Czy kurkumina to to samo co kurkuma?

Published:

Kurkuma to popularna indyjska przyprawa stosowana w kuchni od tysięcy lat. To właśnie ona nadaje potrawom curry ich żywy żółty kolor. Kurkuma ma również długą historię stosowania w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej.

W ostatnich latach kurkuma zyskała ogromną popularność na Zachodzie jako suplement zdrowotny. Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy, który odpowiada za większość jej właściwości leczniczych.

Czy kurkumina to to samo co kurkuma?

Czy kurkumina to to samo co kurkuma? A może jest między nimi jakaś różnica?

Związek między kurkumą a kurkuminą

Kurkuma zawiera klasę związków zwanych kurkuminoidami. Najbardziej rozpowszechnionym kurkuminoidem występującym w kurkumie jest kurkumina.

Kurkumina stanowi około 3-4% surowego korzenia kurkumy. Nadaje ona kurkumie charakterystyczny złoty odcień.

Chociaż kurkuma i kurkumina nie są dokładnie tym samym, kurkumina jest kluczowym związkiem aktywnym, który nadaje kurkumie jej działanie terapeutyczne.

Potencjalne korzyści zdrowotne kurkuminy

Kurkumina jest uważana za główny środek farmakologiczny w kurkumie. Jest ona od wieków szeroko stosowana w ajurwedzie, medycynie Siddha i tradycyjnej medycynie chińskiej.

Współczesna nauka dogania również mądrość tradycyjnej medycyny. Tysiące badań naukowych przeanalizowało zdrowotne i lecznicze działanie kurkuminy.

Niektóre z potencjalnych korzyści popartych badaniami naukowymi obejmują:

 • Silne działanie przeciwzapalne: Stan zapalny jest powiązany z wieloma chorobami przewlekłymi. Kurkumina może tłumić wiele cząsteczek zapalnych.
 • Właściwości przeciwutleniające: Kurkumina neutralizuje wolne rodniki i wzmacnia własne enzymy antyoksydacyjne organizmu.
 • Poprawia zdrowie serca: Kurkumina może poprawiać funkcję śródbłonka. Może również obniżać poziom cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego.
 • Hamuje wzrost różnych komórek nowotworowych: Kurkumina może zmniejszać angiogenezę i przerzuty nowotworów. Może również zabijać komórki nowotworowe.
 • Łagodzi objawy zapalenia stawów: Kurkumina może zmniejszyć ból, obrzęk i sztywność związane z chorobą reumatoidalną i chorobą zwyrodnieniową stawów.
 • Opóźnia wystąpienie cukrzycy typu 2: Może poprawić wrażliwość na insulinę i obniżyć poziom cukru we krwi u osób z prediabetozą.
 • Potencjalnie opóźnia związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych: Kurkumina może zwiększać poziom BDNF i opóźniać lub nawet odwracać neurodegenerację.
 • Wspomaga zdrowie mózgu: Może zwiększać poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), kluczowego hormonu wzrostu.

Oczywiście wiele z tych korzyści jest wciąż badanych. Jednak wstępne wyniki są bardzo obiecujące. Lecznicze działanie kurkuminy można przypisać jej strukturze chemicznej i aktywności biologicznej.

Unikalna struktura chemiczna kurkuminy

Wszystkie kurkuminoidy zawarte w kurkumie zawierają podstawową strukturę kurkuminoidową. Jednak to unikalna struktura chemiczna kurkuminy nadaje jej większość korzystnych właściwości.

Kurkumina składa się z dwóch aromatycznych układów pierścieniowych zawierających grupy o-metoksyfenolowe, połączonych siedmiowęglowym łącznikiem.

Ta odrębna struktura pozwala kurkuminie wchodzić w interakcje z wieloma celami molekularnymi i wpływać na wiele szlaków sygnałowych i aktywności biologicznych w organizmie.

Niektóre ze sposobów, w jakie struktura chemiczna kurkuminy prowadzi do jej efektów, są następujące:

 • Grupa fenolowa o-metoksy jest odpowiedzialna za większość efektów przeciwutleniających kurkuminy.
 • Kurkumina może aktywować zarówno enzymy acetylotransferazy histonowej (HAT), jak i enzymy deacetylazy histonowej (HDAC) ze względu na swoją hybrydową strukturę. Odgrywa to rolę w modulacji ekspresji genów i reakcji zapalnych przez kurkuminę.
 • Jej lipofilowy charakter oznacza, że kurkumina może łatwo wnikać do komórek i wpływać na cele wewnątrzkomórkowe.
 • Kurkumina może przekraczać barierę krew-mózg, wywierając korzystny wpływ na układ neurologiczny.
 • Cząsteczka β-diketonu w kurkuminie może chelatować jony metali. Przyczynia się to do działania neuroprotekcyjnego i przeciwutleniającego.

W efekcie struktura molekularna kurkuminy pozwala jej przynosić korzyści praktycznie każdemu narządowi w organizmie!

Kluczowe różnice między kurkumą a kurkuminą

Oczywiste jest, że kurkumina jest najbardziej leczniczą częścią kurkumy. Istnieją jednak pewne istotne różnice między kurkumą a kurkuminą:

 • Kurkuma zawiera kurkuminę wraz z innymi kurkuminoidami. Kurkumina stanowi około 3% kurkumy, podczas gdy pozostałe kurkuminoidy stanowią kolejne 3%.
 • Kurkumina ma znacznie wyższą aktywność przeciwutleniającą i przeciwzapalną w porównaniu do kurkumy.
 • Kurkuminoidy, które nie występują w kurkuminie, mogą mieć działanie synergistyczne w połączeniu z kurkuminą. Kurkuma jako cały ekstrakt może być w niektórych przypadkach bardziej korzystna niż wyizolowana kurkumina.
 • Gotowanie niszczy kurkuminę zawartą w kurkumie. Suplementy kurkuminy zachowują aktywny związek.
 • Kurkumina sama w sobie ma niską biodostępność. Jest słabo wchłaniana, szybko metabolizowana i eliminowana z organizmu.
 • Czarny pieprz i olej mogą zwiększyć wchłanianie kurkuminy z jelit. Podobnie jak połączenie kurkuminy z lecytyną sojową.

Najważniejsze jest więc to, że kurkumina nie jest dokładnie tym samym, co kurkuma. Kurkumina jest głównym aktywnym związkiem w kurkumie, który zapewnia jej większość korzyści zdrowotnych

Często zadawane pytania dotyczące kurkuminy i kurkumy

Wydaje się, że istnieje wiele nieporozumień dotyczących kurkuminy i kurkuminy. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań, aby wyjaśnić kluczowe różnice:

Czy lepiej jest przyjmować kurkumę czy suplementy kurkuminy?

Ponieważ kurkumina ma bardzo słabą biodostępność, suplementy kurkuminy opracowane w celu lepszego wchłaniania będą na ogół bardziej skuteczne.

Zapewniają one większe ilości dobrze wchłanianej kurkuminy w porównaniu do spożywania kurkumy w postaci przyprawy.

Niektóre badania wskazują jednak, że ekstrakty z kurkumy i olejki eteryczne mogą zawierać inne synergistyczne związki. Przyjmowanie kurkumy wraz z czarnym pieprzem (piperyną) może również zwiększyć wchłanianie kurkuminy.

Jakie jest zalecane dawkowanie suplementów kurkuminy?

Nie istnieje oficjalne zalecane dzienne spożycie kurkuminy. Jednak w badaniach zwykle stosuje się dawki w zakresie od 500-1500 mg kurkuminy dziennie. Dawkowanie zależy również od konkretnego stanu zdrowia.

Najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania zawartymi w konkretnej formule suplementu kurkuminy. Proszę zawsze zaczynać od najniższej skutecznej dawki.

Czy przyjmowanie kurkuminy/suplementów kurkumy w dużych dawkach jest bezpieczne?

Dawki do co najmniej 6000 mg dziennie były stosowane w badaniach naukowych przez wiele miesięcy bez negatywnych skutków. Kurkumina jest ogólnie bardzo bezpieczna również w wyższych dawkach.

Może jednak powodować łagodne działania niepożądane ze strony żołądka, takie jak biegunka lub wzdęcia. W takim przypadku proszę zmniejszyć dawkę.

Proszę również skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów kurkuminy, jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia lub przyjmują jakiekolwiek leki.

Czy suplementy kurkuminy powinny być przyjmowane z jedzeniem?

Tak, optymalne jest przyjmowanie suplementów kurkuminy z posiłkiem zawierającym tłuszcz lub czarny pieprz.

Wchłanianie kurkuminy odbywa się głównie przez jelita. Tak więc przyjmowanie jej z tłuszczami dietetycznymi, piperyną lub lecytyną pomaga zwiększyć jej biodostępność.

Czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla zdrowia związane z wyższymi dawkami kurkuminy?

W przypadku stosowania wysokich dawek kurkuminy nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych. Wszelkie działania niepożądane, takie jak biegunka lub bóle głowy, ustępują po odstawieniu.

Jednak bardzo wysokie dawki powyżej 8000 mg mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Proszę skonsultować się z lekarzem przed przekroczeniem zakresu 2000-3000 mg, aby zachować bezpieczeństwo.

Również osoby z niedrożnością dróg żółciowych lub kamieniami żółciowymi powinny unikać suplementów kurkuminy, które określają zwiększoną biodostępność.

Czy gotowanie kurkumy niszczy jej zalety?

Tak, ciepło pochodzące z gotowania niszczy kurkuminę zawartą w kurkumie. Gotowanie kurkumy przez 15-20 minut może zmniejszyć zawartość kurkuminy o około 50%.

Niektóre badania pokazują, że kurkuma gotowana przez 10 minut w temperaturze 100°C może stracić około 80% wszystkich kurkuminoidów!

Najlepiej dodawać kurkumę w proszku pod koniec gotowania, aby zachować jej właściwości. Spożywanie kurkumy w postaci tłoczonych na zimno olejów lub ekstraktów może również zachować kurkuminę.

Jaka jest najbardziej biodostępna forma kurkuminy?

Fosfolipidowe preparaty kurkuminy (wykorzystujące lecytynę sojową) zwiększają biodostępność do 27 razy w porównaniu ze standardową kurkuminą.

Nano-emulgowane suplementy kurkuminy również wykazują znacznie lepsze wchłanianie. Połączenie kurkuminy z piperyną (ekstraktem z czarnego pieprzu) może również zwiększyć biodostępność o 2000%.

Czy można uzyskać wystarczającą ilość kurkuminy poprzez spożywanie kurkumy w żywności?

Możliwe jest uzyskanie terapeutycznych ilości kurkuminy z kurkumy, jeśli spożywa się ją konsekwentnie, zwłaszcza w połączeniu z czarnym pieprzem i olejami.

Suplementy kurkuminy mogą jednak zapewnić znacznie wyższe dawki w bardziej biodostępnej formie. Zapewniają one wystarczającą ilość kurkuminy, aby osiągnąć pożądane korzyści.

Wnioski

Podsumowując, kurkumina jest głównym bioaktywnym związkiem kurkumy, który zapewnia jej wszystkie reklamowane efekty zdrowotne. Ma unikalną strukturę chemiczną, która pozwala jej zapewniać korzyści przeciwutleniające, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne.

Jednak sama kurkumina ma słabą biodostępność i łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem ciepła. Tak więc kurkuma jako cała żywność lub specjalistyczne suplementy kurkuminy mogą zapewnić lepsze efekty w porównaniu z izolowaną kurkuminą.

Konsekwentne spożywanie kurkumy w posiłkach wraz z tłuszczami lub przyjmowanie biodostępnych suplementów kurkuminy to najlepszy sposób na wykorzystanie leczniczego działania tej starożytnej przyprawy i jej niesamowitego aktywnego składnika.

Mam nadzieję, że ten post pomoże wyjaśnić i wyjaśnić związek, a także kluczowe różnice między kurkumą a jej aktywnym związkiem kurkuminą! Proszę dać mi znać w komentarzach, jeśli mają Państwo inne pytania.

Jakie są skutki uboczne stosowania suplementów z kurkuminą?

Suplementy kurkuminy są ogólnie bezpieczne, nawet w wyższych dawkach. Niektóre osoby mogą jednak doświadczyć łagodnych skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, wysypka, nudności lub biegunka.

Zmniejszenie dawki często minimalizuje te skutki uboczne. Kurkuma i suplementy kurkuminy mogą również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki przeciwdepresyjne i rozrzedzające krew.

Osoby z problemami z pęcherzykiem żółciowym powinny unikać kurkuminy z piperyną lub innymi bioenhancerami, które zwiększają wydzielanie żółci. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać suplementów z kurkuminą.

Czy można przyjmować kurkuminę codziennie?

Tak, suplementy z kurkuminą mogą być przyjmowane codziennie przez długi czas. Dawki terapeutyczne wahają się od 500-1500 mg dziennie. Kurkumina była nawet bezpiecznie stosowana w bardzo wysokich dawkach do 8000 mg dziennie.

Najlepiej jednak zacząć od niskiej dawki i zwiększać ją, aby ocenić swoją tolerancję. Kurkumina przyjmowana cyklicznie, z przerwami co kilka miesięcy, może również pomóc zmaksymalizować korzyści.

Kiedy należy przyjmować kurkuminę rano lub wieczorem?

Wchłanianie kurkuminy może być nieco lepsze, gdy jest ona przyjmowana wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcze lub oleje. Idealnym rozwiązaniem jest więc przyjmowanie kapsułek z kurkuminą podczas śniadania lub kolacji.

Podzielenie dziennej dawki na poranne i wieczorne posiłki może również pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu we krwi.

Czy kurkumina sprawia, że nie mogą Państwo spać w nocy?

Kurkumina nie jest ogólnie stymulująca i nie zakłóca snu. W rzeczywistości może pomóc w regulacji rytmów okołodobowych i poprawić jakość snu.

Niektóre osoby mogą jednak odczuwać dyskomfort w górnej części brzucha, jeśli przyjmują kurkuminę zbyt blisko pory snu. Najlepiej jest odczekać 1-2 godziny przed pójściem spać po zażyciu kurkuminy.

Czy kurkumina może pomóc w odchudzaniu?

Niektóre badania wskazują, że kurkumina może potencjalnie wspomagać odchudzanie poprzez wiele mechanizmów. Może ona pomóc zmniejszyć stan zapalny, poprawić wrażliwość na insulinę, hamować syntezę kwasów tłuszczowych i nie tylko.

Jednak wpływ kurkuminy na wagę jest w najlepszym razie skromny. Same suplementy kurkuminy nie doprowadzą do znacznej utraty wagi bez zmian w diecie i ćwiczeń fizycznych.

Jak długo trwa działanie kurkuminy?

Może minąć kilka tygodni lub nawet miesięcy regularnej suplementacji, aby ujawniły się korzystne efekty kurkuminy. Ostre korzyści zwykle nie są zauważane natychmiast.

Konsekwentne, długotrwałe stosowanie kurkuminy wydaje się mieć najbardziej wyraźne efekty. Ramy czasowe dla pożądanych korzyści zależą również od stanu zdrowia.

Czy kurkumina może pomóc w zapaleniu stawów?

Liczne badania wykazały, że ekstrakty z kurkuminy mogą znacznie złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak ból, sztywność i obrzęk.

Wydaje się być równie skuteczna jak leki przeciwbólowe z grupy NLPZ w przypadku zapalenia stawów. Kurkumina może pomóc wzmocnić tkankę łączną i zapobiec utracie kości ze względu na jej działanie przeciwzapalne.

Czy może Pan/Pani przyjmować kurkuminę, jeśli ma Pan/Pani kamienie żółciowe?

Kurkuminy z czarnym pieprzem lub fosfolipidami należy unikać u osób z kamieniami żółciowymi lub niedrożnością dróg żółciowych. Piperyna i fosfolipidy zwiększają wchłanianie kurkuminy przez pęcherzyk żółciowy.

Jednak zwykłe suplementy kurkuminy bez bioenhancerów wydają się być bezpieczne dla takich osób. Najlepiej jednak dla pewności skonsultować się z lekarzem.

Mam nadzieję, że te dodatkowe często zadawane pytania pomogą odpowiedzieć na wszelkie inne pytania dotyczące suplementów z kurkuminą! Proszę dać mi znać, jeśli potrzebują Państwo wyjaśnień lub mają więcej pytań.

Podsumowanie

Kurkuma zawiera kurkuminę, która nadaje kurkumie złoty kolor i właściwości lecznicze. Jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, kurkumina może pomóc w leczeniu zapalenia stawów, chorób serca, cukrzycy, raka i chorób mózgu. Jednak sama kurkumina ma słabą biodostępność, więc nie jest łatwo wchłaniana. Spożywanie kurkumy w posiłkach z czarnym pieprzem może zwiększyć wchłanianie kurkuminy. W przeciwnym razie, specjalistyczne suplementy kurkuminy o wysokiej biodostępności, wykorzystujące fosfolipidy, piperynę lub nano-emulsje, mogą zwiększyć działanie kurkuminy w organizmie nawet o 2000%. Chociaż kurkumina i kurkuma nie są dokładnie tym samym, kurkumina jest głównym fitochemikaliami leczniczymi, które zapewniają kurkumie właściwości prozdrowotne. Przyjmowanie biodostępnych suplementów kurkuminy wydaje się przynosić najsilniejsze korzyści, szczególnie w przypadku klinicznie skutecznych dawek.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?