma rozrzedza lub zagęszcza krew?

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to roślina z rodziny imbirowatych, pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej. Korzeń kurkumy jest suszony i mielony na znany żółty proszek, którego używamy jako przyprawy.

Kurkuma zawiera kurkuminoidy, z których najobficiej występuje kurkumina. Kurkumina nadaje kurkumie żółty kolor i zapewnia wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Kurkuma jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej od tysięcy lat. Niedawno nauka zaczęła potwierdzać niektóre z jej tradycyjnych zastosowań.

Potencjalne korzyści kurkumy

Obecnie kurkuma jest najbardziej znana ze swojego działania przeciwzapalnego. Kurkumina zawarta w kurkumie jest silnym związkiem przeciwzapalnym, który działa podobnie do leków takich jak ibuprofen.

Niektóre badania pokazują, że kurkuma może również:

 • Zwiększa zdolność antyoksydacyjną
 • Poprawa objawów zapalenia stawów
 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
 • Łagodzenie depresji
 • Poprawa pamięci i funkcji mózgu
 • Zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera
 • Łagodzi problemy trawienne, takie jak wzdęcia i gazy
 • Przyspiesza regenerację i zmniejsza bolesność mięśni po ćwiczeniach
 • Ochrona pęcherzyka żółciowego i leczenie kamieni żółciowych
 • Opóźnienie zmęczenia podczas ćwiczeń
 • Leczenie chorób skóry przy stosowaniu miejscowym

Potrzeba jeszcze wielu badań. Wczesne odkrycia są jednak obiecujące, jeśli chodzi o wykorzystanie kurkumy jako wszechstronnego środka terapeutycznego.

Przejdźmy teraz do debaty - czy kurkuma rozrzedza czy zagęszcza krew?

Czy kurkuma rozrzedza krew?

Istnieją pewne dowody na to, że kurkuma może mieć naturalne działanie rozrzedzające krew.

W organizmie płytki krwi to komórki krwi, które pomagają w krzepnięciu krwi i zatrzymywaniu krwawienia. Kiedy płytki krwi zlepiają się ze sobą, mogą tworzyć skrzepy w tętnicach lub żyłach.

Leki rozrzedzające krew działają poprzez zmniejszanie zdolności płytek krwi do zlepiania się i tworzenia skrzepów. Pomagają zapobiegać niebezpiecznym zakrzepom, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru mózgu i zatorowości płucnej.

Niektóre badania wskazują, że kurkuma może hamować agregację płytek krwi - zmniejszając ich zdolność do zlepiania się i tworzenia skrzepów.

Kilka badań wykazało, że kurkumina hamuje agregację płytek krwi na podobnym poziomie jak aspiryna w badaniach na ludziach i zwierzętach. Efekt ten wymagał jednak wysokich dawek kurkuminy.

Inne badania pokazują, że kurkuma i kurkumina wydłużają czas krwawienia i zmniejszają tworzenie się skrzepów. Również w tym przypadku stosowano bardzo wysokie dawki.

Teoretycznie więc kurkuma może mieć łagodne działanie rozrzedzające krew w naprawdę wysokich dawkach. Dowody są jednak niespójne.

Niektóre badania nie wykazują wpływu na czas krwawienia lub inne czynniki krzepnięcia krwi podczas stosowania kurkumy lub kurkuminy. Mechanizmy są niejasne.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne badania nie dowodzą jednoznacznie, że kurkuma jest skutecznym środkiem rozrzedzającym krew. Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, czy i jak kurkuma wpływa na krzepliwość krwi.

W dawkach kulinarnych, jakiekolwiek działanie kurkumy na rozrzedzenie krwi jest prawdopodobnie nieistotne.

Czy kurkuma zagęszcza krew?

Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że kurkuma ma właściwości zagęszczające krew.

Leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna, działają poprzez blokowanie witaminy K, niezbędnego czynnika krzepnięcia. Istnieją pewne obawy, że przyjmowanie wysokich dawek kurkuminy może potencjalnie przeciwdziałać tym efektom.

Głównym argumentem jest to, że kurkuma zawiera witaminę K1. Witamina K pomaga aktywować czynniki krzepnięcia krwi. Niedobory witaminy K powodują rozrzedzenie krwi.

To prawda, że kurkuma zawiera witaminę K1. Jednak jej ilość jest minimalna w porównaniu do dawek, które wpływają na krzepliwość krwi.

Jedna łyżeczka kurkumy w proszku dostarcza zaledwie 9% zalecanego dziennego spożycia witaminy K. Musiałby Pan spożywać bardzo duże ilości kurkumy, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy K do zmiany czynników krzepnięcia.

Niektóre źródła twierdzą również, że kurkuma jest bogata w szczawiany, które wiążą się z wapniem i teoretycznie mogą wpływać na krzepliwość krwi. Badania pokazują jednak, że kurkuma jest pokarmem o niskiej zawartości szczawianów, a szczawiany w diecie nie są głównym czynnikiem wpływającym na krzepliwość krwi.

Nie ma dowodów na to, że spożywanie kurkumy w normalnych ilościach może zagęszczać krew lub zakłócać działanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku dawek uzupełniających, możliwe jest wystąpienie interakcji, ale jest to mało prawdopodobne.

Czy kurkuma jest naturalnym rozcieńczalnikiem krwi?

W oparciu o aktualne badania, kurkuma nie wydaje się mieć znaczącego działania rozrzedzającego lub zagęszczającego krew w normalnych dawkach kulinarnych lub suplementacyjnych.

Badania wskazują, że kurkuma i kurkumina mogą wpływać na krzepnięcie krwi w naprawdę wysokich stężeniach. Mechanizmy te nie są jednak w pełni jasne.

Oto krótkie podsumowanie:

 • Badania na zwierzętach wykazały, że kurkuma i kurkumina hamują agregację płytek krwi i zmniejszają tworzenie się skrzepów w bardzo wysokich dawkach. Badania na ludziach są jednak ograniczone i niespójne.
 • Kurkuma nie jest skutecznym naturalnym środkiem rozrzedzającym krew w dawkach dietetycznych lub normalnych dawkach uzupełniających. Ekstremalnie wysokie dawki mogą mieć łagodne działanie rozrzedzające, ale potrzebne są dalsze badania.
 • Kurkuma raczej nie zagęszcza krwi w rozsądnych dawkach. Zawartość witaminy K1 jest niska i nie ma praktycznego wpływu na krzepliwość krwi.
 • Konieczne są bardziej rygorystyczne badania kliniczne na ludziach, aby zrozumieć, czy kurkuma definitywnie ma działanie przeciwpłytkowe i jak może oddziaływać z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna lub aspiryna.

Tak więc w umiarkowanych ilościach kurkuma wydaje się być neutralna pod względem wpływu na krzepnięcie lub ryzyko krwawienia. Jedynie bardzo wysokie dawki suplementów mogą zmieniać zdolność krzepnięcia.

Jeśli przyjmują Państwo leki rozrzedzające krew lub cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów z kurkumą należy skonsultować się z lekarzem. Normalne stosowanie kurkumy w celach kulinarnych nie powinno jednak stwarzać żadnych problemów.

Zalecenia dotyczące dawkowania kurkumy

Kurkumina zawarta w kurkumie ma niską biodostępność, co oznacza, że organizm ma trudności z jej wchłanianiem i wykorzystaniem.

Badania zazwyczaj wykorzystują ekstrakty z kurkumy standaryzowane na wysoką zawartość kurkuminy. Cała kurkuma w proszku zawiera około 3% kurkuminy. Musieliby Państwo spożywać ogromne ilości kurkuminy, aby uzyskać stężenia stosowane w większości badań.

W przypadku ekstraktów, dawki do 8000 mg kurkuminy dziennie są uważane za bezpieczne zgodnie z badaniami. Jednak ilości powyżej 2000 mg mogą podrażniać jelita.

W przypadku kurkumy w proszku, dzienne dawki do 8 gramów są uważane za bezpieczne i rozsądne. Wyższe dawki mogą być problematyczne w dłuższej perspektywie.

Aby uzyskać korzystne działanie przeciwzapalne, należy przyjmować co najmniej 500 mg standaryzowanego ekstraktu kurkuminy lub około 1⁄2 do 1 łyżeczki kurkumy w proszku dziennie.

Podsumowując, musiałby Pan spożywać szalone, nierealistyczne ilości kurkumy, aby znacząco wpłynąć na funkcję krzepnięcia. Standardowe produkty kulinarne i suplementy nie powinny rozrzedzać ani zagęszczać krwi.

Oznaki zbyt gęstej lub zbyt rzadkiej krwi

Skrzepy krwi mają kluczowe znaczenie - zatrzymują krwawienie i umożliwiają gojenie. Jednak nieprawidłowe krzepnięcie może również blokować przepływ krwi i tlenu do części ciała.

Oto kilka oznak, że Państwa krew może być zbyt gęsta lub zbyt rzadka:

Objawy gęstej krwi:

 • Zakrzepica żył głębokich (skrzep krwi w nodze)
 • Zatorowość płucna (skrzep krwi w płucach)
 • Udar mózgu
 • Zawał serca
 • Przewlekłe bóle głowy
 • Mrowienie lub drętwienie
 • Zawroty głowy
 • Obniżona sprawność umysłowa
 • Zaburzenia erekcji

Objawy rozrzedzenia krwi:

 • Krwawienia z nosa
 • Krwawienie dziąseł
 • Obfite krwawienie miesiączkowe
 • Nieprawidłowe zasinienie
 • Plamy wybroczynowe na skórze
 • Krew w moczu lub stolcu
 • Niedokrwistość

Proszę monitorować te objawy, jeśli obawiają się Państwo zaburzeń krzepnięcia krwi. Prawidłowa grubość zapewnia płynny przepływ krwi i prawidłowe krzepnięcie.

Domowe sposoby na zrównoważenie gęstości krwi

Może Pan/Pani zmodyfikować swoją dietę i styl życia, aby pomóc w utrzymaniu zrównoważonego przepływu krwi i funkcji krzepnięcia:

Naturalnie zagęszcza krew:

 • Proszę spożywać pokarmy bogate w witaminę K - warzywa liściaste, wątróbkę wołową, produkty fermentowane.
 • Proszę przyjmować witaminę K, olej rybny lub suplementy nattokinazy.
 • Proszę uciskać i unieść skaleczenia lub otarcia, aby zatrzymać krwawienie.
 • Proszę dbać o nawodnienie - odwodnienie zagęszcza krew.

Naturalne rozrzedzenie krwi:

 • Proszę jeść surowe owoce i warzywa oraz unikać przetworzonego mięsa - zmniejszy to stres oksydacyjny.
 • Proszę regularnie ćwiczyć - poprawi to krążenie.
 • Zrzucenie nadwagi - obniżenie ciśnienia krwi.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia - ograniczenie czynników ryzyka zakrzepów krwi.
 • Proszę przyjmować suplementy z miłorzębem japońskim, czosnkiem lub nattokinazą.

Proszę udać się do lekarza, aby zidentyfikować wszelkie przyczyny nieprawidłowego krzepnięcia. Proszę wykonać badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu płytek krwi i czasu krzepnięcia.

Czy kurkuma rozrzedza lub zagęszcza krew?

 • W dawkach kulinarnych kurkuma prawdopodobnie nie ma znaczącego wpływu na ryzyko krzepnięcia lub krwawienia.
 • Istnieją pewne dowody na to, że bardzo wysokie dawki suplementów mogą mieć łagodne działanie rozrzedzające krew. Mechanizmy te są jednak niejasne i brakuje danych dotyczących ludzi.
 • Jest mało prawdopodobne, aby kurkuma zagęszczała krew poprzez zawartość witaminy K lub szczawianów w praktycznych ilościach w diecie.
 • Potrzeba jeszcze więcej badań, aby wyciągnąć ostateczne wnioski na temat potencjalnych interakcji między kurkumą a krzepnięciem.
 • Należy monitorować, czy nie występują objawy nieprawidłowej grubości krwi i omówić wszelkie obawy z lekarzem.
 • Proszę utrzymywać zrównoważoną funkcję krzepnięcia poprzez nawodnienie, ćwiczenia i zdrową dietę.

Niezależnie od tego, czy kurkuma ma jakikolwiek wpływ na krew, nadal wydaje się korzystna w zwalczaniu stanów zapalnych i dostarczaniu przeciwutleniaczy, jeśli jest stosowana rozsądnie.

Proszę zachować ostrożność przy przyjmowaniu bardzo wysokich dawek kurkumy lub ekstraktów z kurkuminy, jeśli cierpią Państwo na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Proszę najpierw skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich obaw dotyczących bezpieczeństwa lub potencjalnych interakcji.

Jednak urozmaicenie gotowania tym jaskrawożółtym korzeniem nie powinno zakłócić przepływu krwi ani zdolności krzepnięcia w regularnych ilościach kulinarnych.

Czy gotowanie kurkumy zmniejsza jej korzyści zdrowotne?

Niektóre badania pokazują, że ciepło pochodzące z gotowania może obniżać poziom kurkuminy w kurkumie. Jednak gotowanie kurkumy z tłuszczami lub czarnym pieprzem może zwiększyć jej wchłanianie. Ogólnie rzecz biorąc, gotowana i surowa kurkuma nadal zachowują swoje korzyści zdrowotne.

Jaka jest idealna dawka kurkumy dla zdrowia?

Spożywanie od 500 mg do 2000 mg ekstraktu z kurkumy standaryzowanego na 95% kurkuminy lub około 1⁄2-1 łyżeczki kurkumy w proszku dziennie jest idealne dla korzyści przeciwzapalnych. Wyższe dawki raczej nie zapewnią dodatkowych korzyści.

Czy kurkuma wchodzi w interakcje z lekami na ciśnienie krwi?

Niektóre badania wskazują, że kurkuma może nieznacznie obniżać ciśnienie krwi. Pacjenci przyjmujący leki obniżające ciśnienie krwi powinni monitorować ciśnienie krwi podczas przyjmowania suplementów kurkumy. Jest jednak mało prawdopodobne, aby kulinarne ilości kurkumy powodowały interakcje.

Czy może Pani przyjmować kurkumę, jeśli zażywa Pani tabletki antykoncepcyjne?

Nie ma dowodów na to, że kurkuma wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Jednakże, kurkuma może potencjalnie wpływać na wchłanianie niektórych leków, jeśli jest przyjmowana w tym samym czasie. Dla bezpieczeństwa należy oddzielić dawki o 2-3 godziny.

Czy spożywanie kurkumy w ciąży jest bezpieczne?

Kurkuma w ilościach spożywczych jest prawdopodobnie bezpieczna w czasie ciąży. Suplementy z kurkumą nie są jednak zalecane, ponieważ kurkumina może mieć działanie stymulujące macicę. Proszę zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem.

Czy kurkuma może pomóc obniżyć poziom cholesterolu?

Niektóre badania wskazują, że kurkuma może nieznacznie poprawiać poziom cholesterolu. Mechanizmy są niejasne, ale prawdopodobnie związane ze zmniejszeniem stanu zapalnego i poprawą funkcji wątroby. Jest mało prawdopodobne, aby sama kurkuma znacząco obniżyła poziom cholesterolu.

Czy kurkuma wchodzi w interakcje z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi?

Kurkumina może wzmacniać działanie leków przeciwcukrzycowych poprzez dalsze obniżanie poziomu cukru we krwi. Proszę uważnie monitorować poziom cukru we krwi podczas łączenia suplementów kurkumy z lekami przeciwcukrzycowymi.

Czy może Pan/Pani przyjmować kurkumę, jeśli ma Pan/Pani kamienie żółciowe lub nerkowe?

Wysokie dawki kurkumy mogą pogorszyć istniejące kamienie żółciowe lub nerkowe u niektórych osób. Proszę zacząć od niższych dawek i zaprzestać stosowania kurkumy, jeśli odczuwa Pan/Pani ból lub dyskomfort.

Czy codzienne przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Tak, przyjmowanie do 500-2000 mg ekstraktu z kurkumy lub 1 łyżeczki kurkumy w proszku dziennie przez długi czas jest uważane za bezpieczne zgodnie z badaniami. Proszę rozłożyć dawki w ciągu dnia zamiast jednej dużej dawki.

Podsumowanie

Trwa debata na temat tego, czy kurkuma ma właściwości rozrzedzające lub zagęszczające krew. Obecne badania pokazują, że w normalnych dawkach dietetycznych lub suplementacyjnych, kurkuma prawdopodobnie nie wpływa znacząco na krzepnięcie lub ryzyko krwawienia. Niektóre badania na zwierzętach wskazują, że bardzo wysokie stężenia kurkuminy mogą hamować agregację płytek krwi i zmniejszać tworzenie się skrzepów. Mechanizmy te są jednak niejasne, a badania kliniczne na ludziach są ograniczone i sprzeczne. Chociaż istnieje możliwość, że bardzo wysokie dawki mogą mieć łagodne działanie przeciwzakrzepowe, nie ma solidnych dowodów na to, że kurkuma może skutecznie rozrzedzać krew. Twierdzenia, że kurkuma zagęszcza krew są również bezpodstawne, ponieważ zawartość witaminy K jest zbyt niska, aby wpływać na czynniki krzepnięcia. Potrzebne są bardziej rygorystyczne badania na ludziach, aby naprawdę zrozumieć, czy kurkuma wchodzi w interakcje z krzepnięciem. Jednak w normalnych ilościach kulinarnych lub suplementacyjnych kurkuma wydaje się neutralna pod względem przepływu krwi i funkcji krzepnięcia.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?