Które kwasy Omega-3 są najlepsze dla zdrowia serca?

Published:

Kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają wiele korzyści dla układu sercowo-naczyniowego. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszają stan zapalny, obniżają poziom trójglicerydów i zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej w tętnicach.

Ponieważ choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, optymalizacja spożycia kwasów omega-3 jest mądrym sposobem na ochronę serca. Ale jeśli chodzi o suplementy, który rodzaj kwasów omega-3 jest najlepszy?

Poniżej znajduje się szczegółowe spojrzenie na dowody dotyczące EPA, DHA i ALA omega-3 w celu wspierania zdrowia serca.

Które kwasy Omega-3 są najlepsze dla zdrowia serca?

Przegląd kwasów tłuszczowych omega-3

Omega-3 to klasa wielonienasyconych tłuszczów o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Istnieją ich trzy główne rodzaje, z których każdy odgrywa inną rolę:

 • Kwas eikozapentaenowy (EPA): Silne działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Występuje głównie w owocach morza.
 • Kwas dokozaheksaenowy (DHA): Niezbędny dla funkcjonowania mózgu. Pozyskiwany głównie z tłustych ryb.
 • Kwas alfa-linolenowy (ALA): Występuje w olejach roślinnych i w minimalnym stopniu przekształca się w EPA/DHA.

W organizmie kwasy omega-3 pomagają tworzyć błony komórkowe, regulują ekspresję genetyczną i wytwarzają cząsteczki przeciwzapalne zwane eikozanoidami.

Jednak współczesne diety są często zbyt ubogie w kwasy omega-3. Suplementy mogą pomóc wypełnić tę lukę i zapewnić ochronę układu sercowo-naczyniowego.

Przy zakupie suplementu omega-3 wspierającego zdrowie serca, EPA i DHA są najważniejszymi składnikami, na które należy zwrócić uwagę. Oto dlaczego:

Korzyści EPA dla zdrowia serca

Liczne badania wykazują, że EPA jest najkorzystniejszym kwasem omega-3 dla zdrowia serca z następujących powodów:

1. Obniża poziom trójglicerydów

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu występujący we krwi. Ich wysoki poziom zwiększa ryzyko chorób serca.

EPA doskonale redukuje podwyższony poziom trójglicerydów. Dawki 1-2 gramów dziennie mogą obniżyć poziom trójglicerydów nawet o 30%.

W jednym z badań suplementy EPA obniżyły poziom trójglicerydów o 19% w ciągu 6 miesięcy. DHA nie zapewniał takich samych korzyści.

Wpływ EPA na trójglicerydy odbywa się poprzez zwiększenie rozkładu tłuszczu i spowolnienie produkcji nowych cząsteczek trójglicerydów w wątrobie.

2. Rozrzedza krew, aby zapobiec zakrzepom

Zakrzepy krwi mogą blokować tętnice i powodować zawały serca i udary mózgu. EPA pomaga im zapobiegać, zmniejszając lepkość płytek krwi.

Płytki krwi to komórki krwi, które tworzą skrzepy, gdy zlepiają się ze sobą. EPA obniża nadmierną agregację płytek krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo tworzenia się skrzepów.

Pomaga również rozrzedzić krew, nieznacznie wydłużając czas krwawienia. Jedno z badań wykazało, że suplementy EPA wydłużyły czas krwawienia o prawie minutę w porównaniu do placebo.

3. Stabilizuje rytm serca

Nieprawidłowe bicie serca może wywołać incydenty sercowe. EPA pomaga regulować rytm serca.

W szczególności EPA podnosi poziom resolwin - związków, które wywierają działanie ochronne na komórki serca. Pomaga to zapobiegać nieregularnej sygnalizacji elektrycznej między komórkami mięśniowymi.

Liczne badania na ludziach wykazały, że EPA znacznie zmniejsza niebezpieczne zaburzenia rytmu serca i obniża tętno. Zapewnia to ochronę przed nagłą śmiercią sercową.

4. Poprawia zdrowie tętnic

Gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach zmniejsza przepływ krwi i zwiększa ryzyko zawału serca. EPA pomaga ograniczyć ten proces (miażdżycę).

Obniża stan zapalny w tętnicach i zwalcza utlenianie cholesterolu LDL - dwóch czynników powodujących powstawanie blaszki miażdżycowej.

W podwójnie ślepych próbach EPA spowolnił postęp miażdżycy, poprawił funkcjonowanie tętnic i zmniejszył markery stanu zapalnego.

5. Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Wykazano, że suplementy EPA obniżają to ciśnienie, szczególnie u osób z nadciśnieniem.

W jednej z analiz 70 badań, zarówno EPA, jak i DHA obniżały ciśnienie krwi. Jednak EPA miał większy wpływ na skurczowe ciśnienie krwi.

Jeśli chodzi o wspieranie zdrowia serca, szeroko zakrojone badania wykazały, że EPA przewyższa DHA w obniżaniu poziomu trójglicerydów, zapobieganiu zakrzepom krwi, stabilizacji rytmu serca i poprawie funkcjonowania tętnic.

Korzyści DHA dla zdrowia serca

Podczas gdy EPA ma bardziej bezpośrednie korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, omega-3 DHA również zapewnia korzyści dla zdrowia serca:

1. Poprawia przepływ krwi

DHA utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, umożliwiając dobry przepływ krwi i dostarczanie tlenu do serca.

W 6-miesięcznym badaniu suplementy DHA zwiększyły dylatację zależną od przepływu - zdolność tętnic do prawidłowego rozszerzania się. Upośledzone rozszerzenie jest wczesnym markerem problemów sercowo-naczyniowych.

DHA może również chronić przed powstawaniem tętniaków, utrzymując ściany tętnic elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia.

2. Obniża tętno i ciśnienie krwi

Podobnie jak EPA, DHA ma łagodne działanie obniżające ciśnienie krwi. Może również pomóc utrzymać tętno w zdrowym zakresie.

W badaniu przeprowadzonym na zdrowych mężczyznach, zaledwie 4 tygodnie suplementacji DHA (1,5 grama dziennie) znacząco obniżyło tętno spoczynkowe o około 4 uderzenia na minutę w porównaniu do placebo.

Wpływ ten wynika z roli DHA w funkcjonowaniu komórek mięśni gładkich w tkance serca.

3. Chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi

DHA jest wysoce skoncentrowany w komórkach mięśnia sercowego. To sprawia, że tkanka serca jest szczególnie podatna na uszkodzenia oksydacyjne, gdy poziom DHA jest niski.

DHA pomaga przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu, zwiększając poziom innych przeciwutleniaczy i zapewniając własne działanie zmiatające wolne rodniki.

Chroni to serce przed uszkodzeniem DNA, stanem zapalnym i zwłóknieniem - czynnikami powodującymi dysfunkcję mięśnia sercowego.

4. Zapewnia działanie przeciwzapalne

Podobnie jak EPA, DHA może tłumić stany zapalne poprzez różne szlaki w organizmie. Zmniejszenie stanu zapalnego pomaga zapobiegać uszkodzeniom układu sercowo-naczyniowego.

Jednak większość badań wykazuje, że EPA ma silniejsze ogólne działanie przeciwzapalne niż DHA.

5. Może poprawić profil cholesterolu

Istnieją pewne dowody na to, że DHA może nieznacznie poprawić poziom cholesterolu poprzez podniesienie poziomu HDL (dobrego) cholesterolu.

W metaanalizie badań omega-3, DHA zwiększył poziom HDL o około 4% w porównaniu do grup kontrolnych. Nie stwierdzono znaczących zmian w całkowitym lub LDL cholesterolu.

Chociaż badania dotyczące wpływu DHA na poziom cholesterolu są niejednoznaczne, optymalizacja HDL jest korzystna dla zdrowia serca.

Podsumowując, DHA wspomaga zdrowie serca poprzez poprawę przepływu krwi, działanie przeciwutleniające i umiarkowane korzyści w zakresie cholesterolu. EPA wydaje się być bardziej skuteczny w obniżaniu ogólnego ryzyka chorób serca.

Korzyści ALA dla zdrowia serca

ALA to roślinne kwasy omega-3 występujące w takich produktach jak siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie. Czy jest on również korzystny dla serca?

Niestety, ALA jest bardzo słabo przekształcany w aktywne EPA i DHA w organizmie - tylko w około 5-10%. To sprawia, że jest on znacznie mniej skuteczny.

ALA nadal zapewnia jednak pewne korzyści:

 • Może nieznacznie obniżać poziom trójglicerydów i ciśnienie krwi, ale w mniejszym stopniu niż EPA/DHA.
 • Zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne i poprawia produkcję tlenku azotu dla lepszego krążenia.
 • Obniża poziom cząsteczek adhezyjnych, aby zapobiec przyleganiu białych krwinek do ścian tętnic.
 • Związany ze zmniejszonym ryzykiem arytmii u kobiet poprzez wydłużenie odstępu QT.

Jednak większość z tych korzyści dla układu sercowo-naczyniowego wymaga bardzo wysokiego spożycia ALA (15+ gramów dziennie).

Przy tak nieefektywnej konwersji, suplementy ALA nie są zalecane dla zdrowia serca. Proszę skupić się na spożywaniu produktów bogatych w ALA w ramach zdrowej diety.

Jeśli chodzi o silną ochronę układu sercowo-naczyniowego, aktywne kwasy omega-3 EPA i DHA znajdujące się w olejach rybnych i algowych są znacznie lepsze.

Ranking EPA vs. DHA vs. ALA dla zdrowia serca

Podsumowując dowody, poniżej przedstawiamy porównanie głównych kwasów omega-3 pod kątem wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego:

 1. EPA - najsilniejsze działanie obniżające poziom trójglicerydów, rozrzedzające krew, stabilizujące rytm serca i zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Podstawowy kwas omega-3 zwalczający czynniki ryzyka chorób serca.
 2. DHA - również korzystnie wpływa na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, przepływ krwi i zapewnia działanie przeciwutleniające. Pomaga zoptymalizować zdrowie serca wraz z EPA.
 3. ALA - ma łagodne działanie w bardzo wysokich dawkach. Proszę skupić się na pozyskiwaniu ALA z pełnowartościowej żywności, takiej jak nasiona i orzechy, a nie z suplementów.

Kluczowe wnioski dotyczące kwasów Omega-3 dla zdrowia serca

 • Dla zmniejszenia ryzyka chorób serca najważniejsze są kwasy omega-3 EPA i DHA. ALA ma jedynie minimalny wpływ.
 • EPA w szczególności obniża poziom trójglicerydów, zapobiega nadmiernemu krzepnięciu krwi i poprawia zdrowie tętnic - co czyni go najbardziej korzystnym w zwalczaniu chorób sercowo-naczyniowych.
 • DHA wspiera zdrowie serca poprzez optymalizację przepływu krwi, ciśnienia krwi, uszkodzeń oksydacyjnych i stanów zapalnych. Potrzebne są dalsze badania bezpośrednio porównujące EPA i DHA.
 • Aby zadbać o wszystkie podstawy, należy wybrać suplement omega-3 zawierający zarówno EPA, jak i DHA. Stosunek co najmniej 2:1 EPA do DHA jest idealny dla zdrowia serca.
 • W celach profilaktycznych zaleca się 1000 mg EPA/DHA dziennie. Osoby z wysokim poziomem trójglicerydów lub chorobami serca mogą korzystać z 2000-4000 mg dziennie pod nadzorem lekarza.
 • Proszę szukać suplementów omega-3 certyfikowanych jako wolne od metali ciężkich i zanieczyszczeń. Formy trójglicerydów lub estrów etylowych zapewniają optymalne wchłanianie.

Proszę chronić swoje serce przez całe życie, wprowadzając tłuste ryby, takie jak łosoś, lub suplementy EPA/DHA do swojej diety. Połączenie korzyści płynących z obu głównych kwasów omega-3 to najlepsze podejście do zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?