Czy kardiolodzy zalecają olej rybny?

Published:

Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA znajdujące się w oleju rybim, zapewniają znaczące korzyści dla zdrowia serca. To sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy przyjmowanie suplementów oleju rybnego jest zalecane przez kardiologów.

Ponieważ choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, kardiolodzy coraz częściej doceniają znaczenie kwasów omega-3 pochodzących z oleju rybnego we wspieraniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Poniżej przeanalizujemy dowody dotyczące wpływu oleju rybnego na zdrowie serca oraz stanowisko kardiologów w kwestii suplementacji kwasami omega-3.

Czy kardiolodzy zalecają olej rybny?

Dlaczego kardiolodzy dbają o kwasy omega-3?

Kardiolodzy specjalizują się w leczeniu schorzeń związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi. Obejmuje to choroby takie jak:

 • Miażdżyca (odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach)
 • Arytmie serca (nieregularne bicie serca)
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Wysoki poziom cholesterolu
 • Ataki serca
 • Uderzenia

Badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju rybnego pomagają zapobiegać i leczyć wiele z tych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Oto podsumowanie najważniejszych korzyści:

 • Obniżają poziom trójglicerydów: Omega-3 znacząco obniżają podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, który jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca.
 • Rozrzedzenie krwi: EPA i DHA sprawiają, że płytki krwi są mniej lepkie, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów blokujących przepływ krwi do serca lub mózgu.
 • Poprawiają poziom cholesterolu: Omega-3 podnoszą poziom HDL (dobrego) cholesterolu i poprawiają wielkość i typ cząsteczek LDL.
 • Obniżają ciśnienie krwi: Omega-3 obniżają podwyższone ciśnienie krwi, szczególnie u osób z nadciśnieniem.
 • Stabilizacja rytmu serca: Kwasy omega-3 pomagają zapobiegać arytmii, która może wywołać zawał serca.
 • Zmniejszenie blaszki miażdżycowej: Omega-3 hamują rozwój zmian miażdżycowych i stan zapalny w tętnicach.

Biorąc pod uwagę te przekonujące dowody na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego, kardiolodzy powszechnie uznają korzyści płynące ze stosowania kwasów omega-3 pochodzących z oleju rybnego.

Czy kardiolodzy zalecają suplementację olejem rybim?

Tak, kardiolodzy zdecydowanie zalecają suplementację olejem rybim w celu wsparcia zdrowia serca.

W ankiecie opublikowanej w Journal of Clinical Lipidology 98% kardiologów zaleciło swoim pacjentom stosowanie oleju rybnego.

Powody, dla których kardiolodzy zalecają stosowanie oleju rybnego, są następujące:

Silne źródło EPA i DHA - w przeciwieństwie do oleju lnianego i innych olejów roślinnych, olej rybny dostarcza dużych ilości aktywnych kwasów omega-3 EPA i DHA, które zapewniają największe korzyści dla serca.

Wysoka biodostępność - olej rybi zawiera EPA i DHA w łatwo przyswajalnych formach trójglicerydów i fosfolipidów, co pozwala na doskonałe wchłanianie w porównaniu z niektórymi suplementami.

Klinicznie udowodnione korzyści - Liczne randomizowane, kontrolowane badania wykazują skuteczność oleju rybnego w zwalczaniu czynników ryzyka chorób serca.

Profil bezpieczeństwa - Po zweryfikowaniu czystości, olej rybny jest niezwykle bezpieczny nawet w wysokich dawkach. Nie wchodzi w niekorzystne interakcje z większością leków nasercowych.

Opłacalność - Dobrej jakości olej rybny klasy farmaceutycznej jest przystępny cenowo, zwłaszcza biorąc pod uwagę oszczędności wynikające ze zmniejszenia ryzyka chorób serca.

Dzięki znakomitemu profilowi bezpieczeństwa, udowodnionym korzyściom i zaleceniom kardiologów, olej rybny jest jednym z najprostszych sposobów wspierania zdrowia serca przez całe życie.

W jaki sposób kardiolodzy zalecają przyjmowanie oleju rybiego?

Kardiolodzy udzielają następujących wskazówek dotyczących skutecznego stosowania oleju rybnego:

Dawkowanie - dla ogólnego dobrego samopoczucia, 1000 mg EPA/DHA dziennie. Osoby z wysokim poziomem trójglicerydów lub chorobami serca mogą potrzebować 2000-4000 mg dziennie. Proszę zacząć od niskich dawek i stopniowo je zwiększać.

Równowaga EPA/DHA - należy dążyć do uzyskania stosunku EPA do DHA wynoszącego co najmniej 2:1, aby uzyskać optymalne korzyści dla zdrowia serca.

Czystość - Proszę stosować wyłącznie oleje zweryfikowane pod kątem czystości przez niezależne laboratorium, takie jak GOED Omega-3 Verify lub NSF Certified for Sport.

Formy - Formy trójglicerydów lub fosfolipidów mają najlepszą biodostępność. Estry etylowe są syntetyczne i nie są zalecane.

Dawkowanie - Proszę przyjmować olej rybny z posiłkiem zawierającym tłuszcz lub olej, aby zwiększyć wchłanianie. Podzielić na dwie dawki, jeśli występuje refluks.

Suplementy a żywność - Chociaż zaleca się spożywanie tłustych ryb, uzyskanie wystarczającej ilości EPA/DHA dla zdrowia serca wymaga suplementów dla większości ludzi.

Inne czynniki związane ze stylem życia - dieta śródziemnomorska, regularne ćwiczenia fizyczne, niepalenie tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu wraz z olejem rybim.

Postępując zgodnie ze wskazówkami kardiologa dotyczącymi właściwego doboru i stosowania oleju rybnego, można zmaksymalizować korzyści dla zachowania zdrowego serca.

Jakie typy pacjentów mogą odnieść największe korzyści ze stosowania oleju rybiego?

Chociaż olej rybny zapewnia korzyści dla serca każdemu, kardiolodzy szczególnie zalecają go pacjentom z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, w tym osobom z chorobami układu krążenia:

Wysoki poziom trójglicerydów - olej rybny jest bardzo skuteczny w obniżaniu podwyższonego poziomu trójglicerydów, które uszkadzają tętnice i zwiększają ryzyko powstawania płytki nazębnej i zakrzepów.

Arytmie - kwasy omega-3 EPA/DHA pomagają ustabilizować rytm serca i zapobiegają arytmiom, które mogą wywołać zawał serca.

Miażdżyca - wykazano, że suplementy oleju rybnego zmniejszają rozwój blaszki miażdżycowej i stan zapalny tętnic.

Niewydolność serca - kwasy omega-3 poprawiają zdolność pompowania serca i zmniejszają przewlekły stan zapalny u pacjentów z niewydolnością serca.

Po zawale serca - rozpoczęcie przyjmowania oleju rybnego wkrótce po zawale serca wspomaga gojenie i obniża ryzyko wystąpienia kolejnego zdarzenia.

Nadciśnienie tętnicze - obniżające ciśnienie krwi działanie kwasów omega-3 sprawia, że są one przydatne w optymalizacji działania leków u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Oczywiście, każdy może czerpać korzyści ze stosowania oleju rybnego na serce. Jednak osoby o podwyższonym ryzyku sercowo-naczyniowym mają najwięcej do zyskania i powinny uczynić suplementację kwasami omega-3 priorytetem.

Czy istnieją jakieś obawy związane z długotrwałym stosowaniem oleju rybnego?

Pod warunkiem zweryfikowania jakości i czystości, olej rybny jest bardzo bezpieczny do długotrwałego codziennego stosowania w oparciu o szeroko zakrojone badania.

Potencjalne działania niepożądane są łagodne i mogą obejmować:

 • Rybi posmak
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • Luźne stolce

Rozpoczęcie od małych dawek podzielonych w ciągu dnia minimalizuje problemy z trawieniem. Mięta cytrynowa lub olej rybny powlekany dojelitowo mogą pomóc ograniczyć rybie odbijanie.

Przy bardzo wysokich dawkach olej rybny może nieznacznie wydłużyć czas krwawienia. Nie jest to jednak powodem do niepokoju przy dawkach poniżej 3 gramów dziennie dla większości ludzi.

Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny monitorować czas krzepnięcia i odpowiednio dostosowywać dawkę pod nadzorem lekarza. W przeciwnym razie olej rybny zapewnia jedynie korzyści długoterminowe.

Jeśli chodzi o wspieranie zdrowia serca przez całe życie, kardiolodzy są zgodni co do tego, że suplementacja wysokiej jakości olejem rybim powinna być codziennym nawykiem.

Podsumowanie - olej rybny ma poparcie kardiologów

Podsumowując, szeroko zakrojone badania potwierdzają, że kwasy omega-3 EPA i DHA z oleju rybnego wspierają i poprawiają kondycję układu sercowo-naczyniowego na wiele sposobów.

Obniżenie poziomu trójglicerydów, stabilizacja rytmu serca, zmniejszenie tworzenia się blaszek miażdżycowych i obniżenie ciśnienia krwi to tylko niektóre z udowodnionych korzyści dla serca.

Biorąc pod uwagę te przekonujące dowody, 98% kardiologów zaleca stosowanie oleju rybnego, szczególnie osobom z podwyższonym ryzykiem chorób serca.

Wybór wysokiej jakości suplementu oleju rybnego dostarczającego co najmniej 1000 mg połączonych kwasów EPA/DHA dziennie i przestrzeganie zaleceń kardiologa dotyczących prawidłowego stosowania to najlepsza strategia ochrony zdrowia serca.

Następnym razem, gdy będzie Pan/Pani na wizycie kontrolnej, proszę rozważyć poproszenie kardiologa o poradę w sprawie dodania suplementów oleju rybnego do swojej diety. Pana serce będzie Panu wdzięczne!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?