Czy CBG jest dobre na pobudzenie?

Published:

Wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowiem opartym na konopiach indyjskich, niektórzy badają, czy związki roślinne, takie jak CBG, mogą również oferować korzyści związane ze zdrowiem seksualnym i podnieceniem.

Kannabigerol (CBG) to nietoksyczny kannabinoid występujący w konopiach i marihuanie, który wykazuje potencjał terapeutyczny. Ale czy CBG może konkretnie pomóc w pobudzeniu, sprawności seksualnej i powiązanych aspektach funkcji seksualnych?

Przyjrzyjmy się obiektywnie aktualnym badaniom nad CBG w celu zwiększenia intymności i podniecenia.

Czy CBG jest dobre na pobudzenie?

Wprowadzenie do CBG

Po pierwsze, krótkie wprowadzenie na temat samego CBG. CBG to skrót od kannabigerolu - uważanego za "pomniejszy kannabinoid", ponieważ występuje w stosunkowo niskich stężeniach w większości odmian konopi.

Jednak nowe techniki produkcji pozwalają na ekstrakcję CBG do olejów, kapsułek, środków miejscowych i innych suplementów.

Wczesne badania sugerują, że potencjalne korzyści zdrowotne CBG mogą obejmować:

 • Zmniejszony ból i stan zapalny
 • Efekty neuroprotekcyjne
 • Właściwości przeciwlękowe
 • Lepsza jakość snu
 • Tymczasowa ulga w skurczach mięśni
 • Poprawiony nastrój
 • Właściwości antybakteryjne

Przy tak szerokim zakresie efektów, niektórzy są szczególnie ciekawi, czy CBG może również korzystnie wpływać na libido, podniecenie i ogólne funkcje seksualne. Przyjrzyjmy się ograniczonym badaniom.

CBG dla podniecenia i funkcji seksualnych

Istnieje bardzo niewiele bezpośrednich badań dotyczących CBG w celu pobudzenia lub wzmocnienia seksualnego. Jednak niektóre wstępne ustalenia sugerują, że CBG może wpływać na aspekty zdrowia seksualnego i sprawności seksualnej w następujący sposób:

Wpływa na układ endokannabinoidowy

Układ endokannabinoidowy (ECS) pomaga regulować fizjologię reprodukcyjną i odgrywa kluczową rolę w funkcjach seksualnych. Wczesne badania pokazują, że CBG wchodzi w interakcje z receptorami ECS, co może przekładać się na wpływ na zdrowie seksualne.

Właściwości rozszerzające naczynia krwionośne

Rozluźniając mięśnie i rozszerzając naczynia krwionośne, CBG może umożliwić zwiększony przepływ krwi do narządów rozrodczych, teoretycznie zwiększając reakcję podniecenia.

Działanie przeciwlękowe

Lęk i cierpienie psychiczne są istotnymi czynnikami przyczyniającymi się do dysfunkcji seksualnych. Zmniejszając niepokój, CBG może pomóc złagodzić psychologiczne bariery podniecenia.

Właściwości przeciwbólowe

CBG wykazuje właściwości przeciwbólowe, które w niektórych przypadkach mogą minimalizować dyskomfort związany z aktywnością seksualną.

Poprawia jakość snu

Prawidłowy sen i rytmy okołodobowe silnie wpływają na zdrowie seksualne. Widoczna zdolność CBG do regulowania cykli snu może zapewnić dodatkowe korzyści w zakresie pobudzenia.

Tak więc, chociaż wciąż brakuje bezpośrednich badań klinicznych, wpływ CBG na kluczowe szlaki związane z funkcjami seksualnymi sugeruje, że może on oferować potencjalne korzyści dla intymności, podniecenia i ogólnego zdrowia seksualnego. Potrzebne są jednak kontrolowane badania.

Obecnie niepotwierdzone korzyści i roszczenia

Podczas gdy powyższe mechanizmy dostarczają wiarygodnych teorii na temat tego, w jaki sposób CBG może wpływać na funkcje seksualne, następujące deklarowane korzyści nie mają naukowego uzasadnienia:

 • Bezpośrednie zwiększenie popędu płciowego lub libido
 • Zwiększenie poziomu testosteronu lub estrogenu
 • Poprawa jakości erekcji u mężczyzn
 • Poprawa nawilżenia pochwy
 • Przezwyciężanie konkretnych przyczyn zaburzeń erekcji
 • Działanie afrodyzjakalne

Obecnie nie ma dowodów na to, że CBG może bezpośrednio przynieść te konkretne rezultaty. Chociaż jest to możliwe, potrzebne byłyby kontrolowane dane kliniczne, aby poprzeć takie bezpośrednie twierdzenia dotyczące CBG w celu poprawy seksualności. Ważne jest odpowiedzialne informowanie o aktualnym stanie wiedzy.

Potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem CBG dla funkcji seksualnych

Chociaż uważane za ogólnie bezpieczne, niektóre potencjalne wady korzystania z CBG do celów seksualnych mogą obejmować:

 • Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa u kobiet w ciąży/karmiących piersią
 • Nieznany długoterminowy wpływ na płodność i reprodukcję
 • Potencjalne interakcje lekowe (leki na zaburzenia erekcji, hormony itp.)
 • Nadmierne uspokojenie lub upośledzenie przy wysokich dawkach
 • Nierealistyczne oczekiwania prowadzące do rozczarowania

Należy wziąć pod uwagę profil bezpieczeństwa i ograniczenia farmakologiczne CBG związane z funkcjami seksualnymi. Jak w przypadku każdego suplementu, zrównoważony styl życia pozostaje podstawą.

Uwagi dotyczące korzystania z CBG w celu zapewnienia intymności i pobudzenia

Jeśli zdecydują się Państwo zbadać potencjalne korzyści płynące z CBG dla swojej seksualności, niektóre najlepsze praktyki obejmują:

 • Uczciwa komunikacja z partnerami na temat korzystania przez Pana/Panią z CBG
 • Realistyczne podejście do stopnia efektów, jakie może zapewnić CBG
 • Monitorowanie nadmiernej sedacji, która może utrudniać pobudzenie
 • Unikanie łączenia CBG z lekami na zaburzenia erekcji bez zalecenia lekarza
 • Trzymanie się umiarkowanych dawek CBG i unikanie ich nadużywania
 • Obiektywne śledzenie Państwa doświadczeń

Chociaż wciąż brakuje bezpośrednich dowodów klinicznych, niektóre osoby anegdotycznie zgłaszają korzystny wpływ świadomego stosowania CBG na zdrowie seksualne. Kluczowe jest bycie świadomym konsumentem i ostrożne zarządzanie oczekiwaniami.

Czy CBG jest dobre na pobudzenie? Wnioski

Podsumowując, obecnie istnieje bardzo ograniczona liczba badań naukowych bezpośrednio badających wpływ CBG na podniecenie seksualne, libido, wydajność lub powiązane aspekty zdrowia intymnego.

Jednak wpływ CBG na układ endokannabinoidowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych, modulację bólu, redukcję lęku i cykle snu stanowi wiarygodną podstawę teoretyczną dla tego, w jaki sposób może on potencjalnie korzystnie wpływać na podniecenie i funkcje seksualne.

Jednak konkretne korzyści, takie jak zwiększenie poziomu testosteronu, bezpośrednie wzmocnienie erekcji lub zwiększenie nawilżenia pochwy, pozostają całkowicie nieudowodnione. Potrzeba znacznie więcej badań klinicznych, zanim będzie można wyciągnąć ostateczne wnioski dotyczące CBG w zakresie intymności i podniecenia.

Chociaż istnieją niepotwierdzone doniesienia o korzyściach, osoby powinny ostrożnie podchodzić do stosowania CBG w celu poprawy sprawności seksualnej, dopóki kontrolowane badania nie pozwolą lepiej scharakteryzować jego efektów. Podobnie jak w przypadku każdego suplementu diety, zdrowy styl życia pozostaje podstawą.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

 • Gormaz, J.G., Pereira, M., 480 Silva, A.P.D. et al. (2022). Badanie roli kannabinoidów w zachowaniach i funkcjach seksualnych: Perspektywy przedkliniczne i kliniczne. Cannabis and Cannabinoid Research, 7(1), 25-36. https://doi.org/10.1089/can.2021.0084
 • Bruni, N., Della Pepa, C., Oliaro-Bosso, S., Pessione, E., Gastaldi, D., & Dosio, F. (2018). Systemy dostarczania kannabinoidów w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Molecules (Bazylea, Szwajcaria), 23(10), 2478 . https://doi.org/10.3390/molecules23102478.
 • Rajfer, J. (2017). Ewoluujące zastosowania, postrzeganie i badania nad kannabinoidami i męskimi dysfunkcjami seksualnymi. Czasopismo medycyny seksualnej, 14(7), 837-840. https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2017.04.002
 • Sansone, R. A., & Sansone, L. A. (2010). Marihuana i zaburzenia erekcji: przegląd. Innowacje w neuronauce klinicznej, 7(5), 12-13.
 • Murphy, L.L., Muñoz, R.M., Adrian, B.A. et al. (1998). Funkcja receptorów kannabinoidowych w neuroendokrynnej regulacji wydzielania hormonów. Neurobiology of Disease, 5(6), 432-446. https://doi.org/10.1006/nbdi.1998.0208.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?