Ile kurkumy należy przyjmować, aby schudnąć?

Published:

Chcą Państwo schudnąć i zastanawiają się, czy kurkuma może w tym pomóc? Kurkuma to jasnożółta przyprawa stosowana od wieków w kuchni indyjskiej i medycynie. Niedawno kurkuma zyskała popularność w świecie zachodnim ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne.

Niektóre badania pokazują, że kurkuma może wspomagać utratę wagi i spalanie tłuszczu. W niniejszym artykule dokonano przeglądu dowodów i przedstawiono zalecenia dotyczące dawkowania kurkumy w celu utraty wagi.

Ile kurkumy należy przyjmować, aby schudnąć?

W jaki sposób kurkuma pomaga w odchudzaniu?

Kurkuma zawiera aktywny związek kurkuminę, który nadaje przyprawie jej żywy kolor. Kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które może pomóc w utracie wagi na kilka sposobów.

Oto kilka sposobów, w jakie kurkuma i kurkumina mogą pomóc w utracie wagi:

 • Obniża stan zapalny związany z otyłością. Przewlekły stan zapalny jest powiązany z insulinoopornością i przyrostem masy ciała. Kurkumina zawarta w kurkumie może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, poprawiając wrażliwość na insulinę.
 • Poprawia metabolizm. Badania na zwierzętach pokazują, że kurkumina może zwiększać produkcję żółci w wątrobie, wspomagając trawienie i rozkład tłuszczu. Kurkuma może również zwiększać termogenezę, co pomaga organizmowi spalać więcej kalorii.
 • Ogranicza wzrost komórek tłuszczowych. W badaniach przeprowadzonych na probówkach zaobserwowano, że kurkumina może hamować wzrost i ekspansję komórek tłuszczowych. Gromadzenie się komórek tłuszczowych przyczynia się do przybierania na wadze.
 • Pomaga regulować hormony regulujące wagę. Kurkuma może równoważyć poziom leptyny i adiponektyny, hormonów zaangażowanych w głód, magazynowanie tłuszczu i metabolizm.
 • Chroni przed chorobami związanymi z otyłością. Otyłość zwiększa ryzyko chorób, podczas gdy kurkumina ma działanie ochronne w przypadku chorób serca, cukrzycy i stłuszczenia wątroby.

Podsumowując, kurkuma i jej aktywny związek kurkumina mogą wpływać na wiele aspektów utraty wagi, od stanu zapalnego po metabolizm i wzrost komórek tłuszczowych.

Następnie przyjrzyjmy się konkretnej dawce kurkumy potrzebnej do utraty wagi.

Ile kurkumy należy przyjmować dziennie, aby schudnąć?

Nie ma oficjalnego zalecanego dziennego spożycia kurkumy. Jednak badania nad odchudzającym działaniem kurkumy dostarczają pewnych wskazówek:

 • 1⁄4-1 łyżeczka (1-3 gramy) kurkumy w proszku dziennie. Wykazano, że dawki w tym zakresie zmniejszają stan zapalny i wspomagają spalanie tłuszczu. Proszę zacząć od 1⁄4 łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać dawkę do 1 łyżeczki.
 • Do 3 gramów kurkuminy dziennie. Suplementy kurkuminy zawierają skoncentrowaną formę aktywnych związków zawartych w kurkumie. Proszę wybierać kapsułki z piperyną w celu zwiększenia wchłaniania. Proszę przestrzegać instrukcji dawkowania.
 • Do 8 gramów ekstraktu z kurkumy dziennie. Niektóre badania wykorzystują bardzo wysokie dawki ekstraktów z kurkumy, takie jak formuły kurkumina-piperyna. Pozwala to na wyższe wchłanianie kurkuminy. Proszę skonsultować się z lekarzem przed przekroczeniem zalecanej dawki suplementu.

Aby zmaksymalizować wchłanianie, kurkumę należy przyjmować z czarnym pieprzem i/lub zdrowymi tłuszczami. Spożywanie kurkumy w ramach posiłków również wzmacnia efekty.

Kluczowy punkt: Badania naukowe wykorzystują różne dawki standardowej kurkumy w proszku, suplementów kurkuminy i ekstraktów z kurkumy w celu uzyskania korzyści związanych z utratą wagi. 1 łyżeczka kurkumy w proszku lub do 3 gramów kurkuminy dziennie wydaje się być korzystna i bezpieczna.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej dowodom na kurkumę i utratę wagi. Dokonamy przeglądu kluczowych wyników badań naukowych.

Badania naukowe nad kurkumą i utratą wagi

Kilka badań dotyczyło wpływu kurkumy na utratę wagi i kwestie związane z otyłością:

1. 12-tygodniowe badanie przeprowadzone na osobach z nadwagą wykazało zmniejszenie BMI i tkanki tłuszczowej na brzuchu.

W badaniu tym 44 osoby dorosłe z nadwagą przyjmowały 1 gram kurkuminy z kurkumy lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni.

Grupa przyjmująca kurkuminę z kurkumy miała znacznie niższe BMI i tłuszcz z brzucha pod koniec badania. Mieli również obniżony poziom trójglicerydów.

Kluczowe szczegóły: 1 gram kurkuminy dwa razy dziennie znacząco zmniejszył BMI i tłuszcz z brzucha w ciągu zaledwie 12 tygodni.

2. 8 tygodni stosowania kurkuminy zmniejszyło ilość tkanki tłuszczowej u otyłych dorosłych

W tym niewielkim badaniu wzięło udział 30 otyłych dorosłych podzielonych na trzy grupy:

 • Placebo
 • Niska dawka kurkuminy (1 gram/dzień)
 • Kurkumina w wysokiej dawce (2 gramy/dzień)

Po 8 tygodniach w grupach przyjmujących kurkuminę zaobserwowano znaczne zmniejszenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Grupa przyjmująca wyższe dawki miała również mniej tłuszczu na brzuchu i ogólną utratę wagi.

Kluczowe szczegóły: 1-2 gramy kurkuminy dziennie pomogły zredukować ogólną tkankę tłuszczową i tłuszcz z brzucha u osób otyłych.

3. Kurkumina zwiększyła utratę masy ciała u osób z zespołem metabolicznym

Osoby z zespołem metabolicznym mają tendencję do uporczywej nadwagi i trudności z utratą tkanki tłuszczowej.

W badaniu tym 117 osób z zespołem metabolicznym leczono kurkuminą lub placebo przez 30 dni. Grupa kurkuminy straciła znacznie więcej tkanki tłuszczowej niż grupa placebo.

Kluczowe szczegóły: Suplementacja kurkuminą wspomagała utratę tkanki tłuszczowej u osób podatnych na otyłość i problemy z przybieraniem na wadze.

4. Kurkuma zmniejszyła stan zapalny i poprawiła stan przeciwutleniaczy

Przewlekły stan zapalny i stres oksydacyjny są powiązane z otyłością i problemami z utratą wagi. W badaniu tym przyjrzano się działaniu kurkuminy u osób z nadwagą i niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

Przyjmowanie 1 grama kurkuminy przez 8 tygodni obniżyło markery stanu zapalnego, takie jak CRP. Zwiększyło również poziom przeciwutleniaczy we krwi.

Kluczowe szczegóły: Suplementacja kurkumą zmniejszyła stan zapalny związany z otyłością i wzmocniła ochronne przeciwutleniacze.

5. Kurkumina zapobiegała przybieraniu na wadze u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową

Badania na zwierzętach konsekwentnie wykazują korzyści kurkuminy w zakresie kontroli masy ciała.

W jednym z badań, otyłym myszom karmionym dietą wysokotłuszczową podawano ekstrakt z kurkuminy przez 12 tygodni. Kurkumina zapobiegła wzrostowi masy ciała u myszy w porównaniu z grupą nieleczoną.

Kluczowe szczegóły: Ekstrakty z kurkuminy hamowały przyrost masy ciała u myszy podatnych na otyłość na diecie wysokotłuszczowej. Badania na ludziach wykazują podobne korzyści w zakresie utraty tkanki tłuszczowej.

Ogólnie rzecz biorąc, liczne badania wykazały, że standaryzowane suplementy kurkumy i kurkuminy mogą sprzyjać utracie wagi i redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu. Korzyści mogą być szczególnie silne u osób z otyłością lub problemami zdrowotnymi związanymi z wagą.

Przyjrzyjmy się teraz kilku wskazówkom dotyczącym przyjmowania kurkumy, aby zmaksymalizować wyniki odchudzania.

Wskazówki dotyczące przyjmowania kurkumy w celu utraty wagi

Proszę postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby jak najlepiej wykorzystać kurkumę w procesie odchudzania:

 • Proszę połączyć z czarnym pieprzem. Piperyna, aktywny związek zawarty w czarnym pieprzu, może zwiększyć wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%. Proszę dodawać 1/4 łyżeczki do potraw z kurkumą.
 • Proszę gotować z olejem. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc gotowanie kurkumy w oleju może zwiększyć jej wchłanianie.
 • Proszę przyjmować z posiłkami. Spożywanie kurkumy w ramach zbilansowanych posiłków poprawia jej wchłanianie i przynosi korzyści.
 • Proszę pić herbatę z kurkumy. Proszę gotować startą kurkumę w gorącej wodzie przez 5 minut, aby uzyskać herbatę przeciwzapalną. Proszę dodać cytrynę, miód lub imbir.
 • Proszę stosować suplementy z kurkumą. Proszę szukać preparatów zawierających piperynę lub ekstrakty z kurkumy, aby uzyskać maksymalne korzyści. Proszę przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania.
 • W połączeniu z ćwiczeniami. Kurkuma działa najlepiej w połączeniu z aktywnym stylem życia i zdrową dietą, aby osiągnąć cele związane z utratą wagi.
 • Proszę porozmawiać z lekarzem. Proszę sprawdzić, czy kurkuma jest bezpieczna dla osób przyjmujących leki lub cierpiących na schorzenia.

Proszę uzbroić się w cierpliwość podczas przyjmowania kurkumy na odchudzanie. Zauważenie wpływu na wagę może zająć kilka tygodni. Proszę włączyć kurkumę do zdrowego stylu życia, aby uzyskać najlepsze rezultaty w spalaniu tłuszczu.

Środki ostrożności podczas przyjmowania kurkumy w celu utraty wagi

Kurkuma jest ogólnie bardzo bezpieczna, zwłaszcza gdy spożywa się ją w ilościach typowych dla gotowania. Należy jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności:

 • Należy unikać przyjmowania leków w okresie ciąży. Wysokie dawki nie są zalecane.
 • Kurkumina może nasilać objawy choroby refluksowej przełyku lub wrzodów, jeśli jest przyjmowana samodzielnie na pusty żołądek. Proszę przyjmować z jedzeniem.
 • Proszę zaprzestać przyjmowania kurkumy na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ponieważ może ona rozrzedzać krew.
 • W przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew lub leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego należy sprawdzić, czy nie występują interakcje.
 • Niektóre osoby mogą być uczulone lub wrażliwe na kurkumę i kurkuminę. Proszę zacząć od niskich dawek i obserwować ewentualne reakcje.

Proszę pamiętać, aby kupować wysokiej jakości kurkumę w proszku lub suplementy, aby uniknąć produktów zafałszowanych. Proszę zawsze dokładnie przestrzegać wskazówek dotyczących dawkowania.

Werdykt

Kurkuma to potężna przyprawa lecznicza, która oferuje szereg korzyści zdrowotnych, w tym wspomaga odchudzanie. Aktywny związek kurkumina może wpływać na stan zapalny, metabolizm, wzrost komórek tłuszczowych i inne aspekty kontroli wagi.

Badania sugerują, że 1⁄4-1 łyżeczki kurkumy w proszku lub do 3 gramów kurkuminy z suplementów może promować spalanie tłuszczu. Wyższe dawki również mogą być skuteczne.

Aby zmaksymalizować rezultaty, proszę połączyć kurkumę ze zdrową dietą, aktywnym trybem życia i innymi wskazówkami zawartymi w tym artykule. Stosowanie kurkumy w celu utraty wagi jest bezpieczne dla większości ludzi, jeśli jest stosowana w zalecanych dawkach kulinarnych lub suplementacyjnych.

Kurkuma to aromatyczny i kolorowy dodatek do zdrowych przepisów. Proszę spróbować włączyć więcej kurkumy do swojej diety, aby skorzystać z jej wszechstronnych korzyści dla utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia.

Często zadawane pytania

O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować kurkumę?

Najlepszą porą na przyjmowanie kurkumy lub suplementów kurkuminy jest poranek. Aby zwiększyć wchłanianie, kurkumę należy przyjmować podczas śniadania lub lunchu. Kurkumina pozostaje w organizmie przez około 12 godzin. Proszę unikać przyjmowania kurkuminy wieczorem przed snem.

Czy powinienem przyjmować kurkumę przed czy po ćwiczeniach?

Najlepiej jest przyjmować kurkumę lub suplementy kurkuminy około 45-60 minut przed treningiem. Kurkumina ma naturalne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić bóle stawów podczas ćwiczeń. Przyprawa ta poprawia również krążenie.

Czy kurkuma pomoże mi stracić tłuszcz z brzucha?

Badania pokazują, że kurkumina zawarta w kurkumie może być szczególnie ukierunkowana na tłuszcz z brzucha i tłuszcz trzewny, który gromadzi się wokół narządów. Stwierdzono, że formuła kurkuminoidów C3 Complex® zmniejsza obwód talii bardziej niż placebo. Proszę przyjmować 500-1000 mg dziennie.

Czy mogę łączyć kurkumę z octem jabłkowym?

Tak, kurkuma i ocet jabłkowy to popularne połączenie, które niektórzy stosują w celu utraty wagi. Uważa się, że oba te składniki kontrolują poziom cukru we krwi, ograniczają apetyt i spalają tłuszcz. Proszę wymieszać po 1/2 łyżeczki w ciepłej wodzie i pić codziennie. Potencjalne skutki uboczne obejmują problemy trawienne.

Jakie pokarmy zwiększają wchłanianie kurkumy?

Zdrowe tłuszcze najlepiej zwiększają wchłanianie kurkuminy z kurkumy. Proszę łączyć kurkumę z jajkami, awokado, orzechami, nasionami, oliwą z oliwek, mlekiem kokosowym lub pełnotłustym nabiałem. Czarny pieprz i piperyna również zwiększają wchłanianie.

Czy mogę przyjmować kurkumę, jeśli choruję na cukrzycę?

Kurkuma może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zmniejszyć insulinooporność. Może ona jednak kolidować z lekami przeciwcukrzycowymi i powodować niski poziom cukru we krwi. Przed zastosowaniem kurkumy u osób chorych na cukrzycę należy skonsultować się z lekarzem. Proszę uważnie monitorować poziom cukru we krwi.

Czy długotrwałe przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Większość badań pokazuje, że przyjmowanie kurkumy i suplementów kurkuminy codziennie przez 2-3 miesiące jest bezpieczne dla większości ludzi. Jedynym potencjalnym skutkiem ubocznym długotrwałego stosowania wysokich dawek jest rozstrój żołądka. Kulinarne ilości są jednak bardzo bezpieczne w dłuższej perspektywie.

Czy suplementy z kurkumą pomogą, jeśli mam PCOS?

Kurkuma może potencjalnie pomóc w radzeniu sobie z objawami zespołu policystycznych jajników (PCOS), takimi jak nadwaga i wzrost owłosienia na ciele. Działanie przeciwzapalne może zwalczać insulinooporność. Wciąż jednak potrzebne są dalsze badania nad stosowaniem suplementów z kurkumą w PCOS.

Czy mogę podawać kurkumę mojemu dziecku?

Kurkuma jest tradycyjnie stosowana w żywności w Indiach przez dzieci i dorosłych. Suplementy kurkumy i kurkuminy są jednak zalecane tylko dla dzieci powyżej 12 roku życia. Niewielkie ilości kurkumy są bezpieczne w diecie dzieci. Proszę jednak najpierw skonsultować się z pediatrą.

Co jest lepsze na odchudzanie: kurkuma w proszku czy suplementy?

Zarówno kurkuma w proszku, jak i suplementy z kurkuminą mogą wspomagać odchudzanie. Kurkuma w proszku zapewnia korzyści całego zioła, podczas gdy suplementy zapewniają skoncentrowaną, standaryzowaną kurkuminę. Połączenie obu tych składników zapewnia uzupełniające się efekty. Proszę przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.

Podsumowanie

Kurkuma i jej kluczowy związek kurkumina mają na celu różne aspekty utraty wagi i spalania tłuszczu. Kurkumina zwalcza stany zapalne związane z otyłością, zwiększa produkcję żółci w celu lepszego trawienia i rozkładu tłuszczu, ogranicza ekspansję komórek tłuszczowych, reguluje leptynę i adiponektynę w celu kontrolowania głodu i metabolizmu oraz chroni przed stanami związanymi z otyłością, takimi jak choroby serca i cukrzyca. Badania pokazują, że dzienne dawki kurkumy w proszku w ilości 1⁄4-1 łyżeczki (1-3 gramy) lub do 3 gramów kurkuminy z suplementów mogą obniżyć BMI, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej i tłuszczu z brzucha oraz przyspieszyć utratę wagi w ciągu zaledwie 8-12 tygodni. Przestrzeganie wytycznych dotyczących dawkowania, łączenie z piperyną i olejami w celu wchłaniania oraz łączenie z dietą i ćwiczeniami może zmaksymalizować korzyści kurkumy z utraty wagi. Wysokie dawki kurkumy są bardzo bezpieczne dla większości ludzi, gdy są spożywane z jedzeniem, ale nadal potrzebne są dalsze badania nad długotrwałym stosowaniem i potencjalnymi interakcjami z lekami. Włączenie większej ilości kurkumy do zdrowego stylu życia jest skutecznym, aromatycznym sposobem na promowanie utraty wagi.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?