Jak często uprawiać seks?

Published:

Seks. To jedna z największych przyjemności w życiu, akt, który wzmacnia więzi emocjonalne i fizyczną namiętność między partnerami. Ale ile seksu powinno się uprawiać? Jaka jest "normalna" częstotliwość? I czy "normalna" w ogóle ma znaczenie, jeśli chodzi o intymność?

Spis treści

 1. Co badania mówią o częstotliwości kontaktów seksualnych
  1. Młodzi dorośli w wieku 18-29 lat
  2. Dorośli w wieku 30-39 lat
  3. Dorośli w średnim wieku 40-49 lat
  4. Starsi dorośli 50+
 2. Kluczowe czynniki wpływające na częstotliwość kontaktów seksualnych
  1. Wiek i etap życia
  2. Zdrowie fizyczne
  3. Zdrowie psychiczne
  4. Jakość relacji
  5. Poziom stresu
  6. Kontrola urodzeń i historia seksualna
  7. Rozbieżności w pragnieniach
  8. Niedopasowane priorytety i wartości
 3. Jak często powinien Pan uprawiać seks?
 4. Dlaczego częstotliwość kontaktów seksualnych często różni się między partnerami?
  1. Kontrastujące napędy biologiczne
  2. Pożądanie responsywne a spontaniczne
  3. Różne priorytety
  4. Kwestie relacji
  5. Oczekiwania kulturowe
  6. Czynniki wpływające na zdrowie psychiczne
 5. Strategie radzenia sobie z niedopasowanym libido
 6. Oznaki, że Państwa życie seksualne może być w tarapatach
 7. Korzyści zdrowotne płynące z aktywnego i przyjemnego życia seksualnego
 8. Podsumowując
 9. Najczęściej zadawane pytania dotyczące częstotliwości seksualnej
 10. Co uważa się za normalną częstotliwość uprawiania seksu?
 11. Jaka jest odpowiednia ilość seksu w związku?
 12. Jak mogę częściej mieć ochotę na seks?
 13. Dlaczego mój popęd seksualny spadł?
 14. Czy moje niższe libido jest normalne?
 15. Co jeśli mój partner pragnie seksu bardziej niż ja?
 16. Jak radzić sobie z odrzuceniem seksualnym ze strony partnera?
 17. Czy mój wysoki popęd seksualny jest niezdrowy?
 18. Co zrobić, jeśli problemy zdrowotne utrudniają seks?
 19. Jak często pary po 60. roku życia powinny uprawiać seks?

Te często zadawane pytania zasługują na wnikliwą analizę. Podczas gdy badania podają średnie wartości częstotliwości kontaktów seksualnych, najważniejszymi czynnikami są wiek, stan zdrowia, pragnienia i satysfakcja ze związku. Jakość seksu ma ostatecznie większe znaczenie niż jego ilość.

Jak często uprawiać seks?

Co badania mówią o częstotliwości kontaktów seksualnych

Badania pokazują, że małżeństwa lub osoby mieszkające razem uprawiają seks średnio raz w tygodniu. Ale "średnia" pozostawia wiele do życzenia. Rozbijmy statystyki częstotliwości w oparciu o wiek i etap życia.

Młodzi dorośli w wieku 18-29 lat

Młodsi dorośli uprawiają seks najczęściej, średnio około 112 razy w roku lub 2-3 razy w tygodniu. Hormony młodości częściowo wyjaśniają wzmożony apetyt seksualny młodszych par. Ale długość związku również wpływa na częstotliwość. Zupełnie nowe pary uprawiają zdecydowanie najwięcej seksu.

Dorośli w wieku 30-39 lat

U osób w wieku 30 lat częstotliwość kontaktów seksualnych zaczyna spadać, ale nieznacznie. Trzydziestolatkowie uprawiają seks około 86 razy w roku lub 1-2 razy w tygodniu. Gdy namiętność nowego związku zanika, praca, dzieci i inne obowiązki konkurują o czas.

Dorośli w średnim wieku 40-49 lat

W wieku 40 lat obowiązki związane z karierą i rodziną nasilają się. Priorytetem stają się dzieci. Mogą również pojawić się problemy zdrowotne. Nic dziwnego, że seks spada do około 69 razy w roku lub 1-2 razy na 2 tygodnie w przypadku dorosłych w średnim wieku.

Starsi dorośli 50+

Seniorzy po 50. roku życia uprawiają seks najrzadziej, średnio około 24 razy w roku lub 2 razy w miesiącu. Menopauza przyczynia się do suchości pochwy i obniżenia libido u kobiet. Zaburzenia erekcji dotykają ponad 50% mężczyzn po 60. roku życia. Przewlekłe problemy zdrowotne również mogą ograniczać seksualność.

Jednak ograniczone życie seksualne w starszym wieku niekoniecznie musi oznaczać brak satysfakcji. Fizyczna intymność wyraża się w różny sposób wraz z upływem czasu.

Kluczowe czynniki wpływające na częstotliwość kontaktów seksualnych

Badania malują szeroki obraz, ale statyczne liczby nie oddają niuansów stojących za częstotliwością seksualną dla prawdziwych par. Oto niektóre z kluczowych czynników wpływających na libido i miłość.

Wiek i etap życia

Jak już zauważyliśmy, wiek wpływa na hormony, poziom energii, zdrowie i priorytety w sposób, który zmienia częstotliwość kontaktów seksualnych. Zmiany związane z etapami życia, takimi jak posiadanie dzieci lub przechodzenie menopauzy, również odgrywają pewną rolę.

Zdrowie fizyczne

Zarówno ostre, jak i przewlekłe choroby - a także leki - mogą obniżać libido i funkcje seksualne. Choroby takie jak rak, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie stawów i choroby serca przyczyniają się do problemów seksualnych. Ale nawet drobne problemy zdrowotne mogą zmniejszyć energię i ochotę na seks.

Zdrowie psychiczne

Depresja, lęk, trauma, kwestie związane z wizerunkiem ciała i inne schorzenia psychiczne bezpośrednio wpływają na popęd seksualny i przyjemność z seksu. Połączenie umysłu i ciała jest potężne. Poradnictwo pomaga wielu parom przezwyciężyć psychiczne przeszkody utrudniające satysfakcjonujący seks.

Jakość relacji

Emocjonalny i społeczny kontekst seksu ma ogromne znaczenie. Nierozwiązany konflikt, brak komunikacji, nuda, nieufność lub oddalanie się od siebie zmniejszają popęd seksualny. Ale intymność rozkwita, gdy pary pielęgnują sympatię i zabawę poza sypialnią.

Poziom stresu

Codzienny stres z czasem odbija się na libido. Bycie wyczerpanym, zmęczonym lub zaabsorbowanym pracą, stresem finansowym, wymaganiami rodzinnymi lub innymi presjami pozostawia niewiele energii na seks. Przewlekły stres podnosi poziom kortyzolu, który może również zaburzać działanie hormonów płciowych.

Kontrola urodzeń i historia seksualna

Pigułki i inne hormonalne środki antykoncepcyjne mogą obniżać libido. Pary obawiające się ciąży mogą rzadziej współżyć. Niektóre środowiska kulturowe lub religijne zabraniają seksu przedmałżeńskiego, co może opóźniać debiut seksualny. Negatywne doświadczenia z przeszłości, takie jak trauma seksualna lub edukacja seksualna oparta wyłącznie na abstynencji, również mogą hamować przyjemność.

Rozbieżności w pragnieniach

Różnice w spontanicznym pożądaniu między partnerami - chęć i inicjowanie mniejszej ilości seksu niż partner - obciążają wiele związków. Pożądanie wzrasta i opada również u poszczególnych osób w oparciu o czynniki takie jak te powyżej. Wspólne działania samorozwijające i ćwiczenia koncentrujące się na zmysłach mogą pomóc w wyrównaniu pożądania.

Niedopasowane priorytety i wartości

Partnerzy mogą różnie oceniać swoją seksualność. Jedno z nich bardziej ceni sobie energiczne życie seksualne, podczas gdy drugie czuje się letnie. Albo jedno lubi dzikie eksperymenty, podczas gdy jego partner preferuje regularne uprawianie seksu. Konkurencyjne priorytety, wartości i gusta dotyczące samego seksu lub kontekstu wokół niego (np. monogamia vs. otwarte związki) powodują konflikty.

Jak widać, częstotliwość kontaktów seksualnych zależy od matrycy przecinających się czynników unikalnych dla każdej pary. Zamiast porównywać się do średnich i norm, proszę skupić się na zrozumieniu własnych okoliczności i potrzeb.

Następnie zbadajmy...

Jak często powinien Pan uprawiać seks?

Pomimo statystyk, nie ma jednej uniwersalnej recepty na optymalną częstotliwość. Oto lepsze pytania, które warto zadać:

Czy Pan i Pana partner jesteście zadowoleni? Zadowolenie seksualne ma większe znaczenie niż jakakolwiek liczba. Proszę otwarcie omówić swoje pragnienia i w razie potrzeby pójść na kompromis.

Czy oboje czerpią Państwo przyjemność ze spotkań seksualnych? Jakość zawsze wygrywa z ilością. Proszę pielęgnować intymność w sypialni i poza nią, aby wspierać wzajemną przyjemność i zmysłową więź podczas seksu.

Czy Pana/Pani częstotliwość jest zgodna z realiami etapu życia? Od energii w nowym związku, przez rodzicielstwo, aż po menopauzę - kontekst wpływa na libido. Proszę spodziewać się naturalnych wahań.

Czy można poprawić jakieś kwestie zdrowotne lub psychologiczne? Proszę zasięgnąć porady lekarza lub doradcy, jeśli problemy seksualne zakłócają dobre samopoczucie któregokolwiek z partnerów.

Czy Państwa życie seksualne wspiera związek? Seks promuje więzi poprzez seksualne i nieseksualne uczucia. Proszę upewnić się, że częstotliwość uprawiania seksu podtrzymuje intymność.

Idealne tempo seksu różni się u poszczególnych osób i zmienia się w czasie. Zamiast martwić się liczbą libido, proszę skupić się na zdrowiu seksualnym i szczęściu jako para.

Dlaczego częstotliwość kontaktów seksualnych często różni się między partnerami?

Pożądanie seksualne w parach często jest niedopasowane. Wiele związków zmaga się z rozbieżnościami między libido partnerów. Co wyjaśnia te różnice?

Kontrastujące napędy biologiczne

Hormony płciowe, w tym testosteron, napędzają popęd seksualny. Męskie ciała naturalnie produkują znacznie więcej testosteronu, który generuje silniejszy impuls seksualny. Kobiety doświadczają więcej przypływów i odpływów libido związanych z cyklem menstruacyjnym.

Pożądanie responsywne a spontaniczne

Spontaniczne pożądanie pojawia się bardziej niezależnie - czuje się Pani "w nastroju" i inicjuje seks. Pożądanie reaktywne oznacza, że do aktywacji podniecenia potrzebna jest najpierw pewna stymulacja fizyczna lub psychiczna. Więcej kobiet zgłasza pożądanie reaktywne.

Różne priorytety

Partnerzy mogą różnie cenić seksualność w zależności od nastroju, stresu lub zainteresowań. Niedopasowane priorytety między partnerami powodują napięcia. Zmęczenie zmniejsza libido u par rodzicielskich.

Kwestie relacji

Nierozwiązane problemy w związku osłabiają pożądanie. Słaba komunikacja, złość, brak wspólnego czasu i utrata intymności obniżają popęd seksualny. Problemy te mają nieproporcjonalny wpływ na motywację seksualną kobiet.

Oczekiwania kulturowe

Społeczeństwo zachęca mężczyzn do inicjowania seksu. Kobiety są surowiej oceniane za wyrażanie otwartej seksualności. Wpływy te kształtują postawy, motywacje i komfort w odniesieniu do seksu.

Czynniki wpływające na zdrowie psychiczne

Depresja, trauma, problemy z wizerunkiem ciała lub leki często hamują pożądanie szczególnie u kobiet. Niepokój związany ze sprawnością seksualną nieproporcjonalnie często dotyka mężczyzn.

Podsumowując, popęd seksualny mężczyzn wydaje się wyższy, bardziej bezpośredni i spójny. Libido kobiet okazuje się bardziej złożone, reaktywne i zależne od kontekstu. Nie są to jednak uniwersalne truizmy. Niezależnie od płci, priorytetem powinna być otwartość, zrozumienie i kompromis z partnerem.

Następnie przejdźmy do...

Strategie radzenia sobie z niedopasowanym libido

Co zrobić, jeśli jeden z partnerów chce seksu codziennie, a drugi co miesiąc? Rozbieżności w pożądaniu seksualnym stanowią wyzwanie, ale można je przezwyciężyć. Proszę wziąć pod uwagę poniższe wskazówki dotyczące wyrównania różnic w libido z partnerem.

Komunikowanie się z szacunkiem - Proszę otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach bez obwiniania. Proszę słuchać bez obrony. Proszę najpierw starać się zrozumieć ich punkt widzenia.

Proszę poddaćsię ocenie - Problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym mogą tłumić pożądanie. Proszę poszukać pomocy medycznej, aby się nimi zająć. Proszę skonsultować się z terapeutą seksualnym.

Niech seks stanie się priorytetem - proszę nie pozwolić, by zmęczenie i natłok obowiązków wyparły seks. Proszę nadać priorytet czasowi spędzanemu we dwoje i wykorzystać go na fizyczną odnowę.

Zwiększenie uczuć nieseksualnych - Przytulanie, całowanie, trzymanie się za ręce, przytulanie. To buduje emocjonalną intymność i podsyca pożądanie. Proszę wysyłać zalotne SMS-y w ciągu dnia.

Inicjowanie w inny sposób - Partner o niższym pożądaniu powinien czasami inicjować, ale w sposób dostosowany do jego podniecenia. Wymiana masaży przed seksem.

Kompromis i dostosowanie - Proszę spotkać się w połowie drogi, jeśli chodzi o częstotliwość. Proszę sprawiać sobie przyjemność na zmianę. Szybkie numerki w ciągu tygodnia i dłuższy seks w weekendy.

Eksploruj kreatywność - Wypróbuj nowe miejsca, pozycje, zabawki lub odgrywanie ról, aby uniknąć nudy. Wspólne oglądanie etycznie wyprodukowanych filmów erotycznych.

Wizyta u edukatora seksualnego lub trenera - eksperci seksualni oferują instrukcje dotyczące komunikacji, intymności, technik podniecenia, eksploracji seksualnej i nie tylko.

Proszę rozważyćterapię - jeśli problemy z pożądaniem nie ustępują, terapia może pomóc w rozwiązaniu problemów w związku lub barier psychologicznych stojących na drodze do spełnienia seksualnego.

Proszęuważnie zapoznać się z rozwiązaniami medycznymi - leki mogą pomóc w niektórych przypadkach, ale mają skutki uboczne. Proszę najpierw dokładnie zbadać sprawę.

Zamiast wywoływać wstyd lub frustrację, luki libido stwarzają okazję do nauki, empatii, kompromisu i rozwoju w związku. Cierpliwość, kreatywność i profesjonalne wsparcie mogą pomóc w wyrównaniu pożądania.

Oznaki, że Państwa życie seksualne może być w tarapatach

Niedopasowane libido samo w sobie nie musi być problemem. Jednak związki bez seksu lub inne objawy poważnych problemów powinny wzbudzić zaniepokojenie i skłonić do działania. Proszę uznać swoje zdrowie seksualne za zagrożone, jeśli

 • Seks całkowicie ustał - małżonkowie stają się współlokatorami. Od miesięcy lub lat nie mają Państwo fizycznej intymności.
 • Jeden z partnerów krytykuje drugiego za częstotliwość - obwinianie, zawstydzanie lub wywieranie presji na partnera w związku z seksem szkodzi intymności.
 • Strach zastępuje pożądanie - uprawia Pan seks tylko z obowiązku i aktywnie go unika.
 • Początek romansu - Zdrada często wynika z niezadowolenia i frustracji z powodu problemów w związku seksualnym.
 • Odczuwa Pan/Pani chroniczne rozczarowanie - Pana/Pani potrzeby nie są zaspokajane. Preferencje nie są respektowane. elementy nie są satysfakcjonujące.
 • Seks jest emocjonalnie pusty - Fizyczne uwolnienie następuje bez intymności. Kochaniu się brakuje pasji i zabawy.
 • Podstawowe problemy nie są rozwiązywane - Ignoruje Pani problemy w związku lub nie szuka rozwiązań dla problemów fizycznych zakłócających seks.
 • Uraza rodzi urazę - brak fizycznej intymności rodzi gniew, szkodzi poczuciu własnej wartości i pogłębia emocjonalną przepaść między partnerami.

Proszę nie zakładać, że czas spędzony sam na sam rozwiąże problemy seksualne. W przypadku zaobserwowania powyższych sygnałów ostrzegawczych, proszę przywrócić intymność poprzez szczere rozmowy i profesjonalne wsparcie. Proszę przywrócić namiętność - to jest warte wysiłku.

Korzyści zdrowotne płynące z aktywnego i przyjemnego życia seksualnego

Poza łączeniem partnerów, seks oferuje niezliczone korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Oto próbka popartych naukowo korzyści płynących z dążenia do przyjemności i spełnienia seksualnego.

Wzmacnia odporność - Częsty seks i orgazmy zwiększają poziom immunoglobuliny IgA, która zwalcza choroby zakaźne.

Wzmacnia zdrowie serca - Seks zapewnia aktywność kardio, która poprawia zmienność tętna i obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu LDL.

Reguluje cykle menstruacyjne - Uprawianie seksu uwalnia hormony, które zmniejszają skurcze, regulują miesiączki i łagodzą objawy menopauzy.

Łagodzi ból - endorfiny i kortykosteroidy uwalniane podczas seksu działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty - w przypadku mężczyzn wyższa częstotliwość wytrysku może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty w późniejszym okresie życia.

Poprawia sen - Po orgazmie następuje wzrost hormonów prolaktyny i oksytocyny, co sprzyja relaksacji i senności.

Poprawia nastrój - Seks i orgazm zwiększają poziom dopaminy, endorfin i serotoniny, wywołując uczucie euforii.

Zmniejsza stres - punkt kulminacyjny uwalnia kojące hormony, które zmniejszają stres, niepokój i depresję.

Wyostrza koncentrację - poziom prolaktyny po stosunku poprawia funkcje poznawcze i koncentrację.

Wydłuża życie - jedno z badań wykazało, że osoby regularnie uprawiające seks żyły nawet o dwa lata dłużej.

Lista korzyści jest długa. Wspaniały seks jest nie tylko przyjemny, ale także dobry dla Pana. Proszę nadać priorytet przyjemności i spełnieniu seksualnemu u boku partnera.

Podsumowując

Średnie statystyki nie powinny dyktować Pani życia seksualnego. O wiele ważniejsze jest, aby zarówno Pan, jak i Pana partnerka czuli się usatysfakcjonowani fizycznie i emocjonalnie. Proszę zachować perspektywę, gdy pożądanie się różni. Proszę komunikować się otwarcie, reagować z wyczuciem, korzystać z pomocy w razie potrzeby i pielęgnować intymność w sypialni i poza nią.

Jeśli chodzi o seks, proszę przedkładać jakość nad ilość. Proszę jednak uczynić fizyczną więź poprzez stosunek płciowy priorytetem. Przyjemne życie seksualne wspiera bliskość w związku i oferuje niezliczone korzyści zdrowotne.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące częstotliwości seksualnej

Co uważa się za normalną częstotliwość uprawiania seksu?

Istnieje szeroki zakres "normalności", jeśli chodzi o częstotliwość kontaktów seksualnych. Według badań, małżeństwa uprawiają seks średnio 1-2 razy w tygodniu. Na libido wpływa jednak wiele czynników, więc nie ma jednej właściwej częstotliwości. Częstotliwość uprawiania seksu często zmniejsza się również z czasem w związkach. Najważniejsze jest to, aby Pani i Pani partner czuli się usatysfakcjonowani.

Jaka jest odpowiednia ilość seksu w związku?

Ważniejsze niż jakakolwiek liczba jest to, że obie osoby czują, że ich potrzeby seksualne są zaspokajane. Najzdrowsze związki partnerskie charakteryzują się otwartą komunikacją na temat seksu, chęcią dostosowania się do różnych pragnień i skupieniem się na jakości, a nie ilości. Tak długo, jak oboje czują, że potrzeby intymne są zaspokojone, Państwa życie seksualne jest zdrowe.

Jak mogę częściej mieć ochotę na seks?

Stres, leki, problemy ze zdrowiem psychicznym, problemy w związku, niski poziom hormonów, zły sen i zmęczenie mogą obniżać libido. Proszę zająć się wszystkimi przyczynami. Niech odpoczynek i intymność staną się priorytetem. Proszę zadbać o siebie. W pierwszej kolejności proszę zwiększyć ilość nieseksualnych uczuć fizycznych. Proszę inicjować seks w porach dnia, w których mają Państwo więcej energii.

Dlaczego mój popęd seksualny spadł?

Na wahania popędu płciowego wpływa wiele czynników: wiek, hormony, historia seksualna, urazy, leki, samoocena, kwestie związane z wizerunkiem ciała, pornografia, stres, depresja, choroby przewlekłe, zła dieta, otyłość i wiele innych. Proszę szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem, aby zidentyfikować potencjalne przyczyny specyficzne dla Państwa sytuacji.

Czy moje niższe libido jest normalne?

Obniżone libido jest powszechne, choć częściej występuje u kobiet. Jeśli jednak Pana/Pani popęd seksualny znacznie spada lub powoduje niepokój, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Często istnieją możliwe do zidentyfikowania czynniki biologiczne, psychologiczne lub interpersonalne powodujące obniżone pożądanie, którym można zaradzić poprzez zmianę stylu życia, doradztwo lub leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Co jeśli mój partner pragnie seksu bardziej niż ja?

Niedopasowane libido jest normalnym zjawiskiem, często wynikającym z różnic w popędzie płciowym. Proszę otwarcie komunikować się na temat potrzeb i kompromisów. Proszę spróbować, aby partner z niższym popędem inicjował czasami w nietradycyjny sposób. Proszę nadać priorytet czułości, aby wspierać intymność. Proszę poświęcać czas na wspólne czynności, które oboje Państwo lubią. Proszę zasięgnąć porady, jeśli konflikty nie ustępują.

Jak radzić sobie z odrzuceniem seksualnym ze strony partnera?

Proszę nie brać tego do siebie. Odrzucenie seksu przez partnera nie oznacza odrzucenia Pani jako osoby. Proszę pamiętać, że pożądanie wzrasta i maleje - Pani również może mieć czasem spadki. Proszę prowadzić szczery, troskliwy dialog na temat niedopasowanych popędów bez obwiniania się nawzajem. W razie potrzeby proszę szukać rozwiązań, takich jak terapeuta seksualny. Proszę skupić się na intymności w całym związku.

Czy mój wysoki popęd seksualny jest niezdrowy?

Niekoniecznie, o ile nie wymyka się to spod kontroli lub nie koliduje z obowiązkami życiowymi. Proszę jednak przeanalizować swoje motywacje. Uprawianie seksu w celu radzenia sobie z niepewnością lub samotnością, a nie w celu zapewnienia sobie intymności, nie przyniesie panu długotrwałego spełnienia. Jeśli hiperseksualność szkodzi Pani związkom, produktywności w pracy lub zdrowiu emocjonalnemu, proszę zwrócić się o pomoc do terapeuty lub doradcy.

Co zrobić, jeśli problemy zdrowotne utrudniają seks?

Proszę otwarcie komunikować się ze swoim partnerem. Proszę eksperymentować, aby odkryć, co sprawia przyjemność każdemu z Państwa, gdy przeszkadzają problemy zdrowotne. Proszę skupić się na emocjonalnej i zmysłowej intymności: przytulanie, masaż, omawianie fantazji. W razie potrzeby proszę zainwestować w pomoce seksualne. Proszę nadać priorytet aktywnościom łączącym poza sypialnią. Jeśli problemy nie ustępują, proszę zasięgnąć porady lekarza lub seksuologa.

Jak często pary po 60. roku życia powinny uprawiać seks?

W przypadku seksu dla seniorów nie ma żadnych zaleceń. Poziom aktywności seksualnej zależy od ogólnego stanu zdrowia i możliwości, a nie od wieku. Emocjonalna intymność i zmysłowość mogą być wyrażane na wiele sposobów poza stosunkiem, jeśli pojawią się zaburzenia erekcji lub suchość pochwy. Niektóre pary często uprawiają seks do 80. i 90. roku życia. Inne wolą okazjonalny seks uzupełniony czułością i bliskością. Proszę robić to, co Państwu odpowiada.

Mamy nadzieję, że te odpowiedzi pomogą Państwu zrozumieć niuanse związane z częstotliwością kontaktów seksualnych i jak kultywować satysfakcjonujący związek intymny. Najważniejsze zasady to otwarta komunikacja, empatia i skupienie się na jakości, a nie ilości, jeśli chodzi o seks.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?