Czy kurkuma może wpływać na sen?

Published:

Kurkuma to jasnożółta przyprawa stosowana od wieków w kuchni indyjskiej i medycynie ajurwedyjskiej. Ostatnio kurkuma zyskała na popularności na Zachodzie ze względu na wiele rzekomych korzyści zdrowotnych. Jednym z często pojawiających się pytań jest to, czy spożywanie kurkumy może wpływać na sen.

Kurkuma zawiera związek o nazwie kurkumina, który uważa się za odpowiedzialny za większość jej korzystnych efektów. Kurkumina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, a nawet antydepresyjne. Biorąc pod uwagę wszystkie te różnorodne efekty, zrozumiałe jest, że ludzie zastanawiają się, czy kurkuma może również wpływać na sen.

Czy kurkuma może wpływać na sen?

W tym poście przyjrzymy się dogłębnie dowodom dotyczącym kurkumy i snu. Czy kurkuma pomaga zasnąć? Czy może nie pozwala zasnąć? Ile kurkumy przed snem to za dużo? Przekonajmy się.

Jak kurkuma może wpływać na sen?

Zanim przyjrzymy się badaniom, warto zrozumieć różne sposoby, w jakie kurkuma może hipotetycznie wpływać na sen.

Kurkuma zawiera związki, które mogą przekraczać barierę krew-mózg i wpływać na neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i dopamina. Te substancje chemiczne w mózgu odgrywają ważną rolę w regulowaniu naszych cykli snu i czuwania. Teoretycznie kurkuma może zwiększać poziom uspokajających neuroprzekaźników, wywołując efekt uspokojenia.

Z drugiej strony, kurkumina może nieznacznie zwiększać poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), który odgrywa rolę w uczeniu się, pamięci i nastroju. Niektórzy eksperci spekulują, że zbyt wysoki poziom BDNF w nocy może prowadzić do bezsenności.

Wreszcie, kurkuma i kurkumina są związane z żołądkowo-jelitowymi skutkami ubocznymi, takimi jak nudności, biegunka lub bóle brzucha, gdy są spożywane w dużych ilościach. Problemy te z pewnością mogą zakłócać sen.

Teraz, gdy mamy już pojęcie o potencjalnych mechanizmach, przyjrzyjmy się temu, co badania faktycznie pokazują na temat wpływu kurkumy na sen.

Badania nad kurkumą i snem

Co zaskakujące, istnieje bardzo niewiele badań, które bezpośrednio analizowały wpływ kurkumy na sen u ludzi. Jednak ograniczone dostępne badania dostarczają pewnych wskazówek.

Czy kurkuma działa uspokajająco?

Niektóre starsze badania na zwierzętach z lat 90. sugerowały, że kurkuma może mieć działanie uspokajające i poprawiające sen:

 • W jednym z badań myszy, którym podawano wysokie dawki kurkuminy, spędzały więcej czasu śpiąc. Naukowcy spekulowali, że właściwości przeciwzapalne kurkuminy przyczyniły się do działania uspokajającego.
 • Inne badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że olejek eteryczny z kurkumy zmniejsza spontaniczną aktywność i wspomaga sen.

Wyniki te uzyskane na gryzoniach i innych zwierzętach niekoniecznie przekładają się jednak na ludzi. Nowsze badania sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby kurkumina powodowała senność u ludzi, z wyjątkiem być może bardzo dużych dawek:

 • Badanie przeprowadzone na zdrowych osobach dorosłych wykazało, że suplementacja kurkuminy w ilości do 1 grama dziennie przez 4 tygodnie nie powodowała żadnych negatywnych skutków dla funkcji poznawczych ani nastroju, co wskazuje na brak działania uspokajającego.
 • Podobnie, badanie przeprowadzone na osobach starszych wykazało, że kurkumina w dawkach do 4 gramów dziennie nie wpływa negatywnie na funkcje poznawcze ani nastrój.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne dowody na ludziach wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby standardowe dawki suplementów miały poważne właściwości uspokajające. Nie możemy jednak całkowicie wykluczyć takiej możliwości przy bardzo wysokich dawkach.

Czy herbata z kurkumy może pomóc w zasypianiu?

Wielu entuzjastów naturalnego zdrowia pije herbatę z kurkumy przed snem, twierdząc, że pomaga im ona zasnąć. Niestety, istnieje minimalna liczba formalnych badań nad herbatą z kurkumy na sen.

Wiemy jednak, że ciepłe napoje, takie jak rumianek lub herbata z passiflory, mogą promować sen po prostu poprzez uspokajający rytuał popijania gorącego napoju przed snem. Teoretycznie, herbata z kurkumy może zapewnić takie same korzyści. Uważa się również, że ciepłe mleko zwiększa poziom tryptofanu wywołującego senność.

Jeśli herbata z kurkumy odpręża umysł i ciało, może to skutkować lepszą jakością snu, nawet bez silnych właściwości uspokajających. Niemniej jednak, potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy herbata z kurkumy przynosi bezpośrednie korzyści dla snu w porównaniu z placebo.

Czy kurkuma nie pozwala zasnąć?

Na podstawie niepotwierdzonych doniesień istnieją pewne obawy, że kurkuma może nadmiernie stymulować mózg i utrudniać zasypianie. Dostępne są jednak ograniczone dane potwierdzające lub obalające ten pogląd.

Niektóre suplementy, takie jak witamina B12, żeń-szeń lub guarana, mogą czasami powodować bezsenność u osób wrażliwych. Jest to zazwyczaj spowodowane substancjami pobudzającymi, które aktywują centralny układ nerwowy.

Kurkuma nie jest zwykle uważana za zioło stymulujące, a żadne badania nie potwierdzają, że powoduje bezsenność lub niepokój w standardowych dawkach. Jednak jej potencjał do nieznacznego zwiększenia BDNF może teoretycznie zakłócać sen w niektórych okolicznościach.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie nie ma mocnych dowodów na to, że kurkuma zakłóca sen lub powoduje bezsenność, chyba że jest spożywana w bardzo dużych ilościach. Potrzeba więcej badań, aby mieć pewność.

Co ogólnie mówią badania?

Biorąc pod uwagę ograniczone bezpośrednie dowody, jakie wnioski możemy wyciągnąć na temat wpływu kurkumy na sen? Oto krótkie podsumowanie:

 • Badania na zwierzętach sugerują, że kurkuma może mieć działanie uspokajające i poprawiające sen, ale wyniki te nie zawsze odnoszą się do ludzi.
 • Badania na ludziach wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby kurkumina powodowała senność, z wyjątkiem bardzo dużych dawek przekraczających 1 gram.
 • Herbata z kurkumy może hipotetycznie promować sen poprzez relaksację, ale potrzebne są dalsze badania dotyczące herbaty z kurkumy.
 • Pomimo niepotwierdzonych doniesień, obecnie nie ma solidnych dowodów na to, że kurkuma powoduje bezsenność lub zakłóca sen w standardowych dawkach suplementacyjnych.

Podsumowując, wydaje się mało prawdopodobne, aby kurkuma miała znaczący wpływ na sen - zarówno pozytywny, jak i negatywny - dla większości osób przy normalnym spożyciu. Jednak niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na potencjalne subtelne efekty.

Jaka ilość kurkumy jest bezpieczna przed snem?

Ile kurkumy przed snem to za dużo? Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących dawkowania:

 • Do 500 mg kurkuminy z suplementu raczej nie wpłynie na sen u większości osób. Jest to odpowiednik około 2000 mg kurkumy w proszku.
 • 1000 mg kurkuminy lub więcej może potencjalnie powodować lekką senność u wrażliwych osób, ale nadal jest mało prawdopodobne, aby miało poważne działanie uspokajające.
 • Bardzo duże dawki kurkuminyprzekraczające 4 gramy mogą wpływać na funkcje poznawcze i nastrój, co może zakłócać sen. Najlepiej nie przekraczać tej ilości przed snem.
 • Picie 1-2 filiżanek herbaty z kurkumy przed snem jest ogólnie w porządku i może nawet sprzyjać zasypianiu poprzez relaksację.

Oczywiście niektórzy ludzie mogą czuć się inaczej, więc najlepiej jest zwracać uwagę na własne doświadczenia. Proszę unikać przyjmowania suplementów kurkumy/kurkuminy w ciągu 2 godzin przed snem, aby zachować bezpieczeństwo.

Inne czynniki, które mogą determinować działanie kurkumy

Kilka innych czynników może pomóc wyjaśnić mieszane doniesienia na temat wpływu kurkumy na sen:

1. Pora dnia

Spożywanie kurkumy wcześnie w ciągu dnia ma mniejszy wpływ na sen w porównaniu do przyjmowania dawki wieczorem.

2. Różnice indywidualne

Ludzie mają różną wrażliwość na związki, które zmieniają neuroprzekaźniki i cykle snu. Osoby podatne na bezsenność mogą być bardziej narażone na zaburzenia snu spowodowane kurkumą niż osoby śpiące dużo.

3. Dawkowanie i stężenie

Ekstrakty dostarczające wyższych stężeń kurkuminy mają większy wpływ na sen niż surowa sproszkowana kurkuma, choć dawkowanie również ma znaczenie.

4. Źródło i jakość

Zawartość kurkuminy w kurkumie w proszku może się znacznie różnić. Czyste ekstrakty z kurkumy mogą być silniejsze.

Jak w przypadku każdego suplementu, Państwa unikalna biologia i dawkowanie mogą mieć wpływ na wyniki. Proszę nie przekraczać sugerowanych dawek i sprawdzić, jak zareaguje Państwa organizm.

7 wskazówek dotyczących stosowania kurkumy w celu poprawy snu

Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania, poniższe wskazówki mogą pomóc Państwu wykorzystać potencjalne korzyści kurkumy dla snu:

 1. Proszę wypróbować herbatę z kurkumy: Proszę pić herbatę z kurkumy na 1 godzinę przed snem, aby się zrelaksować. Proszę dodać składniki przeciwzapalne, takie jak imbir lub cynamon.
 2. Kurkuminę należy przyjmować wcześniej w ciągu dnia: W przypadku, gdy wyższe dawki działają na Państwa uspokajająco, należy przyjmować suplementy nie później niż w połowie popołudnia.
 3. Proszę stosować mleko z kurkumą: Złote mleko łączy przeciwzapalną kurkumę z relaksującym ciepłym mlekiem. Proszę unikać dodawania cukru lub kofeiny.
 4. Proszę dodać czarny pieprz: Piperyna zawarta w pieprzu zwiększa wchłanianie kurkuminy. Proszę łączyć pieprz i kurkumę w pikantnych potrawach lub koktajlach na początku dnia.
 5. Zmniejszenie stanu zapalnego: Przewlekły stan zapalny może zaburzać sen. Właściwości przeciwzapalne kurkumy mogą z czasem pośrednio poprawić sen.
 6. Proszę ograniczyć dawki: Proszę trzymać się dawek opartych na dowodach i unikać spożywania kurkumy/kurkuminy tuż przed snem.
 7. Proszę wypróbować inne zioła: Magnolia, rumianek, passiflora i melisa to alternatywne zioła, które poprawiają sen.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, proszę skupić się na przepisach przeciwzapalnych na początku dnia i kojących rytuałach na noc. W przypadku stosowania wyższych dawek terapeutycznych kurkuminy należy uważnie monitorować efekty.

Wnioski

Badania nad wpływem kurkumy na sen są ograniczone, ale wskazują na następujące kwestie:

 • Badania na zwierzętach wykazują potencjalne działanie uspokajające i promujące sen, ale dane dotyczące ludzi są mieszane.
 • Jest mało prawdopodobne, aby kurkuma powodowała senność, z wyjątkiem bardzo wysokich dawek przekraczających 1 gram kurkuminy.
 • Pomimo niepotwierdzonych doniesień, obecnie nie ma mocnych dowodów na to, że kurkuma powoduje bezsenność lub zakłóca sen w standardowych dawkach.
 • Picie herbaty z kurkumy przed snem może pomóc się zrelaksować i zasnąć dzięki uspokajającemu rytuałowi.
 • Proszę nie przekraczać dawki 500 mg kurkuminy przed snem, aby uniknąć zakłócenia cyklu snu.
 • Proszę zwrócić uwagę na własne doświadczenia, ponieważ wrażliwość poszczególnych osób może się różnić.

Włączenie kurkumy do diety i rutynowej suplementacji ma wiele potencjalnych korzyści przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Przy ostrożnym dawkowaniu, jest mało prawdopodobne, by kurkuma miała negatywny wpływ na jakość snu. Więcej badań bezpośrednio badających działanie kurkumy może rzucić więcej światła na tę kwestię.

Często zadawane pytania

Czy kurkuma zmniejsza stan zapalny, który zakłóca sen?

Niektóre badania wskazują, że właściwości przeciwzapalne kurkumy mogą zmniejszać cytokiny zapalne i przewlekły stan zapalny. Ponieważ stan zapalny jest powiązany z niektórymi zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność, kurkuma może pośrednio poprawić sen w czasie poprzez obniżenie stanu zapalnego. Efekt ten jest jednak wciąż badany.

Czy kurkuma ma większy wpływ na sen kobiet?

Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że kurkuma wpływa na sen inaczej u mężczyzn niż u kobiet. Jednak wahania hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym mogą wpływać na jakość snu kobiet. Każdy związek, który wpływa na neuroprzekaźniki i cykle snu może wchodzić w interakcje z tymi zmianami hormonalnymi. Potrzebne są jednak dalsze badania dotyczące różnic między płciami.

Czy kurkuma może pomóc w leczeniu bezdechu sennego?

Bezdech senny to stan, w którym oddychanie zatrzymuje się tymczasowo podczas snu. Kurkumina była badana pod kątem stanów zapalnych wpływających na funkcjonowanie układu oddechowego. Teoretycznie może ona pomóc zmniejszyć stan zapalny przyczyniający się do bezdechu, ale żadne badania nie potwierdzają tego efektu. Proszę nie stosować kurkuminy zamiast standardowych metod leczenia bezdechu bez konsultacji z lekarzem.

Czy kurkuma nie pozwala zasnąć, jeśli jest przyjmowana w nocy?

Pomimo niepotwierdzonych doniesień o kurkumie zakłócającej sen, obecne dowody nie potwierdzają tego efektu przy powszechnie zalecanych dawkach. Jednak każdy ma inną wrażliwość. Proszę zwrócić uwagę na własne doświadczenia. Na wszelki wypadek proszę unikać suplementów kurkuminy na kilka godzin przed snem.

Czy kurkuma może zastąpić tabletki nasenne?

Nie, kurkumina nie powinna być stosowana zamiast leków nasennych wydawanych na receptę, chyba że zostanie to zatwierdzone przez Pana/Pani lekarza. Tabletki nasenne mają silniejsze właściwości uspokajające. Kurkuma może zapewniać umiarkowane korzyści relaksacyjne, gdy jest stosowana jako dodatek do leczenia zatwierdzonego przez lekarza, ale nadal potrzebne są dalsze badania.

Czy kurkuma wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Tak, kurkuma może potencjalnie wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami rozrzedzającymi krew, lekami przeciwcukrzycowymi, lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego, lekami przeciwdepresyjnymi i innymi. Proszę skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem kurkumy, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki, szczególnie przed snem.

Jak długo przed snem należy unikać kurkumy?

Rozsądnie jest unikać spożywania dużych ilości kurkumy lub suplementów kurkuminy na 2-3 godziny przed snem. Daje to organizmowi wystarczająco dużo czasu na metabolizowanie związków i zapobiega potencjalnym zakłóceniom cykli snu. Proszę pić herbatę z kurkumy na 1 godzinę lub mniej przed snem, aby uzyskać najlepsze korzyści relaksacyjne.

Czy kurkuma jest bezpieczna dla dzieci?

Kurkuma jest prawdopodobnie bezpieczna dla dzieci w małych dawkach kulinarnych. Jednak stosowanie suplementów kurkumy/kurkuminy u dzieci jest bardziej kontrowersyjne. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa, większość ekspertów zaleca unikanie suplementów kurkumy dla dzieci, chyba że zostały one zatwierdzone przez pediatrę. Proszę zawsze uważnie nadzorować dzieci podczas spożywania kurkumy.

Czy kurkuma barwi zęby na żółto?

Tak, kurkuma jest podatna na przebarwienia zębów, szczególnie w dużych dawkach. Proszę ograniczyć spożycie kurkumy przed snem, a następnie dokładnie wyszczotkować/wypłukać zęby. Proszę unikać zabiegów wybielających, takich jak wybielanie zębów bezpośrednio po użyciu kurkumy, ponieważ może ona reagować i pogarszać przebarwienia. Proszę zaprzestać stosowania kurkumy, jeśli przebarwienia staną się trudne do usunięcia.

Czy kurkuma może powodować rozstrój żołądka przed snem?

U niektórych osób duże ilości kurkumy na pusty żołądek mogą powodować nudności, biegunkę lub refluks żołądkowo-przełykowy. Może to zakłócać sen. Proszę zacząć od małych dawek i przyjmować kurkumę z jedzeniem, aby zminimalizować dolegliwości żołądkowe. Proszę zaprzestać stosowania kurkumy, jeśli nadal powoduje ona dyskomfort.

Podsumowanie

Badania nad wpływem kurkumy i jej aktywnego związku kurkuminy na sen są ograniczone, ale wykazują mieszane wyniki. Niektóre wstępne badania na zwierzętach w latach 90. sugerowały, że kurkumina może mieć działanie uspokajające i promujące sen. Nowsze badania na ludziach wskazują jednak, że standardowe dawki kurkuminy raczej nie powodują znacznej senności ani nie poprawiają snu. Chociaż wiele osób pije herbatę z kurkumy przed snem, twierdząc, że pomaga im ona zasnąć, nadal potrzebne są formalne badania. Anegdotyczne doniesienia o kurkuminie zakłócającej sen również nie są silnie poparte obecnymi dowodami, chyba że jest ona spożywana w bardzo dużych dawkach przekraczających 1 gram kurkuminy. Pora dnia, różnice indywidualne, dawkowanie i źródło kurkuminy mogą również wpływać na efekty. Potrzebne są dalsze badania na ludziach bezpośrednio analizujące wpływ kurkuminy na cykle snu i jakość snu w porównaniu z placebo. Obecne odkrycia sugerują, że włączenie kurkumy do rutyny jest mało prawdopodobne, aby negatywnie wpłynęła na sen u większości ludzi, jeśli jest przyjmowana wcześniej w ciągu dnia w zalecanych dawkach poniżej 500 mg kurkuminy.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?