Jakie są objawy niskiego libido u mężczyzn?

Published:

Zdrowe libido jest ważne dla emocjonalnej i fizycznej intymności w związku. Jednak niskie libido lub niski popęd seksualny to powszechny problem, który dotyka wielu mężczyzn. Zrozumienie objawów niskiego libido może pomóc zidentyfikować niektóre z potencjalnych przyczyn i wskazać rozwiązania.

Spis treści

 1. Czym jest Libido?
 2. Objawy niskiego libido u mężczyzn
  1. Brak zainteresowania seksem
  2. Trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji
  3. Opóźnienie lub niezdolność do orgazmu i wytrysku
  4. Niska pewność siebie w sferze seksualnej
  5. Mniej energii i wytrzymałości
  6. Ograniczona spontaniczność i kreatywność
  7. Zmiana w zachowaniu i intymności
  8. Efekty emocjonalne
 3. Co powoduje niskie libido u mężczyzn?
  1. Przyczyny biologiczne
  2. Przyczyny psychologiczne
  3. Czynniki społeczne i związane ze stylem życia
 4. Diagnozowanie niskiego libido
 5. Opcje leczenia niskiego libido u mężczyzn
  1. Zabiegi medyczne
  2. Zmiany stylu życia
 6. Kiedy udać się do lekarza?
 7. Często zadawane pytania
  1. Czy niskie libido jest powszechne u starszych mężczyzn?
  2. Czy niskie libido oznacza, że mężczyzna nie uważa swojej partnerki za atrakcyjną?
  3. Czy stres może powodować tymczasowe obniżenie libido?
  4. Czy pary powinny otwarcie rozmawiać o obawach związanych z niskim libido?
  5. Jakie pokarmy lub witaminy pomagają poprawić niskie libido?
 8. Podsumowanie
 9. Co jest uważane za niskie libido?
 10. Jakie są wczesne objawy niskiego libido u mężczyzn?
 11. Które leki przeciwdepresyjne są najmniej podatne na obniżenie libido?
 12. Jak szybko niski poziom testosteronu może powodować niskie libido?
 13. Czy zmęczenie i niskie libido mogą być oznaką poważnej choroby?
 14. Jakie witaminy pomagają zwiększyć libido?
 15. Po jakim czasie można zauważyć poprawę libido po zmianie stylu życia?
 16. Czy sporadyczne niskie libido jest normalne?
 17. Czy same problemy w związku mogą powodować niskie libido?

Jakie są objawy niskiego libido u mężczyzn?

Czym jest Libido?

Libido odnosi się do popędu seksualnego lub pragnienia aktywności seksualnej. Obejmuje ono elementy biologiczne, psychologiczne i społeczne. Z biologicznego punktu widzenia na libido wpływa poziom testosteronu i satysfakcja ze związku. Z psychologicznego punktu widzenia istotną rolę odgrywają stres, lęk, depresja i poczucie własnej wartości. Społecznie, normy kulturowe i wartości wpływają na libido.

Podczas gdy libido naturalnie waha się w pewnych okresach, utrzymujący się brak zainteresowania seksem może wskazywać na problem leżący u jego podstaw. Zidentyfikowanie objawów niskiego libido jest pierwszym krokiem do ustalenia przyczyny.

Objawy niskiego libido u mężczyzn

Istnieje szereg potencjalnych objawów, które mogą wskazywać na niskie libido u mężczyzn. Rozpoznanie tych objawów może pomóc w identyfikacji niskiego libido:

Brak zainteresowania seksem

Podstawowym objawem niskiego libido jest brak zainteresowania lub pragnienia aktywności seksualnej. Mężczyźni z niskim libido mogą unikać bliskości lub wymyślać wymówki, aby uniknąć spotkań seksualnych. Ten brak zainteresowania utrzymuje się przez długi czas i nie jest tylko sporadycznym zjawiskiem.

Niskie libido wiąże się ze spadkiem myśli seksualnych, fantazji i ochoty na seks. Mężczyźni z niskim libido mają zmniejszoną inicjację i otwartość na seks. Ich ogólna motywacja i popęd seksualny są niskie.

Trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji

Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji mogą być związane z niskim libido. Mężczyźni mogą doświadczać braku nocnych lub porannych erekcji. Mogą mieć trudności z uzyskaniem erekcji przed aktywnością seksualną. Mężczyźni mogą również mieć trudności z utrzymaniem erekcji przez cały okres intymności.

Zaburzenia erekcji nie oznaczają automatycznie niskiego libido. Jednakże, gdy trudności z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji są połączone z niskim popędem seksualnym, może to być objaw niskiego libido.

Opóźnienie lub niezdolność do orgazmu i wytrysku

Mężczyźni z niskim libido mogą doświadczać opóźnionych orgazmów i wytrysku lub ich braku. Mogą wymagać długotrwałej stymulacji, aby osiągnąć punkt kulminacyjny. Mogą też w ogóle nie osiągać orgazmu lub wytrysku podczas kontaktów seksualnych.

Niemożność osiągnięcia orgazmu, pomimo odczuwania podniecenia, może wskazywać na problemy hormonalne lub nerwowe wpływające na libido. Anorgazmia, czyli brak orgazmu, często towarzyszy niskiemu poziomowi testosteronu.

Niska pewność siebie w sferze seksualnej

Niskie libido może prowadzić do zmniejszenia pewności siebie w zakresie sprawności seksualnej i seksualności w ogóle. Mężczyźni mogą postrzegać siebie jako mniej męskich i tracić wiarę w swoje możliwości seksualne.

Może to stworzyć negatywny cykl, w którym niska pewność siebie przyczynia się do niskiego libido. Przywrócenie pewności siebie w sferze seksualnej jest kluczem do zwiększenia libido.

Mniej energii i wytrzymałości

Niski poziom energii i zmniejszona wytrzymałość mogą sygnalizować niski poziom testosteronu i towarzyszący mu niski poziom libido. Aktywność seksualna wymaga energii i wytrzymałości. Niski poziom energii wpływa na motywację i zdolność mężczyzny do seksu.

Chroniczne zmęczenie, drażliwość i brak motywacji wskazują na niski poziom testosteronu, który hamuje libido. Zwiększenie energii poprawia popęd seksualny.

Ograniczona spontaniczność i kreatywność

Spontaniczne pożądanie i myśli o seksie zmniejszają się wraz z niskim libido. Mężczyźni tracą spontaniczność i kreatywność w inicjowaniu intymnych spotkań i urozmaiceń seksualnych.

Niskie pożądanie zmniejsza naturalną ciekawość seksualną i śmiałość. Mężczyźni są mniej skłonni do inicjowania uczuć i bliskości poza planowaną aktywnością seksualną.

Zmiana w zachowaniu i intymności

Niskiemu libido często towarzyszą zmiany w zachowaniu. Mężczyźni mogą całkowicie unikać intymności lub angażować się w aktywność seksualną tylko w ramach przysługi dla partnerki. Poświęcają mniej czasu na inicjowanie romansów i grę wstępną.

Zmniejsza się intymność pozaseksualna, uczucie i romans. Mężczyźni wykazują ogólnie mniej intymne i angażujące zachowania, gdy libido jest niskie.

Efekty emocjonalne

Niskie libido może wpływać na pewność siebie, poczucie własnej wartości i powodować niepokój, depresję lub smutek. Mężczyźni z niskim libido często wycofują się z intymnych relacji.

Złość, frustracja, wstyd i zażenowanie mogą również wystąpić z powodu niezdolności do pożądanej aktywności seksualnej. Zidentyfikowanie tych efektów może wskazywać na niskie libido.

Co powoduje niskie libido u mężczyzn?

Zrozumienie, co przyczynia się do niskiego libido, stanowi podstawę do znalezienia rozwiązań. Niskie libido wynika ze złożonej interakcji czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.

Przyczyny biologiczne

 • Niski poziom testosteronu - jest to główna przyczyna niskiego libido, zaburzeń erekcji i opóźnionego wytrysku. Poziom testosteronu naturalnie spada po 30 roku życia.
 • Przewlekłe choroby - Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i wysoki poziom cholesterolu, często powodują niskie libido.
 • Leki - Wiele popularnych leków na receptę zmniejsza libido, w tym leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi i opioidy.
 • Niska tarczyca - Niedoczynność tarczycy zmniejsza produkcję testosteronu, co prowadzi do niskiego libido.
 • Uraz - Urazy narządów płciowych, prostaty, pęcherza moczowego, rdzenia kręgowego lub mózgu mogą wpływać na reakcje seksualne i pożądanie.
 • Uszkodzenie nerwów - neuropatia obwodowa i uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą, zabiegiem chirurgicznym lub urazem mogą hamować erekcję.
 • Alkoholizm i nadużywanie narkotyków - Nadmierne spożywanie alkoholu i narkotyków wpływa negatywnie na libido i funkcje seksualne.
 • Niska czynność jąder - Wiek obniża czynność jąder. Choroby takie jak cukrzyca mogą upośledzać funkcje jąder i testosteron.
 • Bezdech senny - brak snu obniża poziom testosteronu i energii seksualnej.

Przyczyny psychologiczne

 • Zaburzenia psychiczne - Stany takie jak depresja, lęk i PTSD negatywnie wpływają na libido.
 • Stres - Wysoki poziom stresu obniża poziom testosteronu i libido. Kortyzol wzrasta, podczas gdy testosteron spada.
 • Problemy z wizerunkiem ciała - Negatywny wizerunek ciała hamuje pewność siebie w sferze seksualnej i pragnienie intymności. Nadwaga lub otyłość również wpływa na testosteron.
 • Trauma i wykorzystywanie - Wykorzystywanie seksualne lub trauma w przeszłości mogą poważnie zaszkodzić libido i relacjom intymnym.
 • Słaba komunikacja z partnerem - Nierozwiązane problemy w związku i brak intymności emocjonalnej powodują niskie libido.

Czynniki społeczne i związane ze stylem życia

 • Praca i obowiązki rodzinne - Nadmierne wymagania zawodowe i obowiązki rodzicielskie mogą pozostawiać niewiele energii lub czasu na seks.
 • Piętno społeczne - przekonania kulturowe lub religijne mogą hamować pozytywne odczucia dotyczące seksualności.
 • Brak snu - Zmęczenie i wypalenie spowodowane brakiem snu zmniejsza energię i motywację do seksu.
 • Siedzący tryb życia - Otyłość, zespół metaboliczny i choroby sercowo-naczyniowe wynikające ze zbyt długiego siedzenia obniżają libido.
 • Nadmiar alkoholu i tytoniu - palenie tytoniu i spożywanie dużych ilości alkoholu obniża produkcję testosteronu i funkcje seksualne.

Diagnozowanie niskiego libido

Kilka strategii pomaga zdiagnozować pierwotną przyczynę niskiego libido:

 • Historia medyczna - lekarz pyta o historię i funkcje seksualne. Szczegóły dotyczące leków, operacji, chorób i stylu życia dostarczają wskazówek.
 • Badanie fizykalne - Badanie narządów płciowych i prostaty może wykryć oznaki niskiego poziomu testosteronu i schorzeń wpływających na libido.
 • Badania krwi - poziom testosteronu, cholesterolu i glukozy we krwi jest mierzony w celu wykrycia potencjalnych przyczyn biologicznych.
 • Ocena psychologiczna - ocena stanu zdrowia psychicznego identyfikuje wszelkie czynniki psychologiczne lub diagnozy przyczyniające się do niskiego libido.
 • Kwestionariusze - ustrukturyzowane kwestionariusze pomagają ocenić charakter, nasilenie i wpływ niskiego libido.

Wskazanie wszystkich przyczyn poprzez diagnozę ukierunkowuje ukierunkowane strategie leczenia.

Opcje leczenia niskiego libido u mężczyzn

W zależności od przyczyn niskiego libido, różne opcje leczenia mogą przywrócić normalne libido:

Zabiegi medyczne

 • Terapia testosteronem - Suplementy testosteronu w postaci żeli, plastrów, zastrzyków lub granulek mogą skutecznie leczyć niski poziom T i poprawiać libido.
 • Dostosowanie leków - Zmiana leków lub dawek może zminimalizować negatywny wpływ na libido.
 • Leki na zaburzenia erekcji - Leki takie jak Viagra poprawiają erekcję, ale nie zwiększają poziomu testosteronu ani pożądania.
 • Terapia seksualna - szkoli mężczyzn i pary w zakresie technik poprawy komunikacji seksualnej, funkcji i przyjemności.
 • Psychoterapia - terapia poznawcza i doradztwo pomagają przezwyciężyć zaburzenia zdrowia psychicznego i psychologiczne bariery dla zdrowego libido.
 • Doradztwo w zakresie relacji - doradztwo dla par sprzyja emocjonalnej intymności i wspierającemu partnerstwu.
 • Suplementy diety - Zioła takie jak Tribulus, maca i kozieradka mogą łagodnie zwiększać libido i testosteron.
 • Medycyna alternatywna - Akupunktura może zwiększyć niskie libido poprzez poprawę poziomu testosteronu i przepływu krwi.

Zmiany stylu życia

 • Ćwiczenia - trening siłowy, aerobik i treningi HIIT zwiększają poziom testosteronu i poprawiają pewność siebie.
 • Zarządzanie stresem - praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja i joga, łagodzą stres i podnoszą libido.
 • Zdrowa dieta - dieta śródziemnomorska bogata w chude białko i zdrowe tłuszcze zwiększa poziom T.
 • Ograniczenie alkoholu - Ograniczenie alkoholu chroni funkcje jąder, nasienie i produkcję testosteronu.
 • Rzucenie palenia - palenie zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji i obniża popęd płciowy.
 • Więcej snu - odpowiednia ilość snu (7-9 godzin na dobę) optymalizuje poziom hormonów i energii potrzebnej do uprawiania seksu.
 • Poprawa wizerunku ciała - trening siłowy, czas spędzony na świeżym powietrzu i pozytywne nastawienie do samego siebie budują pewność siebie w sferze seksualnej.
 • Randki i intymność - Zaplanowane romantyczne wypady, masaże, przytulanie i wypoczynek sprzyjają emocjonalnej bliskości.
 • Proszę zarezerwowaćczas na seks - proszę nadać priorytet intymności poprzez regularne "randki seksualne", aby stały się one stałym nawykiem.

Połączenie interwencji medycznej, doradztwa psychologicznego i zmiany stylu życia często skutecznie zwiększa libido.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku niskiego libido proszę skontaktować się z lekarzem:

 • Utrzymuje się przez kilka miesięcy lub lat
 • Nadwyręża Państwa związek
 • Powoduje depresję, niepokój lub niską samoocenę
 • Występuje z zaburzeniami erekcji
 • towarzyszą inne trudności seksualne, takie jak przedwczesny wytrysk
 • Wpływa na Państwa jakość życia

Proszę poszukać pomocy medycznej w celu zidentyfikowania wszelkich schorzeń przyczyniających się do niskiego libido. Utrzymujące się niskie libido może wskazywać na niezdiagnozowany problem zdrowotny wymagający leczenia.

Często zadawane pytania

Czy niskie libido jest powszechne u starszych mężczyzn?

Tak, libido naturalnie spada z wiekiem wraz ze spadkiem poziomu testosteronu. W wieku 60 lat ponad 50% mężczyzn doświadcza pewnego stopnia niskiego libido. Jednak znaczny spadek libido nie jest normalną częścią starzenia się i nadal wymaga opieki medycznej.

Czy niskie libido oznacza, że mężczyzna nie uważa swojej partnerki za atrakcyjną?

Nie, słabnący pociąg do partnera rzadko jest główną przyczyną utrzymującego się niskiego libido. Znacznie częściej odpowiedzialne są za to czynniki fizyczne lub psychologiczne. Otwarte omówienie obaw związanych z libido pomaga upewnić się, że oboje partnerzy to rozumieją.

Czy stres może powodować tymczasowe obniżenie libido?

Jak najbardziej. W okresach silnego stresu lub po traumatycznym wydarzeniu normalnym zjawiskiem jest tymczasowy spadek libido. Praca nad zminimalizowaniem stresu i dbanie o siebie pomaga ustabilizować libido. Jeśli niskie libido utrzymuje się kilka miesięcy po stresującym okresie, proszę poszukać pomocy medycznej.

Czy pary powinny otwarcie rozmawiać o obawach związanych z niskim libido?

Tak, jasna i troskliwa komunikacja na temat libido jest ważna dla utrzymania intymności. Partnerzy powinni wcześnie omawiać zmiany libido, wspólnie identyfikować przyczyny i współpracować nad rozwiązaniami. Praca zespołowa łagodzi obawy związane z libido, które obciążają związek.

Jakie pokarmy lub witaminy pomagają poprawić niskie libido?

Niektóre pokarmy i składniki odżywcze naturalnie wspierają libido. Należą do nich ostrygi, orzechy, nasiona, czekolada i żywność wzbogacona witaminą D. Proszę ograniczyć cukier, tłuszcze trans i alkohol. Proszę również zadbać o odpowiednie spożycie cynku, magnezu i witamin z grupy B. Konsultacja z dietetykiem pomoże opracować dietę zwiększającą libido.

Podsumowanie

Różnorodne objawy mogą wskazywać na niskie libido u mężczyzn. Rozpoznanie oznak i otwarta komunikacja z partnerką to pierwsze kroki. Następnie identyfikacja przyczyn za pomocą testów może pomóc w skutecznym leczeniu. Terapie medyczne, zmiany stylu życia, doradztwo i podejście zespołowe poprawiają niskie libido. Konsekwentna intymność sprzyja długotrwałej satysfakcji seksualnej i związkowej.

Co jest uważane za niskie libido?

Nie ma jednoznacznego progu, który definiuje niskie libido. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Pana/Pani libido lub popęd seksualny są niższe niż oczekiwania Pana/Pani lub Pana/Pani partnera lub powodują niepokój, można uznać, że są one niskie. Libido różni się znacznie w zależności od osoby. Wyraźny, utrzymujący się spadek zainteresowania i ochoty na seks, który Pana/Panią niepokoi, prawdopodobnie wskazuje na problem.

Jakie są wczesne objawy niskiego libido u mężczyzn?

Niektóre wczesne oznaki, które mogą wskazywać na spadek libido obejmują:

 • Zauważenie zmniejszonego zainteresowania seksem lub myśli seksualnych
 • Rzadkie inicjowanie seksu lub intymności
 • Szukanie wymówek, aby częściej unikać seksu
 • Trudniejsze uzyskanie lub utrzymanie erekcji
 • Dłuższy wytrysk lub osiągnięcie orgazmu
 • Uczucie znudzenia lub braku zainteresowania podczas seksu
 • Chęć uprawiania seksu rzadziej niż wcześniej

Zwrócenie uwagi na te oznaki na wczesnym etapie pozwala mężczyznom zająć się potencjalnymi przyczynami, zanim niskie libido stanie się poważniejszym problemem.

Które leki przeciwdepresyjne są najmniej podatne na obniżenie libido?

Bupropion (Wellbutrin) jest mniej podatny na wywoływanie seksualnych skutków ubocznych niż leki z grupy SSRI, takie jak fluoksetyna (Prozac), sertralina (Zoloft) lub paroksetyna (Paxil). Buspiron i mirtazapina również mają niższy wskaźnik dysfunkcji seksualnych. SNRI duloksetyna (Cymbalta) ma tendencję do wywoływania mniej seksualnych skutków ubocznych niż wenlafaksyna (Effexor). Proszę porozmawiać z lekarzem na temat dostępnych opcji.

Jak szybko niski poziom testosteronu może powodować niskie libido?

Poziom testosteronu może gwałtownie spadać, czasami w ciągu kilku miesięcy do kilku lat. Ten szybki spadek może prowadzić do stosunkowo szybkiego wystąpienia objawów niskiego libido w porównaniu do stopniowego spadku testosteronu wraz z wiekiem mężczyzn. Stany takie jak cukrzyca typu 2, guzy przysadki mózgowej i nadużywanie opiatów mogą powodować szybki spadek testosteronu, skutkujący niskim libido.

Czy zmęczenie i niskie libido mogą być oznaką poważnej choroby?

Tak, w niektórych przypadkach niski poziom energii i libido może wskazywać na poważną chorobę. Objawy takie jak zmęczenie, osłabienie mięśni i zmniejszony popęd płciowy mogą być obserwowane w przypadku poważnych chorób, w tym między innymi anemii, demencji, nowotworów złośliwych, przewlekłych infekcji i zaburzeń autoimmunologicznych. Jeśli nie zostanie znaleziona żadna oczywista przyczyna, uzasadnione może być przeprowadzenie dalszych badań medycznych.

Jakie witaminy pomagają zwiększyć libido?

Niektóre kluczowe witaminy i minerały odgrywają rolę we wspieraniu zdrowego poziomu testosteronu, a tym samym męskiego libido. Należą do nich witamina D, cynk, magnez, ekstrakt z kozieradki, kwas D-asparaginowy i witamina B12. Dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy C, selenu, niacyny i miedzi może również pomóc w optymalizacji zdrowia seksualnego i energii. Proszę skonsultować się z lekarzem w celu zapewnienia odpowiedniej suplementacji.

Po jakim czasie można zauważyć poprawę libido po zmianie stylu życia?

Wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia, takich jak zdrowsze odżywianie, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia i zmniejszenie stresu, może zwiększyć libido. Potrzeba jednak czasu, aby zmiany te znacząco wpłynęły na poziom testosteronu i funkcje seksualne - zwykle jest to kilka miesięcy. Kluczowa jest konsekwencja w stosowaniu nowych nawyków zdrowotnych. Konsultacje z lekarzem pomagają monitorować postępy.

Czy sporadyczne niskie libido jest normalne?

To całkowicie normalne, że popęd seksualny u mężczyzn waha się od czasu do czasu z powodu stresu, zmęczenia, okoliczności życiowych lub po prostu naturalnych wahań hormonalnych. Okresowe spadki libido nie muszą być niepokojące. Jeśli jednak niska ochota na seks utrzymuje się tygodniami lub miesiącami, może to oznaczać, że istnieje problem wymagający uwagi.

Czy same problemy w związku mogą powodować niskie libido?

Konflikty w związku, problemy z komunikacją, brak więzi z partnerem i niedokończone sprawy mogą przyczyniać się do niskiego libido. Chociaż same czynniki interpersonalne rzadko odpowiadają za utrzymujące się niskie libido, mogą one nasilać inne problemy biologiczne lub psychologiczne. Poradnictwo dla par pomaga uporać się z przeszkodami na drodze do intymności.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?