Czy lepiej przyjmować Omega-3 przed czy po treningu?

Published:

Suplementy kwasów tłuszczowych omega-3, takie jak olej rybny, stały się niezwykle popularne wśród entuzjastów fitnessu i sportowców. Pozostają jednak pytania dotyczące optymalnego czasu - czy należy przyjmować kwasy omega-3 przed czy po treningu, aby uzyskać maksymalne korzyści?

W tym artykule przeanalizujemy dowody na to, jak suplementacja omega-3 przed i po treningu wpływa na wydajność, uszkodzenia mięśni, regenerację i potencjalne mechanizmy.

Czy lepiej przyjmować Omega-3 przed czy po treningu?

Przegląd kwasów omega-3

Zanim przeanalizujemy kwestię czasu, najpierw przedstawmy kontekst, definiując, czym dokładnie są kwasy omega-3 i dlaczego sportowcy mogą odnieść korzyści z optymalizacji ich spożycia:

Czym są kwasy omega-3?

Omega-3 to klasa niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają istotną rolę w zdrowiu człowieka. Istnieją trzy główne kwasy omega-3:

 • ALA (kwas alfa-linolenowy) - występujący w pokarmach roślinnych
 • DHA (kwas dokozaheksaenowy) - głównie z tłustych ryb
 • EPA (kwas eikozapentaenowy) - również skoncentrowany w owocach morza

ALA, DHA i EPA zapewniają korzyści, ale EPA i DHA są szczególnie ważne ze względu na ich działanie przeciwzapalne.

Dlaczego sportowcy stosują suplementy Omega-3?

Badania pokazują, że kwasy omega-3, takie jak olej rybny, mogą zapewniać sportowcom szereg korzyści związanych z wydajnością i regeneracją:

 • Zmniejsza uszkodzenia mięśni i bolesność po treningu
 • Zmniejsza markery stanu zapalnego po treningu
 • Poprawia wytrzymałość i wydolność tlenową
 • Zwiększa siłę i moc wyjściową
 • Optymalizuje syntezę białek mięśniowych
 • Zwiększa spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń

Biorąc pod uwagę te korzyści, łatwo zrozumieć, dlaczego suplementacja kwasami omega-3 jest tak powszechna. Ale czy czas ma znaczenie dla maksymalizacji efektów?

Potencjalne korzyści z przedtreningowych kwasów omega-3

Przyjrzyjmy się najpierw, jakie korzyści może przynieść przyjmowanie kwasów omega-3 przed treningiem:

1. Zwiększa przepływ krwi do mięśni

Niektóre badania wykazały większe rozszerzenie naczyń krwionośnych (rozszerzenie naczyń krwionośnych) i przepływ krwi do mięśni podczas ćwiczeń po przyjęciu kwasów omega-3.

Zwiększone dostarczanie tlenu i składników odżywczych może wspierać produkcję energii i wydajność. EPA w szczególności wspomaga rozszerzanie naczyń krwionośnych poprzez zwiększanie poziomu tlenku azotu.

2. Zwiększa utlenianie tłuszczu

Istnieją dowody na to, że ostre spożycie kwasów omega-3 przed treningiem zmienia preferencje substratowe w kierunku wykorzystania zapasów tłuszczu w porównaniu z glikogenem podczas zbliżającego się wysiłku fizycznego.

Jedno z badań wykazało, że pojedyncza 2 gramowa dawka oleju rybnego zwiększyła utlenianie tłuszczu o 15% podczas 60 minut umiarkowanych ćwiczeń rowerowych wykonywanych wkrótce po suplementacji.

3. Może wspierać czas reakcji i funkcje poznawcze

Wyniki badań są niejednoznaczne, ale niektóre badania wykazały, że spożycie kwasów omega-3 na krótko przed zadaniami fizycznymi lub poznawczymi poprawia czas reakcji, szybkość przetwarzania, koncentrację i nastrój.

Efekty te mogą przekładać się na szybsze reakcje i zwiększoną koncentrację podczas sesji treningowych. Nadal potrzebne są dalsze badania nad ostrym wpływem przedtreningowym.

Podsumowując, potencjalne korzyści z przyjmowania kwasów omega-3 przed treningiem obejmują zwiększony przepływ krwi, zwiększone spalanie tłuszczu i być może poprawę funkcji poznawczych. Ale co z korzyściami po treningu?

Potencjalne korzyści ze stosowania kwasów omega-3 po treningu

Przyjrzyjmy się teraz dowodom na korzyści związane ze spożywaniem kwasów omega-3 bezpośrednio po treningu:

1. Zmniejsza bolesność i uszkodzenia mięśni

Wiele badań wykazało znacznie mniejszą bolesność mięśni w ciągu 1-4 dni po intensywnych ćwiczeniach, gdy olej rybny jest spożywany wkrótce po nich w porównaniu z placebo.

Spożycie EPA/DHA po wysiłku może osłabiać procesy zapalne powodujące opóźnioną bolesność mięśni.

2. Przyspiesza regenerację poprzez zmniejszenie rozpadu białek

Oprócz zmniejszenia bolesności, spożycie kwasów omega-3 po treningu zmniejsza markery uszkodzenia mięśni, takie jak kinaza kreatynowa. Zmniejsza również rozpad białek.

Szybsza regeneracja przekłada się na szybszą gotowość do kolejnego ciężkiego treningu.

3. Może zwiększać syntezę białek mięśniowych

Chociaż brakuje solidnych danych, postawiono hipotezę, że EPA/DHA po treningu może uzupełniać wpływ białka serwatkowego na syntezę białek mięśniowych.

Może to poprawić odbudowę uszkodzonych włókien i zmaksymalizować odpowiedź hipertroficzną. Wciąż jednak potrzebne są dalsze badania.

Podsumowując, spożywanie kwasów omega-3 krótko po treningu wydaje się korzystne dla łagodzenia uszkodzeń mięśni, ograniczania rozpadu białek i potencjalnego zwiększania syntezy białek.

Przed i po treningu: Werdykt

Po przeanalizowaniu dowodów dla obu stron, czy istnieje jasny werdykt co do tego, czy optymalny jest trening przed czy po treningu?

Ogólnie rzecz biorąc, badania wydają się nieznacznie faworyzować potreningowe zmniejszenie bolesności mięśni i przyspieszenie regeneracji. Efekty te zostały bardziej konsekwentnie wykazane w porównaniu z teoretycznymi korzyściami dla wydajności wynikającymi ze spożycia przedtreningowego.

Idealnym rozwiązaniem może być jednak zastosowanie podejścia łączonego:

 • Przedtreningowo: 1-2 gramy EPA/DHA około 60-90 minut przed treningiem
 • Po treningu: Kolejne 1-2 gramy w ciągu 60 minut po zakończeniu treningu

Pozwoli to Państwu czerpać potencjalne korzyści z podwyższonego przepływu krwi, utleniania tłuszczu i funkcji poznawczych przed wysiłkiem, jednocześnie ułatwiając szybszą regenerację po wysiłku.

Podział dziennej dawki kwasów omega-3 przed i po treningu jest anegdotycznie uznawany za korzystny przez wielu sportowców i kulturystów.

Optymalizacja wchłaniania kwasów Omega-3

Jeśli zdecydują się Państwo wdrożyć strategię omega-3 przed i po treningu, należy zoptymalizować wchłanianie, aby czerpać jak największe korzyści:

 • Przyjmować na pusty żołądek - unikać produktów o wysokiej zawartości białka i błonnika.
 • Proszę używać oleju z ryb, kryla lub alg, aby uzyskać wyższą zawartość EPA/DHA.
 • Proszę zacząć od umiarkowanej dawki 500-1000 mg i zwiększać ją z czasem.
 • Zminimalizowanie spożycia przetworzonych węglowodanów i cukrów
 • Proszę dobrze nawadniać organizm przed i po treningu.

Słabe trawienie i zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą upośledzać wchłanianie i osłabiać wszelkie korzyści czasowe.

Dodatkowe czynniki związane z dietą i stylem życia

Podczas gdy optymalizacja spożycia kwasów omega-3 może zapewnić korzyści w zakresie wydajności i regeneracji, wiele innych strategii żywieniowych i stylu życia ma większe efekty. Niektóre najlepsze praktyki obejmują:

- Spożywanie wystarczającej ilości kalorii i makroskładników odżywczych

Należy upewnić się, że codzienne odżywianie zapewnia wystarczającą ilość energii i składników budulcowych, aby sprostać wymaganiom treningowym. Proszę spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, wysokiej jakości białek i mikroelementów.

- Prawidłowe nawilżanie

Proszę pić dużo bezkalorycznych płynów przed, w trakcie i po treningu, aby uniknąć odwodnienia, które może utrudnić wydajność i regenerację.

- Priorytetowe traktowanie snu

Dobra jakość i długość snu jest niezbędna do uzupełnienia zapasów energii, regulacji hormonów i ułatwienia naprawy mięśni.

- Umożliwienie odpoczynku i regeneracji

Proszę się nie przetrenowywać. Proszę zapewnić mięśniom co najmniej 1-2 dni treningu o niższej intensywności lub pełnego odpoczynku pomiędzy intensywnymi sesjami.

- Łagodzenie stresorów życiowych

Nadmierny stres fizyczny, psychiczny, emocjonalny lub zawodowy ma negatywny wpływ na organizm i zdolność regeneracji. Proszę wypracować zdrowe nawyki radzenia sobie ze stresem.

Chociaż optymalizacja spożycia kwasów omega-3 może przynieść korzyści, jest to tylko jeden z elementów większej całości. Zajęcie się innymi czynnikami jest prawdopodobnie jeszcze ważniejsze.

Wnioski

Podsumowując kluczowe punkty:

 • Kwasy omega-3, takie jak EPA i DHA z oleju rybnego, mogą przynosić korzyści zarówno przed, jak i po treningu.
 • Spożycie po treningu wydaje się najbardziej korzystne dla zmniejszenia uszkodzeń mięśni i przyspieszenia regeneracji
 • Spożycie przed treningiem zapewnia teoretyczne korzyści w postaci zwiększonego przepływu krwi i utleniania tłuszczu
 • Idealną strategią może być przyjmowanie umiarkowanej dawki 1-2 gramów zarówno przed, jak i po treningu
 • Zoptymalizować wchłanianie poprzez przyjmowanie na pusty żołądek z wodą i minimalną ilością przetworzonych węglowodanów.
 • Kompleksowe podejście wymaga również odpowiedniego odżywiania, nawodnienia, snu, kontroli stresu i zarządzania regeneracją

Podczas gdy badania ogólnie wspierają spożycie po treningu, podzielone podejście przed i po treningu może zapewnić maksymalne wyniki. Proszę spróbować samemu i sprawdzić, czy z czasem zauważą Państwo wymierne korzyści w zakresie wydajności, regeneracji i przyrostu masy mięśniowej.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?