Czy kurkuma wybiela zęby?

Published:

Kurkuma stała się w ostatnich latach niezwykle popularną przyprawą i suplementem diety. Znana ze swojego żywego żółto-pomarańczowego koloru, kurkuma zawiera związek zwany kurkuminą, który został powiązany z wieloma potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi. Niektórzy twierdzą, że kurkuma może również naturalnie wybielać i rozjaśniać uśmiech. Ale czy jest w tym jakaś prawda? Przyjrzyjmy się bliżej temu, co mówią badania.

Czy kurkuma wybiela zęby?

Jak kurkuma wybiela zęby?

Kurkuma zawiera związek zwany kurkuminą, który nadaje przyprawie jej charakterystyczny kolor. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Niektóre badania wskazują, że kurkumina może mieć właściwości wybielające zęby:

 • Usuwa przebarwienia powierzchniowe - przeciwutleniacze zawarte w kurkumie mogą pomóc w usuwaniu przebarwień na powierzchni zębów spowodowanych przez żywność, napoje i palenie tytoniu. Kurkuma pomaga usunąć osad bez użycia środków ściernych.
 • Zwalcza płytkę nazębną i bakterie - kurkumina ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc zahamować rozwój płytki nazębnej i bakterii w jamie ustnej. Może to zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego i próchnicy zębów.
 • Naturalny środek wybielający - Uważa się, że związki zawarte w kurkumie naturalnie wybielają zęby i sprawiają, że ich powierzchnia staje się bielsza. Potrzeba więcej badań, ale wczesne badania są obiecujące.
 • Zapobiega przyszłym przebarwieniom - właściwości przeciwzapalne kurkuminy mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia, które mogą prowadzić do przebarwień zębów.

Teoretycznie więc kurkuma oferuje naturalny sposób na delikatne usuwanie przebarwień powierzchniowych z zębów, jednocześnie chroniąc je przed przyszłymi przebarwieniami. Ale co mówią badania na temat jej skuteczności?

Co badania mówią o wybielaniu zębów kurkumą?

Pojawiają się badania wskazujące na potencjał kurkumy w wybielaniu zębów, ale ogólne dowody są ograniczone:

 • Badania przeprowadzone w probówkach wykazały, że kurkumina może skutecznie usuwać przebarwienia z zębów. Potrzebne są jednak badania na ludziach.
 • Wczesne badania na zwierzętach wykazały, że kurkumina może hamować tworzenie się płytki nazębnej. Może to pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się kamienia nazębnego i przebarwieniom.
 • Badanie z 2011 roku wykazało, że pasta do zębów z kurkuminą była tak samo skuteczna w wybielaniu zębów, jak konwencjonalna wybielająca pasta do zębów z krzemionką.
 • Niewielkie badanie przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że żel z kurkuminą był nieco bardziej skuteczny w wybielaniu zębów w porównaniu do standardowego żelu z nadtlenkiem w ciągu 6 tygodni.
 • Ogólnie rzecz biorąc, bardzo niewiele badań klinicznych dotyczyło wpływu kurkumy na ludzkie zęby. Potrzebne są bardziej rygorystyczne, zakrojone na szeroką skalę badania na ludziach.

Chociaż te wstępne wyniki są obiecujące, to nie są one rozstrzygające. Potrzeba znacznie więcej badań, aby określić prawdziwą skuteczność kurkumy w naturalnym wybielaniu zębów.

Jak stosować kurkumę dla bielszych zębów?

Kurkumę można stosować na kilka różnych sposobów, aby potencjalnie wybielić zęby. Proszę pamiętać, że dowody są ograniczone, więc proszę złagodzić swoje oczekiwania. Oto kilka popularnych opcji:

1. Pasta do zębów z kurkumą

Proszę poszukać pasty do zębów zawierającej kurkumę jako składnik. Kurkuma może pomóc usunąć przebarwienia powierzchniowe z zębów podczas regularnego szczotkowania. Proszę pamiętać, by wybierać pastę do zębów z fluorem dla ochrony przed próchnicą. Proszę szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie.

2. Kurkuma w proszku

Mogą Państwo przygotować pastę wybielającą z kurkumy, mieszając kurkumę w proszku z sokiem z cytryny lub olejem kokosowym. Nałożyć na zęby i pozostawić na 2-3 minuty przed spłukaniem. Proszę używać szczoteczki z miękkim włosiem, aby nie uszkodzić szkliwa. Powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

3. Woda kurkumowa

Proszę zagotować kurkumę w wodzie, aby uzyskać herbatę bogatą w przeciwutleniacze. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie płukać płyn wokół zębów przez kilka minut przed wypluciem. Teoria głosi, że kurkumina przedostanie się do szczelin zębowych i pomoże wybielić zęby.

4. Profesjonalne produkty wybielające

Niektóre gabinety dentystyczne oferują obecnie profesjonalne żele wybielające, płukanki i pasty do zębów zawierające kurkumę. Dowody na ich skuteczność są jednak niepotwierdzone. Przed wypróbowaniem jakichkolwiek profesjonalnych produktów wybielających z kurkumą, prosimy skonsultować się z dentystą.

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania. Jest mało prawdopodobne, aby kurkuma radykalnie wybieliła lub wybieliła zęby. W najlepszym przypadku może delikatnie usunąć plamy powierzchniowe i pomóc w zapobieganiu przyszłym przebarwieniom. Wyniki różnią się w zależności od osoby.

Potencjalne korzyści kurkumy dla zdrowia jamy ustnej

Oprócz możliwego działania wybielającego, kurkuma może oferować inne korzyści dla zdrowia zębów i ogólnego stanu zdrowia:

 • Zawiera przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki
 • Ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny dziąseł
 • Może hamować rozwój bakterii powodujących próchnicę w jamie ustnej.
 • Może chronić przed zapaleniem dziąseł, chorobami przyzębia i nowotworami jamy ustnej.
 • Może odświeżać oddech poprzez redukcję bakterii i płytki nazębnej.
 • Naturalna alternatywa dla ostrych środków ściernych i wybielaczy

Ponownie, potrzeba więcej badań, aby potwierdzić wiele z proponowanych korzyści zdrowotnych kurkumy. Ale dodanie kurkumy do reżimu higieny jamy ustnej z pewnością nie zaszkodzi, o ile nie przesadzą Państwo z jej ilością.

Czy kurkuma jest bezpieczna dla zębów?

Kurkuma jest ogólnie uważana za bardzo bezpieczną dla zdrowia i uśmiechu. Istnieje jednak kilka potencjalnych wad, o których należy pamiętać:

 • Może tymczasowo zabarwić zęby na żółto - kurkuma zabarwi zęby na żółto, ale można to zmyć. Po użyciu należy wypłukać usta.
 • Może podrażniać dziąsła i policzki - olejki zawarte w kurkumie mogą powodować łagodne podrażnienie jamy ustnej. Proszę przerwać stosowanie, jeśli wystąpi dyskomfort.
 • Unikać kontaktu z materiałami dentystycznymi - kurkuma może potencjalnie zabarwić wypełnienia dentystyczne, korony lub protezy, jeśli zostanie pozostawiona. Proszę używać miękkiej szczoteczki.
 • Nie zastępuje szczotkowania/nitkowania zębów - kurkuma nie zastępuje codziennej higieny jamy ustnej. Proszę nadal szczotkować zęby 2-3 razy dziennie i nitkować zęby raz dziennie.
 • Może wchodzić w interakcje z lekami - przed wypróbowaniem kurkumy należy skonsultować się z dentystą, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na schorzenia.

Kurkuma stosowana od czasu do czasu zgodnie z zaleceniami jest uważana za bezpieczną dla zdrowych zębów i dziąseł. Jednak przesada w jej stosowaniu może przynieść odwrotny skutek i spowodować nadwrażliwość zębów lub przebarwienia.

Opcje profesjonalnego wybielania zębów

Chociaż kurkuma może potencjalnie rozjaśnić zęby, w celu uzyskania spektakularnych rezultatów wybielania, profesjonalne zabiegi stomatologiczne są znacznie bardziej skuteczne. Oto kilka standardowych opcji:

Wybielanie w gabinecie

Dentyści używają żelu na bazie nadtlenku o wysokim stężeniu wraz ze światłem lub energią lasera, aby szybko wybielić zęby o kilka odcieni podczas jednej wizyty. Zapewnia najszybsze rezultaty, ale może być kosztowny.

Indywidualne nakładki wybielające

Dentysta wykonuje indywidualnie dopasowane nakładki na zęby, a następnie podaje żel nadtlenkowy do umieszczenia w nakładkach w domu. Zazwyczaj nosi się je przez 1-2 godziny dziennie przez 1-2 tygodnie, aż do osiągnięcia pożądanego wybielenia. Bardziej przystępne niż zabiegi w gabinecie.

Dostępne bez recepty paski wybielające

Paski wybielające o niskim stężeniu nadtlenku mogą stopniowo wybielać zęby w ciągu kilku tygodni przy codziennym stosowaniu. Wygodne i niedrogie, ale wyniki są mniej dramatyczne w porównaniu z profesjonalnymi zabiegami.

W celu uzyskania znaczącego, trwałego wybielenia, najlepsze rezultaty zapewniają profesjonalne opcje, takie jak wybielanie w gabinecie i niestandardowe nakładki. Przed poddaniem się jakiejkolwiek metodzie wybielania zębów należy zawsze skonsultować się z dentystą.

Kurkuma - wybielanie zębów

Istnieją wstępne dowody na to, że kurkuma może wybielać zęby, ale rezultaty nie będą tak dramatyczne, jak w przypadku profesjonalnego wybielania. Jest mało prawdopodobne, aby kurkuma drastycznie wybieliła lub zmieniła kolor Państwa zębów.

Wydaje się jednak, że kurkuma jest stosunkowo bezpieczna dla zębów i może zapewniać inne korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Dodanie kurkumy do reżimu stomatologicznego 1-2 razy w tygodniu może pomóc usunąć przebarwienia powierzchniowe i delikatnie rozjaśnić uśmiech w czasie.

Proszę jednak nie rezygnować z regularnego szczotkowania, nitkowania i czyszczenia zębów na rzecz samej kurkumy. Kurkuma nie powinna zastępować profesjonalnych zabiegów stomatologicznych, jeśli zależy Państwu na znacznym wybieleniu zębów.

Przed wypróbowaniem pasty do zębów z kurkumą, proszków lub innych środków wybielających na bazie kurkumy należy zawsze skonsultować się z dentystą. Proszę też uważać, aby nie przesadzić, ponieważ nadmiar kurkumy może potencjalnie powodować podrażnienie dziąseł lub przebarwienia.

Umiar i dyskrecja są kluczowe, jeśli chcą Państwo eksperymentować z kurkumą w celu naturalnego wybielenia zębów. Proszę traktować kurkumę raczej jako uzupełnienie leczenia stomatologicznego, a nie cudowny środek wybielający zęby. Proszę ustalić realistyczne oczekiwania i połączyć ją z tradycyjną profilaktyką stomatologiczną, aby uzyskać najlepszy uśmiech.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kurkumy do wybielania zębów

Czy kurkuma jest bezpieczna dla szkliwa i koron zębów?

Tak, prawidłowo stosowana kurkuma jest bezpieczna dla szkliwa. Poziom ścieralności kurkumy jest bardzo niski i jest mało prawdopodobne, aby uszkodziła ona szkliwo. Proszę zadbać o dokładne wypłukanie kurkumy z zębów i prac dentystycznych, aby zapobiec tymczasowym przebarwieniom. Proszę unikać agresywnego szorowania zębów kurkumą.

Jak często mogę stosować kurkumę na zęby?

Proszę ograniczyć stosowanie kurkumy na zęby do 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie kurkumy może potencjalnie powodować nadwrażliwość lub przebarwienia. Najlepiej stosować kurkumę od czasu do czasu jako dodatkowy środek wybielający, a nie codziennie.

Po jakim czasie zauważę rezultaty stosowania kurkumy?

Proszę nie oczekiwać rezultatów z dnia na dzień. Okresowe stosowanie kurkumy może zająć kilka tygodni, aby zauważyć nawet subtelne efekty wybielania. Kurkuma nie wybieli zębów ani nie zmieni ich koloru. Proszę mieć realistyczne oczekiwania podczas stosowania naturalnych środków z kurkumy.

Czy mogę stosować kurkumę, jeśli mam aparat na zęby?

Tak, ale proszę uważać, aby dokładnie wypłukać kurkumę z okolic zamków. Kurkuma może tymczasowo zabarwić klej ortodontyczny, jeśli zostanie pozostawiona. Proszę unikać agresywnego szczotkowania wokół aparatu ortodontycznego podczas stosowania kurkumy.

Czy kurkuma wybiela korony, nakładki lub licówki?

Kurkuma nie może zmienić wewnętrznego koloru koron dentystycznych, nakładek, licówek ani innych uzupełnień dentystycznych. Może pomóc usunąć niektóre zewnętrzne przebarwienia, ale proszę nie oczekiwać radykalnego wybielenia. Proszę unikać stosowania kurkumy wewnątrz uzupełnień protetycznych.

Czy mogę stosować kurkumę, jeśli jestem w ciąży?

Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę przed zastosowaniem suplementów z kurkumą lub kompleksowych środków z kurkumą w czasie ciąży. Niewielkie ilości kurkumy na zęby są prawdopodobnie w porządku, ale proszę najpierw zasięgnąć porady lekarza.

Czy kurkuma w równym stopniu wybiela naturalne zęby i prace dentystyczne?

Kurkuma z większym prawdopodobieństwem wybieli naturalne zęby niż korony, wypełnienia itp. Efekty będą najbardziej zauważalne na naturalnych powierzchniach zębów. Proszę nie oczekiwać, że praca dentystyczna rozjaśni lub wybieli zęby.

Czy kurkuma może zastąpić profesjonalne zabiegi wybielające?

Nie. Kurkuma nie zapewni spektakularnych efektów wybielania, takich jak profesjonalne zabiegi wybielania w gabinecie lub na indywidualnych tackach. Kurkuma jest bardzo łagodna i powinna być postrzegana jako dodatkowa opcja tylko do usuwania niewielkich przebarwień powierzchniowych.

Czy kurkuma może pogorszyć nadwrażliwość zębów?

W rzadkich przypadkach nadmierne stosowanie kurkumy może tymczasowo zwiększyć nadwrażliwość zębów u osób wrażliwych. Proszę przerwać stosowanie, jeśli wystąpi dyskomfort. Proszę przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i porozmawiać z dentystą o możliwościach zmniejszenia istniejącej nadwrażliwości.

Jaki jest najlepszy sposób stosowania kurkumy do wybielania zębów?

Aby zminimalizować bałagan, proszę wypróbować pastę do zębów na bazie kurkumy. W celu usunięcia lekkich przebarwień powierzchniowych, proszę wymieszać kurkumę w proszku na pastę z wodą lub sokiem z cytryny i delikatnie szczotkować zęby 1-2 razy w tygodniu, a następnie dokładnie spłukać.

Czy przed zastosowaniem kurkumy należy skonsultować się z dentystą?

Zawsze dobrze jest omówić wszelkie nowe produkty stomatologiczne, schematy leczenia lub środki zaradcze ze swoim dentystą, szczególnie jeśli cierpią Państwo na istniejące schorzenia zębów. Może on doradzić, czy kurkuma jest odpowiednia dla Państwa indywidualnych potrzeb w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Podsumowanie

Kurkuma o żywym żółtym kolorze zawiera kurkuminę, która według niektórych może naturalnie wybielać zęby. Przeciwutleniacze mogą pomóc w usuwaniu przebarwień powierzchniowych, podczas gdy działanie przeciwbakteryjne kurkuminy może hamować powstawanie płytki nazębnej i bakterii. Kilka wstępnych badań wskazuje na potencjał kurkumy w usuwaniu przebarwień zewnętrznych, ale do potwierdzenia skuteczności potrzebne są bardziej rygorystyczne badania kliniczne. Kurkuma jest uważana za bezpieczną dla zębów stosowanych sporadycznie; nie wybiela zębów, ale z czasem może zapewnić niewielkie rozjaśnienie. Można wypróbować takie opcje jak pasta do zębów z kurkumą, proszki i płukanki, ale należy unikać nadużywania, które może powodować nadwrażliwość. Aby uzyskać najszybsze wybielanie, najlepiej sprawdzają się profesjonalne zabiegi, takie jak wybielanie w gabinecie i niestandardowe nakładki. Chociaż badania wciąż się pojawiają, kurkuma może oferować dodatkowe wybielanie zębów i inne korzyści dla zdrowia jamy ustnej, jeśli zostanie włączona do codziennego schematu stomatologicznego kilka razy w tygodniu. Jednak tradycyjna profilaktyczna opieka stomatologiczna pozostaje niezbędna dla jasnego, zdrowego uśmiechu. Pacjenci powinni omówić stosowanie kurkumy ze swoim dentystą przed rozpoczęciem jej stosowania, aby zrozumieć realistyczne oczekiwania i stosowność dla indywidualnych potrzeb zdrowotnych jamy ustnej. Uzasadnione są dalsze badania na ludziach dotyczące kurkumy w celu wybielania zębów.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?