Co sprawia, że mężczyźni mają wysokie libido?

Published:

Męskie libido to złożona kwestia. Wiele czynników może wpływać na popęd seksualny mężczyzny, w tym czynniki fizyczne, psychologiczne i związane ze stylem życia. Zrozumienie tego, co wpływa na libido, może pomóc mężczyznom zidentyfikować potencjalne przyczyny niskiego libido i podjąć kroki w celu zwiększenia popędu płciowego w razie potrzeby.

Co sprawia, że mężczyźni mają wysokie libido?

Kluczowe czynniki wpływające na męskie libido

Libido u mężczyzn jest napędzane głównie przez testosteron. Jednak sam poziom testosteronu nie dyktuje popędu płciowego. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym czynnikom, które mogą wpływać na męskie libido:

Wiek

Wraz z wiekiem poziom testosteronu u mężczyzn naturalnie spada. Ten stopniowy spadek testosteronu jest głównym powodem, dla którego libido ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem mężczyzn. Po 30 roku życia poziom testosteronu spada o około 1% rocznie. Inne czynniki związane z wiekiem, takie jak przewlekłe choroby, przyjmowanie leków i niższy poziom energii, również mogą obniżać libido.

Zdrowie fizyczne

Ogólny stan zdrowia i samopoczucie odgrywają dużą rolę w libido. Stany takie jak otyłość, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca mogą utrudniać przepływ krwi i funkcjonowanie nerwów, które są niezbędne do optymalnego pobudzenia i sprawności seksualnej. Mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, mają zwykle wyższy poziom testosteronu i zgłaszają wyższe libido. Spożywanie pożywnej diety i utrzymywanie prawidłowej masy ciała wspiera zdrowie seksualne.

Zdrowie psychiczne

Stres, niepokój i depresja mogą znacznie zmniejszyć zainteresowanie seksem. Stany psychologiczne, które powodują emocjonalny niepokój, mogą zajmować umysł i przeszkadzać w osiągnięciu podniecenia. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą również prowadzić do problemów z samooceną i negatywnego wizerunku ciała, co może obniżać libido. Terapia i leki poprawiające samopoczucie psychiczne mogą zwiększyć libido.

Leki

Wiele popularnych leków ma skutki uboczne, które zakłócają libido, w tym leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi, leki zmniejszające apetyt i leki na wrzody. Mężczyźni przyjmujący leki powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwają wyraźny spadek popędu płciowego. W niektórych przypadkach dostosowanie dawki lub zmiana recepty przywraca libido.

Hormony płciowe

Niski poziom testosteronu jest jedną z najczęstszych przyczyn obniżonego libido u mężczyzn. Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym odpowiedzialnym za produkcję plemników, popęd płciowy, masę mięśniową i wytrzymałość kości. Poziom testosteronu osiąga najwyższy poziom w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, a następnie stopniowo spada wraz z upływem czasu. Nieprawidłowo niski poziom testosteronu, znany jako hipogonadyzm, może hamować libido. Niedobór testosteronu można leczyć za pomocą hormonalnej terapii zastępczej.

Kwestie relacji

W przypadku mężczyzn pozostających w długotrwałych związkach, czynniki psychologiczne w ramach partnerstwa mogą tłumić ochotę na seks. Słaba komunikacja, złość, niezadowolenie ze związku, nuda i poczucie odłączenia od partnera mogą zakłócać libido. Poradnictwo dla par lub terapia seksualna mogą pomóc zwiększyć intymność i na nowo rozpalić utraconą namiętność.

Nawyki związane ze stylem życia

Codzienne nawyki i zachowania mogą mieć wpływ na funkcjonowanie seksualne. Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie nielegalnych narkotyków, a nawet leków na receptę może osłabiać libido. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna, aby pobudzić umysł i ciało do seksu. Ciągły stres lub brak snu mogą obniżać poziom testosteronu i zdolność do pobudzenia. Regularna aktywność seksualna sama w sobie może pomóc w utrzymaniu libido poprzez ćwiczenie systemu reakcji seksualnej organizmu.

Warunki podstawowe

Niektóre schorzenia są związane z niskim libido, w tym przewlekła choroba nerek, choroby wątroby, choroby neurologiczne i choroby autoimmunologiczne. Zaburzenia metaboliczne, takie jak choroby tarczycy i wysoki poziom prolaktyny, mogą zaburzać poziom hormonów i funkcje seksualne. Dysfunkcje seksualne, takie jak zaburzenia erekcji, mogą również przyczyniać się do zmniejszenia zainteresowania seksem. Diagnozowanie i leczenie podstawowych schorzeń może często poprawić libido.

Co może zwiększyć męskie libido?

Teraz, gdy omówiliśmy główne czynniki wpływające na libido, omówmy rozwiązania, które mężczyźni mogą wypróbować, aby zwiększyć swój popęd seksualny:

Ćwiczenia i utrata wagi

Regularne ćwiczenia, zwłaszcza trening siłowy, mogą zwiększyć poziom testosteronu. Utrata wagi i poprawa przepływu krwi poprzez ćwiczenia cardio korzystnie wpływają na zdrowie seksualne. Aktywność fizyczna łagodzi również stres. Proszę dążyć do 30-60 minut ćwiczeń przez większość dni.

Poprawa odżywiania

Proszę jeść więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów i nasion. Pokarmy te dostarczają składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego poziomu testosteronu, takich jak cynk, witamina D i niezbędne kwasy tłuszczowe. Proszę ograniczyć cukier, rafinowane węglowodany i tłuszcze trans, które mogą utrudniać przepływ krwi. Proszę pozostać nawodnionym i ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny.

Zmniejszenie stresu

Zarządzanie pracą, finansami, obowiązkami rodzinnymi i innymi stresami sprawia, że umysł i ciało stają się podatne na pobudzenie. Każdego dnia proszę poświęcić czas na ćwiczenie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, joga lub medytacja. Proszę zafundować sobie masaż lub posłuchać muzyki - cokolwiek, co pomoże Państwu się odstresować.

Więcej snu

Proszę kłaść się spać o tej samej porze każdej nocy i dążyć do 7-9 godzin wysokiej jakości snu, aby zwiększyć energię i zoptymalizować poziom testosteronu. Proszę unikać ekranów przed snem, utrzymywać chłodne pomieszczenie i blokować światło i hałas, aby osiągnąć lepszy sen.

Proszę porozmawiać z partnerem

Proszę otwarcie komunikować się ze swoim partnerem na temat wszelkich kwestii wpływających na Państwa życie seksualne. W razie potrzeby proszę skorzystać z profesjonalnego doradztwa lub terapii seksualnej. Proszę wprowadzić romantyczne wieczory, randki, masaże lub nowe pozycje, aby odświeżyć intymność. Proszę być bardziej czułym również poza sypialnią.

Zarządzanie chorobami przewlekłymi

Proszę postępować zgodnie z planem leczenia wszelkich chorób przewlekłych. Proszę regularnie przyjmować przepisane leki i kontrolować takie schorzenia jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu. Wspiera to ogólny stan zdrowia, umożliwiając sprawne funkcjonowanie seksualne.

Proszę przyjmować suplementy

Niektóre witaminy, minerały i zioła zostały powiązane z poprawą libido, takie jak cynk, żeń-szeń, maca, kozieradka i DHEA. Proszę zbadać ich bezpieczeństwo i omówić przyjmowanie suplementów z lekarzem, aby zidentyfikować opcje, które mogą zwiększyć popęd płciowy.

Proszę rozważyć terapię testosteronem

Jeśli niski poziom testosteronu powoduje wyraźny spadek libido, terapia zastępcza testosteronem za pomocą zastrzyków, żeli lub plastrów może pomóc przywrócić zdrowy poziom testosteronu i ożywić popęd seksualny. Terapia hormonalna wiąże się z ryzykiem, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie ocenić poziom testosteronu.

Proszę wprowadzić zmiany w stylu życia

Proszę ograniczyć lub powstrzymać się od palenia tytoniu, spożywania dużych ilości alkoholu i zażywania nielegalnych narkotyków. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi leków na receptę. Proszę upewnić się, że wszelkie związane z tym dysfunkcje seksualne są leczone medycznie. Przyjęcie pozytywnych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne.

Kluczem jest zidentyfikowanie głównych przyczyn niskiego libido, aby można było wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Proszę uzbroić się w cierpliwość - znalezienie kombinacji zmian stylu życia, zabiegów medycznych lub suplementów, które działają w celu optymalizacji popędu płciowego, może wymagać kilku prób i błędów. Proszę jednak wiedzieć, że istnieją możliwości poprawy libido.

Teraz, gdy znają już Państwo niektóre z głównych czynników wpływających na męskie libido i potencjalne rozwiązania mające na celu zwiększenie popędu płciowego, omówmy jeszcze kilka wskazówek dotyczących maksymalizacji libido:

9 wskazówek jak zwiększyć męskie libido

Oto kilka innych technik, które mogą Państwo wypróbować, aby zwiększyć swój popęd seksualny:

1. Więcej światła słonecznego

Ekspozycja na światło słoneczne zwiększa produkcję testosteronu. Proszę spędzić 15-20 minut na słońcu wczesnym rankiem, aby pobudzić libido.

2. Zminimalizować stres

Proszę znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z życiowymi stresorami, aby czuć się zrelaksowanym i skoncentrowanym na aktywności seksualnej. Pomocna może być terapia i praktyki umysł-ciało, takie jak tai chi, joga i medytacja.

3. Proszę ustawić nastrój

Proszę stworzyć otoczenie, które rozpali pożądanie seksualne, utrzymując sypialnię w czystości i porządku oraz puszczając łagodną muzykę. Proszę przyciemnić światła, zapalić świece lub wziąć razem ciepłą kąpiel.

4. Utrzymanie intymności

Proszę okazywać sobie czułość bez oczekiwania seksu, np. przytulając się, całując, trzymając się za ręce lub przytulając. Pary, które regularnie łączą się poprzez dotyk i intymność, mają zwykle wyższe libido.

5. Proszę poddać się badaniom lekarskim

Proszę udać się do lekarza, aby wykluczyć potencjalne medyczne przyczyny obniżonego libido, takie jak niski poziom testosteronu, problemy z tarczycą, zaburzenia przysadki mózgowej lub problemy naczyniowe.

6. Proszę ograniczyć alkohol

Podczas gdy drink lub dwa mogą zmniejszyć zahamowania, zbyt duża ilość alkoholu osłabia centralny układ nerwowy i zakłóca funkcje seksualne. Kluczem jest umiar.

7. Przekazywanie pragnień

Proszę powiedzieć partnerowi, co Pana/Panią podnieca i rozpala pożądanie. Szczera rozmowa o swoich potrzebach i fantazjach może zbliżyć Państwa do siebie i sprawić, że seks będzie bardziej ekscytujący.

8. Masturbować się

Regularna aktywność seksualna, w tym masturbacja, pomaga ćwiczyć system reakcji seksualnych organizmu i zwiększa libido.

9. Proszę priorytetowo traktować jakość snu

Proszę dążyć do 7-9 godzin nieprzerwanego snu w ciągu nocy, aby zoptymalizować poziom testosteronu i zmniejszyć zmęczenie, dzięki czemu poczuje się Pan pełen energii do seksu.

Najważniejsze jest słuchanie swojego ciała. Proszę zwrócić uwagę na okoliczności, w których libido jest najwyższe, a także na czynniki, które wydają się tłumić pożądanie. Przy odrobinie świadomości i eksperymentów można znaleźć to, co działa, aby wprowadzić się w nastrój.

Kiedy szukać pomocy medycznej w przypadku niskiego libido?

Jeśli wprowadzenie zmian w stylu życia nie zwiększy libido w ciągu kilku miesięcy, proszę umówić się na wizytę u lekarza lub urologa.

W przypadku niskiego libido należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • Dzieje się to bardzo nagle
 • towarzyszą inne zaburzenia seksualne, takie jak problemy z erekcją
 • znacząco zakłóca lub niszczy Pana/Pani związek
 • Koresponduje z innymi objawami fizycznymi lub psychicznymi

Powinien Pan/Pani również zasięgnąć porady lekarza, jeśli podejrzewa Pan/Pani potencjalne przyczyny, takie jak:

 • Zaburzenia hormonalne
 • Skutki uboczne leków
 • Stres i depresja
 • Zespół metaboliczny
 • Choroba naczyniowa
 • Zaburzenia neurologiczne
 • Niski poziom testosteronu

W celu ustalenia przyczyn często wykonuje się badania krwi, badania obrazowe, dokładny wywiad i badanie fizykalne. Na podstawie wyników badań i oceny lekarz może zalecić odpowiednie rozwiązania.

W przypadku mężczyzn po 40. roku życia z bardzo niskim libido, terapia zastępcza testosteronem może być uzasadniona pod nadzorem lekarza. Inne opcje, które lekarz może omówić, obejmują leki takie jak Cialis, zmianę leków przeciwdepresyjnych, zastrzyki w prącie, implanty jąder i suplementy.

Jeśli u podłoża spadku libido leży konflikt w związku lub problemy ze zdrowiem psychicznym, pomocna może okazać się terapia dla par lub terapia seksualna ze specjalistą.

Kluczem jest bycie proaktywnym i rozmowa z lekarzem, jeśli doświadcza Pan wyraźnego, utrzymującego się spadku pożądania seksualnego, który Pana niepokoi. Istnieją różne medyczne i terapeutyczne sposoby diagnozowania i leczenia obniżonego libido oraz ożywienia życia seksualnego.

Wnioski

Libido mężczyzny zależy od wielu czynników fizycznych, emocjonalnych i związanych ze stylem życia. Zmniejszony popęd seksualny często wynika z obniżonego poziomu testosteronu, problemów zdrowotnych, stresu, problemów w związku lub codziennej presji i nawyków. Dobrą wiadomością jest to, że wiele rozwiązań może pomóc zwiększyć libido, od przyjęcia zdrowszego stylu życia i lepszego radzenia sobie ze stresem po otwartą komunikację, profesjonalne doradztwo, dostosowanie leków i terapię testosteronem.

Jeśli doświadczył Pan niepokojącego, ciągłego spadku pożądania seksualnego, proszę zidentyfikować potencjalne przyczyny i wdrożyć konstruktywne rozwiązania. Proszę zasięgnąć porady lekarskiej w celu ustalenia, czy na libido ma wpływ jakaś choroba. Dzięki cierpliwości i wytrwałości możliwe jest odzyskanie satysfakcjonującego, przyjemnego życia seksualnego. Proszę nie wahać się sięgnąć po pomoc - istnieje wiele możliwości przywrócenia libido.

Często zadawane pytania

Jakie jest normalne libido u mężczyzny?

Libido jest bardzo zróżnicowane wśród mężczyzn. Ogólnie rzecz biorąc, chęć i inicjowanie pewnego rodzaju aktywności seksualnej 1-2 razy w tygodniu uważa się za normalne, zdrowe libido. Jednak to, co jest "normalne", różni się w zależności od wieku, stanu zdrowia, poziomu stresu, satysfakcji ze związku i naturalnego libido. Jeśli Pańskie libido jest dla Pana niepokojące lub negatywnie wpływa na Pańskie życie, warto się tym zająć.

W jakim wieku spada libido u mężczyzn?

Większość mężczyzn zaczyna doświadczać pewnego spadku libido w wieku około 30 lat, przy stopniowym spadku o około 1-2% rocznie. Bardziej wyraźne spadki często pojawiają się w wieku 40 lat i później z powodu obniżającego się poziomu testosteronu. Niskie libido może jednak wystąpić w każdym wieku, jeśli poziom testosteronu spadnie lub pojawią się problemy zdrowotne.

Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu?

Trening siłowy, trening interwałowy o wysokiej intensywności i krótkie sprinty mogą stymulować testosteron. Proszę regularnie korzystać z promieni słonecznych. Proszę spożywać pokarmy zwiększające poziom testosteronu, takie jak ostrygi, warzywa liściaste, tłuste ryby, fasola i wzbogacone zboża. Zmniejszenie stresu poprzez praktyki relaksacyjne. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy D, cynku i magnezu. Proszę spać co najmniej 7 godzin na dobę.

Jakie suplementy są dobre na zwiększenie libido?

Niektóre suplementy, które potencjalnie zwiększają libido, obejmują tribulus, kozieradkę pospolitą, DHEA, cynk, kozieradkę pospolitą, czerwony żeń-szeń koreański, miłorząb japoński, maca i L-argininę. Jednak dowody dotyczące suplementów są ograniczone. Proszę skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem.

Kiedy powinien Pan udać się do lekarza z powodu niskiego libido?

Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli zmiany stylu życia nie przynoszą rezultatów, spadek libido jest nagły lub poważny, lub doświadcza Pan/Pani innych dysfunkcji seksualnych. Proszę również zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli podejrzewa Pan/Pani chorobę podstawową, stosuje leki, które upośledzają funkcje seksualne lub ma Pan/Pani problemy w związku przyczyniające się do niskiego libido. Badania krwi mogą określić, czy w grę wchodzą zaburzenia równowagi hormonalnej lub inne kwestie medyczne.

Jakie schorzenia powodują niskie libido?

Niski poziom testosteronu, wysoki poziom stresu, otyłość, choroby przewlekłe, zaburzenia psychiczne, zły sen, zaburzenia hormonalne, choroby naczyniowe, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia tarczycy, choroby wątroby lub nerek, zaburzenia neurologiczne, powiększona prostata, guzy przysadki mózgowej i niektóre leki mogą zmniejszać libido.

Czy niskie libido jest powszechne?

Niskie libido jest dość powszechne, zwłaszcza u mężczyzn w starszym wieku. Według John Hopkins Medicine, szacuje się, że 30-40% mężczyzn doświadcza pewnego stopnia niskiego libido. Istnieje jednak wiele skutecznych rozwiązań medycznych i lifestyle'owych, które mogą zwiększyć męskie libido. Nie wahaj się porozmawiać z lekarzem, jeśli twój popęd seksualny jest uporczywie niski.

Czy doradztwo w związku może pomóc w przypadku niskiego libido?

Jak najbardziej. U niektórych panów czynniki psychologiczne i emocjonalne, takie jak konflikty w związku, problemy z komunikacją, stres lub monotonia w sypialni mogą obniżać libido. Spotkanie z doradcą ds. par lub seksuologiem pozwoli panom otwarcie omówić problemy, poprawić intymność emocjonalną, poradzić sobie ze stresem i odkryć sposoby na odświeżenie więzi fizycznej.

Jakie pokarmy zwiększają libido?

Pokarmy, które korzystnie wpływają na libido to ostrygi, niesłodzona gorzka czekolada, owoce cytrusowe, chili, orzechy, awokado, czerwone wino, chude mięso, oliwa z oliwek, banany oraz pokarmy bogate w kwasy omega-3 i cynk, takie jak tłuste ryby, fasola, nasiona i skorupiaki. Proszę się nawadniać i ograniczać spożycie cukru, tłuszczów nasyconych i alkoholu.

Mam nadzieję, że te odpowiedzi dostarczą więcej szczegółów na często zadawane przez mężczyzn pytania dotyczące libido. Proszę dać mi znać, jeśli potrzebuje Pan wyjaśnień lub ma dodatkowe pytania!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?