Co powoduje brak libido u mężczyzn?

Published:

Libido. Popęd seksualny. Jakkolwiek to nazwać, zdrowe libido jest ważne dla ogólnego samopoczucia. Ale kiedy libido wydaje się zanikać, może to być niepokojące i frustrujące.

Co powoduje brak libido u mężczyzn? Potencjalnych winowajców jest całkiem sporo. Rozumiejąc najczęstsze przyczyny, można dotrzeć do źródła niskiego libido i podjąć kroki w celu odzyskania wigoru.

Co powoduje brak libido u mężczyzn?

Czym jest libido?

Zanim zagłębimy się w przyczyny niskiego libido, zdefiniujmy, czym właściwie jest libido.

Libido odnosi się do ogólnego pożądania seksualnego i popędu seksualnego. Jest to motywacja do angażowania się w aktywność seksualną i zainteresowanie seksem. Libido jest różne dla każdego - niektórzy mają wrodzony wysoki popęd seksualny, podczas gdy inni są po prostu mniej zainteresowani seksem.

Libido może wahać się przez całe życie z powodu zmian hormonów, poziomu stresu, stanu zdrowia, leków i relacji. Wahania libido są całkowicie normalne. Jednak gdy libido ulega długotrwałemu lub stałemu spadkowi, staje się to problematyczne.

Czy ma Pan wrażenie, że Pana popęd seksualny nie jest już taki jak kiedyś? Być może ma Pan do czynienia z niskim libido. Objawy niskiego libido u mężczyzn obejmują:

 • Brak zainteresowania seksem
 • Trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji
 • Problemy z osiągnięciem orgazmu
 • Uprawianie seksu rzadziej niż jest to pożądane

Jeśli zauważył Pan spadek libido i jest to niepokojące dla Pana lub Pana partnerki, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne przyczyny, aby móc im zaradzić. Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych przyczyn braku libido u mężczyzn.

Fizyczne przyczyny niskiego libido

Problemy ze zdrowiem fizycznym są przyczyną wielu przypadków niskiego libido u mężczyzn. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej powszechnych fizycznych winowajców.

Niski poziom testosteronu

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem płciowym. Odgrywa on ważną rolę w libido i funkcjach seksualnych. Poziom testosteronu naturalnie spada wraz z wiekiem mężczyzn, ale czasami niski poziom testosteronu pojawia się przedwcześnie.

Objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują:

 • Zmniejszone libido
 • Zaburzenia erekcji
 • Zmęczenie
 • Utrata masy mięśniowej
 • Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej
 • Drażliwość lub depresja

Jeśli podejrzewa Pan, że niski poziom testosteronu może obniżać Pana libido, proszę wykonać proste badanie krwi. W razie potrzeby lekarz może przepisać terapię testosteronem, aby przywrócić poziom testosteronu.

Leki

Wiele popularnych leków na receptę może negatywnie wpływać na libido jako efekt uboczny. Należą do nich:

 • Leki przeciwdepresyjne
 • Leki na ciśnienie krwi
 • Benzodiazepiny
 • Opioidowe leki przeciwbólowe
 • Leki na wrzody
 • Leki na prostatę

Proszę porozmawiać z lekarzem, jeśli uważa Pan/Pani, że przyjmowane przez Pana/Panią leki mogą wpływać na Pana/Pani libido. Lekarz może być w stanie dostosować dawki, zmienić leki lub pomóc w radzeniu sobie z efektami ubocznymi. Proszę nie odstawiać żadnych leków przed konsultacją z lekarzem.

Otyłość

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do niskiego poziomu testosteronu, a w konsekwencji do obniżenia libido. Dobra wiadomość - utrata nadwagi może pomóc przywrócić poziom testosteronu i ożywić libido. Proszę rozważyć wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zdrowsze odżywianie i więcej ćwiczeń, aby wrócić do formy i przywrócić popęd seksualny.

Przewlekła choroba

Niektóre schorzenia są związane z niskim libido, w tym:

 • Cukrzyca - Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne i nerwy potrzebne do optymalnego funkcjonowania seksualnego.
 • Choroby układu krążenia - zatkane tętnice zmniejszają przepływ krwi niezbędny do erekcji.
 • Zaburzenia neurologiczne - Choroby takie jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane mogą zakłócać sygnały seksualne wysyłane z mózgu.
 • Przewlekła choroba nerek - brak równowagi hormonalnej i chemicznej spowodowany zaburzeniami czynności nerek może obniżać libido.
 • Nowotwory i terapie przeciwnowotworowe - sam nowotwór, a także radioterapia i chemioterapia mogą obniżać libido.

Leczenie podstawowych schorzeń może pomóc w zmniejszeniu problemów z libido. Proszę ściśle współpracować ze swoimi lekarzami.

Niski poziom T z powodu urazu lub operacji

Urazy, operacje i radioterapia obejmujące obszar miednicy - takie jak leczenie raka prostaty - mogą czasami uszkadzać nerwy lub dopływ krwi potrzebny do zdrowego funkcjonowania seksualnego. Może to prowadzić do wyczerpania testosteronu i niskiego libido.

Opcje takie jak terapia testosteronem, leki na zaburzenia erekcji, implanty prącia i urządzenia próżniowe mogą pomóc przywrócić funkcje seksualne po urazach miednicy lub zabiegach chirurgicznych.

Przyczyny psychologiczne

W wielu przypadkach czynniki psychologiczne odgrywają rolę w niskim libido. Problemy ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym mogą osłabić uczucie miłości.

Stres

Bycie nadmiernie zestresowanym lub niespokojnym może zdecydowanie zabić popęd seksualny. A spójrzmy prawdzie w oczy, życie w dzisiejszych czasach jest stresujące! Przewlekły stres prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu - głównego hormonu stresu w organizmie. Z czasem podwyższony poziom kortyzolu hamuje produkcję testosteronu. Rezultat? Spadek libido.

Praktykowanie samoopieki ograniczającej stres ma kluczowe znaczenie. Proszę traktować priorytetowo sen, ćwiczenia, kontakty towarzyskie, relaksujące hobby i praktyki uważności, takie jak medytacja. Proszę rozważyć terapię, jeśli stres pozostaje przytłaczający.

Depresja

Depresja bezpośrednio wpływa na hormony i substancje chemiczne w mózgu związane z pożądaniem i satysfakcją seksualną. Leki przeciwdepresyjne stosowane w leczeniu depresji mogą również przyczyniać się do niskiego libido jako efektu ubocznego.

Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że depresja może obniżać Pana/Pani libido, proszę zwrócić się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Poradnictwo i leki mogą pomóc złagodzić depresję i przywrócić radość z seksu.

Słaby wizerunek ciała

Uczucie wstydu lub niezadowolenia z własnego wyglądu może zdecydowanie pogorszyć nastrój. Jeśli nie radzi sobie Pani z wagą, napięciem mięśniowym, linią włosów lub innymi aspektami swojego wyglądu, trudno jest czuć się seksownie.

Praca nad samoakceptacją i mniejsza koncentracja na postrzeganych "wadach" może pomóc w poprawie libido. Pewność siebie jest sexy!

Trauma seksualna

Traumatyczne doświadczenia z przeszłości, takie jak wykorzystywanie seksualne lub napaść, mogą, co zrozumiałe, wypaczać postrzeganie seksu. Może to przełożyć się na unikanie sytuacji seksualnych lub zmniejszone zainteresowanie seksem.

Przepracowanie traumy w bezpiecznym, terapeutycznym środowisku jest ważne dla wyleczenia. Dzięki profesjonalnej pomocy i wsparciu bliskich, możliwe jest odzyskanie zdrowego, przyjemnego życia seksualnego po traumie seksualnej.

Kwestie relacji

Dla wielu mężczyzn libido jest ściśle związane z kontekstem związku. Gdy nie wszystko jest w porządku na arenie romantycznej, popęd seksualny może ucierpieć.

Konflikt partnerów

Ciągłe kłótnie, dusząca się uraza lub nierozwiązane kwestie w związku mogą powodować dystans i brak zainteresowania seksem. Konflikty należy rozwiązywać poprzez otwartą komunikację. Proszę rozważyć poradnictwo dla par, aby ułatwić zdrowe rozwiązanie konfliktów.

Niewierność

Odkrycie romansu partnera może, co zrozumiałe, wstrząsnąć Pani światem - i Pani libido. Odbudowa zaufania po zdradzie wymaga czasu. Proszę uzbroić się w cierpliwość i uzyskać wsparcie w leczeniu ran. Przy odrobinie wysiłku, pożądanie może rozpalić się na nowo.

Samozadowolenie

Czy jest Pan po prostu znudzony w sypialni? Wykonywanie tych samych rutynowych czynności za każdym razem może z czasem obniżyć libido. Proszę zmieniać seksualne nawyki i rutyny, aby zachować ekscytację. Proszę wypróbować nowe pozycje, miejsca, zabawki, odgrywanie ról, rutynowe gry wstępne itp. Niech przyjemność i namiętność staną się priorytetem.

Niedopasowane libido

Popęd seksualny każdego z nas ma swoje wahania. Jeśli jednak Pani libido jest stale znacznie wyższe lub niższe niż Pani partnera, może to powodować napięcia. Kompromis jest kluczem - proszę spotkać się pośrodku, inicjując seks nieco rzadziej lub częściej. Proszę skupić się na intymności poza stosunkiem, takiej jak pocałunki i przytulanie.

Kiedy szukać pomocy?

Sporadyczne wahania libido są normalne, ale utrzymujące się niskie libido może negatywnie wpływać na samopoczucie i relacje. Jeśli niskie libido utrzymuje się, proszę zwrócić się o pomoc do lekarza lub terapeuty seksualnego.

Proszę być proaktywnym w diagnozowaniu potencjalnych przyczyn fizycznych, takich jak niski poziom testosteronu lub choroby. Niektóre leki i suplementy mogą również pomóc ożywić słabnące libido.

W przypadku problemów psychologicznych lub związanych z relacjami, poradnictwo może dotrzeć do źródła problemów z libido i pomóc przywrócić intymność.

Proszę nie tracić nadziei! W wielu przypadkach niskie libido można poprawić dzięki determinacji i ukierunkowanym zmianom stylu życia, terapii lub leczeniu. Proszę nadać priorytet swojemu zdrowiu seksualnemu. Satysfakcjonujące życie seksualne wzmacnia ogólne szczęście i jakość życia. Zasługuje Pan na to, by znów poczuć się pewnie i namiętnie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące niskiego libido u mężczyzn

Zastanawia się Pan, czy spadek libido jest normalny lub jak odzyskać wigor? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące niskiego libido u mężczyzn:

Jaki jest "normalny" zakres libido u mężczyzn?

Nie ma uniwersalnej "normy" - popęd seksualny jest bardzo zróżnicowany u poszczególnych osób. Ogólnie rzecz biorąc, libido spada stopniowo wraz z wiekiem mężczyzn. Nagłe, długotrwałe spadki pożądania nie są jednak normalne w żadnym wieku. Proszę szukać pomocy, jeśli Pana libido jest niepokojąco niskie.

W jakim wieku zazwyczaj spada męskie libido?

Testosteron zaczyna powoli spadać po 30 roku życia, co może wpływać na libido. Jednak większość mężczyzn utrzymuje przyzwoity popęd seksualny do 60. roku życia i później. Drastyczne spadki libido przed osiągnięciem wieku średniego wymagają konsultacji lekarskiej.

Moje libido jest niskie. Czy powinienem zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu czy do urologa?

Proszę zacząć od lekarza pierwszego kontaktu - może on zdiagnozować potencjalne przyczyny i w razie potrzeby skierować Panią do specjalistów. Lekarze pierwszego kontaktu często leczą problemy z libido. Proszę udać się do urologa lub endokrynologa, jeśli lekarz podejrzewa zaburzenia równowagi hormonalnej lub problemy z układem moczowo-płciowym.

Czy problemy z libido u młodszych mężczyzn są normalne?

Niskie libido u młodszych mężczyzn jest mniej powszechne i bardziej niepokojące. Przyczyny mogą obejmować leki, otyłość, choroby, urazy lub kwestie psychologiczne, którymi należy się jak najszybciej zająć. Młodzi mężczyźni nie powinni tolerować ciągłego braku pożądania seksualnego.

Czy niskie libido można wyleczyć?

Nie ma "lekarstwa" jako takiego, ale różne metody leczenia mogą skutecznie poprawić niskie libido. Zmiana stylu życia, zmiana leków, terapia testosteronem, suplementy, urządzenia medyczne i doradztwo mogą pomóc w przywróceniu normalnego libido w wielu przypadkach.

Jakie pokarmy lub suplementy zwiększają męskie libido?

Niektóre pokarmy i suplementy mogą łagodnie zwiększać libido, takie jak ostrygi, orzechy, fasola, czosnek, żeń-szeń, korzeń maca, DHEA i cynk. Ważniejsze jest jednak zajęcie się podstawowymi schorzeniami. Proszę skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów.

Po jakim czasie leczenie niskiego libido zacznie działać?

Zależy to od przyczyny i sposobu leczenia. Zmiana stylu życia może poprawić libido w ciągu kilku tygodni. Terapie hormonalne, urządzenia medyczne i suplementy mogą wymagać kilku tygodni lub miesięcy, aby osiągnąć pełny efekt. Aby uzyskać idealne wyniki, proszę trzymać się zaleceń terapeutycznych.

W którym momencie powinien Pan zaakceptować niskie libido jako "nową normę"?

Proszę nie poddawać się zbyt łatwo! Proszę wypróbować różne terapie i zmiany stylu życia przed zaakceptowaniem znacznego spadku libido. Jeśli jednak wszystkie wysiłki zawiodą po dłuższym czasie, poradnictwo może pomóc w zaakceptowaniu obniżonej seksualności jako osobistej "normy".

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?