Czy istnieje najlepszy czas na przyjmowanie kurkumy?

Published:

Kurkuma to popularna indyjska przyprawa, która od wieków stosowana jest w kuchni i medycynie. Zawiera kurkuminę, związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. W ostatnich latach kurkuma zyskała ogromną popularność jako suplement diety ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Ale jeśli chodzi o maksymalne wykorzystanie tej super przyprawy, wiele osób zastanawia się - czy istnieje optymalny czas na przyjmowanie suplementów z kurkumą?

W tym kompleksowym przewodniku zagłębimy się w badania nad kurkumą i kurkuminą, przyjrzymy się możliwym korzyściom płynącym z optymalizacji czasu jej przyjmowania oraz przedstawimy wskazówki dotyczące maksymalizacji wchłaniania. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, czy czas ma znaczenie przy przyjmowaniu suplementów z kurkumą.

Czy istnieje najlepszy czas na przyjmowanie kurkumy?

Przegląd kurkumy i kurkuminy

Kurkuma to żółto-pomarańczowa przyprawa pochodząca z rośliny Curcuma longa. Jest jednym z głównych składników curry w proszku i nadaje mu żywy złoty kolor. Kurkuma ma ciepły, gorzki smak i jest stosowana w kuchni, zwłaszcza w kuchni południowoazjatyckiej.

Związkiem leczniczym w kurkumie jest kurkumina. Kurkumina jest odpowiedzialna za żywy kolor kurkumy i większość jej efektów terapeutycznych. Badania wykazały, że kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Moduluje szlaki zapalne organizmu i może pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny.

Kurkumina może korzystnie wpływać na takie schorzenia jak zapalenie stawów, zespół metaboliczny, choroby serca, a nawet opóźniać starzenie się mózgu. Uważa się, że działa ona poprzez interakcję z wieloma celami molekularnymi zaangażowanymi w stan zapalny.

Jest jednak pewien haczyk - kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu. Jest hydrofobowa, co oznacza, że nie rozpuszcza się dobrze w wodzie. W rezultacie tylko niewielka część spożywanej kurkuminy jest wchłaniana w stanie nienaruszonym.

Jak więc zmaksymalizować wchłanianie kurkuminy? Przyjrzyjmy się najpierw czynnikom, które wpływają na to, jak dobrze jest ona wchłaniana i wykorzystywana.

Co wpływa na wchłanianie kurkuminy?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na ilość kurkuminy wchłanianej przez organizm podczas przyjmowania suplementu z kurkumą:

Środki zwiększające biodostępność

Biodostępność odnosi się do ilości związku, który dostaje się do krążenia i jest dostępny do wykorzystania przez organizm. Substancje zwiększające biodostępność kurkuminy mogą znacznie zwiększyć jej poziom we krwi.

Typowe substancje zwiększające biodostępność dodawane do suplementów kurkuminy obejmują piperynę, fosfolipidy i oleje. Piperyna to alkaloid z czarnego pieprzu, który może zwiększyć wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%.

Zawartość tłuszczu

Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc spożywanie jej z tłuszczami lub olejami może zwiększyć jej wchłanianie. Badania pokazują, że dodanie nawet niewielkich ilości olejów, takich jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, do kurkuminy znacznie zwiększa jej biodostępność.

Efekty żywieniowe

Przyjmowanie kurkuminy podczas posiłku wydaje się zwiększać biodostępność w porównaniu do przyjmowania jej na pusty żołądek. Jedno z badań wykazało 2000% wzrost wchłaniania, gdy kurkumina była spożywana podczas posiłku.

Zdrowie jelit

Stan układu pokarmowego również wpływa na wchłanianie kurkuminy. Stany takie jak nieszczelne jelita lub choroba zapalna jelit mogą upośledzać wchłanianie. Optymalizacja zdrowia jelit za pomocą prebiotyków, probiotyków i żywności przeciwzapalnej może poprawić biodostępność kurkuminy.

Theracurmin vs zwykła kurkumina

Theracurmin to opatentowana forma kurkuminy o doskonałej absorpcji. Wykorzystuje mikroskopijne cząsteczki i naturalne emulgatory, aby zwiększyć biodostępność nawet 27-krotnie w porównaniu ze zwykłymi ekstraktami z kurkuminy.

Teraz, gdy znamy już główne czynniki, które wpływają na wchłanianie, przyjrzyjmy się, w jaki sposób synchronizacja suplementów kurkumy z posiłkami lub innymi składnikami odżywczymi może jeszcze bardziej zoptymalizować poziom kurkuminy.

Korzyści z optymalizacji przyjmowania kurkumy

Przyjmowanie suplementów z kurkumą w połączeniu z niektórymi produktami spożywczymi lub składnikami odżywczymi wydaje się znacznie zwiększać ilość kurkuminy wchłanianej i wykorzystywanej przez organizm.

Oto niektóre z opartych na dowodach korzyści płynących z optymalizacji przyjmowania kurkumy:

 • Zwiększony poziom kurkuminy we krwi - przyjmowanie kurkumy z tłuszczami, olejami lub substancjami zwiększającymi biodostępność powoduje znacznie wyższe poziomy kurkuminy w osoczu w porównaniu do przyjmowania jej samej.
 • Wzmocnione działanie przeciwzapalne - Osiągnięcie wyższego poziomu kurkuminy zwiększa jej zdolność do zwalczania stanów zapalnych. Prowadzi to do większych efektów terapeutycznych.
 • Zwiększona zdolność antyoksydacyjna - wyższy poziom kurkuminy we krwi wzmacnia obronę antyoksydacyjną i pomaga złagodzić stres oksydacyjny.
 • Ukierunkowane korzyści - Przyjmowanie kurkumy w odpowiednim czasie może zwiększyć jej wpływ na niektóre schorzenia, takie jak zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne i choroby serca.
 • Mniej wymaganych dawek - Wchłanianie większej ilości kurkuminy na dawkę oznacza, że mogą Państwo wymagać mniejszej suplementacji, aby osiągnąć docelowe poziomy.
 • Łagodzenie skutków ubocznych - Zwiększone wchłanianie może zminimalizować przedostawanie się kurkuminy do jelit, zmniejszając ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego.

Najważniejsze jest to, aby przyjmować kurkuminę w odpowiednim czasie, co może znacznie zwiększyć jej wchłanianie przez organizm. Przyjrzyjmy się najlepszym porom przyjmowania kurkuminy.

Najlepszy czas na przyjmowanie suplementów kurkumy

Optymalizacja czasu przyjmowania suplementów z kurkumą może naprawdę się opłacić pod względem zwiększonego wchłaniania i korzyści. Oto kilka najlepszych momentów na przyjmowanie kurkumy:

Z posiłkami

Liczne badania wykazały, że przyjmowanie kurkuminy z jedzeniem znacznie zwiększa jej wchłanianie. Jedno z badań wykazało 2000% wzrost biodostępności kurkuminy przyjmowanej z posiłkiem!

Uważa się, że jedzenie pomaga stymulować produkcję żółci, co poprawia rozpuszczalność i wchłanianie kurkuminy w jelitach. Aby uzyskać optymalne efekty, należy przyjmować kapsułki z kurkumą w trakcie lub tuż po posiłku.

Wskazówka: Aby uzyskać jeszcze lepsze wchłanianie, należy przyjmować z tłuszczami lub olejami, takimi jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej lniany.

Poranek na pusty żołądek

Podczas gdy wchłanianie kurkuminy jest zwiększone, gdy jest przyjmowana z jedzeniem, pusty żołądek może również przynieść korzyści.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie kurkuminy z samego rana prowadziło do szybkiego wchłaniania i wyższego szczytowego poziomu we krwi w porównaniu z późniejszą porą dnia.

Niektórzy dietetycy zalecają przyjmowanie kurkumy przed zjedzeniem czegokolwiek. Dzięki temu kurkuma szybko osiąga szczytowy poziom, zanim zostanie zmetabolizowana i wydalona.

Należy pamiętać, że dawki kurkuminy wyższe niż 500 mg na pusty żołądek mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak ból głowy lub nudności u osób wrażliwych.

Noc przed snem

Istnieją dowody na to, że przyjmowanie kurkuminy przed snem prowadzi do zwiększonego wchłaniania i wykorzystania w ciągu nocy.

Jedno z badań wykazało, że dawka przed snem utrzymywała podwyższony poziom we krwi przez ponad 10 godzin dłużej w porównaniu do porannego spożycia.

Kurkumina przyjmowana wieczorem może być lepiej wchłaniana ze względu na wolniejszą motorykę przewodu pokarmowego i dłuższy czas przejścia przez przewód pokarmowy podczas snu.

Proszę rozważyć przyjmowanie suplementu kurkuminy około 30 minut przed snem, aby potencjalnie zmaksymalizować wchłanianie w ciągu nocy.

Po ćwiczeniach

Pojawiające się badania sugerują, że przyjmowanie kurkuminy po ćwiczeniach może wzmocnić jej działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Intensywna aktywność fizyczna może wywoływać krótkotrwały stan zapalny i stres oksydacyjny. Kurkumina pomaga przeciwdziałać tym efektom, zmniejszając uszkodzenia mięśni i przyspieszając regenerację.

Proszę spróbować przyjąć suplement kurkuminy w ciągu 1 godziny po treningu. Proszę tylko pamiętać, aby połączyć ją z piperyną lub olejami w celu zwiększenia biodostępności.

Przed posiłkami wysokotłuszczowymi

Chociaż tłuszcze w diecie mogą zwiększać wchłanianie kurkuminy, mogą one również osłabiać jej działanie. Aktywność kurkuminy polegająca na wiązaniu tłuszczów może być utrudniona w przypadku ich nadmiaru.

Badania pokazują, że przyjmowanie kurkuminy 30-60 minut przed posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu może pozwolić na jej pełne wchłonięcie, zanim duża ilość tłuszczu z diety dotrze do przewodu pokarmowego.

Pomaga to zmaksymalizować biodostępność i zachować efekty terapeutyczne kurkuminy. Proszę wypróbować tę strategię przed spożyciem tłustych, tłustych lub smażonych potraw.

Z czarnym pieprzem

Proszę pamiętać, że piperyna z czarnego pieprzu może zwiększyć biodostępność kurkuminy nawet o 2000%.

Proszę pamiętać, aby przyjmować suplementy z kurkumą zawierające Bioperine lub dodawać szczyptę czarnego pieprzu do potraw podczas gotowania z kurkumą.

Aby uzyskać maksymalne efekty, należy dodać około 10-20 mg piperyny do każdych 2-4 gramów kurkumy. Ta kombinacja przenosi wchłanianie na wyższy poziom!

Jak stosować te strategie pomiaru czasu?

Oto kilka prostych sposobów na wdrożenie tych opartych na dowodach strategii:

 • Kapsułki z kurkuminą należy przyjmować podczas posiłków bogatych w zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek lub tłuste ryby.
 • Proszę dodawać kurkumę w proszku lub ekstrakt z kurkumy do koktajli z olejem kokosowym lub lnianym, aby zwiększyć jej wchłanianie.
 • Przed spożyciem proszę posypać kurkumą jajka, zupy lub gulasze wraz z czarnym pieprzem.
 • Proszę przygotować "złotą pastę" z kurkumy w proszku, oleju kokosowego i czarnego pieprzu.
 • Proszę wybrać suplement kurkuminy z piperyną lub emulgatorami dla zwiększenia biodostępności.
 • Proszę ustawić przypomnienie o przyjmowaniu suplementów kurkuminy tuż przed snem lub po treningu.

Pro Tip: Proszę rozważyć stosowanie naprzemiennie różnych pór przyjmowania leku, aby uwzględnić wszystkie potrzeby. Na przykład, w niektóre dni należy przyjmować je podczas śniadania, a w inne przed snem.

Potencjalne skutki uboczne suplementów kurkumy

Zwiększenie wchłaniania kurkuminy może pomóc uniknąć skutków ubocznych poprzez zminimalizowanie potrzebnej dawki. Należy jednak pamiętać, że kurkumina może nadal powodować:

 • rozstrój żołądka w przypadku przyjmowania dużych ilości lub na pusty żołądek
 • Rozrzedzenie krwi, dlatego osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem.
 • Zwiększone wydzielanie żółci, które może pogorszyć problemy z pęcherzykiem żółciowym
 • Interakcje z lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi i obniżającymi poziom cukru we krwi

Należy przestrzegać zalecanych dawek i unikać przyjmowania suplementów kurkumy, jeśli mają Państwo kamienie żółciowe lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Przyjmowanie jakichkolwiek leków należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Jak to wszystko połączyć - podsumowanie

Zróbmy krótkie podsumowanie wszystkiego, co omówiliśmy na temat znalezienia najlepszego czasu na przyjmowanie kurkumy:

 • Kurkumina sama w sobie jest słabo wchłaniana, dlatego kluczowe znaczenie ma czas i kombinacje.
 • Przyjmować z jedzeniem, olejami lub piperyną, aby znacznie zwiększyć wchłanianie i efekty.
 • Rano, przed snem lub po treningu może umożliwić szybkie wchłanianie i przedłużone podniesienie poziomu kurkuminy.
 • Spożywać 30-60 minut przed tłustymi posiłkami, aby zmaksymalizować wchłanianie i działanie.
 • Proszę stosować różne strategie czasowe rano, w południe lub wieczorem, aby zapewnić sobie wszystkie możliwości.

Podsumowując, kurkuma przyjmowana w odpowiednim czasie naprawdę optymalizuje korzyści zdrowotne. Proszę przyjmować tę super przyprawę w odpowiednich momentach, aby zmniejszyć stan zapalny, zwalczyć stres oksydacyjny i utrzymać swoje ciało w jak najlepszym samopoczuciu.

Często zadawane pytania

Wciąż mają Państwo pytania dotyczące tego, kiedy przyjmować kurkumę? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy kurkumę należy przyjmować przed czy po jedzeniu?

Najlepszą porą na przyjmowanie kurkumy jest czas w trakcie lub tuż po posiłku. Przyjmowanie jej przed jedzeniem na pusty żołądek jest w porządku, ale może powodować skutki uboczne u osób wrażliwych.

O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować kurkumę?

Dwie optymalne pory to poranek na czczo, aby osiągnąć maksymalne wchłanianie i noc przed snem, aby przedłużyć podwyższony poziom kurkuminy.

Jak często należy przyjmować kurkumę dziennie?

W większości badań stosowano kurkumę w dawkach od 500 do 2000 mg dziennie. Najlepiej podzielić to na 2-3 dawki przyjmowane z jedzeniem, aby zwiększyć wchłanianie.

Czy powinienem pić herbatę z kurkumy przed snem?

Tak, picie herbaty z kurkumy przed snem może wspomagać wchłanianie w ciągu nocy. Proszę pamiętać o dodaniu tłuszczu, takiego jak mleko kokosowe lub szczypty czarnego pieprzu.

Czy lepiej jest przyjmować kurkumę przed czy po ćwiczeniach?

Badania pokazują, że przyjmowanie suplementów kurkumy w ciągu 1 godziny po ćwiczeniach przeciwdziała stanom zapalnym i uszkodzeniom oksydacyjnym spowodowanym treningiem.

Wnioski

Istnieją wyraźnie optymalne pory przyjmowania kurkumy, które mogą zmaksymalizować wchłanianie i korzyści. Idealny czas zależy od takich czynników jak dawka, zawartość posiłku i własny organizm. Właściwy czas zapewnia działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające dokładnie wtedy, gdy jest ono najbardziej potrzebne.

Proszę pamiętać o tych kluczowych punktach:

 • Proszę przyjmować kurkuminę z tłuszczem lub piperyną, aby zwiększyć wchłanianie nawet o 2000%.
 • Wchłanianie jest zwiększone, gdy jest przyjmowany w trakcie, tuż przed lub po posiłku
 • Spożywać z samego rana i przed snem, aby potencjalnie przedłużyć wzrost poziomu we krwi.
 • Przyjmować krótko po treningu lub przed posiłkami wysokotłuszczowymi, aby uzyskać ukierunkowane korzyści.

Warto więc wypróbować kurkumę w odpowiednim czasie i sprawdzić, czy zauważą Państwo różnicę w swoim samopoczuciu. Kiedy ten super-korzeń jest przyjmowany we właściwym czasie, wchłanianie kurkuminy i korzyści wzrastają do najwyższego potencjału.

Jaka jest różnica między kurkumą a kurkuminą?

Kurkuma to przyprawa wytwarzana z korzeni rośliny Curcuma longa. Kurkumina jest aktywnym związkiem kurkumy, który nadaje jej żywy kolor i działanie lecznicze. Suplementy z kurkuminą zawierają wysoce skoncentrowane ekstrakty kurkuminy.

Ile kurkuminy znajduje się w kurkumie?

Surowy korzeń kurkumy zawiera około 3% kurkuminy. Kurkuma w proszku ma nieco wyższą zawartość kurkuminy, bliższą 5%. Suplementy kurkuminy są standaryzowane do 95% kurkuminy i ulepszone dla lepszego wchłaniania.

Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania kurkumy?

Kurkuma może nie być odpowiednia dla osób z kamieniami żółciowymi lub niedrożnością dróg żółciowych ze względu na jej działanie pobudzające wydzielanie żółci. Może również zwiększać ryzyko krwawienia u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Osoby w ciąży, starające się zajść w ciążę lub karmiące piersią powinny unikać leczniczych dawek kurkumy.

Co jest lepsze - kurkuma w kapsułkach czy w proszku?

Kapsułki kurkumy zapewniają bardziej spójne dawkowanie i wyższe stężenie kurkuminy w porównaniu do proszku. Jednak proszek może być lepiej wchłaniany po zmieszaniu z żywnością i olejem. W zależności od Państwa potrzeb i preferencji, obie formy przynoszą korzyści.

Jak długo trwa działanie suplementów z kurkumą?

Czas potrzebny na odczucie korzyści płynących ze stosowania kurkumy różni się w zależności od leczonego schorzenia. Ostre stany zapalne mogą ulec poprawie w ciągu kilku dawek, podczas gdy przewlekłe problemy zdrowotne mogą wymagać 4-8 tygodni codziennego stosowania, aby odczuć efekty.

Czy mogę przyjmować kurkumę przez czas nieokreślony, czy też muszę ją cyklicznie odstawiać?

Większość badań ocenia codzienne stosowanie kurkumy przez 2-3 miesiące bez żadnych problemów. Niektórzy eksperci sugerują jednak okresowe robienie przerw, np. tydzień przerwy co miesiąc. Proszę skonsultować się z lekarzem.

Czy istnieją jakieś negatywne interakcje między kurkumą a lekami?

Kurkuma może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwcukrzycowymi, lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy i lekami rozrzedzającymi krew. Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem suplementów z kurkumą.

Podsumowanie

Pojawiające się dowody wskazują, że przyjmowanie suplementów kurkumy o określonych porach dnia powoduje znacznie większe wchłanianie i wykorzystanie kurkuminy. Badania pokazują, że wchłanianie kurkuminy wzrasta nawet o 2000%, gdy jest spożywana z tłuszczami, olejami lub czarnym pieprzem ze względu na zwiększoną rozpuszczalność. Najlepszymi porami na przyjmowanie kurkuminy są: w trakcie lub tuż po posiłku, rano na pusty żołądek, aby osiągnąć szczytowy poziom, przed snem, aby przedłużyć wzniesienie i po ćwiczeniach, aby zmniejszyć stan zapalny. Przyjmowanie kurkuminy 30-60 minut przed tłustymi posiłkami zachowuje jej aktywność. Naprzemienne stosowanie różnych strategii czasowych rano, w południe i wieczorem zapewnia korzyści przez całą dobę. Odpowiednio dobrane dawki maksymalizują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, jednocześnie zapobiegając skutkom ubocznym. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem suplementów z kurkumą ze względu na potencjalne interakcje. Optymalizacja czasu przyjmowania kurkuminy może naprawdę się opłacić pod względem zwiększonego wchłaniania, biodostępności i ukierunkowanych korzyści zdrowotnych.Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?