Czy olej rybny pomaga w zasypianiu?

Published:

Zapewnienie sobie wystarczającej ilości wysokiej jakości snu jest niezwykle ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, wiele osób ma trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu przez całą noc. Może to powodować uczucie wyczerpania następnego dnia. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn złego snu, począwszy od stresu i niepokoju, a skończywszy na schorzeniach. Znalezienie naturalnych rozwiązań w celu poprawy snu jest atrakcyjną opcją dla wielu osób. Doprowadziło to do dużego zainteresowania tym, czy przyjmowanie oleju z ryb może pomóc Państwu lepiej spać.

Czy olej rybny pomaga w zasypianiu?

Czym jest olej rybny?

Olej rybi to suplement diety zawierający kwasy tłuszczowe omega-3: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pochodzi on z tkanek tłustych ryb, takich jak łosoś, makrela, sardynki, sardele i śledź. Te kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w organizmie i mogą zapewnić szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Suplementy oleju rybnego są popularne, a ich sprzedaż ma przekroczyć 4 miliardy dolarów rocznie do 2025 roku. Ale czy mogą one również poprawić sen? Przyjrzyjmy się obecnym badaniom.

Jak olej rybny może pomóc w zasypianiu

Istnieje kilka potencjalnych sposobów, w jakie olej rybny może pomóc w poprawie snu:

1. Zmniejsza stan zapalny

Przewlekły stan zapalny jest powiązany z niską jakością snu. Kwasy omega-3 zawarte w oleju rybim mają silne właściwości przeciwzapalne. Zmniejszając stan zapalny, olej rybny może pomóc Państwu szybciej zasnąć i spać spokojniej.

2. Obniża poziom kortyzolu

Kortyzol to hormon uwalniany w odpowiedzi na stres. Wysoki poziom kortyzolu w nocy może utrudniać zasypianie i utrzymanie snu. Olej rybny obniża wydzielanie kortyzolu, co może ułatwiać zasypianie.

3. Zwiększa poziom serotoniny

Serotonina jest zarówno hormonem, jak i neuroprzekaźnikiem regulującym sen. Niski jej poziom wiąże się z zaburzeniami snu. EPA i DHA pomagają zwiększyć poziom serotoniny, co może poprawić sen.

4. Reguluje rytm okołodobowy

Rytm okołodobowy to 24-godzinny wewnętrzny zegar organizmu, który reguluje sen. Omega-3 pomagają regulować rytm dobowy, co może poprawić wzorce snu.

5. Poprawia depresję

Depresja jest silnie powiązana z bezsennością i innymi problemami ze snem. Omega-3 mają właściwości poprawiające nastrój i mogą pomóc złagodzić objawy depresji, zmniejszając zaburzenia snu.

6. Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może utrudniać zasypianie i utrzymanie snu. Kwasy omega-3 zawarte w oleju rybim pomagają obniżyć ciśnienie krwi, co może ułatwiać zasypianie.

Badania naukowe nad olejem rybim i snem

Podczas gdy potencjalne mechanizmy mają sens w teorii, co mówią rzeczywiste badania naukowe? W ostatnich latach przeprowadzono kilka badań nad wpływem oleju rybnego na sen:

Poprawia sen u niemowląt

Wiele badań wykazało, że olej rybny poprawia sen u niemowląt. W jednym z badań podawano niemowlętom suplement DHA lub placebo przez pierwsze sześć miesięcy życia. Niemowlęta, które otrzymywały DHA spały lepiej i rzadziej budziły się w nocy.

Zmniejsza zaburzenia snu i bezdech senny

Badanie przeprowadzone na starszych mężczyznach zagrożonych chorobami serca wykazało, że stosowanie oleju rybnego przez 6 miesięcy zmniejszyło zaburzenia snu i epizody bezdechu sennego. Naukowcy przypisali to działaniu przeciwzapalnemu oleju rybnego.

Skraca czas zasypiania

Badanie z 2011 roku wykazało, że zdrowe osoby dorosłe przyjmujące kapsułki z olejem rybim zasypiały o 2,2 minuty szybciej niż osoby przyjmujące placebo. Osoby te zgłaszały również lepszą ogólną jakość snu.

Poprawia sen u osób cierpiących na PTSD

Naukowcy sugerują, że kwasy omega-3 mogą poprawiać sen u osób cierpiących na PTSD. Jedno z badań wykazało, że połączenie oleju rybnego i psychoterapii znacząco poprawiło zarówno objawy PTSD, jak i jakość snu.

Brak poprawy w populacji ogólnej

Jednak nie wszystkie badania wykazały pozytywne efekty. Niedawna metaanaliza z 2021 r. obejmowała 18 randomizowanych, kontrolowanych badań dotyczących oleju rybnego i snu. Ogólnie rzecz biorąc, olej rybny nie poprawił snu w populacji ogólnej. Naukowcy doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania.

Dawkowanie w celu poprawy snu

Jeśli chcą Państwo wypróbować olej rybny w celu poprawy jakości snu, jaką dawkę należy przyjmować? W większości badań wykazujących korzyści dla snu stosowano dawki 1-2 gramów połączonych kwasów EPA/DHA dziennie. Jest to również typowa dawka zalecana w suplementach oleju rybnego.

Proszę szukać suplementów zawierających co najmniej 500-1000 mg połączonych kwasów EPA/DHA w kapsułce. Proszę przyjmować 1-2 kapsułki dziennie z jedzeniem, aby uzyskać pełne korzyści dla snu. Proszę upewnić się, że wybrali Państwo wysokiej jakości suplement oleju rybnego, który został niezależnie przetestowany pod kątem czystości i świeżości.

Jak długo to jeszcze potrwa?

Proszę nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów, jeśli zaczną Państwo przyjmować olej rybny przed snem. Badania wykazujące poprawę snu zazwyczaj uzupełniały dietę uczestników olejem rybim przez kilka tygodni lub miesięcy, aby umożliwić wzrost jego poziomu w organizmie. Większość badaczy sugeruje co najmniej 2-3 miesiące regularnego przyjmowania oleju rybnego, aby doświadczyć pełnego wpływu na sen. Proszę być cierpliwym i konsekwentnym w dawkowaniu, a istnieje większe prawdopodobieństwo, że zauważą Państwo korzyści.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Olej rybny jest ogólnie uważany za bezpieczny, zwłaszcza gdy jest przyjmowany w normalnych dawkach uzupełniających. Najczęstsze skutki uboczne są niewielkie i obejmują:

 • Rybi posmak
 • Rybi oddech
 • Nudności lub rozstrój żołądka
 • Biegunka

Aby ograniczyć skutki uboczne, kapsułki z olejem rybim należy przyjmować z posiłkami. Zmniejszenie dawki może również pomóc do czasu dostosowania się organizmu. Rzadko, olej rybny może powodować problemy z krwawieniem u osób przyjmujących leki rozrzedzające krew. Proszę najpierw skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmują Państwo leki rozrzedzające krew, takie jak kumadyna.

Poza tym, olej rybny ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa. W niektórych badaniach bezpiecznie stosowano dawki do 5 gramów dziennie, znacznie przekraczające typowe dawki suplementów.

Inne wskazówki dotyczące poprawy snu

Chociaż olej rybny może być pomocny, prawdopodobnie nie rozwiąże wszystkich problemów ze snem. Oto kilka innych wskazówek, jak naturalnie poprawić jakość snu:

 • Proszę utrzymywać stały harmonogram snu: Proszę kłaść się spać i budzić o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Wzmocni to Państwa rytm dobowy.
 • Ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło: Proszę unikać ekranów przez 1-2 godziny przed snem. Niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny.
 • Proszę stworzyć optymalne środowisko snu: Pokój powinien być chłodny, ciemny i cichy. Proszę rozważyć zasłony zaciemniające i urządzenie emitujące biały szum.
 • Proszę unikać używek: Proszę nie spożywać kofeiny, nikotyny ani innych używek na kilka godzin przed snem.
 • Proszę regularnie ćwiczyć: Umiarkowana aktywność w ciągu dnia może pogłębić sen w nocy. Proszę unikać energicznych ćwiczeń przed snem.
 • Zmniejszenie stresu: Proszę spróbować relaksujących zajęć przed snem, takich jak czytanie, medytacja lub delikatna joga. Przewlekły stres zakłóca sen.
 • Proszę skonsultować się z lekarzem: Jeśli problemy ze snem nie ustępują, proszę skonsultować się z lekarzem. Może on sprawdzić, czy nie występują u Pana/Pani problemy.

Podsumowanie

Niektóre badania naukowe sugerują, że olej rybny może nieznacznie poprawiać pewne aspekty snu u niektórych grup osób. Kwasy tłuszczowe omega-3 wydają się działać głównie poprzez zmniejszanie stanu zapalnego, obniżanie poziomu kortyzolu i zwiększanie poziomu serotoniny. Nadal jednak potrzebne są dalsze badania, ponieważ nie wszystkie z nich wykazały wyraźne korzyści dla snu. Przyjmowanie suplementu oleju rybnego przez 2-3 miesiące w dawce 1-2 gramów połączonych kwasów EPA/DHA dziennie jest rozsądne, jeśli zmagają się Państwo ze słabym snem. Proszę jednak pamiętać o przestrzeganiu dobrych nawyków związanych ze snem i skonsultować się z lekarzem, jeśli problemy nie ustąpią. Chociaż nie jest to cudowne lekarstwo, olej rybny jest ogólnie bezpieczny i może być przydatnym dodatkiem, gdy jest przyjmowany jako część ogólnego zdrowego stylu życia.

Czy olej rybny pomaga w zasypianiu? Wnioski

Odpowiedni, głęboki sen jest niezbędny zarówno dla krótkoterminowego dobrego samopoczucia, jak i długoterminowego zdrowia. Wiele osób poszukuje naturalnych środków, takich jak olej rybny, aby rozwiązać uporczywe problemy ze snem. Obecne badania nad olejem rybim i snem wykazały pewne obiecujące wyniki, szczególnie w określonych grupach, takich jak niemowlęta, osoby z bezdechem sennym lub pacjenci z PTSD. Wciąż jednak potrzeba więcej badań, aby określić jego skuteczność w poprawie snu w ogólnej populacji. Przyjmowanie suplementów oleju rybnego może przynieść pewne skromne korzyści dla osób zmagających się ze snem poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zrównoważenie hormonów regulujących sen i nastrój. W połączeniu z ogólnymi dobrymi praktykami higieny snu, olej rybny może być pomocnym uzupełnieniem dla niektórych osób w ramach zintegrowanego podejścia do poprawy jakości i czasu trwania snu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?