Co najbardziej wpływa na libido?

Published:

Zdrowe libido jest ważne dla ogólnego samopoczucia i satysfakcji seksualnej. Jednak wiele czynników może wpływać na libido, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Zrozumienie najważniejszych czynników wpływających na libido może pomóc w dokonaniu zmian w stylu życia w celu optymalizacji popędu płciowego.

Co najbardziej wpływa na libido?

Hormony odgrywają ważną rolę

Poziom hormonów ma znaczący wpływ na libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Testosteron jest kluczowym hormonem, który zwiększa popęd płciowy u mężczyzn. Niski poziom testosteronu może obniżać libido. Stany takie jak hipogonadyzm, który powoduje niski poziom testosteronu, mogą znacznie zmniejszyć popęd płciowy u mężczyzn.

W przypadku kobiet poziom estrogenu i progesteronu wpływa na pożądanie seksualne. Niższy poziom estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i menopauzy często powoduje spadek libido u kobiet.

Problemy z tarczycą, takie jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy, również wpływają na produkcję hormonów. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy może zaburzać poziom testosteronu i estrogenu.

Czy śpi Pan/Pani wystarczająco dużo?

Brak odpowiedniej ilości snu ma negatywny wpływ na libido. Zmęczenie zmniejsza poziom energii i motywację do seksu.

Długotrwały brak snu zaburza również regulację hormonalną. Produkcja testosteronu spada, gdy nie ma się wystarczającej ilości snu. Badania pokazują, że poziom kortyzolu wzrasta, co może obniżać libido.

Proszę dążyć do 7-9 godzin wysokiej jakości snu na dobę. Proszę poprawić higienę snu, trzymając się harmonogramu, ograniczając czas spędzany przed ekranem przed snem i tworząc optymalne środowisko snu.

Stres i zdrowie psychiczne odgrywają rolę

Czynniki psychologiczne, takie jak stres, niepokój i depresja, często hamują libido. Problemy ze zdrowiem psychicznym utrudniają uzyskanie odpowiedniego nastroju do seksu.

Przewlekły stres podnosi poziom kortyzolu, co zmniejsza produkcję testosteronu.

Znalezienie zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem poprzez ćwiczenia, medytację, kontakty społeczne lub terapię może pomóc zminimalizować skutki obniżenia libido.

Warunki medyczne wpływają na libido

Niektóre schorzenia i ich leczenie mogą negatywnie wpływać na popęd płciowy.

Cukrzyca często przyczynia się do dysfunkcji seksualnych, takich jak niskie libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Słaba kontrola poziomu cukru we krwi może uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne potrzebne do optymalnej reakcji seksualnej.

Choroby układu krążenia ograniczają przepływ krwi, co może hamować podniecenie. Niektóre leki na ciśnienie krwi i serce, takie jak beta-blokery, również mogą powodować problemy seksualne.

Zapalenie stawów, przewlekły ból, rak i schorzenia neurologiczne również często wpływają na libido i funkcje seksualne.

Niezdrowy styl życia obniża libido

Prowadzenie niezdrowego trybu życia może ostatecznie odbić się na popędzie seksualnym. Brak aktywności fizycznej, zła dieta i nadmierne spożycie alkoholu negatywnie wpływają na libido.

Otyłość i nadwaga obniżają poziom testosteronu i popęd seksualny.

Palenie zwęża naczynia krwionośne i upośledza przepływ krwi niezbędny do pobudzenia.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może obniżyć produkcję testosteronu, zmniejszyć pożądanie seksualne i utrudnić podniecenie.

Jak poprawić niskie libido

Jeśli Pana/Pani libido wymaga zwiększenia, należy skupić się na wyeliminowaniu wszelkich przyczyn. Proszę porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie schorzenia wpływające na popęd płciowy.

Proszę zoptymalizować poziom hormonów poprzez dietę, ćwiczenia, radzenie sobie ze stresem i odpowiednią ilość snu. Proszę unikać palenia i nadmiaru alkoholu. Proszę angażować się społecznie i umysłowo, aby poprawić swój nastrój.

Proszę rozważyć suplementy zwiększające libido, takie jak maca, tribulus, cynk i kozieradka. Pomocne mogą być również ziołowe środki lecznicze, takie jak żeń-szeń, johimbina i miłorząb japoński.

Proszę nie wahać się szukać profesjonalnej pomocy u terapeuty, jeśli kwestie związane z relacjami lub zdrowiem psychicznym zakłócają Pana/Pani życie seksualne.

Podsumowanie

Poziom libido waha się w czasie ze względu na zmiany hormonalne, stan zdrowia, poziom stresu, leki i czynniki związane ze stylem życia. Zwrócenie uwagi na to, co konkretnie wpływa na popęd seksualny, umożliwia znalezienie rozwiązań pozwalających odzyskać satysfakcjonujące libido.

Często zadawane pytania dotyczące libido

Czym jest libido?

Libido odnosi się do ogólnego popędu seksualnego lub pragnienia aktywności seksualnej danej osoby. Reguluje zarówno spontaniczne pożądanie, jak i reakcję na stymulację seksualną. Libido różni się u poszczególnych osób i może zmieniać się w czasie.

Jakie czynniki wpływają na libido?

Na libido może wpływać wiele czynników, w tym

 • Hormony: Zmiany poziomu testosteronu, estrogenu i progesteronu znacząco wpływają na libido.
 • Choroby: Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca, rak i zapalenie stawów często wpływają na libido.
 • Leki: Niektóre leki na receptę, takie jak leki przeciwdepresyjne i leki na ciśnienie krwi, mogą hamować popęd płciowy.
 • Zdrowie psychiczne: Stres, niepokój i depresja często obniżają libido.
 • Jakość snu: Zmęczenie i brak snu obniżają libido poprzez zaburzanie regulacji hormonalnej.
 • Dieta: Złe odżywianie negatywnie wpływa na poziom energii i równowagę hormonalną. Otyłość jest również powiązana z niższym poziomem testosteronu.
 • Ćwiczenia: Brak aktywności fizycznej może przyczyniać się do niskiego libido. Ćwiczenia pomagają kontrolować wagę, zwiększają energię i równoważą hormony.
 • Alkohol i palenie tytoniu: Nadmierne picie alkoholu i palenie papierosów zwęża naczynia krwionośne, osłabiając podniecenie. Oba nawyki zmniejszają również produkcję testosteronu.

Jak hormony wpływają na libido?

Hormony płciowe, takie jak testosteron, estrogen i progesteron, bezpośrednio wpływają na pożądanie i funkcjonowanie seksualne:

 • Testosteron odgrywa ważną rolę w regulacji męskiego libido. Niski poziom testosteronu lub hipogonadyzm znacznie zmniejsza popęd płciowy u mężczyzn.
 • Poziom estrogenu wpływa na libido u kobiet. Obniżony poziom estrogenu w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie prowadzi do suchości pochwy i spadku libido.
 • Progesteron wpływa na kobiece pożądanie seksualne i podniecenie. Zmieniający się poziom progesteronu podczas cyklu menstruacyjnego wpływa na libido kobiety.

Czy leki mogą obniżać libido?

Tak, wiadomo, że niektóre leki na receptę mogą potencjalnie obniżać libido poprzez wpływ na poziom hormonów, przepływ krwi lub zdrowie psychiczne:

 • Hormonalna kontrola urodzeń z wysokim poziomem progesteronu może hamować libido u niektórych kobiet.
 • Leki przeciwdepresyjne, takie jak SSRI i MAOI, mają działanie obniżające libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
 • Leki na wysokie ciśnienie krwi, w tym diuretyki i beta-blokery, mogą utrudniać podniecenie.
 • Niektóre leki na fibromialgię i leki przeciwpadaczkowe również wymieniają obniżone libido jako efekt uboczny.

Jak otyłość wpływa na libido?

Otyłość i nadwaga mają tendencję do obniżania libido poprzez kilka mechanizmów:

 • Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa konwersję testosteronu do estrogenu, obniżając poziom testosteronu.
 • Stan zapalny spowodowany otyłością może uszkodzić naczynia krwionośne i ograniczyć przepływ krwi niezbędny do pobudzenia.
 • Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca, które wpływają na funkcjonowanie seksualne.
 • Nadwaga może negatywnie wpływać na obraz ciała, samoocenę i ochotę na seks.

Utrata wagi poprzez dietę i ćwiczenia pomaga zrównoważyć hormony, poprawić pewność siebie i zmniejszyć problemy zdrowotne związane z otyłością.

Jakie zmiany w stylu życia mogą poprawić libido?

Przyjęcie zdrowszego stylu życia to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej zrównoważonych sposobów na optymalizację libido:

 • Proszę regularnie ćwiczyć, aby zmniejszyć stres, zwiększyć energię i poczucie własnej wartości, wspomóc utratę wagi i zrównoważyć hormony.
 • Proszę spożywać pożywną, zbilansowaną dietę bogatą w chude białka, zdrowe tłuszcze i świeże produkty, które zasilają organizm.
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez jogę, medytację, masaż, doradztwo lub inne techniki relaksacyjne.
 • Poprawa jakości snu poprzez przestrzeganie ustalonych godzin snu/budzenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu i czasu spędzanego przed ekranem przed snem.
 • Proszę rzucić palenie, aby poprawić przepływ krwi i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
 • Alkohol należy pić z umiarem, aby uniknąć zaburzeń poziomu hormonów.

Kiedy powinien Pan udać się do lekarza z powodu niskiego libido?

Proszę skonsultować się z lekarzem, jeśli niskie libido utrzymuje się i zakłóca relacje lub jakość życia. Ocena medyczna może zidentyfikować wszelkie podstawowe schorzenia przyczyniające się do obniżonego popędu płciowego. Badania krwi mogą sprawdzić poziom hormonów. W zależności od przyczyny, leczenie może obejmować doradztwo, leki, suplementy, zmianę stylu życia lub zajęcie się kwestiami medycznymi.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?