Czy omega-3 jest dobra dla piersi?

Published:

Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te znajdujące się w oleju rybim, zapewniają szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Ale czy optymalizacja spożycia kwasów omega-3 może również wspierać zdrowie piersi? Niektórzy twierdzą, że te niezbędne tłuszcze mogą pomóc zmniejszyć ból piersi, zrównoważyć hormony i obniżyć ryzyko raka piersi. Proszę obiektywnie przeanalizować dowody.

Czy omega-3 jest dobra dla piersi?

Przegląd kwasów tłuszczowych omega-3

Zanim przeanalizujemy wpływ kwasów omega-3 na piersi, zacznijmy od krótkiego przeglądu tego, czym dokładnie one są:

Trzy główne kwasy omega-3

Istnieją trzy podstawowe kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne w diecie:

 • ALA (kwas alfa-linolenowy)
 • EPA (kwas eikozapentaenowy)
 • DHA (kwas dokozaheksaenowy)

ALA pochodzi z pokarmów roślinnych, takich jak nasiona lnu i orzechy włoskie. EPA i DHA pochodzą głównie z tłustych ryb i oleju rybnego.

Niezbędne dla zdrowia

Omega-3 są określane jako "niezbędne" kwasy tłuszczowe, ponieważ organizm nie jest w stanie ich wyprodukować. Musimy pozyskiwać je z pożywienia lub suplementów, aby zachować zdrowie.

Mają one kluczowe znaczenie dla funkcji neurologicznych, wzroku, ciąży, metabolizmu, wzrostu i zmniejszania stanu zapalnego.

Właściwości przeciwzapalne

Głównym powodem, dla którego kwasy omega-3 przynoszą korzyści, jest ich zdolność do łagodzenia przewlekłego stanu zapalnego w tkankach. W szczególności EPA i DHA są silnymi środkami przeciwzapalnymi.

Teraz, gdy mają już Państwo pewne informacje na temat kwasów omega-3, przeanalizujmy, w jaki sposób mogą one wspierać zdrowie piersi.

Potencjalne korzyści kwasów omega-3 dla zdrowia piersi

Oto niektóre z najważniejszych sposobów, w jakie kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wspierać zdrowie piersi i zmniejszać czynniki ryzyka:

1. Zmniejszenie bólu piersi

Badania pokazują, że suplementacja kwasów omega-3 z oleju rybnego może zmniejszyć tkliwość i ból piersi u kobiet z cykliczną mastalgią. Działanie przeciwzapalne prawdopodobnie leży u podstaw korzyści.

2. Poprawa torbieli piersi

Zgłaszano, że suplementacja olejem rybim pomaga w usuwaniu torbieli piersi u niektórych kobiet z włóknisto-torbielowatością piersi. Również w tym przypadku mechanizmem jest prawdopodobnie zmniejszenie stanu zapalnego.

3. Równoważenie hormonów

Przeciwzapalne właściwości kwasów omega-3 mogą również pomóc w regulacji metabolizmu estrogenów i złagodzić ich stymulujący wpływ na tkankę piersi.

4. Obniżenie ryzyka zachorowania na raka

Wyższe spożycie kwasów omega-3 lub ich poziom we krwi wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Szczególnie ochronny może być kwas DHA.

5. Poprawa odpowiedzi na chemioterapię

Niektóre badania wskazują, że suplementacja kwasami omega-3 może zwiększać wrażliwość guza i odpowiedź na leki stosowane w chemioterapii raka piersi.

Przeanalizujmy bardziej szczegółowo dowody stojące za każdą z tych potencjalnych korzyści:

Dowody na obecność kwasów Omega-3 i łagodzenie bólu piersi

Jednym z najbardziej spójnych odkryć dotyczących kwasów omega-3 i piersi jest zmniejszenie bólu piersi:

 • Liczne badania pokazują, że suplementy oleju rybnego dostarczające 1-3 gramy EPA/DHA dziennie znacząco zmniejszają tkliwość piersi i intensywność bólu w porównaniu z placebo.
 • W przypadku suplementacji kwasami omega-3 odnotowano nawet 60% spadek zgłaszanego przez pacjentów bólu.
 • Efekty mogą zależeć od osiągnięcia odpowiedniego poziomu EPA/DHA we krwi. Wyższe spożycie może zapewnić większą ulgę.
 • Działanie przeciwzapalne prawdopodobnie zmniejsza miejscowy obrzęk, sygnalizację bólu nerwów i skurcze mięśni powodujące ból piersi.
 • Omega-3 stanowią bezpieczną, naturalną alternatywę dla leków takich jak tamoksyfen w łagodzeniu cyklicznego lub niecyklicznego bólu piersi.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją przekonujące dowody na to, że kwasy omega-3 mogą łagodzić ból piersi związany z cyklami menstruacyjnymi, zmianami włóknisto-torbielowatymi lub nieznanymi przyczynami.

Dowody na obecność kwasów Omega-3 i torbieli piersi

Oprócz bólu piersi, spożycie kwasów omega-3 może również pomóc w leczeniu torbieli piersi:

 • W kilku badaniach odnotowano zmniejszenie guzowatości piersi i objawów torbieli u kobiet z włóknisto-torbielowatą chorobą piersi po suplementacji olejem rybim.
 • Odnotowano nawet 50% spadek zgłaszanych przez pacjentów guzków i grudek.
 • Skany termograficzne wykazały również zmniejszenie wzorów torbielowatych i obszarów zapalenia / przekrwienia.
 • Niektóre osoby doświadczyły całkowitego rozpuszczenia cyst i gruczolakowłókniaków podczas przyjmowania kwasów omega-3.
 • Działanie przeciwzapalne i równoważące hormony prawdopodobnie przyczynia się do odwrócenia torbielowatych zmian piersi.

Badania dotyczące torbieli piersi są ograniczone, ale wyniki są obiecujące w zakresie nieinwazyjnego łagodzenia torbieli.

Dowody na obecność kwasów omega-3 i ryzyko raka piersi

Spożycie kwasów omega-3 może również zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi:

 • Badania populacyjne wykazują, że wyższe stężenie kwasów omega-3 we krwi lub ich spożycie w diecie wiąże się z 10-25% niższą zachorowalnością na raka piersi.
 • Jednak niektóre randomizowane badania suplementacji kwasów omega-3 u zdrowych kobiet nie wykazały ochronnego wpływu na częstość występowania raka piersi w porównaniu z grupami placebo.
 • Wczesne badania na zwierzętach wykazały, że kwasy omega-3 hamują wzrost guza i przerzuty. Badania na ludziach są jednak niejednoznaczne.
 • Nadal potrzebne są dalsze badania nad optymalnymi strategiami dawkowania w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Najbardziej obiecujące wydają się dawki ≥2 gramów EPA/DHA.

Chociaż kwasy omega-3 wykazują potencjał obniżania ryzyka zachorowania na raka piersi, nadal potrzeba więcej dowodów klinicznych, aby dokonać rozstrzygających ustaleń.

Dowody na to, że kwasy omega-3 wspomagają leczenie raka piersi

Pojawiające się badania obiecują, że kwasy omega-3 poprawiają odpowiedź na konwencjonalne terapie raka piersi:

 • Przyjmowanie kwasów omega-3 zmienia błony komórkowe, poprawiając wchłanianie leków chemioterapeutycznych do guzów w modelach zwierzęcych.
 • Kobiety z rakiem piersi przyjmujące ~2 gramy EPA/DHA dziennie wraz z chemioterapią miały wyższą wrażliwość guza i wskaźniki odpowiedzi w niektórych badaniach.
 • Jednak nie wszystkie badania na ludziach wykazują korzyści. Trwają dalsze badania.
 • Badania na zwierzętach pokazują również, że kwasy omega-3 mogą zwiększać podatność komórek nowotworowych na radioterapię. Potrzebne są badania na ludziach.
 • Omega-3 mogą również pomóc chronić zdrowe komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi chemioterapią/napromieniowaniem.

Badania nad kwasami omega-3 wspomagającymi leczenie raka są obiecujące, ale wciąż się rozwijają. Potrzeba więcej dowodów, aby sformułować wiążące zalecenia.

Wskazówki dotyczące stylu życia dla zdrowia piersi

Chociaż optymalizacja spożycia kwasów omega-3 może korzystnie wpłynąć na zdrowie piersi, wiele innych czynników związanych ze stylem życia również odgrywa ważną rolę:

 • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała - otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia bólu piersi, torbieli i raka.
 • Regularne ćwiczenia - aktywność fizyczna pomaga zrównoważyć poziom hormonów i obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu - Picie alkoholu zwiększa poziom estrogenów i ryzyko raka piersi.
 • Proszę nie palić - palenie tytoniu upośledza metabolizm estrogenów i znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.
 • Karmienie piersią, jeśli to możliwe - karmienie piersią obniża ekspozycję tkanki piersi na estrogeny przez całe życie.
 • Unikać substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną - z tworzyw sztucznych, kosmetyków, środków czyszczących itp.
 • Ograniczenie stresu - przewlekły stres zaburza szlaki hormonalne, które mogą wpływać na tkankę piersi.

Przyjęcie ogólnie zdrowego stylu życia zapewnia największe korzyści dla zdrowia piersi. Omega-3 mogą służyć jako uzupełniający składnik szerokich strategii odnowy biologicznej.

Czy Omega-3 jest dobra dla piersi? Wnioski

Obecne dowody sugerują, że kwasy omega-3 EPA i DHA mogą wspierać zdrowie piersi poprzez:

 • Łagodzenie bólu i tkliwości piersi
 • Pomoc w leczeniu torbieli i guzków piersi
 • Równoważenie poziomu hormonów stymulujących tkankę piersiową
 • Możliwe obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi
 • Zwiększenie wrażliwości guza i odpowiedzi na leczenie

Nadal jednak uzasadnione są dalsze badania kliniczne, zwłaszcza w zakresie zapobiegania i leczenia raka.

Samo spożycie kwasów omega-3 prawdopodobnie nie będzie lekarstwem na wszystko. Jednak w ramach ogólnego zdrowego stylu życia, optymalizacja poziomu kwasów omega-3 może przynieść dodatkowe korzyści dla utrzymania zdrowia piersi i zmniejszenia związanego z tym ryzyka.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?