Co wywołuje rogowacenie u mężczyzn i kobiet?

Published:

Uczucie podniecenia i pragnienie seksu jest naturalną częścią bycia człowiekiem. Ale co dokładnie powoduje uczucie intensywnego podniecenia seksualnego i pożądania? Prawda jest taka, że istnieje wiele złożonych czynników, które przyczyniają się do tego, że ktoś czuje się "w nastroju" lub jest napalony.

W tym artykule przeanalizujemy główne biologiczne, hormonalne i psychologiczne czynniki wpływające na pożądanie seksualne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Przyjrzymy się również temu, jak czynniki takie jak wiek, stan zdrowia i status związku wpływają na libido. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, co naprawdę podnieca mężczyzn i kobiety.

Co wywołuje rogowacenie u mężczyzn i kobiet?

Kluczowe hormony wpływające na popęd seksualny

Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji libido i funkcji seksualnych u obu płci. Oto niektóre z kluczowych hormonów, które wpływają na pożądanie:

Testosteron

Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, chociaż kobiety również produkują jego niewielkie ilości. Odgrywa on ważną rolę w regulacji libido i funkcji seksualnych u mężczyzn.

Wyższy poziom testosteronu wiąże się ze zwiększonym popędem seksualnym u mężczyzn. Wraz z wiekiem i spadkiem poziomu testosteronu u mężczyzn, często dochodzi do spadku libido.

Estrogen

Żeński hormon płciowy estrogen jest ważny dla pożądania seksualnego u kobiet. Poziom estrogenu waha się w trakcie cyklu menstruacyjnego, wpływając na libido.

Wiele kobiet doświadcza zwiększonego popędu płciowego w okolicach owulacji, gdy poziom estrogenu osiąga szczyt. Niski poziom estrogenu po menopauzie wiąże się ze zmniejszonym popędem seksualnym.

Progesteron

Progesteron to kolejny kluczowy żeński hormon. Jego poziom jest najwyższy w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego po owulacji.

Podwyższony poziom progesteronu wiąże się ze zmniejszonym libido i reakcją seksualną u niektórych kobiet. Jednak indywidualne reakcje są różne.

Oksytocyna

Czasami nazywana "hormonem miłości", oksytocyna odgrywa rolę w podnieceniu seksualnym i orgazmie u obu płci. Jest uwalniana podczas intymności i więzi społecznych.

Wyższy poziom oksytocyny zwiększa poczucie bliskości i zaufania z partnerem, co może wzmacniać pożądanie seksualne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Podsumowując, wyższy poziom testosteronu i estrogenu ogólnie zwiększa libido. Ale podwyższony progesteron i niski testosteron mogą osłabiać podniecenie. Oksytocyna ułatwia intymność seksualną.

Związki chemiczne w mózgu i pożądanie seksualne

Pożądanie seksualne zależy również od kluczowych neuroprzekaźników w mózgu, w tym:

 • Dopamina przyczynia się do libido, pobudzenia i przyjemności seksualnej. Aktywuje obwody nagrody i motywacji w mózgu.
 • Serotonina hamuje pożądanie seksualne, gdy jej poziom jest wysoki. Niektóre leki przeciwdepresyjne podnoszą poziom serotoniny i mogą hamować libido jako efekt uboczny.
 • Noradrenalina odgrywa rolę w pobudzeniu i jest uwalniana w odpowiedzi na stres. Wysoki poziom noradrenaliny może zwiększać pożądanie seksualne.

Tak więc dopamina i noradrenalina mają tendencję do zwiększania libido, podczas gdy serotonina generalnie je tłumi. Utrzymywanie tych substancji chemicznych w mózgu w równowadze poprawia zainteresowanie i funkcjonowanie seksualne.

Czynniki psychologiczne wpływające na rogatość

Na nasz popęd seksualny duży wpływ mają również czynniki psychologiczne i interpersonalne, w tym:

Nastrój

Stres, niepokój i depresja mogą zmniejszać pożądanie seksualne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Uczucie relaksu i odciążenia często pozwala ludziom poczuć się bardziej "w nastroju". Pozytywny nastrój zwiększa libido.

Obraz ciała

Poczucie atrakcyjności i pewności siebie w swoim ciele zwiększa pożądanie seksualne. Słaby obraz ciała lub niska samoocena mogą zmniejszać pożądanie i podniecenie.

Zadowolenie z relacji

Problemy i niezadowolenie w romantycznym związku mogą obniżać zainteresowanie seksualne. Poczucie emocjonalnej więzi i szczęścia z partnerem zwiększa pożądanie.

Trauma i dysfunkcje seksualne

Urazy seksualne z przeszłości, problemy z erekcją, ból podczas seksu i inne problemy seksualne mogą obniżać libido i przyjemność z seksu. Praca nad tymi problemami zwiększa pożądanie.

Poziom zainteresowania

Samo wysokie lub niskie zainteresowanie seksem wpływa na to, jak często ktoś czuje się napalony. Osoby z naturalnie wysokim popędem seksualnym częściej odczuwają podniecenie.

Podsumowując, dobre samopoczucie psychiczne, pewność siebie, zadowolenie ze związku i wysoki wrodzony popęd seksualny zwiększają uczucie rogatości. Problemy psychiczne i emocjonalne mogą hamować podniecenie.

Jak wiek i etap życia wpływają na popęd seksualny?

Libido i funkcje seksualne zmieniają się przez całe życie. Oto jak starzenie się wpływa na popęd seksualny:

W okresie dojrzewania

Okres dojrzewania przynosi gwałtowny wzrost testosteronu u chłopców i podwyższony poziom estrogenu u dziewcząt. Libido nastolatków gwałtownie wzrasta, a zainteresowanie seksem dramatycznie wzrasta w okresie dojrzewania.

Wczesne lata 20

Popęd seksualny może osiągnąć szczyt we wczesnych latach 20. zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Poziom testosteronu pozostaje wysoki, a dorośli w tym wieku zazwyczaj mają niewiele problemów zdrowotnych wpływających na funkcjonowanie.

Lata 30-40

U wielu osób popęd seksualny utrzymuje się na wysokim poziomie do 30. i 40. roku życia, zwłaszcza jeśli utrzymywany jest dobry stan zdrowia. Obowiązki zawodowe i rodzinne mogą zmniejszyć częstotliwość.

W okresie menopauzy

Kobiety zbliżające się do menopauzy doświadczają spadku estrogenu, co powoduje suchość pochwy i spadek libido. Jednak niektóre z nich donoszą o swobodzie seksualnej wynikającej z braku obaw o ciążę.

Lata 60. i późniejsze

Testosteron i estrogen znacznie spadają u osób starszych, przyczyniając się do zmniejszenia popędu płciowego u starzejących się mężczyzn i kobiet. Inne schorzenia również mogą hamować popęd seksualny.

Po porodzie

Wahania hormonalne po porodzie, leczenie, stres i wyczerpanie mogą tłumić libido u świeżo upieczonych matek. Jednak większość z nich odzyskuje popęd seksualny i zainteresowanie intymnością w ciągu roku.

Ogólnie rzecz biorąc, libido osiąga szczyt w późnych latach nasto- i dwudziestoletnich, a następnie stopniowo spada wraz z wiekiem. Obowiązki życiowe mogą również zmniejszyć częstotliwość aktywności seksualnej.

Powszechne czynniki zdrowotne i związane ze stylem życia wpływające na libido

Ogólny stan zdrowia i styl życia danej osoby odgrywają ważną rolę w regulowaniu pożądania i funkcji seksualnych. Niektóre czynniki wpływające na popęd seksualny obejmują:

 • Dieta - Niedobory składników odżywczych i niski poziom energii wynikające z niewłaściwej diety mogą hamować libido. Jednak zbilansowana, pożywna dieta dostarcza organizmowi paliwa i sprzyja zdrowiu seksualnemu.
 • Ćwiczenia - Aktywność fizyczna pobudza przepływ krwi, uwalnia endorfiny i zwiększa energię do seksu. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą hamować funkcjonowanie.
 • Sen - Zbyt mała ilość snu zaburza regulację hormonalną. Spanie przez 7-9 godzin na dobę zwiększa zainteresowanie seksem i poprawia sprawność seksualną.
 • Poziom stresu - Wysoki poziom stresu z czasem obniża libido. Techniki relaksacyjne pomagają radzić sobie ze stresem w celu lepszego funkcjonowania seksualnego.
 • Alkohol i narkotyki - Nadmierne spożywanie alkoholu hamuje libido. Zażywanie narkotyków również hamuje pożądanie i sprawność seksualną.
 • Leki - Niektóre leki, w tym leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi i inne, mogą obniżać libido jako efekt uboczny.

Podsumowując, utrzymywanie zdrowej diety, pozostawanie aktywnym, radzenie sobie ze stresem, ograniczanie alkoholu i unikanie problematycznych leków może zoptymalizować pożądanie seksualne i podniecenie. Priorytetowe traktowanie ogólnego samopoczucia sprzyja silnemu popędowi seksualnemu.

Kiedy szukać pomocy w przypadku niskiego libido?

To normalne, że poziom popędu seksualnego zmienia się w czasie. Stres, zmęczenie, zmiany życiowe lub tymczasowe zaburzenia równowagi hormonalnej często powodują chwilowe spadki popędu.

Jeśli jednak niskie libido utrzymuje się miesiącami i powoduje niepokój, warto zasięgnąć porady lekarza. Kilka strategii może pomóc zwiększyć słabnące libido, w tym:

 • Badania hormonalne - badanie krwi sprawdza poziom testosteronu, estrogenu, tarczycy i innych hormonów. Terapia hormonalna lub suplementy mogą skorygować wszelkie niedobory.
 • Dostosowanie leków - Zmiana problematycznego leku może odwrócić skutki uboczne niskiego pożądania.
 • Terapia seksualna - Poradnictwo pomaga przezwyciężyć wszelkie problemy psychologiczne lub interpersonalne wpływające na seksualność.
 • Zmiany w stylu życia - Poprawa zdrowia i samopoczucia poprzez lepszą samoopiekę często podnosi libido.
 • Zabiegi medyczne - Opcje takie jak plastry testosteronowe, żele lub zastrzyki mogą zwiększyć popęd płciowy, gdy jest to właściwe.

Podsumowując, jeśli utrzymujące się niskie libido jest niepokojące, należy skonsultować się z lekarzem w celu zidentyfikowania potencjalnych przyczyn i znalezienia rozwiązań, które rozpalą ogień i poprawią satysfakcję seksualną.

Podsumowanie

Poczucie podniecenia i pragnienie aktywności seksualnej jest napędzane przez złożoną grę hormonów, substancji chemicznych w mózgu, psychologii, wieku, stanu zdrowia i sytuacji życiowej.

Nie ma jednego przełącznika, który kontroluje libido. Hormony takie jak testosteron i estrogen odgrywają kluczową rolę w regulacji popędu płciowego, ale czynniki psychiczne i emocjonalne również mają duży wpływ.

Libido często ulega wahaniom w ciągu całego życia, zmniejszając się wraz z wiekiem lub stresem i zwiększając się w okresach wigoru i romantycznego podniecenia.

Jeśli niski popęd seksualny utrzymuje się, leczenie, środki dotyczące stylu życia, doradztwo lub dostosowanie hormonów mogą pomóc w pobudzeniu, aby mógł Pan cieszyć się satysfakcjonującym życiem intymnym.

Ostatecznie istnieje szeroki zakres tego, co uważa się za normalne, jeśli chodzi o popęd seksualny. Poszukiwanie wsparcia, jeśli jest Pan/Pani zaniepokojony/a pozornym brakiem pożądania, może pomóc Panu/Pani odzyskać kontakt ze swoją seksualną stroną.

Często zadawane pytania dotyczące przyczyn rogowacenia

Jaki jest główny hormon kontrolujący popęd płciowy u mężczyzn?

Testosteron jest dominującym hormonem płciowym u mężczyzn. Wyższy poziom testosteronu wiąże się ze zwiększonym libido i funkcjami seksualnymi. Testosteron zaczyna spadać po 30 roku życia, co może prowadzić do niskiego libido u niektórych mężczyzn.

Jaki hormon wpływa na popęd płciowy u kobiet?

Estrogen jest kluczowym hormonem regulującym pożądanie seksualne u kobiet. Estrogen wzrasta i spada podczas cyklu miesiączkowego, a szczyt estrogenu w okolicach owulacji powoduje zwiększone pożądanie u wielu kobiet. Spadek estrogenu po menopauzie może przyczynić się do obniżenia libido.

Jak stres wpływa na libido?

Wysoki poziom stresu przez dłuższy czas ma tendencję do tłumienia pożądania seksualnego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Hormony kortyzol i adrenalina uwalniane podczas stresu hamują pobudzenie i wydajność. Zmniejszenie stresu poprzez relaksację, medytację, ćwiczenia, spotkania towarzyskie i inne techniki może zwiększyć libido.

Czy problemy w związku mogą obniżać popęd seksualny?

Tak, konflikty w związku, słaba komunikacja, brak intymności emocjonalnej i inne kwestie mogą zdecydowanie hamować pożądanie seksualne. Praca nad rozwiązywaniem problemów i poprawą romantycznej satysfakcji często zwiększa uczucie pożądania i aktywność seksualną.

Jakie czynniki związane ze stylem życia wpływają na popęd seksualny?

Dieta, ćwiczenia, sen, spożycie alkoholu i stosowane leki wpływają na libido. Spożywanie pełnowartościowych pokarmów, umiarkowana aktywność fizyczna, 7-9 godzin snu w nocy, ograniczenie spożycia alkoholu i unikanie leków obniżających libido wspierają zdrowy poziom testosteronu i estrogenu.

Kiedy należy udać się do lekarza z powodu niskiego popędu seksualnego?

Jeśli niskie libido utrzymuje się przez kilka miesięcy i powoduje znaczne cierpienie w życiu osobistym lub w związku, proszę skontaktować się z lekarzem. Może on poszukać potencjalnych zaburzeń równowagi hormonalnej, skutków ubocznych leków, czynników psychologicznych i schorzeń przyczyniających się do tego problemu. Leczenie może pomóc w przywróceniu słabnącego popędu seksualnego.

Jakie są możliwości leczenia niskiego libido?

W przypadku mężczyzn, terapia zastępcza testosteronem za pomocą plastrów, żelu lub zastrzyków może zwiększyć libido, gdy przyczyną jest niski poziom T. Terapia hormonalna może pomóc kobietom po menopauzie. Zmiana leków, terapia seksualna, zmiana stylu życia i zajęcie się kwestiami zdrowotnymi również pomagają.

Czy suplementy mogą zwiększyć popęd seksualny?

Niektóre suplementy, takie jak Tribulus, korzeń maca, kozieradka i DHEA, twierdzą, że poprawiają libido, ale brakuje na to dowodów. Najlepiej jest uzupełnić wszelkie niedobory żywieniowe poprzez dietę. Proszę skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem suplementów na niski popęd płciowy.

Czy niskie libido jest po prostu częścią starzenia się?

Zmniejszony popęd seksualny jest powszechny, ponieważ poziom hormonów spada wraz z wiekiem. Jednak warunki zdrowotne, leki, czynniki psychologiczne i nawyki związane ze stylem życia również odgrywają ważną rolę. Utrzymanie zdrowego stylu życia i komunikacja z lekarzem pomagają zapobiegać lub leczyć problematyczne niskie libido.

Podczas gdy hormony w dużej mierze kontrolują popęd płciowy, wiele innych czynników wpływa na libido. Radzenie sobie ze stresem, poprawa relacji, priorytetowe traktowanie snu i odżywiania oraz zasięgnięcie porady lekarskiej w razie potrzeby może pomóc w utrzymaniu satysfakcjonującego życia seksualnego.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?