Czy olej CBG obniża ciśnienie krwi?

Published:

Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym czynnikiem ryzyka chorób serca, udaru mózgu, chorób nerek i innych powikłań. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy naturalne opcje, takie jak olej CBG, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.

Kannabigerol (CBG) to intrygujący kannabinoid występujący w konopiach i marihuanie, który wzbudza zainteresowanie ze względu na swój potencjał terapeutyczny. Wczesne badania sugerują, że CBG może mieć działanie obniżające ciśnienie krwi.

Przyjrzyjmy się obiektywnie obecnej wiedzy naukowej na temat oleju CBG na nadciśnienie.

Czy olej CBG obniża ciśnienie krwi?

Wprowadzenie do CBG

CBG to skrót od kannabigerolu. W rzeczywistości jest on uważany za "macierzysty" kannabinoid, ponieważ większość innych kannabinoidów, takich jak CBD i THC, zaczyna się jako CBG, zanim przybierze inne formy chemiczne.

Chociaż zwykle występuje w niskich stężeniach, wyspecjalizowane techniki hodowli i ekstrakcji pozwalają obecnie na produkcję olejków, kapsułek i innych suplementów z dominacją CBG.

Wczesne badania wskazują, że CBG może zapewniać szereg korzyści, takich jak

 • Efekty neuroprotekcyjne
 • Zmniejszony stan zapalny
 • Poprawa funkcji trawiennych
 • Poprawiony nastrój
 • Uśmierzanie bólu
 • Rozluźnienie mięśni
 • Właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Wraz z rosnącą popularnością CBG, wiele osób zastanawia się, czy może on również pomóc w normalizacji ciśnienia krwi. Następnie przeanalizujemy dowody naukowe.

Badania wspierające CBG na ciśnienie krwi

Istnieje bardzo niewiele badań nad olejem CBG w odniesieniu do ciśnienia krwi u ludzi. Jednak wyniki badań przedklinicznych związanych z mechanizmami działania CBG sugerują, że może on mieć działanie przeciwnadciśnieniowe.

Właściwości rozszerzające naczynia krwionośne

Badania pokazują, że CBG wykazuje właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu rozluźnia zwężone naczynia krwionośne. Ten efekt "otwarcia" naczyń krwionośnych zmniejsza opór i pozwala na lepsze krążenie.

Badania wykazały, że CBG może stymulować receptory i szlaki zaangażowane w rozszerzanie naczyń krwionośnych, takie jak CB2, TRPV1 i sygnalizacja tlenku azotu. Rozluźnienie naczyń krwionośnych może obniżyć ciśnienie krwi.

Zmniejszony stan zapalny

Przewlekły stan zapalny uszkadza wyściółkę naczyń krwionośnych i przyczynia się do nadciśnienia. CBG wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą chronić tętnice.

Badania pokazują, że CBG może redukować cytokiny prozapalne, hamować aktywację szlaków zapalnych, takich jak NF-kB, i zmniejszać stres oksydacyjny, który wywołuje stan zapalny w naczyniach.

Poprawiona funkcja naczyń krwionośnych

Poza stanem zapalnym i rozszerzeniem naczyń krwionośnych, CBG wydaje się poprawiać ogólną funkcję naczyń krwionośnych na inne sposoby, które mogą korzystnie wpływać na ciśnienie krwi:

 • Zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach
 • Poprawia elastyczność tętnic i przepływ krwi
 • Obniża opór naczyniowy
 • Chroni komórki śródbłonka

Działanie moczopędne

Badania wskazują, że CBG może działać jako środek moczopędny, pomagając organizmowi wyeliminować nadmiar płynów i soli, które mogą przyczyniać się do wyższego ciśnienia krwi. Jest to kolejna ścieżka, dzięki której CBG może obniżać ciśnienie krwi.

Chociaż nadal potrzebne są badania na ludziach, te zaobserwowane efekty stanowią przekonujące argumenty przemawiające za potencjałem przeciwnadciśnieniowym CBG.

Proponowane korzyści oleju CBG dla wysokiego ciśnienia krwi

W oparciu o obiecujące przedkliniczne dowody na to, że CBG może wpływać na funkcjonowanie naczyń krwionośnych poprzez wiele mechanizmów, potencjalne badane zastosowania obejmują:

Nadciśnienie tętnicze - olej CBG może pomóc obniżyć łagodnie podwyższone ciśnienie krwi do zdrowszych zakresów w połączeniu ze zmianami w diecie i stylu życia. Proszę skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem oleju CBG.

Stan przednadciśnieniowy - olej CBG może pomóc osobom ze stanem przednadciśnieniowym uniknąć rozwoju pełnego nadciśnienia, jeśli zostanie przyjęty wcześnie.

Dodatek do leków - pod nadzorem lekarza, olej CBG może być w stanie wzmocnić działanie obniżające ciśnienie krwi niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.

Pomoc w zakresie stylu życia - olej CBG może być dodatkowym wsparciem dla środków stylu życia, takich jak poprawa diety, zwiększenie aktywności, zmniejszenie stresu i utrata masy ciała w celu optymalizacji ciśnienia krwi.

Jednak te zastosowania wymagają znacznie więcej badań, aby je potwierdzić. Olej CBG nigdy nie powinien zastępować przepisanego przez lekarza leczenia ciśnienia krwi.

Optymalne stosowanie oleju CBG w celu wspomagania ciśnienia krwi

W przypadku stosowania oleju CBG w celu obniżenia ciśnienia krwi, niektóre wskazówki obejmują:

 • Oleje o pełnym spektrum - CBG o pełnym spektrum zawiera inne kannabinoidy, takie jak CBD, które mogą oferować synergiczne korzyści dla ciśnienia krwi.
 • Stosowanie podjęzykowe - trzymanie oleju CBG pod językiem przed połknięciem zwiększa wchłanianie, dzięki czemu efekty szybciej docierają do krążenia.
 • Stałe dzienne dawkowanie - Stałe dawki oleju CBG maksymalizują regulację ciśnienia krwi w porównaniu do sporadycznego stosowania.
 • Dodatkowe zmiany w stylu życia - proszę połączyć olej CBG z poprawą diety, większą aktywnością, redukcją stresu i innymi pozytywnymi nawykami związanymi z ciśnieniem tętniczym.
 • Śledź swoje postępy - regularnie monitoruj ciśnienie krwi, aby zobaczyć, jak reaguje ono na dodanie oleju CBG. Proszę odpowiednio dostosować dawki i czas.

Nie ma jeszcze ustalonych wytycznych klinicznych dotyczących stosowania oleju CBG w celu obniżenia ciśnienia krwi. Proszę ściśle współpracować ze swoim lekarzem w przypadku stosowania oleju CBG na jakiekolwiek schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Czy olej CBG jest bezpieczny dla ciśnienia krwi?

Zgodnie z dostępnymi dowodami, olej CBG ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa dla zdrowych osób dorosłych, jeśli jest stosowany w sposób odpowiedzialny. Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować:

 • Zawroty głowy - w niektórych przypadkach CBG może nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze. W takim przypadku należy zmniejszyć dawki.
 • Senność - Wyższe dawki CBG mogą mieć działanie uspokajające. W razie potrzeby proszę obniżyć.
 • Biegunka - zwykle spowodowana przez składniki inne niż CBG. Proszę wypróbować inne produkty.
 • Suchość w jamie ustnej - należy utrzymywać odpowiednie nawodnienie, aby zminimalizować objawy suchości w jamie ustnej.

Jednak osoby przyjmujące leki na ciśnienie krwi lub leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność podczas stosowania oleju CBG ze względu na możliwy dodatkowy wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i rozrzedzenie krwi.

W przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie lub serce, stosowanie oleju CBG należy najpierw omówić z lekarzem. Nigdy nie należy dostosowywać dawek leków bez nadzoru lekarza. Proszę zacząć od zachowawczych dawek oleju CBG.

Choć uważany jest za bezpieczny dla większości ludzi, osoby z zaburzeniami krwi, niskim ciśnieniem krwi lub niedociśnieniem powinny unikać oleju CBG ze względu na ryzyko zbyt dużego obniżenia ciśnienia tętniczego. Kobiety w ciąży również powinny powstrzymać się od stosowania produktów CBG.

Czy olej CBG obniża ciśnienie krwi? Wnioski

Podsumowując, wczesne badania przedkliniczne nad olejem CBG są niezwykle obiecujące i sugerują, że CBG może rozluźniać naczynia krwionośne, zmniejszać stan zapalny, poprawiać funkcje naczyniowe, działać moczopędnie i obniżać ciśnienie krwi poprzez wiele mechanizmów.

Nadal jednak potrzebne są badania na dużą skalę na ludziach, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo oleju CBG w obniżaniu podwyższonego ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe, które mogą wchodzić w interakcje z CBG.

Biorąc jednak pod uwagę jego korzystny wczesny profil bezpieczeństwa, stosowanie oleju CBG jako dodatkowego wsparcia w utrzymaniu zdrowego poziomu ciśnienia tętniczego u zdrowych osób dorosłych jest prawdopodobnie obarczone niskim ryzykiem zgodnie z dostępnymi danymi.

Chociaż uzasadnione są bardziej szczegółowe badania, obecna nauka wskazuje, że olej CBG może ostatecznie odgrywać rolę we wspieraniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Proszę jednak zawsze skonsultować stosowanie produktów CBG z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia.

Często zadawane pytania dotyczące oleju CBG na ciśnienie krwi

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania oleju CBG w celu wspomagania ciśnienia krwi:

Jak długo trwa obniżenie ciśnienia krwi przez olej CBG?

Przy odpowiednich dawkach większość osób zauważa subtelne działanie obniżające ciśnienie krwi oleju CBG w ciągu 1-2 godzin, gdy zaczyna on oddziaływać na szlaki naczyniowe. Jednakże, aby w pełni rozwinąć szczytowe efekty obniżające ciśnienie tętnicze, prawdopodobnie potrzeba 2-4 tygodni długotrwałego stosowania. Proszę uzbroić się w cierpliwość i pozostać konsekwentnym.

Jaka jest najlepsza dawka oleju CBG na ciśnienie krwi?

Nie ma standardowych wytycznych dotyczących dawkowania oleju CBG i ciśnienia krwi. Większość ekspertów sugeruje jednak stopniowe podejście, zaczynając od zaledwie 5-10 mg CBG jeden do dwóch razy dziennie i powoli zwiększając dawkę w zależności od potrzeb i tolerancji. Dawki przekraczające 50 mg dziennie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Czy można przyjmować olej CBG podczas przyjmowania leków na ciśnienie krwi?

Najlepiej jest unikać łączenia oleju CBG z lekami na ciśnienie krwi na receptę, chyba że zostało to zatwierdzone i monitorowane przez lekarza. CBG może potencjalnie wzmocnić działanie leków przeciwnadciśnieniowych, prowadząc do niedociśnienia. Nigdy nie należy dostosowywać lub odstawiać leków bez nadzoru lekarza.

Czy olej CBG również rozrzedza krew jak olej CBD?

Tak, wczesne badania sugerują, że olej CBG ma takie samo działanie przeciwzakrzepowe jak CBD, co oznacza, że może rozrzedzać krew w podobny sposób. Może to zwiększać ryzyko powstawania siniaków lub krwawień w połączeniu z lekami rozrzedzającymi krew. W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych należy zachować ostrożność podczas stosowania jakichkolwiek produktów CBG.

Czy olej CBG może naprawdę obniżyć ciśnienie krwi, czy to tylko szum?

Działanie rozszerzające naczynia krwionośne i poprawa funkcji naczyniowych związane z olejem CBG są silnie poparte dowodami przedklinicznymi. Tak więc, chociaż dane dotyczące ludzi są nadal ograniczone, wstępne badania dają dobre podstawy biologiczne sugerujące, że olej CBG może rzeczywiście obniżać ciśnienie krwi u niektórych osób. Nadal jednak potrzebne są badania kliniczne na większą skalę.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?