Jak najlepiej wchłaniane są kwasy omega-3?

Published:

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważną częścią zdrowej diety. Zapewniają one wiele korzyści dla zdrowia serca, mózgu, oczu i stawów. Aby jednak czerpać z nich korzyści, ważne jest, aby organizm był w stanie prawidłowo wchłaniać spożywane kwasy omega-3. Poniżej przedstawiamy dogłębne spojrzenie na to, w jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-3 są wchłaniane i jak można zmaksymalizować ich wchłanianie.

Jak najlepiej wchłaniane są kwasy omega-3?

Przegląd kwasów tłuszczowych omega-3

Zanim zagłębimy się we wchłanianie kwasów tłuszczowych omega-3, przedstawmy najpierw przegląd tego, czym dokładnie są kwasy tłuszczowe omega-3 i dlaczego są ważne.

Czym są kwasy omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj wielonienasyconych tłuszczów występujących naturalnie w żywności i suplementach diety. Trzy główne kwasy omega-3 to:

 • Kwas eikozapentaenowy (EPA) - występuje głównie w rybach i owocach morza.
 • Kwas dokozaheksaenowy (DHA) - występuje również w rybach i owocach morza.
 • Kwas alfa-linolenowy (ALA) - występuje w źródłach roślinnych, takich jak siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Kwasy EPA i DHA występują głównie w źródłach zwierzęcych i są czasami określane jako "morskie kwasy omega-3". Kwas ALA występuje w źródłach roślinnych i jest znany jako "omega-3 pochodzenia roślinnego".

Dlaczego kwasy omega-3 są ważne?

Istnieją mocne dowody na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

 • Zdrowie serca - kwasy omega-3 mogą pomóc obniżyć poziom trójglicerydów, zmniejszyć ciśnienie krwi, zapobiegać nieregularnym rytmom serca i zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
 • Zdrowie mózgu - DHA odgrywa kluczową rolę w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu. Kwasy omega-3 mogą poprawiać pamięć i zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych.
 • Zdrowie oczu - DHA jest głównym składnikiem strukturalnym siatkówki oka. Omega-3 pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej.
 • Zdrowie stawów - kwasy omega-3 mogą zmniejszać stan zapalny, który powoduje ból stawów i może pomóc w zapobieganiu reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
 • Rozwój dziecka - kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla dzieci zarówno w łonie matki, jak i po urodzeniu dla rozwoju mózgu, nerwów i oczu.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres korzyści, jasne jest, dlaczego dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega-3 z diety lub suplementów jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

W jaki sposób kwasy omega-3 są wchłaniane przez organizm?

Teraz, gdy już wiedzą Państwo, dlaczego kwasy omega-3 są tak korzystne, przyjrzyjmy się, w jaki sposób są one wchłaniane i wykorzystywane w organizmie po spożyciu.

Trawienie tłuszczów rozpoczyna się w jamie ustnej i żołądku.

Proces trawienia tłuszczów, takich jak kwasy omega-3, rozpoczyna się w jamie ustnej podczas przeżuwania pokarmu. Żucie pomaga rozbić cząsteczki tłuszczu i zapewnia większą powierzchnię, na której mogą działać enzymy.

Gdy pokarm przemieszcza się z ust do żołądka, enzymy żołądkowe kontynuują rozkładanie tłuszczów. Kwaśne środowisko żołądka pomaga również oddzielić tłuszcze od innych składników posiłku.

Żółć emulguje tłuszcze w jelicie cienkim

Po opuszczeniu żołądka częściowo strawiony pokarm trafia do jelita cienkiego, gdzie następuje większość wchłaniania składników odżywczych. To tutaj tłuszcze są naprawdę rozkładane w ramach przygotowań do wchłaniania.

Wątroba produkuje żółć, która jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym i uwalniana do jelita cienkiego po spożyciu posiłku zawierającego tłuszcz. Żółć działa jak emulgator, który rozbija duże kuleczki tłuszczu na mniejsze kropelki. Ten proces emulgowania daje enzymom trawiennym znacznie większą powierzchnię do działania.

Enzymy trzustkowe zwane lipazami są również uwalniane do jelita cienkiego, gdy obecne są tłuszcze w diecie. Lipazy rozkładają kropelki tłuszczu jeszcze bardziej na poszczególne kwasy tłuszczowe i monoglicerydy.

Kwasy tłuszczowe są pakowane w micele

Poszczególne kwasy tłuszczowe i monoglicerydy wytwarzane w jelicie cienkim nie mogą być bezpośrednio wchłaniane przez ścianę jelita. Najpierw muszą one zostać przepakowane w wiązki zwane micelami.

Kwasy żółciowe i fosfolipidy łączą się z kwasami tłuszczowymi i monoglicerydami, tworząc micele. Dzięki temu produkty trawienia tłuszczów rozpuszczają się w wodzie i są transportowane na powierzchnię komórek jelitowych w celu wchłonięcia.

Kwasy tłuszczowe przekraczają błonę komórkową jelit

Na powierzchni komórek jelitowych kwasy tłuszczowe i monoglicerydy zawarte w micelach są w stanie opuścić środowisko wodne i wejść do błony komórkowej.

Białka transportowe przenoszą kwasy tłuszczowe przez błonę komórkową do wnętrza komórek jelitowych. Wewnątrz komórek kwasy tłuszczowe są ponownie łączone w trójglicerydy.

Zreformowane trójglicerydy dostają się do układu limfatycznego

Po przekształceniu w trójglicerydy, cząsteczki tłuszczu są zbyt duże, aby bezpośrednio przedostać się do krwiobiegu. Zamiast tego są one pakowane w chylomikrony - cząsteczki lipoprotein, które transportują tłuszcz.

Chylomikrony zawierające przepakowane trójglicerydy dostają się do układu limfatycznego, który biegnie równolegle do krwiobiegu. Układ limfatyczny transportuje chylomikrony do przewodu piersiowego, który uchodzi do żyły podobojczykowej w pobliżu serca.

Trójglicerydy przedostają się do krwiobiegu

Z żyły podobojczykowej chylomikrony zawierające nowo wchłonięte trójglicerydy dostają się do krwiobiegu. W tym momencie mogą one być transportowane po całym organizmie w celu dostarczenia tkankom energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Gdy trójglicerydy przemieszczają się w krwiobiegu, enzym zwany lipazą lipoproteinową rozkłada niektóre z nich z powrotem na wolne kwasy tłuszczowe. Te uwolnione kwasy tłuszczowe są pobierane przez komórki, takie jak komórki mięśnia sercowego i komórki mózgowe, które ich potrzebują.

Podsumowując, tłuszcze w diecie, takie jak kwasy omega-3, przechodzą długą drogę do wchłonięcia - są wielokrotnie rozkładane i przepakowywane. Prawidłowa produkcja żółci i funkcja enzymów trzustkowych są niezbędne w tym procesie.

Czynniki wpływające na wchłanianie kwasów Omega-3

Teraz, gdy rozumieją Państwo złożony proces wchłaniania tłuszczów, zrozumiałe jest, że istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na to, jak dobrze kwasy omega-3 są wchłaniane. Oto niektóre z kluczowych czynników:

Rodzaj spożywanych kwasów Omega-3

Jednym z głównych czynników wpływających na wchłanianie kwasów omega-3 jest forma, w jakiej są one spożywane. Jak wspomniano wcześniej, istnieją ich trzy główne rodzaje: ALA, DHA i EPA.

ALA ma najniższą biodostępność w porównaniu do DHA i EPA. Jedno z badań wykazało, że tylko około 5-10% ALA jest przekształcane w EPA, a mniej niż 0,5% w DHA.

Natomiast wchłanianie wstępnie uformowanych kwasów DHA i EPA znajdujących się w oleju rybim jest znacznie wyższe i wynosi 70-85%.

Tak więc, podczas gdy roślinne źródła ALA, takie jak nasiona lnu, nadal przynoszą korzyści, suplementy z olejem rybim i kwasami omega-3 dostarczają więcej EPA i DHA, co zapewnia lepsze wchłanianie.

Zawartość tłuszczu w posiłku

Spożywanie kwasów omega-3 w ramach posiłku wysokotłuszczowego zwiększa ich wchłanianie w porównaniu z posiłkiem niskotłuszczowym. Tłuszcze w diecie stymulują wydzielanie żółci i uwalnianie enzymów trzustkowych, co poprawia rozkład i wchłanianie kwasów omega-3.

Jedno z badań wykazało, że wchłanianie kwasów omega-3 z łososia było najwyższe, gdy był on spożywany jako część posiłku zawierającego awokado (źródło zdrowych dla serca tłuszczów jednonienasyconych).

Matryca Żywności

Matryca pokarmowa odnosi się po prostu do innych składników żywności, z którymi spożywane są kwasy omega-3. Składniki żywności, które opóźniają opróżnianie żołądka, takie jak białka i błonnik, mogą nieznacznie zmniejszyć szybkość wchłaniania kwasów omega-3.

Jednakże, jakikolwiek wpływ na wchłanianie wydaje się być niewielki. W jednej z metaanaliz wchłanianie omega-3 z suplementów oleju rybnego przyjmowanych z wysokobiałkowym posiłkiem było podobne do przyjmowania samego suplementu.

Jakość suplementu

Podczas przyjmowania suplementów omega-3, jakość ma znaczenie dla prawidłowego wchłaniania. Wysokiej jakości produkty omega-3 będą miały wysoką moc i niższy poziom tłuszczów nasyconych i utleniania.

Niższej jakości suplementy mogą zawierać nadmiar tłuszczów nasyconych, które mogą konkurować o wchłanianie z kwasami omega-3. Ponadto utlenianie może uszkodzić delikatne cząsteczki omega-3.

Zdrowie układu pokarmowego

Prawidłowe trawienie i wchłanianie zależy od zdrowego układu pokarmowego. Choroby takie jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna i mukowiscydoza mogą uszkadzać wyściółkę jelit i upośledzać wchłanianie składników odżywczych.

Produkcja żółci i enzymów trawiennych może być również zmniejszona w niektórych stanach żołądkowo-jelitowych. Leki takie jak leki na cholesterol i leki immunosupresyjne mogą również wpływać na trawienie tłuszczów.

Wiek

Niektóre badania wskazują, że wchłanianie tłuszczu może stać się mniej wydajne wraz z wiekiem. Jedno z badań przeprowadzonych na osobach dorosłych powyżej 60 roku życia wykazało znacznie niższy poziom DHA w surowicy po suplementacji olejem rybim w porównaniu z młodszymi osobami dorosłymi.

Spadek produkcji kwasów żółciowych i enzymów, a także zmniejszony przepływ krwi w jelitach mogą przyczyniać się do gorszego wchłaniania kwasów omega-3 u osób starszych.

Wskazówki dotyczące maksymalizacji wchłaniania kwasów Omega-3

Oto kilka opartych na dowodach wskazówek, które pomogą Państwu jak najlepiej wykorzystać kwasy omega-3 spożywane w żywności i suplementach:

 • Proszę wybrać olej zryb, olej z kryla lub olej z alg - dostarczają one wstępnie uformowane DHA i EPA, zapewniając lepsze wchłanianie niż ALA pochodzenia roślinnego. Proszę szukać olejów, których czystość została przetestowana.
 • Przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcz - połączenie kwasów omega-3 ze zdrowymi tłuszczami sprzyja optymalnemu trawieniu i wchłanianiu.
 • Minimalizacja przetworzonych węglowodanów - duże ilości rafinowanych węglowodanów mogą zwiększać stan zapalny i przepuszczalność jelit, co może wpływać na wchłanianie.
 • Nawodnienie - Odpowiednie spożycie wody zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
 • Ograniczenie alkoholu - Nadmiar alkoholu upośledza trawienie tłuszczów i może uszkodzić wyściółkę jelit.
 • Regularne ćwiczenia - aktywność fizyczna optymalizuje pracę przewodu pokarmowego i sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych.
 • Zarządzanie kwasem żołądkowym - leki na zgagę mogą zmniejszyć ilość kwasu potrzebnego do trawienia. Proszę również leczyć nadmiar kwasu, jeśli hamuje on wchłanianie.
 • Wrazie potrzeby proszę suplementować enzymy - osoby z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów mogą skorzystać z lipazy lub enzymów kwasów żółciowych.
 • Proszęjeść więcej błonnika - rozpuszczalny błonnik, taki jak łuska psyllium, może poprawić wchłanianie tłuszczu u niektórych osób.

Optymalizacja sposobu przyjmowania kwasów omega-3, a także ogólnych nawyków żywieniowych i stylu życia może zapewnić, że organizm będzie w stanie wykorzystać te krytyczne kwasy tłuszczowe po ich spożyciu. Pomoże to Państwu czerpać pełne spektrum korzyści zdrowotnych.

W jaki sposób kwasy omega-3 są najlepiej wchłaniane? Wnioski

Podsumowując, kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają szeroki zakres korzyści zdrowotnych, ale tylko wtedy, gdy są prawidłowo wchłaniane przez organizm. Wchłanianie jest złożonym procesem wymagającym trawienia przez kwas żołądkowy, żółć i enzymy trzustkowe, aby ostatecznie przetransportować kwasy omega-3 przez ścianę jelita i dostarczyć je do całego organizmu.

Czynniki takie jak rodzaj spożywanych kwasów omega-3, stan przewodu pokarmowego, wiek i styl życia mogą mieć wpływ na to, jak dobrze tłuszcze te są wchłaniane. Wybór wysokiej jakości, oczyszczonych olejów z ryb, kryla lub alg oraz przyjmowanie ich wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcze to kluczowe zalecenia w celu zmaksymalizowania potencjału wchłaniania. Wdrożenie strategii zdrowego stylu życia, takich jak pozostawanie aktywnym, nawodnienie i zarządzanie kwasem żołądkowym, może również znacznie przyczynić się do optymalizacji spożycia tych korzystnych tłuszczów.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?