Czy kurkuma może pogorszyć refluks żołądkowy?

Published:

Refluks żołądkowy to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Występuje, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując objawy takie jak zgaga, niedomykalność i trudności w połykaniu. Wraz z rosnącą popularnością naturalnych środków, takich jak kurkuma, wiele osób cierpiących na refluks żołądkowy zastanawia się, czy może ona przynieść ulgę, czy też potencjalnie pogorszyć objawy.

Kurkuma to jasnożółta przyprawa pozyskiwana z kurkumy. Zawiera związek o nazwie kurkumina, który ma imponujące właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkuma była tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej do leczenia różnych dolegliwości. Niedawno medycyna zachodnia zaczęła badać kurkumę pod kątem jej potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Czy kurkuma może pogorszyć refluks żołądkowy?

Ale czy kurkuma może pogorszyć refluks żołądkowy? Przyjrzyjmy się szczegółowym dowodom.

Jak kurkuma może pomóc w refluksie kwasu solnego?

Kurkuma ma kilka właściwości, które teoretycznie mogą pomóc złagodzić objawy refluksu żołądkowego:

 • Działanie przeciwzapalne: Kurkumina zawarta w kurkumie jest silnym związkiem przeciwzapalnym. Może pomóc zmniejszyć stan zapalny wzdłuż wyściółki przełyku, która zostaje podrażniona przez kwas żołądkowy.
 • Ochrona antyoksydacyjna: Kurkuma jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą pomóc zneutralizować kwas żołądkowy i zapobiec uszkodzeniu tkanki przełyku.
 • Lepsze trawienie: Niektóre badania wskazują, że kurkuma może zwiększać produkcję żółci w pęcherzyku żółciowym, potencjalnie poprawiając trawienie i zmniejszając refluks żołądkowy.
 • Niższa produkcja kwasu żołądkowego: Kurkuma może hamować wydzielanie kwasu żołądkowego w żołądku, zmniejszając ilość kwasu dostępnego dla refluksu.
 • Właściwości łagodzące: Kurkuma jest tradycyjnie stosowana w celu łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Związki zawarte w kurkumie mogą powlekać i chronić wyściółkę przełyku.

Na pierwszy rzut oka właściwości te sprawiają, że kurkuma wydaje się być potencjalnie pomocnym naturalnym lekarstwem na objawy refluksu żołądkowego. Ale czy rzeczywiście może pomóc, czy też może pogorszyć objawy?

Czy kurkuma ma jakieś skutki uboczne, które mogą nasilać refluks?

Chociaż kurkuma ma wiele obiecujących właściwości terapeutycznych, należy wziąć pod uwagę kilka potencjalnych skutków ubocznych:

Może powodować nudności i rozstrój żołądka

Kurkuma stymuluje produkcję żółci i kurczenie się pęcherzyka żółciowego. W dużych dawkach może to prowadzić do nudności, biegunki, wzdęć i ogólnego rozstroju żołądka u niektórych osób. Te skutki uboczne mogą teoretycznie wywoływać objawy refluksu żołądkowego u podatnych osób.

Może rozluźnić dolny zwieracz przełyku

Dolny zwieracz przełyku (LES) to mięśniowa zastawka, która zamyka przełyk od żołądka. Jeśli LES rozluźni się w niewłaściwy sposób, może to pozwolić na refluks treści żołądkowej i kwasu do góry. Bardzo ograniczone badania pokazują, że kurkuma może pomóc rozluźnić LES, co może sprzyjać refluksowi kwasu. Jednak większość badań nie wykazuje znaczącego wpływu na ciśnienie LES.

Może stymulować produkcję kwasu żołądkowego

Podczas gdy kurkuma może hamować produkcję kwasu żołądkowego w niektórych przypadkach, inne badania pokazują, że może ona w rzeczywistości zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego. Stymulując produkcję bardziej kwaśnego soku żołądkowego, kurkuma może hipotetycznie pogorszyć refluks.

Ma działanie rozrzedzające krew

Kurkuma może rozrzedzać krew i spowalniać jej krzepnięcie. Może to potencjalnie zwiększać ryzyko krwawienia i powikłań wrzodowych spowodowanych erozją kwasu, jeśli refluks jest ciężki. Efekt ten wymaga jednak przyjmowania dużych dawek kurkumy przez dłuższy czas.

Może wywoływać reakcje alergiczne

Rzadko, niektóre osoby mogą być uczulone na kurkumę i doświadczać reakcji niepożądanych, takich jak zaczerwienienie twarzy, wysypka lub anafilaksja. Reakcje alergiczne mogą nasilać objawy refluksu żołądkowego.

Tak więc, chociaż skutki uboczne kurkumy są zazwyczaj łagodne, możliwe jest, że mogą one nasilać refluks żołądkowy u osób wrażliwych. Przyjrzyjmy się, co badania naukowe ujawniają na temat wpływu kurkumy na refluks żołądkowy.

Co badania mówią o kurkumie i kwaśnym refluksie?

Nie przeprowadzono wielu rygorystycznych badań klinicznych analizujących wpływ kurkumy na objawy refluksu żołądkowego. Jednak te nieliczne dostępne badania dostarczają pewnych pomocnych informacji:

Mała próba na ludziach

W niewielkim badaniu z 2011 roku 12 pacjentów z potwierdzonym endoskopowo refluksem kwaśnym przyjmowało ekstrakt z kurkumy lub placebo dwa razy dziennie przez 5 dni. Grupa przyjmująca kurkumę miała znacznie zmniejszone objawy refluksu kwaśnego i lepsze wyniki endoskopii w porównaniu do grupy placebo. Sugeruje to, że kurkuma może chronić przed szkodliwym działaniem kwasów.

Badanie to było jednak zbyt małe i krótkie, aby dostarczyć rozstrzygających dowodów na skuteczność kurkumy.

Analiza kurkuminy

W przeglądzie z 2019 roku przyjrzano się wpływowi kurkuminy, aktywnego składnika kurkumy, na refluks żołądkowy. Badania w probówkach wykazały, że kurkumina może hamować aktywność pepsyny i pomagać chronić komórki przed uszkodzeniem przez kwasy. Badania na zwierzętach również wykazały pewne działanie ochronne przed uszkodzeniami spowodowanymi refluksem.

Chociaż obiecujące, badania na ludziach są nadal potrzebne, aby potwierdzić, że suplementy kurkuminy mogą zapobiegać objawom refluksu przez długi czas. Wymagane dawki mogą być również trudne do osiągnięcia poprzez samą dietę.

Wpływ na dolny zwieracz przełyku

Badanie z 2007 roku wykazało, że kurkumina nie miała znaczącego wpływu na ciśnienie LES lub opróżnianie żołądka u 12 zdrowych osób dorosłych, co sugeruje niskie ryzyko wywołania refluksu. Jednak badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że kurkumina może rozluźniać LES po wygojeniu wrzodów żołądka. Tak więc wpływ na LES pozostaje niejasny.

Ochrona w niektórych przypadkach, ale może również pogorszyć sytuację

W przeglądzie z 2020 r. odnotowano, że kurkuma wykazuje działanie ochronne przed powikłaniami refluksu kwasu, takimi jak zapalenie przełyku w niektórych badaniach. Jednak skutki uboczne, takie jak nudności i rozstrój żołądka, sugerują, że może ona również nasilać objawy refluksu u niektórych osób.

Potrzeba więcej badań na ludziach

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż wczesne badania nad kurkumą na refluks żołądkowy są obiecujące, wciąż brakuje rygorystycznych badań na ludziach, które potwierdziłyby korzystne efekty. Potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć, czy kurkuma pomaga lub pogarsza objawy refluksu żołądkowego przy długotrwałym stosowaniu.

Kto może chcieć zachować ostrożność stosując kurkumę?

Chociaż umiarkowane spożycie kurkumy w diecie jest prawdopodobnie bezpieczne dla większości ludzi, niektóre osoby mogą chcieć zachować większą ostrożność:

 • Osoby z historią poważnych powikłań refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak krwawienie, wrzody lub przełyk Barretta. Teoretyczne skutki uboczne kurkumy mogą zaostrzyć ciężki refluks.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe. Kurkuma może zwiększać ryzyko krwawienia w połączeniu z tymi lekami.
 • Osoby cierpiące na kamicę żółciową lub niedrożność dróg żółciowych. Kurkuma może stymulować skurcze pęcherzyka żółciowego.
 • Osoby przyjmujące leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Kurkuma może zakłócać działanie tych leków.
 • Osoby z alergią lub nadwrażliwością na kurkumę.

Oczywiście każdy, kto obecnie doświadcza poważnych lub uporczywych objawów refluksu, powinien udać się do lekarza, aby wykluczyć powikłania przed wypróbowaniem naturalnych środków, takich jak kurkuma.

Wskazówki dotyczące włączenia kurkumy do diety na refluks żołądkowy

Dla tych, którzy chcą ostrożnie przetestować kurkumę, oto kilka wskazówek:

 • Proszę zacząć od małych dawek, takich jak ćwierć łyżeczki dziennie, aby ocenić tolerancję. Powoli zwiększać do 1/2 do 1 łyżeczki dziennie.
 • Kurkumę w proszku można dodawać do koktajli, płatków owsianych, zup i sosów. Proszę łączyć z tłuszczami lub czarnym pieprzem, aby zwiększyć wchłanianie.
 • Suplementy zapewniają bardziej skoncentrowane dawki kurkumy. Proszę jednak wybierać kapsułki powlekane dojelitowo, aby zminimalizować podrażnienia żołądka. Proszę przestrzegać wytycznych dotyczących dawkowania.
 • Należy unikać przyjmowania kurkumy na pusty żołądek, zwłaszcza w dużych dawkach. Proszę zawsze przyjmować ją z jedzeniem.
 • Proszę zaprzestać przyjmowania kurkumy, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, takie jak silne nudności, biegunka lub ból.
 • Proszę unikać kurkumy, jeśli cierpi Pan/Pani na chorobę wrzodową do czasu jej całkowitego wyleczenia.
 • Należy uważać na potencjalne interakcje kurkumy z lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew, leki zobojętniające sok żołądkowy, leki przeciwcukrzycowe i inne.
 • Proszę stosować dietę ubogą w substancje wywołujące refluks żołądkowy, takie jak kofeina, alkohol oraz tłuste lub pikantne potrawy.

Umiar i ścisłe monitorowanie objawów są ważne przy wypróbowywaniu naturalnych środków, takich jak kurkuma na refluks żołądkowy. To, co działa dobrze u niektórych osób, może pogorszyć objawy u innych.

Czy kurkuma może pogorszyć refluks żołądkowy?

W odpowiednich dawkach kurkuma jest prawdopodobnie bezpieczna dla większości osób zmagających się z łagodnymi do umiarkowanych objawami refluksu żołądkowego. Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające mogą pomóc chronić wyściółkę przełyku przed uszkodzeniem przez kwas żołądkowy.

Niektóre osoby mogą jednak doświadczać skutków ubocznych kurkumy, takich jak nudności i rozstrój żołądka, zwłaszcza przy wysokich dawkach. Istnieją również ograniczone dowody kliniczne potwierdzające długoterminowe korzyści w przypadku refluksu.

Podczas gdy kurkuma wydaje się być potencjalnie pomocna w ogólnym wspomaganiu trawienia, nie jest ona gwarantowanym lekarstwem na refluks żołądkowy. Indywidualne reakcje są bardzo zróżnicowane. Kurkuma może nasilać objawy u osób wrażliwych lub z poważnymi powikłaniami refluksu.

Podobnie jak w przypadku każdego naturalnego środka, przed wypróbowaniem kurkumy należy najpierw skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na inne schorzenia. Proszę ściśle współpracować z lekarzem w celu znalezienia odpowiednich zmian w diecie i stylu życia, aby poradzić sobie z refluksem żołądkowym.

Jaką ilość kurkumy można bezpiecznie przyjmować dziennie?

W przypadku refluksu kwaśnego najlepiej zacząć od małych dawek, takich jak 1⁄4-1⁄2 łyżeczki kurkumy w proszku dziennie. Proszę powoli zwiększać dawkę do 1 łyżeczki dziennie, jeśli dobrze ją Państwo tolerują. Przyjmowanie do 1,000-2,000 mg suplementów kurkuminy wydaje się bezpieczne dla większości ludzi, ale należy postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

Kiedy najlepiej przyjmować kurkumę?

Kurkumę należy przyjmować wraz z posiłkami lub z dodatkiem tłuszczu, aby zwiększyć jej wchłanianie. Proszę unikać przyjmowania kurkumy na pusty żołądek, zwłaszcza w dużych dawkach, ponieważ może to wywołać skutki uboczne ze strony żołądka.

Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania kurkumy?

Mieszanie kurkumy w proszku z produktami spożywczymi, takimi jak koktajle, zupy i sosy, to łatwy sposób na włączenie jej do diety. Proszę szukać kapsułek powlekanych dojelitowo, aby zminimalizować podrażnienia żołądka.

Czy mogę przyjmować kurkumę podczas przyjmowania leków zobojętniających sok żołądkowy lub innych leków?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem kurkumy wraz z lekami na receptę, w tym lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Kurkuma może potencjalnie wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew i leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Czy codzienne przyjmowanie kurkumy jest bezpieczne?

Dzienne spożycie kurkumy w zalecanych dawkach kulinarnych wydaje się być bezpieczne dla większości zdrowych osób. Osoby cierpiące na schorzenia powinny omówić długoterminowe stosowanie kurkumy ze swoim lekarzem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, proszę zrobić sobie przerwę od kurkumy.

Jak długo kurkuma pomaga na objawy refluksu żołądkowego?

Nie ma wystarczających badań, aby dokładnie określić, jak szybko kurkuma może złagodzić refluks żołądkowy. Ograniczone badania sugerują, że może minąć kilka tygodni codziennego stosowania, aby zauważyć potencjalne korzyści. Proszę uważnie monitorować swoje indywidualne objawy.

Czy mogę pić herbatę z kurkumy na refluks żołądkowy?

Popijanie niewielkich ilości herbaty z kurkumy między posiłkami może być kojące dla niektórych osób cierpiących na refluks. Należy jednak unikać picia dużych ilości na pusty żołądek, ponieważ może to wywołać skutki uboczne, takie jak nudności.

Jakie są oznaki, że kurkuma pogarsza refluks?

Kurkumę należy odstawić, jeśli po jej zażyciu wystąpi silny ból żołądka, zgaga, nudności, biegunka lub nasilenie zarzucania kwaśnej treści żołądkowej. Niewielki dyskomfort żołądkowy może ulec poprawie przy mniejszych dawkach przyjmowanych z jedzeniem.

Czy mogę przyjmować kurkumę, jeśli mam wrzody lub nadżerki spowodowane refluksem?

Proszę unikać suplementów kurkumy do czasu całkowitego zagojenia się wrzodów, nadżerek lub innych uszkodzonych obszarów. Następnie należy ostrożnie stosować niewielkie ilości kulinarne, aby sprawdzić, czy ją Państwo tolerują. Proszę omówić stosowanie z lekarzem.

Czy stosowanie kurkumy w ciąży jest bezpieczne?

Kobiety w ciąży powinny unikać leczniczych ilości kurkumy, zwłaszcza suplementów, ponieważ kurkumina może mieć łagodne działanie stymulujące macicę. Jednak niewielkie ilości kulinarne są prawdopodobnie w porządku. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy dzieci mogą przyjmować kurkumę?

Kurkuma może być bezpieczna w niewielkich ilościach dla starszych dzieci. Proszę jednak unikać podawania kurkumy leczniczej lub suplementów kurkuminy dzieciom poniżej 12 roku życia, chyba że pod nadzorem pediatry.

Jakie zmiany w diecie pomagają na refluks żołądkowy?

Kluczowe jest unikanie typowych czynników wyzwalających, takich jak kawa, alkohol, czekolada, pikantne potrawy i duże, wysokotłuszczowe posiłki. Proszę jeść mniejsze, częstsze posiłki o niskiej kwasowości. Proszę stosować dietę przeciwzapalną z dużą ilością warzyw, owoców, chudego białka i zdrowych tłuszczów. Proszę dbać o nawodnienie i radzić sobie ze stresem.

Podsumowanie

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą pomóc w refluksie, ale ma również skutki uboczne, które mogą pogorszyć objawy. Niewielkie badania wykazały, że kurkuma może zmniejszać uszkodzenia spowodowane kwasem i ból, ale w niektórych przypadkach może również rozluźniać zwieracz przełyku i stymulować wydzielanie kwasu żołądkowego. Kurkuma jest prawdopodobnie bezpieczna dla większości osób z łagodnym refluksem, ale osoby z ciężkimi objawami lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny zachować ostrożność. Chociaż ograniczone badania są obiecujące, nadal potrzebne są bardziej rygorystyczne badania na ludziach, aby w pełni zrozumieć wpływ kurkumy na refluks żołądkowy. Osoby z nadwrażliwością mogą doświadczać nudności lub biegunki. Umiar i ścisłe monitorowanie objawów są ważne podczas stosowania kurkumy na refluks żołądkowy.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?