Jakie jest 10 najważniejszych rzeczy, o które ludzie się martwią?

Published:

Zmartwienie i niepokój to bardzo powszechne uczucia, których większość ludzi doświadcza od czasu do czasu. Według najnowszych ankiet i badań, niektóre zmartwienia są bardziej powszechne niż inne. Chociaż konkretne rzeczy, o które ludzie się martwią, mogą się różnić w zależności od wieku, lokalizacji, kultury i indywidualnych okoliczności, istnieją pewne ogólne tematy, które są bardzo powszechne.

Jakie jest 10 najważniejszych rzeczy, o które ludzie się martwią?

W tym szczegółowym artykule przeanalizujemy 10 najważniejszych rzeczy, o które, jak wykazały badania, wiele osób często się martwi, przyjrzymy się, dlaczego te konkretne kwestie wywołują niepokój, a także przedstawimy kilka wskazówek i zasobów dotyczących radzenia sobie z powszechnymi zmartwieniami i lękami.

10 najczęstszych obaw

Oto 10 najbardziej powszechnych zmartwień, których doświadczają dorośli:

1. Pieniądze i finanse

Obawy o pieniądze i bezpieczeństwo finansowe rutynowo znajdują się na szczycie listy rzeczy, o które martwią się ludzie. W szczególności, brak wystarczającej ilości pieniędzy na opłacenie rachunków, zadłużenie, rosnące koszty życia i wystarczające oszczędności na emeryturę to jedne z największych zmartwień związanych z pieniędzmi.

Zmartwienia finansowe często nasilają się w okresach spowolnienia gospodarczego i niepewności. Pieniądze mogą jednak powodować stres nawet wtedy, gdy sytuacja jest względnie stabilna, szczególnie w przypadku osób borykających się z zadłużeniem lub żyjących od wypłaty do wypłaty.

2. Zdrowie i bezpieczeństwo bliskich

Dla wielu osób zdrowie i dobre samopoczucie bliskiej rodziny i przyjaciół jest głównym źródłem zmartwień. W szczególności martwienie się o dzieci jest bardzo powszechne wśród rodziców. Jednak martwienie się o bezpieczeństwo i zdrowie partnerów, rodzeństwa, rodziców i innych bliskich jest również powszechne.

Czasami przyczyną tych obaw są konkretne problemy zdrowotne lub zagrożenia. Innym razem są to bardziej ogólne obawy związane z utratą kogoś bliskiego. Wydarzenia takie jak choroby, urazy lub wypadki mogą zwiększyć te obawy.

3. Obawy związane z pracą i karierą

Praca jest ściśle powiązana z bezpieczeństwem finansowym, dlatego też obawy związane z pracą i karierą są bardzo powszechne. Utrata pracy, niemożność znalezienia pracy, nielubienie pracy, niestabilność zatrudnienia i niepewność co do przyszłych perspektyw zawodowych - to wszystko znajduje się w pierwszej dziesiątce listy częstych zmartwień.

Niedostateczne zatrudnienie i trudności ze zmianą kariery lub awansem również przyczyniają się do tych obaw u wielu osób. Obawy o pracę nasilają się w czasie recesji i gdy firmy informują o zwolnieniach.

4. Problemy z relacjami

W przypadku osób pozostających w związkach, obawy związane z relacjami są bardzo powszechne. Powszechne obawy związane z relacjami obejmują konflikt z partnerem, utratę więzi i intymności, niewierność lub kwestie zaufania, różne cele i wartości oraz obawy, że partnerowi nie zależy.

Powszechne są również inne zmartwienia w związku, takie jak martwienie się o zdrowie partnera, zmiany nastroju, brak wsparcia i słaba komunikacja. Stres w związku jest zwykle najwyższy wśród par z dziećmi.

5. Lęk i depresja

Wiele osób martwi się odczuwaniem niepokoju, paniki, napięcia i depresji. Globalne badania przeprowadzone podczas pandemii COVID-19 wykazały znaczny wzrost liczby osób zgłaszających obawy o swoje zdrowie psychiczne i poczucie izolacji.

Ciągły stres, traumatyczne wydarzenia, żałoba, bezrobocie, problemy finansowe, samotność i wiele innych czynników może wywoływać lub nasilać stany lękowe i depresję. Osoby cierpiące na depresję często martwią się o radzenie sobie z uczuciami, wpływ na pracę i relacje oraz znalezienie odpowiedniej pomocy.

6. Obawy związane z wyglądem i wagą

Wygląd jest jednym z najczęściej zgłaszanych zmartwień, zwłaszcza wśród młodszych dorosłych. Obawy związane z wagą, kształtem ciała, brzydkim lub starym wyglądem, wypadaniem włosów i problemami skórnymi są powszechne wśród wielu osób.

Korzystanie z mediów społecznościowych i nierealistyczne wiadomości w reklamach mają tendencję do wzmacniania presji związanej z wyglądem. Dyskryminacja i ocena wyglądu może dodatkowo podsycać te obawy.

7. wydarzenia na świecie i polityka

Wiele osób zgłasza, że martwi się kwestiami globalnymi, takimi jak wojna, terroryzm, niestabilność polityczna, zmiany klimatu, ubóstwo, głód i łamanie praw człowieka. Kwestie lokalne, takie jak wskaźniki przestępczości i niepokoje społeczne, również wywołują wysoki poziom niepokoju.

Bieżące informacje o katastrofach, konfliktach, podziałach politycznych i kryzysach gospodarczych podsycają tego typu obawy wśród dużej części populacji. Powszechne jest również martwienie się o przyszłe pokolenia.

8. Covid-19 i obawy związane z pandemią

W ciągu ostatnich kilku lat pandemia COVID-19 wprowadziła wiele nowych zmartwień. Strach przed zarażeniem się wirusem, obawy o zdrowie własne i bliskich, zmęczenie pandemią, utrata więzi społecznych, niestabilność zatrudnienia i obawy związane ze szczepionkami były bardzo powszechne.

Nowe warianty wirusa, walka o kontrolę epidemii, dezinformacja i upolitycznienie środków zdrowia publicznego przedłużyły pandemiczny stres i niepewność wielu ludzi.

9. Problemy ze snem

Trudności ze snem są źródłem zmartwień zarówno dla osób cierpiących na zdiagnozowane zaburzenia snu, takie jak bezsenność, jak i osób doświadczających sporadycznych problemów ze snem.

Powszechne obawy związane ze snem obejmują niewystarczającą ilość snu, problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu, uczucie zmęczenia w ciągu dnia, strach przed wystąpieniem zaburzeń snu oraz obawy o wpływ złego snu na zdrowie psychiczne i fizyczne.

10. Śmierć i umieranie

Choć myśli i obawy związane ze śmiercią i umieraniem nie są dla większości osób codziennym zmartwieniem, w pewnym momencie znalazły się one na liście 10 najczęstszych zmartwień znacznej mniejszości dorosłych. Nieuleczalna choroba własna lub innych osób, ogólny strach przed śmiercią lub umieraniem w młodym wieku oraz obawy związane z procesem umierania to powszechne kwestie.

Wydarzenia takie jak poważna diagnoza lub tragiczny wypadek, rocznica straty lub urodziny wraz z wiekiem mogą ponownie obudzić te obawy.

Dlaczego martwimy się o te rzeczy?

Konkretne rzeczy, o które się martwimy, zwykle wiążą się z zagrożeniami lub ryzykiem dla rzeczy, na których bardzo nam zależy - naszego zdrowia i bezpieczeństwa, bliskich, bezpieczeństwa finansowego, wartości i celów życiowych. Niepokojące myśli pojawiają się, gdy nasz umysł próbuje rozwiązać problem i uniknąć potencjalnej szkody lub straty.

Oczywiście nadmierne zamartwianie się jest wyczerpujące psychicznie i często nieproduktywne. Psychologowie twierdzą jednak, że pewne zmartwienia są normalne, a nawet adaptacyjne. Umiarkowane zamartwianie się rzeczywistymi zagrożeniami lub problemami może zmotywować nas do podjęcia rozsądnych środków ostrożności i zaplanowania konstruktywnych rozwiązań.

Zwykle martwimy się o bardziej bezpośrednie kwestie, takie jak pieniądze, rodzina czy praca. Jednak wiele zmartwień wynika również z niepewności co do przyszłości. Emerytura, zmiany w karierze, starzenie się, przyszłość naszych dzieci i wydarzenia na świecie mogą stanowić niejasne przyszłe zagrożenia, które wywołują niepokój.

Poważne zmiany w życiu i nieprzewidywalne kryzysy, takie jak choroba lub klęska żywiołowa, również potęgują niepokój. Każde wydarzenie postrzegane jako zagrażające naszemu bezpieczeństwu, zdrowiu, więziom rodzinnym lub celom może wywołać niepokojące myśli.

Cechy osobowości, takie jak neurotyzm i pesymizm, problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak uogólniony lęk, a także problemy ze zdrowiem fizycznym mogą również predysponować ludzi do zwiększonego zamartwiania się. Osoby zamartwiające się mają tendencję do odczuwania większego stresu i niepokoju w odpowiedzi na niepewne sytuacje i potencjalne scenariusze "co by było gdyby" w porównaniu do osób nie zamartwiających się.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z typowymi zmartwieniami

Ponieważ każdy z nas doświadcza czasem zmartwień i niepokoju, ważne jest, aby mieć zdrowe strategie zapobiegania nadmiernemu lub wyniszczającemu zmartwieniu:

 • Proszęzachować perspektywę - proszę spróbować spojrzeć na swoje zmartwienia z szerszej perspektywy, zamiast wyolbrzymiać ich znaczenie.
 • Proszęzapoznać się z faktami - proszę przeprowadzić badania lub porozmawiać z ekspertami, aby uzyskać faktyczne informacje, które mogą przeciwdziałać nierealistycznym lub wyolbrzymionym obawom.
 • Proszę opracowaćplan - proszę opracować praktyczne kroki, które mogą Państwo podjąć, aby przygotować się na problemy, na które mają Państwo wpływ i poradzić sobie z nimi.
 • Porzućto, czego nie możesz kontrolować - Zaakceptuj i dostosuj się do rzeczy takich jak wahania rynkowe, polityka lub starzenie się, których nie możesz całkowicie kontrolować.
 • Zarządzanie czasem i rutyną - Proszę nie mieć obsesji i nie rozwodzić się nad zmartwieniami. Proszę wydzielić konkretny "czas na zmartwienia" i zająć się produktywnymi czynnościami.
 • Porozmawiajmy o tym - Zwerbalizowanie zmartwień wspierającej bliskiej osobie lub profesjonaliście może pomóc rozładować ich wpływ na myśli.
 • Proszę dbać ozdrowie - proszę dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, stosując dobre nawyki w zakresie samoopieki. Takie rzeczy jak odpowiednia ilość snu, ćwiczenia i zdrowe kontakty społeczne pomagają budować odporność.
 • Proszę rozważyćporadę - jeśli zmartwienia stają się nadmierne i znacząco wpływają na pracę, relacje lub jakość życia, pomocna może być konsultacja z psychologiem lub doradcą.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy w przypadku niepokoju i zmartwień?

Sporadyczne zmartwienia są normalne, ale nadmierne, niekontrolowane zamartwianie się i związany z tym niepokój, który zakłóca codzienne życie, może wskazywać na zaburzenia lękowe. Konsultacja z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego jest zalecana w przypadku zmartwień i niepokoju:

 • Powodować znaczne cierpienie emocjonalne
 • Zakłócać pracę, szkołę lub relacje
 • mają negatywny wpływ na nastrój, sen, apetyt lub poziom energii
 • Obejmują ataki paniki, kompulsywne zachowania lub natrętne myśli.
 • Nadużywanie substancji jako mechanizm radzenia sobie z problemami
 • Nie ulegają poprawie dzięki strategiom samopomocy

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia ekspozycyjna, leki przeciwlękowe lub praktyki uważności to typowe metody leczenia, które mogą zalecić lekarze.

Dołączenie do grupy wsparcia może również pomóc ludziom uświadomić sobie, że nie są sami w radzeniu sobie z takimi kwestiami jak stres finansowy, presja w pracy, problemy w związkach, warunki zdrowotne lub inne powszechne zmartwienia.

Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza?

W niektórych okolicznościach osoby z silnym lękiem lub paniką mogą mieć wrażenie, że znajdują się w sytuacji zagrożenia zdrowia psychicznego. Znaki ostrzegawcze wymagające pilnej opieki medycznej obejmują:

 • Myśli o wyrządzeniu sobie krzywdy lub zabiciu się
 • Widzi, słyszy lub wierzy w rzeczy, które nie są prawdziwe (halucynacje lub urojenia)
 • Niekontrolowane, goniące myśli i niezdolność do koncentracji
 • Silny atak paniki trwający dłużej niż 10 minut
 • Niewyjaśniony ból w klatce piersiowej, kołatanie serca lub duszności

Lekarze pogotowia ratunkowego mogą zapewnić szybką ulgę w lęku i ocenić, czy konieczna jest hospitalizacja w celu obserwacji i leczenia zdrowia psychicznego.

Podsumowanie i wnioski

 • Martwienie się w pewnym stopniu o kwestie takie jak finanse, rodzina, praca, zdrowie i przyszłość jest powszechne
 • Najczęstsze obawy dotyczą zagrożeń dla bezpieczeństwa, zdrowia, bliskich i celów życiowych
 • Niektóre zmartwienia mogą być motywujące, ale nadmierne zamartwianie się jest nieproduktywne i wyczerpujące emocjonalnie.
 • Radzenie sobie ze zmartwieniami wymaga perspektywy, planowania, otwartości, zdrowego trybu życia i szukania wsparcia w razie potrzeby.
 • Zaburzenia lękowe i związane z nimi kwestie zdrowia psychicznego mogą wymagać doradztwa, terapii i innego profesjonalnego leczenia.

Świadomość, że borykamy się ze wspólnymi zmartwieniami, może zapewnić pewien komfort i motywację do pomagania sobie nawzajem w radzeniu sobie z wyzwaniami i budowaniu społeczeństwa z większymi możliwościami, powiązaniami i opieką.

Często zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań związanych z zamartwianiem się i lękiem:

Jaka jest różnica między zmartwieniem, stresem i niepokojem?

 • Martwienie się wiąże się z powtarzającymi się myślami skupionymi na potencjalnych zagrożeniach lub najgorszych wynikach. Nadmierne, niekontrolowane zamartwianie się jest charakterystyczne dla zaburzeń lękowych.
 • Stres to reakcja na wymagającą sytuację, która powoduje obciążenie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Ostry stres jest tymczasowy, podczas gdy przewlekły stres utrzymuje się przez długi czas.
 • Lęk to obawa lub niepokój przed przyszłymi niebezpieczeństwami lub zagrożeniami. Lęk staje się zaburzeniem, gdy jest nieproporcjonalny do sytuacji i powoduje znaczne upośledzenie i cierpienie.

Czy zamartwianie się jest kiedykolwiek przydatne?

Tak, pewien poziom zmartwienia rzeczywistymi problemami, ryzykiem i wyzwaniami życiowymi jest normalny i może pomóc w motywowaniu do planowania i rozwiązywania problemów. Łagodne lub umiarkowane zamartwianie się, które pojawia się i znika, niekoniecznie jest niezdrowe. Jednak nadmierne, uporczywe zamartwianie się jest zazwyczaj bezproduktywne i szkodliwe w dłuższej perspektywie.

Czy zamartwianie się może być szkodliwe?

Tak, chroniczne zamartwianie się i niepokój mogą znacząco pogorszyć codzienne funkcjonowanie, jakość snu, wydajność w pracy i relacje. Długotrwały niepokój jest powiązany z depresją, upośledzeniem układu odpornościowego i schorzeniami takimi jak choroby serca, IBS i migreny.

Co powoduje nadmierne zamartwianie się?

Biologia, doświadczenia z dzieciństwa, trauma, stres, zniekształcenia poznawcze, cechy osobowości i zaburzenia zdrowia psychicznego mogą sprawiać, że ludzie są bardziej podatni na zamartwianie się. Często jednak przyczyną chronicznego zamartwiania się jest po prostu nawykowe rozmyślanie.

Kiedy zamartwianie się wskazuje na zaburzenia lękowe?

Jeśli zamartwianie się i niepokój są uporczywe, niekontrolowane, wyniszczające i towarzyszą innym objawom emocjonalnym i fizycznym, prawdopodobnie oznacza to zaburzenie lękowe wymagające pomocy medycznej. Typowe zaburzenia związane z nadmiernym zamartwianiem się to uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie paniczne i OCD.

Jakie techniki pomagają radzić sobie z niepokojem?

Strategie samopomocy, takie jak praktyki uważności, ćwiczenia, kontakty towarzyskie, produktywne planowanie, restrukturyzacja poznawcza, życie zgodnie z wartościami i poszukiwanie profesjonalnej terapii mogą pomóc w przeciwdziałaniu bezproduktywnemu zamartwianiu się.

Jakie terapie pomagają osobom cierpiącym na chroniczne zamartwianie się?

Terapia poznawczo-behawioralna, terapia ekspozycyjna, leki przeciwlękowe, hipnoterapia, suplementy, akupunktura, medytacja, Technika Emocjonalnej Wolności (tapping), zmiany stylu życia i dołączenie do grupy wsparcia mogą pomóc osobom chronicznie zamartwiającym się.

Jak może Pan/Pani wesprzeć przyjaciela lub ukochaną osobę, która nadmiernie się martwi?

Słuchanie bez osądzania, zachęcanie do otwarcia się, pomaganie w sprawdzaniu zniekształconych myśli, oferowanie perspektywy, chwalenie małych postępów, wspieranie zdrowych nawyków życiowych, przypominanie o mocnych stronach i wzmacnianie terapii to kilka pomocnych sposobów wspierania ukochanej osoby zmagającej się z lękiem lub zmartwieniami. Należy jednak uważać, aby nie umożliwić unikania zachowań lub nadmiernego poszukiwania wsparcia.

Kiedy należy szukać pomocy w nagłych przypadkach lęku?

Proszę udać się na pogotowie lub zadzwonić na infolinię kryzysową, jeśli niepokój lub zmartwienie stają się poważne i obejmują myśli o samookaleczeniu, halucynacje, skrajną panikę, szybkie tętno, ból w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu. Mogą one wskazywać na pilne zagrożenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego wymagające natychmiastowej interwencji.

Jaki jest najlepszy sposób na powstrzymanie niespokojnych myśli?

Pomocne może być nauczenie się odpierania niepokojących myśli bardziej realistycznymi, pozytywnymi stwierdzeniami. Często jednak najskuteczniejszym podejściem jest ćwiczenie pozwalania myślom przechodzić przez umysł bez reagowania na nie lub prób ich kontrolowania. W ten sposób zaczynamy przekwalifikowywać swój mózg, by nie utknął we wzorcach zamartwiania się. Regularna medytacja uważności pomaga budować tolerancję na niepewność i zmartwienia.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. (2022). Stres w AmeryceTM 2022. https://www.apa.org/news/press/releases/stress/2022/top-stressors

Czeisler, M. É. (2020). Zdrowie psychiczne, używanie substancji i myśli samobójcze podczas pandemii COVID-19 - Stany Zjednoczone, 24-30 czerwca 2020 r. MMWR. Tygodniowy raport zachorowalności i śmiertelności, 69(32), 1049-1057. https://doi.org/10.15585/mmwr.mm6932a1

Gallup (2021). Amerykanie ponownie wymieniają COVID-19 jako główny problem zdrowotny w USA https://news.gallup.com/poll/358521/americans-again-name-covid-top-health-problem.aspx

Zdrowie psychiczne w Ameryce.(2022). Stan zdrowia psychicznego w Ameryce w 2022 r. https://mhanational.org/issues/2022/mental-health-america-all-data

Miloyan, B., Bulley, A., Pachana, N. A. (2021). Samotność i starzenie się: Czynniki społeczne wpływające na samotność. Australian Journal of Psychology, 73(2), 103-111. https://doi.org/10.1080/00049530.2021.1883409

Quitasol, C. N. (2022). Niepokój finansowy: Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić według ekspertów. Healthline. https://www.healthline.com/health/financial-anxiety

Scott, E. (2021). Nowe badanie ujawnia, czym Kanadyjczycy będą się najbardziej martwić w 2021 r. CTV News. https://www.ctvnews.ca/health/new-survey-reveals-what-canadians-worried-about-most-in-2021-1.5730866

Wan W. (2022). Pandemia odbiła się na zdrowiu psychicznym, zwłaszcza niektórych grup. Washington Post. https://www.washingtonpost.com/health/2022/02/03/mental-health-pandemic-cdc/

Witters, D, Liu, D. (2022). Obawy o pracę zatrudnionych Amerykanów zmniejszają się od 2020 roku. Gallup. https://news.gallup.com/poll/355073/employed-americans-job-worries-ease-2020-highs.aspx

Światowa Organizacja Zdrowia (2022). Zdrowie psychiczne i COVID-19. https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/publications-and-technical-guidance/noncommunicable-diseases/mental-health-and-covid-19

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?