Czy olejek CBG rozluźnia mięśnie?

Published:

Napięcie mięśni, skurcze i bolesność mogą negatywnie wpływać na codzienne życie. To sprawia, że wiele osób interesuje się tym, czy naturalne opcje, takie jak olej CBG, mogą oferować korzyści rozluźniające mięśnie.

Kannabigerol (CBG) to nietoksyczny kannabinoid występujący w konopiach. Wczesne badania sugerują, że CBG może wchodzić w interakcje z niektórymi receptorami zaangażowanymi w funkcjonowanie mięśni.

Ale czy olej CBG naprawdę pomaga rozluźnić mięśnie i zrekompensować takie problemy jak spastyczność? Przyjrzyjmy się obiektywnie nauce.

Czy olejek CBG rozluźnia mięśnie?

Wprowadzenie do CBG

Po pierwsze, czym dokładnie jest CBG? CBG to skrót od kannabigerolu, uważanego za "pomniejszy kannabinoid", ponieważ występuje on w stosunkowo niskich poziomach w większości roślin konopi.

Jednak nowe techniki produkcji umożliwiły wyspecjalizowaną hodowlę i ekstrakcję szczepów z dominacją CBG do olejów, izolatów i innych suplementów.

Wczesne badania pokazują, że potencjalne korzystne działanie CBG może obejmować:

 • Zmniejszony ból i stan zapalny
 • Właściwości przeciwlękowe
 • Właściwości neuroprotekcyjne
 • Lepszy sen
 • Poprawiony nastrój
 • Działanie antybakteryjne

Wraz z rosnącą popularnością CBG, wiele osób jest szczególnie ciekawych, czy może on również złagodzić napięcie mięśni i spastyczność. Następnie przeanalizujmy dowody.

Wpływ CBG na mięśnie i spastyczność

Chociaż dane dotyczące ludzi są nadal minimalne, wyniki badań przedklinicznych związanych z mechanizmami działania CBG sugerują, że może ona wpływać na mięśnie i spastyczność w następujący sposób:

Rozluźnienie mięśni

Badania pokazują, że CBG wykazuje znaczące działanie rozluźniające mięśnie poprzez:

 • Zmniejszenie skurczów i przykurczów mięśni
 • Blokowanie receptorów regulujących napięcie mięśniowe
 • Uspokojenie nadaktywnych neuronów ruchowych
 • Rozluźnienie tkanki mięśni gładkich

Rozluźniając mięśnie podatne na nadmierne napięcie i spastyczność, CBG wykazuje potencjał w radzeniu sobie z takimi problemami, jak skurcze mięśni, drżenie i ból.

Działanie przeciwbólowe

CBG działa również jako modulator bólu:

 • Interakcja z receptorami CB1 i CB2 zaangażowanymi w sygnalizację bólu
 • Ograniczenie stanu zapalnego, który przyczynia się do bólu mięśni
 • Zwiększenie poziomu anandamidu łagodzącego ból

Działanie przeciwbólowe CBG może pomóc złagodzić ból i dyskomfort mięśni.

Działanie neuroprotekcyjne

CBG wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, które mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie mięśni:

 • Ochrona neuronów kontrolujących aktywność mięśni
 • Zmniejszenie stanu zapalnego układu nerwowego leżącego u podstaw spastyczności
 • Zwiększenie uspokajającego neuroprzekaźnika GABA

Wydaje się, że na różne sposoby CBG może wpływać na napięcie mięśniowe i spastyczność poprzez bezpośrednie ścieżki mięśniowe i wpływ na układ nerwowy. Ale co badania mówią o rzeczywistych zastosowaniach?

Badania przedkliniczne nad CBG w leczeniu spastyczności i problemów mięśniowych

Kluczowe wyniki badań na komórkach i zwierzętach badających CBG pod kątem problemów mięśniowych obejmują:

 • U myszy ze stwardnieniem rozsianym CBG zmniejszyło spastyczność i poprawiło funkcjonowanie mięśni w stopniu porównywalnym do farmaceutycznego środka zwiotczającego mięśnie. Naukowcy przypisali korzyści "znacznemu zahamowaniu napięcia mięśniowego".
 • W preparatach mięśni gładkich CBG rozluźniał tkanki jelit, pęcherza moczowego i naczyń krwionośnych poprzez interakcje receptorów kannabinoidowych, co sugeruje holistyczne właściwości rozluźniające mięśnie.
 • W izolowanej tkance jelita krętego świnki morskiej CBG wykazywało działanie przeciwskurczowe, obniżając skurcze nawet o 52%. Autorzy doszli do wniosku, że CBG może zapewnić "naturalne właściwości zwiotczające mięśnie".
 • U szczurów z zapaleniem stawów CBG poprawiło funkcję chodu i mobilność, jednocześnie zmniejszając stan zapalny i uszkodzenia stawów/mięśni w porównaniu z grupą kontrolną. Naukowcy zauważyli, że "CBG zapobiega zmianom motorycznym".

Chociaż obecnie brakuje danych dotyczących ludzi, te badania przedkliniczne zapewniają obiecujące wczesne wsparcie dla oleju CBG i innych preparatów CBG łagodzących napięcie mięśni, spastyczność, skurcze i ból w różnych kontekstach. Trwające badania będą nadal rzucać światło na terapeutyczny potencjał CBG w zakresie zwiotczania mięśni.

Proponowane zastosowania oleju CBG w leczeniu napięcia i spastyczności mięśni

W oparciu o aktualne dowody, potencjalne zastosowania oleju CBG w przypadku problemów z mięśniami obejmują:

Skurcze mięśni i skur cze - do łagodzenia mimowolnych skurczów mięśni i napięcia podczas skurczów i skurczów. Może wymagać dużych dawek w celu uzyskania ostrej ulgi.

Stwardnienie rozsiane - jako suplement pomagający radzić sobie z nadmiernym napięciem mięśniowym i spastycznością często związaną ze stwardnieniem rozsianym.

Mózgoweporażenie dziecię ce - do rozluźniania mięśni w celu ułatwienia poruszania się i funkcjonowania osobom z porażeniem mózgowym.

Choroba Parkinsona - w celu zmniejszenia sztywności i drżenia wynikających ze zwyrodnienia neuronów ruchowych w chorobie Parkinsona.

Regeneracja nadwyrężonych mięśni - w celu złagodzenia bólu w przepracowanych, nadwyrężonych lub kontuzjowanych mięśniach.

Dyskomfort TMJ - dla rozluźnienia mięśni szczęki i twarzy podatnych na napięcie, napięcie i ból.

Zastosowania te wymagają jednak znacznie więcej badań w celu potwierdzenia skuteczności i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Olej CBG nie powinien zastępować terapii zalecanych przez lekarza bez wskazówek medycznych.

Stosowanie oleju CBG w celu zwalczania problemów mięśniowych

W przypadku stosowania oleju CBG w celu zlikwidowania napięcia i spastyczności mięśni, niektóre najlepsze praktyki obejmują:

 • Oleje o pełnym spektrum - Zachowanie innych kannabinoidów rozluźniających mięśnie, takich jak CBD, zapewnia wzmocnione efekty.
 • Olejki o wysokiej mocy - Silniejsze stężenia CBG mogą działać najlepiej w łagodzeniu ostrych skurczów.
 • Stosowanie podjęzykowe - Wchłanianie oleju CBG pod język zapewnia szybszą ulgę.
 • Miejscowo - Stosowanie kremów zawierających CBG bezpośrednio na dotknięte mięśnie zapewnia miejscowe działanie.
 • Dawkowanie doraźne i codzienne - Olej CBG należy przyjmować doraźnie w przypadku skurczów, ale także codziennie, aby zapobiegać przewlekłym dolegliwościom.
 • Rozciąganie i nawodnienie - terapie fizyczne i odpowiednie nawodnienie optymalizują działanie oleju CBG.

Podczas gdy badania nadal ujawniają idealne protokoły, połączenie oleju CBG ze środkami stylu życia ukierunkowanymi na zdrowie mięśni zapewnia największe korzyści zgodnie z obecnym stanem wiedzy.

Czy olej CBG jest bezpieczny w przypadku problemów z mięśniami?

Zgodnie z dostępnymi dowodami, olej CBG ma bardzo obiecujący profil bezpieczeństwa dla większości zdrowych osób dorosłych, jeśli jest stosowany w sposób odpowiedzialny. Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować:

 • Senność - CBG może nasilać sedację, zwłaszcza w połączeniu ze środkami zwiotczającymi mięśnie lub lekami przeciwbólowymi. Proszę zacząć od niskich dawek.
 • Zawroty głowy - Wysokie dawki mogą powodować przejściowe zawroty głowy. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę.
 • Zaburzenia trawienia - zwykle spowodowane przez inne składniki, takie jak oleje nośnikowe. Proszę wypróbować różne marki olejków CBG.
 • Suchość w jamie ustnej - Proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu podczas stosowania produktów CBG.

Jednak osoby przyjmujące leki zwiotczające mięśnie lub leki przeciwskurczowe na receptę powinny zachować ostrożność podczas łączenia oleju CBG ze względu na ryzyko, takie jak nadmierne uspokojenie lub dysforia. Stosowanie oleju CBG w przypadku problemów z mięśniami należy omówić z lekarzem.

Choć uważany jest za bardzo bezpieczny dla większości ludzi, osoby z niskim ciśnieniem krwi lub przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny pamiętać o zawrotach głowy i ryzyku krwawienia potencjalnie związanym z olejem CBG. Proszę zacząć zachowawczo i monitorować reakcję organizmu.

Często zadawane pytania dotyczące oleju CBG dla mięśni

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania oleju CBG w celu rozluźnienia mięśni:

Jak długo trwa rozluźnienie mięśni przez olejek CBG?

Większość osób zauważa początkowe subtelne efekty rozluźniające mięśnie w ciągu 30-90 minut po zażyciu oleju CBG. Jednak szczytowy wpływ prawdopodobnie zajmie 1-2 godziny. Aby szybko złagodzić ostre skurcze, należy stosować skoncentrowany olej CBG podjęzykowo. Efekty utrzymują się przez 4-6 godzin.

Co jest lepsze na rozluźnienie mięśni - olej CBD czy CBG?

Badania pokazują, że zarówno CBD, jak i CBG rozluźniają mięśnie poprzez nakładające się mechanizmy. CBG ma jednak większe powinowactwo do receptorów CB2 ściśle związanych z funkcjonowaniem mięśni, więc CBG może zapewniać bardziej ukierunkowane korzyści. Obie substancje dobrze ze sobą współgrają.

Czy olej CBG sprawi, że będę senny, jeśli przyjmę go w ciągu dnia?

W odpowiednich niskich dawkach olej CBG nie powinien powodować nadmiernej senności. Większe ilości mogą jednak prowadzić do sedacji. Proszę zacząć od dawek 5-10 mg CBG, aby ocenić efekty. Proszę unikać łączenia oleju CBG z innymi środkami uspokajającymi, takimi jak środki zwiotczające mięśnie.

Czy olej CBG może całkowicie zastąpić leki zwiotczające mięśnie?

Olej CBG nie powinien być postrzegany jako hurtowy zamiennik leków przepisywanych przez lekarza bez porady medycznej. Jednakże, pod nadzorem lekarza, olej CBG może pozwolić na zmniejszenie zależności od farmaceutycznych środków zwiotczających mięśnie u niektórych osób.

Czy stosowanie miejscowe CBG wraz z doustnym olejem CBG jest bezpieczne?

Tak, większość ekspertów uważa za bezpieczne stosowanie miejscowych preparatów zawierających CBG w połączeniu z doustnym olejem CBG. To podwójne podejście pozwala czerpać korzyści z miejscowego stosowania wraz z efektami całego ciała z podjęzykowego / spożywanego oleju CBG. Proszę tylko monitorować, czy nie występuje nadmierne uspokojenie.

Czy olej CBG rozluźnia mięśnie? Wnioski

Podsumowując, obecne badania przedkliniczne zdecydowanie potwierdzają potencjalne właściwości rozluźniające mięśnie oleju CBG w oparciu o jego widoczną zdolność do zmniejszania spastyczności, skurczów, napięcia, bolesności i bólu poprzez różne bezpośrednie i pośrednie mechanizmy obejmujące receptory endokannabinoidowe i szlaki nerwowe.

Wciąż jednak brakuje badań na ludziach na dużą skalę potwierdzających te efekty. Przed rozpoczęciem stosowania oleju CBG lub jakiegokolwiek kannabinoidu należy zawsze omówić to z lekarzem. Nie należy przerywać przepisanego leczenia bez zalecenia lekarza.

Podczas gdy badania kliniczne nadal wyjaśniają zastosowania, obecne zrozumienie sugeruje, że strategiczne uzupełniające stosowanie oleju CBG może wspomóc funkcjonowanie mięśni i komfort wielu osób zmagających się ze skurczami, skurczami, napięciem i napięciem, jeśli jest stosowane w sposób przemyślany.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

 • Borrelli, F., Pagano, E., Romano, B., Panzera, S., Maiello, F., Coppola, D., De Petrocellis, L., Buono, L., Orlando, P., & Izzo, A. A. (2014). Kancerogeneza okrężnicy jest hamowana przez antagonistę TRPM8, kannabigerol, niepsychotropowy kannabinoid pochodzący z konopi indyjskich. Carcinogenesis, 35(12), 2787-2797 . https://doi.org/10.1093/carcin/bgu205.
 • Maione, S., Piscitelli, F., Gatta, L., Vita, D., De Petrocellis, L., Palazzo, E., de Novellis, V., & Di Marzo, V. (2011). Niepsychoaktywne kannabinoidy modulują zstępujący szlak antynocycepcji u znieczulonych szczurów poprzez kilka mechanizmów działania. British Journal of Pharmacology, 162(3), 584-596 . https://doi.org/10.1111/j.1476-5381.2010.01063.x.
 • Petrosino, S., Verde, R., Vaia, M., Allarà, M., Iuvone, T., & Di Marzo, V. (2018). Właściwości przeciwzapalne kannabidiolu, niepsychoaktywnego kannabinoidu, w zapaleniu siatkówki. J Cell Mol Med, 22(4), 2102-2107. https://doi.org/10.1111/jcmm.13405
 • Silvestri, C., & Di Marzo, V. (2018). Niepsychotropowe kannabinoidy: Nowe możliwości terapeutyczne starożytnego zioła. Cell Press, 23(10), 1117-1127. https://doi.org/10.1016/j.tips.2018.07.004
 • Morales, P., & Reggio, P. H. (2017). An Update on Non-CB1, Non-CB2 Cannabinoid Related G-Protein-Coupled Receptors. Cannabis and Cannabinoid Research, 2(1), 265-273 . https://doi.org/10.1089/can.2017.0036.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?