Czy kurkuma dodaje energii?

Published:

Kurkuma stała się w ostatnich latach niezwykle popularną przyprawą. Znana ze swojego jasnozłotego koloru i ziemistego, lekko gorzkiego smaku, kurkuma jest stosowana od tysięcy lat w kuchni indyjskiej i medycynie naturalnej.

Obecnie kurkuma jest najbardziej znana jako jeden z głównych składników curry w proszku. Ale czy wiedzieli Państwo, że zyskuje ona również reputację silnego zioła leczniczego?

Czy kurkuma dodaje energii?

Zwolennicy twierdzą, że kurkuma może zrobić wszystko, od łagodzenia bólu stawów po zapobieganie rakowi. A ostatnio niektórzy zaczęli reklamować kurkumę jako wzmacniacz energii.

Ale czy to twierdzenie jest prawdziwe? Czy kurkuma naprawdę ma działanie energetyzujące, czy to tylko szum informacyjny?

Przyjrzyjmy się, co nauka ma do powiedzenia na temat stosowania kurkumy w celu uzyskania energii.

Czym jest kurkuma?

Zanim zagłębimy się w wpływ kurkumy na energię, zacznijmy od podstaw. Czym dokładnie jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodząca z korzenia rośliny Curcuma longa. Roślina ta należy do rodziny imbirowatych i jest blisko spokrewniona z kardamonem i galangalem.

Pochodząca z południowo-zachodnich Indii i południowo-wschodniej Azji kurkuma jest używana w tych regionach od tysięcy lat. Jest kluczowym składnikiem wielu rodzajów mieszanek curry w proszku.

Oprócz zastosowań kulinarnych, kurkuma jest również szeroko stosowana w indyjskim ajurwedyjskim systemie leczniczym. Tradycyjni ajurwedyjscy uzdrowiciele stosowali kurkumę w leczeniu wielu różnych dolegliwości.

Obecnie kurkuma pozostaje podstawą indyjskiej kuchni. Jednak ze względu na rosnące zainteresowanie naturalnymi środkami leczniczymi, kurkuma zyskała również popularność na Zachodzie.

Kurkumę w proszku można obecnie znaleźć w większości sklepów spożywczych. Proszek jest wytwarzany przez gotowanie, suszenie i mielenie korzeni kurkumy.

Świeży korzeń kurkumy, czasami nazywany również świeżą kurkumą, jest coraz częściej dostępny w sklepach z naturalną żywnością i specjalistycznych sklepach spożywczych. Korzeń ma jasnobrązową skórkę i jasnopomarańczowy miąższ.

Co sprawia, że kurkuma ma właściwości lecznicze?

Więc co dokładnie daje kurkumie jej rzekome lecznicze supermoce? Sekret tkwi w jej związkach chemicznych:

Kurkuminoidy - Najważniejszą grupą związków w kurkumie są kurkuminoidy. Głównym kurkuminoidem w kurkumie jest kurkumina, która nadaje kurkumie charakterystyczny złoty kolor. Kurkumina była szeroko badana pod kątem jej wpływu na zdrowie.

Olejki lotne - olejki lotne, takie jak tumeron, atlanton i zingiberen, przyczyniają się do wyraźnego aromatu kurkumy. Wykazały one również bioaktywność w badaniach.

Inne składniki odżywcze - kurkuma zawiera również niewielkie ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jest na przykład dobrym źródłem żelaza i manganu.

Jednak spośród wszystkich tych związków, kurkumina jest tym, który został najszerzej przebadany. Wielu ekspertów uważa, że to właśnie zawartość kurkuminy zapewnia kurkumie większość korzyści zdrowotnych.

Czy kurkuma dodaje energii?

Przejdźmy teraz do pytania za milion dolarów: czy kurkuma może zapewnić Państwu zastrzyk energii?

Niektóre wstępne badania wydają się obiecujące. Jednak dowody na stosowanie kurkumy jako suplementu energetycznego są wciąż na wczesnym etapie.

Oto, co nauka mówi do tej pory na temat kurkumy, jeśli chodzi o poziom energii:

Może zmniejszyć zmęczenie

Niektóre badania wskazują, że kurkuma może pomóc zmniejszyć zmęczenie psychiczne i fizyczne.

W jednym z 8-tygodniowych badań z udziałem osób z zespołem przewlekłego zmęczenia, osoby przyjmujące 1 gram kurkumy dziennie zgłaszały mniejsze zmęczenie niż osoby przyjmujące placebo. Grupa przyjmująca kurkumę miała również mniejszy poziom lęku i depresji.

W innym badaniu wykazano, że kurkumina zmniejsza zmęczenie psychiczne i poprawia wydajność w zadaniach poznawczych.

Tak więc badania są nadal ograniczone, ale wczesne wyniki sugerują, że kurkuma może mieć działanie przeciwzmęczeniowe. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ten związek.

Kurkumina może wpływać na neuroprzekaźniki

Niektóre badania pokazują, że kurkumina, główny aktywny związek kurkumy, może wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu.

Neuroprzekaźniki to przekaźniki chemiczne, których komórki nerwowe używają do komunikowania się ze sobą. Wpływają one na wiele aspektów zdrowia, w tym na energię, koncentrację, motywację i czujność.

Badania wskazują, że kurkumina może zwiększać poziom dopaminy i serotoniny. Są to neuroprzekaźniki "dobrego samopoczucia", które odgrywają kluczową rolę w regulacji energii.

Poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, kurkumina może potencjalnie mieć łagodne działanie stymulujące. Potrzebne są jednak dalsze badania na ludziach.

Jest przeciwutleniaczem i działa przeciwzapalnie

Przewlekły stan zapalny i stres oksydacyjny mogą obniżać poziom energii i powodować uczucie zmęczenia i wyczerpania.

Kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zwalczając stany zapalne i wolne rodniki, może promować ogólny stan zdrowia.

To z kolei mogłoby wspierać produkcję energii i pomóc uniknąć zmęczenia. Wciąż jednak brakuje dowodów klinicznych bezpośrednio łączących kurkumę ze zwiększoną energią poprzez te mechanizmy.

Wczesne dowody są obiecujące, ale ograniczone

Niektóre wstępne badania sugerują, że kurkuma może zmniejszać zmęczenie, częściowo poprzez interakcję z neuroprzekaźnikami. Jej działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne może również wspierać zdrowy poziom energii.

Badania te są jednak wciąż na wczesnym etapie. Niewiele badań klinicznych bezpośrednio bada wpływ kurkuminy na energię, zmęczenie i czujność. Potrzebne są bardziej rygorystyczne badania na ludziach, zanim będzie można wyciągnąć solidne wnioski.

W tym momencie nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, czy kurkuma może skutecznie zwiększyć energię lub działać jako środek pobudzający. Istniejące badania wykazują potencjał, ale nauka nie jest ostateczna.

Jak przyjmować kurkumę, aby dodać sobie energii?

Jeśli chcą Państwo wypróbować kurkumę ze względu na jej potencjalne korzyści energetyczne i zwalczające zmęczenie, oto kilka opcji:

Dodawać do żywności

Jednym z łatwych sposobów na wprowadzenie kurkumy do rutyny jest stosowanie jej jako przyprawy. Proszę spróbować dodać ją do curry, dań z ryżu, jajek, pieczonych warzyw, zup i nie tylko.

Mogą Państwo kupić mieloną kurkumę w proszku lub, w celu uzyskania bardziej intensywnego smaku, poszukać świeżego korzenia kurkumy. Proszę pamiętać, że świeża kurkuma jest bardziej nietrwała.

Proszę dążyć do spożywania 1/4-1/2 łyżeczki kurkumy w proszku do trzech razy dziennie, co stanowi około 150-500 miligramów kurkuminy. Połączenie czarnego pieprzu z kurkumą może zwiększyć wchłanianie kurkuminy.

Proszę przyjmować suplementy

Aby uzyskać bardziej skoncentrowaną dawkę, można przyjmować suplementy z ekstraktem z kurkumy. Zawierają one wyższy poziom kurkuminy niż ten, który można uzyskać po prostu jedząc kurkumę jako przyprawę.

Proszę szukać suplementów standaryzowanych na zawartość co najmniej 95% kurkuminoidów. Zalecana dzienna dawka to zazwyczaj 500-1000 miligramów kurkuminy.

Proszę pamiętać, że kurkumina sama w sobie jest słabo wchłaniana. Preparaty połączone z piperyną lub fosfolipidami mają zwykle lepszą biodostępność.

Pić herbatę z kurkumy

Picie herbaty z kurkumy to łatwy sposób na cieszenie się jej komfortowym smakiem i potencjalnymi korzyściami. Proszę parzyć pokrojony lub starty świeży korzeń kurkumy w gorącej wodzie przez 5-10 minut.

Można również dusić kurkumę w mleku i dodać rozgrzewające przyprawy, takie jak cynamon, imbir i czarny pieprz, aby przygotować herbatę z kurkumą w stylu masala, zwaną również złotym mlekiem.

Potencjalne skutki uboczne

Kurkuma stosowana jako przyprawa w żywności jest uważana za bardzo bezpieczną. Łagodne skutki uboczne związane z trawieniem mogą czasami wystąpić przy stosowaniu dodatkowych dawek.

Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne objawy. Proszę skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem suplementów kurkumy, jeśli cierpi Pan/Pani na zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzycę, chorobę refluksową przełyku lub przyjmuje Pan/Pani określone leki.

Werdykt

Jaki jest więc werdykt? Czy codzienne spożywanie kurkumy naprawdę może dodać Państwu energii?

Potencjał istnieje dzięki wczesnym badaniom nad zmęczeniem i wpływem kurkuminy na neuroprzekaźniki. Potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne dotyczące wpływu kurkuminy na energię i czujność.

Nauka nie potwierdziła jeszcze, że kurkuma dodaje energii. Ale włączenie jej do ogólnego zdrowego stylu życia może po prostu pomóc Państwu poczuć się bardziej rześkimi i pełnymi energii.

Kurkuma jest bezpieczna, niedroga i smaczna, gdy jest stosowana z umiarem jako przyprawa. Tak więc istnieje minimalne ryzyko, aby ją wypróbować. Proszę tylko nie oczekiwać, że zastąpi ona poranną filiżankę kawy.

Jeśli chodzi o kurkumę dla energii, nauka jest obiecująca. Jednak związek ten wymaga jeszcze więcej wysokiej jakości badań, zanim dowiemy się czegoś rozstrzygającego.

Często zadawane pytania dotyczące kurkumy i energii

Wciąż mają Państwo pytania dotyczące potencjalnego energetyzującego działania kurkumy? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy kurkuma dodaje energii i uszczęśliwia?

Niektóre wstępne badania wskazują, że kurkuma może zwiększać poziom neuroprzekaźników poprawiających samopoczucie, takich jak serotonina i dopamina. Sugeruje to, że może ona potencjalnie dodawać energii i poprawiać nastrój. Potrzeba jednak więcej badań, aby mieć pewność.

Czy kurkuma jest stymulantem?

Kurkuma nie jest środkiem pobudzającym w klasycznym znaczeniu, takim jak kofeina. Wczesne odkrycia sugerują jednak, że zawartość kurkuminy może wpływać na neuroprzekaźniki zaangażowane w regulację energii. Teoretycznie może więc mieć łagodne działanie podobne do stymulantów, ale potrzebne są dalsze badania.

Czy kurkuma może zwiększyć przepływ krwi i krążenie?

Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, które teoretycznie może wspierać zdrowy przepływ krwi. Obecnie brakuje jednak danych bezpośrednio łączących kurkumę z poprawą krążenia u ludzi.

Po jakim czasie kurkuma zaczyna działać?

W większości badań stosowano kurkumę lub kurkuminę w dawkach przez kilka tygodni lub miesięcy, aby umożliwić narastanie efektów. Korzyści nie są natychmiastowe. Proszę odczekać co najmniej 2-4 tygodnie podczas stosowania suplementów kurkumy, aby ocenić ich wpływ na energię.

Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania kurkumy?

Spożywanie kurkumy w posiłkach zapewnia wszystkie korzyści płynące z całej przyprawy. W przypadku wyższych stężeń, suplementy lub herbata z kurkumą mogą zwiększyć jej spożycie. Połączenie z piperyną (czarnym pieprzem) poprawia wchłanianie kurkuminy.

Czy zbyt duża ilość kurkumy może być niebezpieczna?

Kurkuma jest bardzo bezpieczna, gdy jest stosowana w normalnych ilościach kulinarnych. Przy dawkach uzupełniających mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka. Bardzo duże ilości kurkuminy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed zastosowaniem suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Testowanie kurkumy

Zgodnie z obecnym stanem badań, związek między kurkumą a wzrostem energii jest obiecujący, ale wstępny. Nadal potrzebne są bardziej rygorystyczne badania kliniczne na ludziach.

Nie oznacza to jednak, że nie mogą Państwo przetestować kurkumy na własnej skórze.

Proszę spróbować wprowadzić tę złotą przyprawę do swojej rutyny. Proszę skupić się na umiarkowanym stosowaniu kurkumy w ramach ogólnego zdrowego stylu życia przez miesiąc lub dłużej.

Proszę zwrócić uwagę na wpływ na poziom energii, zmęczenie, nastrój, bóle i ogólne samopoczucie.

Proszę zapisywać ilość spożywanej kurkumy każdego dnia. Pomoże to ocenić, czy zauważone korzyści są zależne od dawki.

Chociaż dodanie większej ilości kurkumy do swojego życia prawdopodobnie nie zapewni cudu energetycznego, może po prostu dać ci skromny zastrzyk energii. I nie mają Państwo nic do stracenia, ponieważ kurkuma jest bezpieczna, niedroga i smaczna.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby z całą pewnością stwierdzić, czy kurkuma zasługuje na cały ten energetyczny szum. Ale jedynym sposobem, aby naprawdę dowiedzieć się, jak wpływa na Państwa organizm, jest wypróbowanie jej na własnej skórze.

Podsumowanie

Kurkuma zawiera związki takie jak kurkumina, które wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Niektóre wstępne badania sugerują, że może ona zmniejszać zmęczenie i wpływać na neuroprzekaźniki zaangażowane w regulację energii. Zwalczając stany zapalne i wolne rodniki, kurkuma może również pośrednio wspierać produkcję energii. Jednak badania na ludziach bezpośrednio łączące kurkumę ze zwiększoną energią, czujnością lub skupieniem są nadal ograniczone. Istniejące badania wykazują potencjał, ale potrzebne są bardziej rygorystyczne próby kliniczne, aby ustalić wyraźne powiązania między codziennym przyjmowaniem kurkumy a zwiększonym poziomem energii. Obecne dowody nie są wystarczające, aby potwierdzić, że kurkuma jest skutecznym środkiem pobudzającym lub suplementem energetycznym, choć są obiecujące. Chociaż kurkuma jest bezpieczna i zdrowa, gdy jest stosowana z umiarem jako przyprawa, osoby oczekujące znacznej poprawy energii lub zastąpienia stymulantów, takich jak kawa, prawdopodobnie będą rozczarowane. Jednak włączenie większej ilości kurkumy do diety może z czasem przynieść umiarkowane korzyści zwiększające energię.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?