Jak często para powinna uprawiać seks?

Published:

Seks. To jedna z największych przyjemności w życiu i ważny element zdrowego związku. Ale ile seksu powinni Państwo uprawiać? Czy istnieje coś takiego jak zbyt dużo lub zbyt mało seksu w zaangażowanym związku? Jaka jest "normalna" częstotliwość uprawiania seksu przez pary?

Są to częste pytania, nad którymi zastanawia się wiele par. Idealna częstotliwość stosunków seksualnych różni się w zależności od związku. Eksperci ds. zdrowia zauważają, że najważniejsze jest, aby obie osoby czuły się usatysfakcjonowane i intymne. Badania zapewniają jednak wgląd w średnie i normy.

Jak często para powinna uprawiać seks?

Co badania mówią o częstotliwości kontaktów seksualnych?

Badania nad częstotliwością kontaktów seksualnych wykazały:

 • Przeciętne małżeństwo uprawia seks mniej więcej raz w tygodniu. Ta statystyka utrzymuje się na stałym poziomie od kilku dekad.
 • Wśród niezamężnych par żyjących w konkubinacie średnia jest nieco wyższa i wynosi około 1-2 razy w tygodniu.
 • Pary w wieku 20 lat mają tendencję do angażowania się w intymność seksualną częściej niż pary starsze. Ale życie seksualne zmienia się na wszystkich etapach życia i różni się znacznie między partnerami.
 • Pary lesbijek deklarują, że uprawiają seks średnio nieco rzadziej niż raz w tygodniu.
 • Dla męskich par homoseksualnych typowe jest 2 do 3 razy w tygodniu.
 • Co uważa się za aktywność seksualną? Uprawianie seksu co najmniej raz w miesiącu spełnia tę definicję dla większości ekspertów i badań.

Jeśli więc spotykają się Państwo mniej więcej raz w tygodniu lub częściej, Państwa życie seksualne odpowiada przeciętnej parze. Jednak najważniejsze jest to, czy zarówno Pan/Pani, jak i partner/partnerka czujecie się usatysfakcjonowani. Częstotliwość, która sprawia, że obie osoby są zadowolone, jest bardzo różna.

Kluczowe czynniki wpływające na pożądanie seksualne

Co napędza pożądanie i zainteresowanie seksualne w romantycznych związkach? Oto niektóre z kluczowych czynników:

Wiek i etap życia

Młodsze pary uprawiają seks średnio częściej. Tendencja ta wynika z wielu czynników. Biologiczny popęd seksualny i wytrzymałość osiągają swój szczyt w wieku od kilkunastu do dwudziestu kilku lat. W przypadku par na tym etapie życia, wczesna faza nowego związku również zwiększa pożądanie seksualne.

Wraz z wiekiem częstotliwość kontaktów seksualnych naturalnie spada. Kobiety po menopauzie często zgłaszają spadek libido. Nie dotyczy to jednak wszystkich par. Wiele z nich nadal cieszy się aktywnym życiem seksualnym w starszym wieku. Intymność emocjonalna i podtrzymywanie iskry mogą przeciwdziałać zmianom biologicznym.

Zdrowie fizyczne i psychiczne

Przewlekłe schorzenia, takie jak choroby serca lub cukrzyca, mogą zaburzać funkcje seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Problemy ze zdrowiem psychicznym również często wpływają na popęd seksualny. Stres, depresja i lęk często powodują spadek libido. Poradnictwo i leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych mogą to poprawić.

Czas trwania relacji

Im dłużej para pozostaje razem, tym bardziej prawdopodobny jest spadek częstotliwości kontaktów seksualnych. W ugruntowanych związkach partnerskich energia nowego związku rozprasza się. Naturalny spadek doprowadził do powstania pojęcia "7-letniej rany".

Niektóre badania wskazują jednak, że spadek ten stabilizuje się po pierwszych latach. Intymność emocjonalna i skupienie się na partnerstwie mogą na nowo rozpalić namiętność. Wspólne próbowanie nowych rzeczy również pomaga sprawić, że seks znów staje się ekscytujący.

Płeć

Generalizowanie według płci jest trudne. Jednak w badaniach nad pożądaniem seksualnym i jego częstotliwością pojawiają się pewne wzorce. Mężczyźni zgłaszają chęć na seks częściej niż kobiety. Poziom testosteronu zwiększa popęd seksualny u mężczyzn.

Kobiety doświadczają większych wahań libido związanych z cyklami menstruacyjnymi i wydarzeniami życiowymi, takimi jak ciąża. Stres i problemy w związku mają zazwyczaj bardziej negatywny wpływ na kobiece pożądanie. Utrata estrogenu w okresie menopauzy również zmniejsza nawilżenie, powodując dyskomfort.

Otwarta komunikacja i zrozumienie tych różnic pomaga partnerom zniwelować różnice w zainteresowaniach seksualnych.

Rodzicielstwo

Zostanie rodzicem to poważna zmiana w życiu, która wpływa na częstotliwość kontaktów seksualnych. W pierwszym roku po porodzie matki doświadczają gwałtownego spadku libido. Przyczynia się do tego wyczerpanie opieką nad niemowlęciem, depresja poporodowa i karmienie piersią.

Wiele par po urodzeniu dzieci ma trudności z częstym uprawianiem intymności. Znalezienie czasu, w którym oboje partnerzy nie są całkowicie wyczerpani, wymaga planowania. Rodzice muszą również dostosować się do postrzegania siebie jako istot seksualnych, a nie tylko mamy i taty.

Ale pary mogą utrzymać satysfakcjonujące życie seksualne po urodzeniu dziecka. Nawet szybkie spotkania zwiększają intymność. Oderwanie się od dzieci na randki również daje więcej możliwości.

Poziom stresu

Wszystkie pary przechodzą przez okresy silnego stresu. Wymagająca praca, problemy finansowe, śmierć w rodzinie, przeprowadzki - wiele wydarzeń życiowych wysysa energię i obniża popęd seksualny. Samo radzenie sobie z codziennymi obowiązkami może sprawić, że partnerzy będą zbyt wyczerpani, by odbyć stosunek.

Gdy oboje małżonkowie pracują, to na kobietach nadal spoczywa więcej obowiązków domowych i związanych z opieką nad dziećmi. Podwójne obciążenie karierą i obowiązkami domowymi powoduje chroniczny stres u wielu żon i matek.

Priorytetowe traktowanie intymności może być trudne, ale kluczowe w stresujących czasach. Partnerzy muszą dać sobie nawzajem przestrzeń do naładowania akumulatorów. Wspólne próbowanie nowych, łagodzących stres aktywności również pomaga zmniejszyć niepokój i ponownie nawiązać kontakt.

Co jest uważane za małżeństwo bez seksu?

Podczas gdy przeciętna para uprawia seks raz w tygodniu, niektóre związki doświadczają niewielkiej lub żadnej fizycznej intymności. Co definiuje małżeństwo bez seksu lub z niskim poziomem seksu?

 • Seksuolodzy uważają, że 10 lub mniej razy w roku to związek bez seksu. Oznacza to średnio mniej niż raz w miesiącu.

 • Uprawianie seksu mniej niż 5 razy w roku spełnia inną powszechnie stosowaną definicję małżeństwa bez seksu.

 • Niektórzy eksperci proponują szersze kategorie częstotliwości seksualnej:

  • Bez seksu: Mniej niż 10 razy w roku
  • Niski seks: od 10 do 50 razy w roku
  • Umiarkowany seks: od 51 do 100 razy w roku
  • Wysoki seks: ponad 100 razy w ciągu roku

Żadna pojedyncza liczba spotkań w ciągu roku nie decyduje o dobrym partnerstwie. Jednak utrzymujące się trudności seksualne często oznaczają głębsze problemy. Ciągła frustracja związana z niedopasowaniem pożądania seksualnego odbija się na związkach.

Najczęstsze przyczyny bezpłciowych małżeństw

Bezpłciowe związki partnerskie rzadko wynikają z tego, że jeden z partnerów celowo pozbawia drugiego partnera. Przyczynia się do tego wiele złożonych czynników:

 • Problemy medyczne - Przewlekłe choroby, niepełnosprawność, brak równowagi hormonalnej i skutki uboczne leków na receptę często tłumią popęd seksualny. Ból podczas stosunku również zniechęca pary. Zasięgnięcie porady lekarskiej może przynieść rozwiązania.
 • Problemy ze zdrowiem psychicznym - Jak wspomniano, stany takie jak depresja i lęk często zmniejszają libido i przyjemność seksualną. Terapia rozmową często pomaga.
 • Poród i opieka - Powrót do zdrowia po porodzie, wyczerpanie rodzicielstwem i postrzeganie partnera jako matki/ojca zmienia atrakcyjność. Terapia par zapewnia strategie.
 • Słaba komunikacja i więź - partnerzy odczuwający dystans emocjonalny mają trudności z fizyczną intymnością. Doradztwo małżeńskie ma na celu poprawę komunikacji i więzi.
 • Priorytety gdzie indziej - Kiedy partnerzy skupiają się wyłącznie na pracy, dzieciach, starzejących się rodzicach lub innych obowiązkach, seks zostaje odsunięty na bok. Planowanie czasu intymnego przypomina parom o priorytetach.
 • Gniew i uraza - nagromadzona wrogość niszczy emocjonalną intymność i pragnienie fizycznej bliskości. Pozbycie się urazy poprzez poradnictwo łagodzi napięcie.
 • Niewierność - Zdrada niszczy zaufanie. Zraniony partner traci zainteresowanie seksem z osobą, która zdradziła. Długoterminowa odbudowa intymności poprzez pracę w parach może pomóc w pogodzeniu się.
 • Przemoc seksualna - obecna lub przeszła trauma wpływa na komfort osób, które przeżyły fizyczną bliskość i podniecenie. Specjalistyczne doradztwo oferuje ścieżki do uzdrowienia.
 • Niedopasowane libido - Partnerzy mają różne wrodzone poziomy zainteresowania seksualnego. Kompromis, empatia i poszerzanie repertuaru seksualnego pomagają.
 • Problemy z erekcją - Panowie doświadczający zaburzeń erekcji często unikają seksu z powodu wstydu i frustracji. Leki i położenie większego nacisku na intymność niż na stosunek mogą poprawić satysfakcję.
 • Objawy menopauzy - Suchość pochwy i dyskomfort sprawiają, że seks jest bolesny dla wielu kobiet. Lubrykanty, estrogen medyczny i skupienie się na grze wstępnej pomagają przezwyciężyć ten powszechny problem.

Konsekwencje bezpłciowych małżeństw

Pary w małżeństwach bez seksu często zgłaszają zwiększone poczucie nieszczęścia i konflikty. Seks promuje więzi poprzez fizyczną przyjemność i uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia, takich jak oksytocyna. Bez tej intymności partnerzy często czują się rozłączeni.

Kiedy seks zanika na dłuższy czas, osoby kwestionują swoją atrakcyjność i poczucie własnej wartości. Partnerzy stają się bardziej drażliwi i szybciej wpadają w złość. Pojawia się frustracja seksualna.

Jeden z partnerów, który czuje się odrzucony seksualnie, często postrzega drugą osobę jako celowo odmawiającą uczuć. Rodzi to urazę między parami. Partnerzy czują się mniej zmotywowani do wzajemnego zaspokajania swoich potrzeb.

Ludzie w małżeństwach bez seksu są bardziej narażeni na niewierność. Poszukiwanie fizycznej bliskości poza małżeństwem odzwierciedla tęsknotę za uczuciem. Jednak oszukiwanie jeszcze bardziej pogarsza więzi i zaufanie.

Bezpłciowość odbija się również na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Frustracja prowadzi do niepokoju i smutku u wielu osób. Badania wskazują, że regularny seks zapewnia ulgę w stresie i różne korzyści medyczne.

W którym momencie małżeństwo bez seksu powinno budzić niepokój?

Seksualna posucha i wahania są normalne w większości związków. Stresujące wydarzenia życiowe często tymczasowo zakłócają intymne harmonogramy par.

Krótkie przerwy, w których seks pojawia się rzadziej, zazwyczaj nie zagrażają zdrowemu związkowi. Zaangażowane pary rozumieją, że ich potrzeby ewoluują.

Ale kiedy seks konsekwentnie spada lub ustaje na miesiące i lata, zwrócenie uwagi ma kluczowe znaczenie. Ciągła rozłąka seksualna niszczy intymność emocjonalną.

Seksuolodzy radzą parom szukać pomocy, jeśli uprawiają seks rzadziej niż 10 razy w roku. Taka częstotliwość często odzwierciedla głębsze problemy wymagające uwagi.

Niemniej jednak, żadna uniwersalna liczba nie definiuje problematycznego małżeństwa bez seksu. Poziom niepokoju zależy od szczęścia partnerów i tego, czy oboje akceptują spadek aktywności seksualnej.

Niedopasowane libido jest problematyczne, gdy pozostawia jednego lub oboje partnerów stale niezadowolonych i niespełnionych. Jeśli którakolwiek z osób czuje się zaniepokojona brakiem fizycznej intymności, nadszedł czas, aby się porozumieć i uzyskać pomoc.

Poprawa częstotliwości i satysfakcji seksualnej w parze

Jeśli Pani i Pani partner pragną ożywić swoje życie seksualne, istnieje wiele skutecznych sposobów. Oto kilka najlepszych wskazówek, jak ożywić seksualną chemię:

 • Zaplanuj seks randki - Wydaje się to mało romantyczne, ale planowanie intymnego czasu działa. W przeciwnym razie konkurujące priorytety wypierają seks. Fizyczna bliskość przypomina, dlaczego należy traktować partnerstwo priorytetowo.
 • Ustaw nastrój - Zapal świece, odtwarzaj muzykę, używaj zapachów i wykonuj masaże, aby zwiększyć zmysłowość. Zrelaksowana, zachęcająca atmosfera sprawia, że kochanie się jest bardziej atrakcyjne.
 • Inicjowanie flirtu - Wymieniaj czułe dotknięcia, komplementy i aluzje przez cały dzień. Buduje to napięcie seksualne, które później zaprocentuje.
 • Komunikuj swoje pragnienia - otwarcie omawiaj swoje pragnienia seksualne i idź na kompromis. Wspólne próbowanie nowych rzeczy zapobiega rutynie.
 • Skup się na grze wstępnej - Poświęć więcej czasu na całowanie, stymulację dłoni, odgrywanie ról, masaż i seks oralny. Zwiększa to podniecenie i przyjemność.
 • Niech liczą się krótkie chwile - Nawet krótkie spotkania seksualne zwiększają namiętność. Proszę wypróbować pozycje wymagające mniejszego wysiłku, takie jak pozycja na łyżeczkę.
 • Proszęzasięgnąć porady - jeśli napięcie lub kwestie medyczne/psychologiczne przeszkadzają w uprawianiu seksu, proszę uzyskać pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
 • Proszę dbać osiebie - zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, redukować stres i wysypiać się. Kiedy partnerzy czują się najlepiej, życie seksualne ulega poprawie.

Kluczem do satysfakcji seksualnej w związku jest komunikacja

Każda para różni się pod względem idealnej częstotliwości seksu. Żadna pojedyncza zalecana liczba aktów intymnych w tygodniu nie stanowi o zdrowym życiu seksualnym.

O wiele ważniejsza od liczbowych wskaźników jest otwarta komunikacja. Partnerzy muszą szczerze rozmawiać o swoich potrzebach i pragnieniach. Kompromis polega na znalezieniu poziomu seksu, z którego oboje będą zadowoleni.

Priorytetowe traktowanie intymności, gdy życie jest zajęte lub stresujące, stanowi wyzwanie. Kluczowe jest jednak pamiętanie o tym, że bliskość fizyczna pielęgnuje więzi emocjonalne. Proszę zainwestować energię i kreatywność w utrzymanie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Jeśli zmagają się Państwo z problemami natury seksualnej, których sama komunikacja nie jest w stanie rozwiązać, proszę nie wahać się szukać pomocy. Seksuolodzy i doradcy oferują taktyki, dzięki którym Państwa życie miłosne wróci na właściwe tory.

Często zadawane pytania: Jak często para powinna uprawiać seks?

Seks jest ważną częścią zdrowego związku, ale ile seksu wystarczy? Oto odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących częstotliwości seksu dla par.

Jaka jest średnia częstotliwość uprawiania seksu przez pary?

 • Pary małżeńskie: Średnio raz w tygodniu
 • Pary stanu wolnego: 1-2 razy w tygodniu
 • Pary lesbijskie: Rzadziej niż raz w tygodniu
 • Męskie pary homoseksualne: 2-3 razy w tygodniu

Średnie stanowią ogólny punkt odniesienia, ale każdy związek jest inny. Proszę skupić się na tym, czy Pani i Pani partner czują się szczęśliwi i połączeni, a nie na porównywaniu się do statystyk.

Co jeśli chcemy seksu częściej lub rzadziej niż przeciętnie?

Nie ma dobrych lub złych ilości - niedopasowanie pożądania jest problemem tylko wtedy, gdy powoduje niepokój. Proszę pójść na kompromis, inicjując na zmianę z różną częstotliwością. Proszę odkrywać wzajemne potrzeby i rozszerzać repertuar seksualny poza stosunek płciowy.

Czy istnieje definicja małżeństwa bez seksu?

 • Seksuolodzy definiują brak seksu jako 10 lub mniej razy w roku.
 • Niektórzy twierdzą, że mniej niż 5 razy w roku.
 • Użyto również kategorii:
  • Bez seksu - mniej niż 10 razy w roku
  • Niski poziom seksu - 10-50 razy w roku
  • Umiarkowany seks - 51-100 razy w roku
  • Wysoki seks - ponad 100 razy w roku

Co powoduje niski poziom seksu lub małżeństwa bez seksu?

Najczęstsze powody to:

 • Problemy medyczne
 • Warunki zdrowia psychicznego
 • Poród i obowiązki opiekuńcze
 • Słaba komunikacja
 • Gniew, uraza, niewierność
 • Konflikty priorytetowe
 • Uraz seksualny
 • Niedopasowanie libido
 • Zaburzenia erekcji
 • Objawy menopauzy

W którym momencie należy zająć się rzadkim seksem?

To normalne, że wydarzenia życiowe tymczasowo zakłócają seks. Ale jeśli seks stale spada do 10 lub mniej razy w roku, sytuacja prawdopodobnie sygnalizuje głębsze kwestie do omówienia. Za każdym razem, gdy jeden z partnerów czuje się niezadowolony z częstotliwości seksu, nadszedł czas, aby to zakomunikować.

Jak możemy częściej uprawiać seks?

Wskazówki dotyczące zwiększenia częstotliwości intymnej:

 • Zaplanować daty seksu
 • Ustawić zmysłowy nastrój
 • Inicjowanie flirtu fizycznego
 • Otwarte komunikowanie pragnień
 • Gra wstępna powinna być priorytetem
 • W miarę możliwości proszę robić szybkie numerki
 • W razie potrzeby proszę zasięgnąć porady
 • Proszę ćwiczyć dbanie o siebie

Skąd możemy wiedzieć, czy nasze życie seksualne potrzebuje pomocy?

Proszę zadać sobie pytanie:

 • Czy oboje jesteśmy w miarę zadowoleni z naszego życia seksualnego?
 • Czy nasze kontakty seksualne regularnie nas łączą i zaspokajają nasze potrzeby?
 • Czy możemy wygodnie komunikować się o seksie - pragnieniach, wyzwaniach, preferencjach?
 • Czy oboje traktujemy intymność priorytetowo, nawet gdy jesteśmy zestresowani lub zajęci?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi "nie", konsultacja z terapeutą seksualnym może okazać się korzystna dla Państwa związku.

Co jest najważniejsze dla zdrowego życia seksualnego?

Otwarta komunikacja i gotowość do kompromisu. Proszę omawiać swoje potrzeby i pragnienia, słuchając jednocześnie punktu widzenia partnera. Intymność należy traktować priorytetowo na tyle często, aby obie osoby czuły się szczęśliwe w związku pod względem seksualnym.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?