Jak działa olej CBG?

Published:

Kannabigerol (CBG) to nowy, modny kannabinoid, którego ludzie używają do różnych celów związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ale czym dokładnie jest olej CBG i jakie jest jego działanie?

Jak działa olej CBG?

Wprowadzenie do CBG

CBG to skrót od kannabigerolu, który jest kannabinoidem występującym w roślinach konopi, takich jak konopie i marihuana. W przeciwieństwie do bardziej znanych kannabinoidów THC i CBD, CBG jest uważany za mniej ważny kannabinoid, ponieważ występuje w bardzo niskich poziomach w większości odmian konopi.

Zainteresowanie CBG wzrosło jednak ostatnio, gdy hodowcy zaczęli opracowywać wyspecjalizowane odmiany bogate w CBG. Kiedy rośliny te są ekstrahowane do postaci olejów, koncentratów i innych produktów, otrzymujemy to, co nazywamy olejem CBG i innymi produktami CBG.

Chociaż CBG może nie być tak obfite jak CBD i THC, produkty o wysokiej zawartości CBG sprawiają, że ten intrygujący kannabinoid jest bardziej dostępny dla ludzi. Wczesne badania nad CBG sugerują, że może on oferować pewne unikalne efekty i korzyści.

Potencjalne korzyści i efekty stosowania oleju CBG

Większość dotychczasowych dowodów dotyczących CBG pochodzi z badań przedklinicznych na hodowlach komórkowych i zwierzętach. Wyniki są jednak obiecujące i wskazują, że CBG może oferować następujące korzyści:

Może wspierać funkcjonowanie układu nerwowego

Niektóre z najbardziej ekscytujących badań nad CBG koncentrują się na jego potencjalnym wpływie na układ nerwowy. Badania wykazały, że CBG może działać jako:

 • Neuroprotektant, który chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem i degeneracją.
 • Przeciwutleniacz, który usuwa szkodliwe wolne rodniki w mózgu.
 • Środek przeciwbólowy, który blokuje szlaki związane z odczuwaniem bólu.
 • Potencjalne leczenie choroby Huntingtona poprzez blokowanie degeneracji komórek nerwowych.
 • Inhibitor wychwytu GABA, który może wywoływać efekty rozluźniające mięśnie.

Te efekty układu nerwowego sugerują, że CBG może pomóc chronić mózg i ciało przed stanami zwyrodnieniowymi, jednocześnie łagodząc ból i skurcze mięśni. Nadal potrzebne są dalsze badania, ale wstępne ustalenia dotyczące CBG i układu nerwowego są obiecujące.

Może promować zdrowie układu trawiennego

Widoczna zdolność CBG do rozluźniania mięśni wykracza poza mózg i może również dotyczyć przewodu pokarmowego. Badania wykazały, że CBG może:

 • Zmniejszenie stanu zapalnego w okrężnicy.
 • Rozluźnia mięśnie jelit, potencjalnie łagodząc skurcze i skurcze.
 • Zmniejszenie wzrostu szkodliwych bakterii w jelitach przy jednoczesnym oszczędzeniu pożytecznych bakterii.

Te efekty trawienne mogą sprawić, że oleje CBG i inne produkty CBG będą pomocne w leczeniu chorób zapalnych jelit, takich jak zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Właściwości antybakteryjne sugerują również, że CBG może pomóc przywrócić równowagę mikrobiomu jelitowego.

Może wspomagać funkcjonowanie pęcherza i układu moczowego

Rozluźniające mięśnie właściwości CBG mogą również obejmować pęcherz moczowy. Badania na zwierzętach wykazały, że CBG może być w stanie:

 • Zmniejszają skurcze pęcherza, pomagając kontrolować nietrzymanie moczu
 • Rozluźnia mięśnie gładkie pęcherza moczowego
 • Zmniejszenie stanu zapalnego pęcherza moczowego

Naukowcy uważają, że te właściwości mogą sprawić, że CBG będzie korzystne w przypadku zaburzeń pęcherza moczowego, chociaż potrzebne są dalsze badania. Odkrycia sugerują jednak, że CBG może pomóc rozluźnić mięśnie pęcherza, potencjalnie zmniejszając popęd i częstotliwość.

Zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze

Oprócz zwalczania szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym, wczesne badania laboratoryjne sugerują, że CBG ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na przykład, CBG wykazało zdolność do:

 • Hamują wzrost MRSA, bakterii odpowiedzialnej za trudne do wyleczenia zakażenia gronkowcem złocistym.
 • Zwalcza niektóre lekooporne bakterie.
 • Zmniejszają wzrost grzyba odpowiedzialnego za infekcje skóry.
 • Może pomóc w leczeniu gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA).

Te unikalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe sugerują, że CBG może oferować pewne działanie ochronne przed niektórymi infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Jednak większość tych badań jest wciąż wstępna.

Może wspierać zdrową odpowiedź zapalną

Przewlekły nadmierny stan zapalny jest powiązany z praktycznie każdą poważną chorobą, w tym zaburzeniami autoimmunologicznymi, chorobami serca i neurodegeneracją. Związki, które pomagają zrównoważyć odpowiedź zapalną organizmu, są zatem zawsze interesujące.

Wczesne badania sugerują, że CBG może być jednym z takich związków przeciwzapalnych. Badania wykazały, że CBG może:

 • Zmniejszenie stanu zapalnego układu nerwowego związanego z chorobą Huntingtona.
 • Zmniejszenie stanu zapalnego jelit związanego z zapaleniem jelita grubego.
 • Zmniejszenie stanu zapalnego oczu.

Regulując cytokiny zapalne i inne cząsteczki sygnałowe, CBG może być w stanie zwarcie nadmiernego stanu zapalnego, zanim uszkodzi tkanki i narządy. Nadal potrzebne są dalsze badania, ale wstępne ustalenia dotyczące CBG i stanu zapalnego są intrygujące.

Inne potencjalne korzyści CBG w trakcie badania

Oprócz powyższych korzyści, wczesne badania na komórkach, zwierzętach i ludziach sugerują, że CBG może również:

 • Pobudzają apetyt - dzięki temu olejki CBG mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń odżywiania, utraty wagi i skutków ubocznych innych leków/terapii.
 • Ochrona zdrowia oczu - dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, które mogą zmniejszać uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne w oczach.
 • Poprawa koncentracji i skupienia - poprzez modulowanie aktywności neuroprzekaźników w sposób, który może zmniejszyć niepokój oraz zwiększyć czujność i uwagę.
 • Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe i zapewnia neuroprotekcję - CBG obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) w badaniach na zwierzętach, co może chronić wzrok i zdrowie oczu. Właściwości neuroprotekcyjne mogą dodatkowo chronić oczy.
 • Lepsza termoregulacja - CBG oddziałuje z receptorami CB1 w badaniach na zwierzętach, wpływając na regulację temperatury ciała. Może to pomóc w radzeniu sobie z gorączką.
 • Działanie przeciwutleniające - zdolność CBG do usuwania wolnych rodników może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom oksydacyjnym w całym organizmie.

Ponownie, te zastosowania są nadal spekulacyjne i wymagają znacznie więcej badań. Jednak wstępne ustalenia podsycają zainteresowanie przyszłymi terapeutycznymi zastosowaniami CBG.

Jak działa CBG? Mechanizmy działania CBG

Oczywiste jest, że rośnie podekscytowanie potencjałem CBG w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia. Ale w jaki sposób CBG zapewnia te korzyści?

Mechanizmy stojące za efektami CBG są wciąż wyjaśniane. Ale oto, co naukowcy rozumieją do tej pory:

Współdziała z układem endokannabinoidowym

Podobnie jak inne kannabinoidy roślinne, CBG oddziałuje z układem endokannabinoidowym (ECS) - złożoną siecią sygnalizacji komórkowej, która odgrywa kluczową rolę w regulacji fizjologii i funkcji poznawczych.

W szczególności badania wykazały, że CBG może:

 • Wiążą się z receptorami CB1 i CB2
 • Hamują rozkład anandamidu endokannabinoidowego
 • Stymulują produkcję i przepływ endokannabinoidów

Poprzez te mechanizmy CBG wydaje się modulować ton ECS w sposób, który może przyczyniać się do zmniejszenia stanu zapalnego, rozluźnienia mięśni, złagodzenia bólu, poprawy nastroju i nie tylko.

Zawiera właściwości przeciwutleniające

CBG wykazało również właściwości przeciwutleniające w badaniach laboratoryjnych, co oznacza, że może pomóc zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez wolne rodniki. Ta aktywność przeciwutleniająca prawdopodobnie przyczynia się do niektórych efektów neuroprotekcyjnych i przeciwzapalnych.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Badania wykazały, że CBG bezpośrednio hamuje wzrost niektórych rodzajów bakterii, w tym gronkowca złocistego i innych lekoopornych bakterii. Ta aktywność antybakteryjna nadaje CBG wyjątkowe właściwości lecznicze.

Wykazano również, że CBG ogranicza wzrost grzybów keratynofilnych, które mogą infekować skórę i paznokcie. Ten potencjał przeciwgrzybiczy rozszerza możliwości terapeutyczne CBG.

Moduluje aktywność neuroprzekaźników

CBG wydaje się wpływać na poziom kluczowych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak GABA, serotonina i glutaminian. Ta modulacja neuroprzekaźników prawdopodobnie leży u podstaw niektórych efektów CBG na lęk, percepcję bólu, koncentrację i inne.

Mechanizmy stojące za CBG są złożone i wciąż wymagają dalszych badań. Oczywiste jest jednak, że ten roślinny kannabinoid wchodzi w interakcje z ECS i układem nerwowym w skomplikowany sposób, który może pozytywnie wpływać na zdrowie. Dalsze badania pozwolą odkryć więcej szczegółów na temat tego, jak CBG działa w organizmie i mózgu.

Jak przyjmować olej CBG i inne produkty CBG?

Ponieważ CBG jest wciąż stosunkowo nową opcją suplementacji, niektórzy ludzie nie są pewni, jak przyjmować i stosować olej CBG i inne produkty CBG. Oto krótkie spojrzenie na niektóre z najczęstszych sposobów przyjmowania CBG:

Oleje i nalewki CBG

Podobnie jak olej CBD, olej CBG zazwyczaj występuje w postaci nalewki sporządzonej poprzez dodanie ekstraktu CBG do oleju nośnikowego, takiego jak MCT lub oliwa z oliwek. Olej jest przyjmowany doustnie, trzymany pod językiem i połykany. Efekty mogą być odczuwalne w ciągu 30 minut do godziny. Oleje CBG oferują wszechstronność w dawkowaniu - wystarczy dostosować liczbę kropli.

Kapsułki CBG

Dla tych, którzy nie lubią smaku oleju CBG, kapsułki stanowią wygodną doustną formę dawkowania. Efekty kapsułek również zaczynają działać w ciągu 60 minut. Kapsułki zapewniają spójne dawkowanie, ale nie pozwalają na elastyczność w dostosowywaniu dawek.

Vaping CBG Isolate

Wdychanie waporyzowanego izolatu CBG zapewnia najszybsze efekty, ponieważ łatwe wchłanianie do płuc pozwala CBG szybko dostać się do krwiobiegu. Początek waporyzacji zajmuje tylko około 5-15 minut. Jednak waporyzacja nie jest zalecana dla niektórych osób ze względu na obawy dotyczące układu oddechowego.

CBG Topicals

CBG można również dodawać do lotionów, balsamów, kremów i innych środków do stosowania miejscowego. Miejscowe stosowanie CBG pozwala na interakcję z lokalnymi receptorami CB w celu zapewnienia ukierunkowanych efektów. Może to być idealne rozwiązanie w przypadku bólu mięśni i chorób skóry. Chociaż dawki wchłaniane ogólnoustrojowo są niskie.

CBG Edibles

Dla tych, którzy lubią produkty spożywcze, cukierki CBG, napoje, wypieki i inne produkty stanowią alternatywę dla olejków. Produkty spożywcze CBG muszą przejść przez proces trawienia, więc początek działania jest opóźniony o 60-90 minut, ale efekty utrzymują się dłużej.

Proszę poeksperymentować, aby dowiedzieć się, który produkt CBG i metoda dostarczania działa najlepiej w oparciu o Państwa potrzeby i preferencje. Wiele osób lubi również łączyć różne metody konsumpcji CBG.

Czego należy szukać w wysokiej jakości produktach CBG?

Ponieważ rynek CBG wciąż się rozwija, ważne jest, aby starannie wybrać produkt, szukając tych wyznaczników jakości:

 • Organiczne źródło konopi - produkty CBG powinny być wytwarzane z konopi uprawianych organicznie, aby uniknąć zanieczyszczeń.
 • Ekstrakcja CO2 - ekstrakcja CO2 jest złotym standardem bezpiecznego i wydajnego wyciągania kannabinoidów, takich jak CBG.
 • Niezależne testy laboratoryjne - każda renomowana firma CBG zleci przetestowanie swoich produktów w zewnętrznym laboratorium w celu zweryfikowania czystości i siły działania. Proszę sprawdzić aktualne certyfikaty analizy (COA).
 • Konopie uprawiane w USA - Konopie uprawiane w Stanach Zjednoczonych podlegają wyższym standardom uprawy niż konopie międzynarodowe.
 • Brak sztucznych składników - proszę zwracać uwagę na dodatki, takie jak aromaty, wypełniacze i konserwanty, które mogą wskazywać na produkt gorszej jakości.

Proszę trzymać się olejków, kapsułek i innych produktów CBG, które spełniają powyższe kryteria, aby zapewnić najwyższą jakość tego ekscytującego nowego kannabinoidu.

Czy CBG jest legalne?

W Stanach Zjednoczonych CBG jest legalne na poziomie federalnym, ponieważ pochodzi z konopi. Z definicji legalne konopie zawierają nie więcej niż 0,3% THC w przeliczeniu na suchą masę, co jest poziomem zdecydowanie zbyt niskim, by wywołać efekty psychoaktywne.

Produkty CBG, takie jak oleje i produkty spożywcze, podlegają temu samemu parasolowi prawnemu, co produkty CBD, które zostały zalegalizowane na szczeblu federalnym w ramach ustawy Farm Bill z 2018 roku. Dopóki produkt końcowy przestrzega limitu 0,3% THC i jest zgodny z prawem stanowym, CBG jest dozwolone na poziomie federalnym i w większości stanów.

Kilka stanów zakazuje wszystkich produktów pochodnych konopi, w tym CBG, dlatego ważne jest, aby sprawdzić lokalne przepisy. Niektóre stany ograniczają również sposób sprzedaży produktów CBG. Ogólnie rzecz biorąc, CBG ma taki sam status prawny jak CBD, co otworzyło drzwi do badań i dostępu.

Potencjalne skutki uboczne i obawy dotyczące bezpieczeństwa produktów CBG

Według dotychczasowych badań, CBG wydaje się mieć silny profil bezpieczeństwa bez poważnych skutków ubocznych. Łagodne skutki uboczne mogą obejmować:

 • Zaburzenia trawienia, takie jak biegunka - Zwykle spowodowane olejami nośnikowymi lub innymi składnikami. Często ustępuje po dostosowaniu dawki.
 • Senność - szczególnie przy wyższych dawkach ze względu na interakcje CBG z układem nerwowym i neuroprzekaźnikami. Często można ją opanować, dostosowując czas dawkowania.
 • Zawroty głowy - ponownie zazwyczaj związane z dawką. Picie wody i zmniejszanie dawek często łagodzi zawroty głowy.
 • Suchość w ustach - powszechna w przypadku wielu kannabinoidów. Dbanie o nawodnienie organizmu powinno złagodzić efekt suchości w ustach.

Nadal istnieją minimalne dane na temat długoterminowego profilu bezpieczeństwa CBG u ludzi. Naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze żadnych poważnych zagrożeń dla zdrowia, ale osoby z pewnymi schorzeniami powinny zachować ostrożność podczas stosowania CBG.

Na przykład, CBG może nasilać działanie uspokajające leków stosowanych w stanach lękowych, problemach ze snem i zaburzeniach napadowych. Osoby przyjmujące leki na ciśnienie krwi, rozrzedzenie krwi i leki hormonalne powinny również omówić stosowanie CBG ze swoim lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.

Kobiety w ciąży / karmiące i dzieci powinny unikać CBG do czasu przeprowadzenia dalszych badań nad bezpieczeństwem. Każdy powinien zacząć od niskich dawek CBG i powoli je zwiększać, monitorując jednocześnie skutki uboczne.

Czy powinni Państwo wypróbować olej CBG?

Badania nad korzyściami zdrowotnymi i zastosowaniami terapeutycznymi oleju CBG są wciąż na wczesnym etapie. Jednak wstępne badania laboratoryjne i badania na zwierzętach dotyczące CBG są niezwykle obiecujące i sugerują, że może on oferować wyjątkowe korzyści w porównaniu z innymi kannabinoidami.

Widoczna zdolność CBG do ochrony komórek nerwowych, zmniejszania stanu zapalnego, rozluźniania mięśni, hamowania bakterii i wywierania innych pozytywnych efektów otwiera wiele drzwi w zakresie potencjału leczniczego tego kannabinoidu. Bardziej rygorystyczne badania kliniczne rzucą światło na długoterminowe bezpieczeństwo CBG oraz jego skuteczność w leczeniu różnych schorzeń.

Chociaż wciąż pozostaje wiele do odkrycia, obecne dowody sugerują, że CBG jest co najmniej umiarkowanie skuteczne dla większości użytkowników i oferuje bardzo niskie ryzyko skutków ubocznych dla zdrowych osób dorosłych, jeśli jest stosowane w sposób odpowiedzialny. Dla osób zaintrygowanych wstępnymi badaniami, wypróbowanie wysokiej jakości oleju CBG, kapsułek lub innego produktu CBG może być opłacalne, o ile uważnie monitorują Państwo reakcję swojego organizmu.

Jeśli rozważają Państwo dodanie CBG do swojej rutyny zdrowia i dobrego samopoczucia, należy omówić tę decyzję z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo leki lub cierpią na przewlekłe schorzenia. Jednak wstępny potencjał wykazany w badaniach nad CBG sugeruje, że ten nowy kannabinoid może wkrótce odegrać większą rolę w medycynie roślinnej.

Często zadawane pytania dotyczące oleju CBG

Czy olej CBG powoduje odurzenie?

Nie, produkty CBG, w tym olej CBG, nie powodują odurzenia. CBG jest kannabinoidem nie powodującym odurzenia, co oznacza, że nie wywołuje efektów psychoaktywnych. To sprawia, że legalne CBG jest bezpieczne w użyciu bez wpływu na jasność umysłu.

Jaka jest różnica między CBD a CBG?

Zarówno CBD, jak i CBG to niepsychoaktywne kannabinoidy o obiecujących właściwościach terapeutycznych. Jednak mimo podobieństw, kluczowe różnice między nimi obejmują:

 • CBG występuje w znacznie niższych naturalnych stężeniach niż CBD w większości roślin konopi.
 • CBG wydaje się mieć silniejsze właściwości antybakteryjne w porównaniu do CBD w oparciu o wstępne badania.
 • CBG może mieć bardziej ukierunkowane korzyści w przypadku chorób układu nerwowego, takich jak choroba Huntingtona i Parkinsona.
 • CBD jest ogólnie lepiej zbadane, ponieważ weszło na rynek wcześniej niż CBG.

Oba kannabinoidy wydają się również wchodzić w interakcje z układem endokannabinoidowym na nieco inne sposoby. Wiele osób uważa, że połączenie CBD i CBG zapewnia komplementarne korzyści.

Co oznacza pełne spektrum CBG?

Produkty CBG o pełnym spektrum zawierają CBG wraz z innymi związkami roślinnymi, takimi jak flawonoidy, aminokwasy i pomniejsze kannabinoidy. Tworzy to "efekt otoczenia", który zwiększa korzyści CBG. CBG o szerokim spektrum jest podobne, ale nie zawiera THC.

Czy CBG jest bezpieczny dla zwierząt domowych?

Jak dotąd istnieje bardzo niewiele badań dotyczących bezpieczeństwa CBG dla zwierząt. Chociaż CBG wydaje się łagodny w oparciu o badania na ludziach i zwierzętach, właściciele zwierząt powinni zachować ostrożność podczas podawania CBG swoim pupilom. Proszę najpierw omówić stosowanie CBG z lekarzem weterynarii, aby ustalić, czy CBG jest odpowiednie dla Państwa zwierzęcia. W przypadku stosowania CBG u zwierząt należy zacząć od bardzo niskich dawek.

Czy można przyjmować zbyt dużo CBG? Jaka jest prawidłowa dawka CBG?

Możliwe jest przyjęcie zbyt dużej dawki CBG, zwłaszcza na początku. Duże dawki CBG mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak senność, zawroty głowy, biegunka i inne. Większość ekspertów zaleca rozpoczęcie od zaledwie kilku miligramów CBG na dawkę - 5 mg lub mniej. Proszę poczekać na reakcję organizmu, a następnie stopniowo zwiększać dawkę, jeśli jest to pożądane i tolerowane.

"Prawidłowa" dawka CBG może się znacznie różnić w zależności od osoby. Proszę przyjmować minimum potrzebne do osiągnięcia pożądanych korzyści bez poważnych skutków ubocznych. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania wskazówek dotyczących dawkowania CBG dla Państwa potrzeb.

Jak działa olej CBG? Wnioski

Pomimo tego, że CBG dopiero niedawno zaczęło zyskiwać na popularności, już teraz wykazuje intrygujący potencjał dzięki badaniom przedklinicznym wskazującym na korzyści dla zdrowia układu nerwowego, funkcji trawiennych, regulacji pęcherza moczowego, infekcji bakteryjnych, stanów zapalnych i nie tylko.

Oczywiście nadal potrzebne są badania na dużą skalę na ludziach, aby potwierdzić i rozszerzyć te wstępne ustalenia dotyczące oleju CBG i innych produktów CBG. Jednak obiecujące wczesne wyniki podsycają nadzieję, że CBG może wkrótce stać się realnym narzędziem terapeutycznym, zarówno samodzielnie, jak i obok innych kannabinoidów, takich jak CBD.

Podczas gdy dalsze badania, regulacje i edukacja konsumentów są nadal niezbędne w miarę rozwoju rynku CBG, przyszłość z pewnością wygląda jasno dla tego mniej znanego, ale bardzo obiecującego związku roślinnego.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?