Czy olej CBG jest dobry dla serca?

Published:

Choroby serca pozostają główną przyczyną zgonów na całym świecie. Znalezienie naturalnych sposobów wspierania zdrowia serca jest zatem najwyższym priorytetem. W związku z tym wiele osób zastanawia się: czy olej CBG może być dobry dla serca?

Kannabigerol (CBG) to intrygujący fitokannabinoid występujący w konopiach i marihuanie. Badania nad CBG są wciąż na wczesnym etapie. Jednak obiecujące wyniki badań przedklinicznych wzbudziły nadzieję, że CBG może stać się w przyszłości opcją wspierającą pracę serca i zmniejszającą czynniki ryzyka chorób układu krążenia.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co nauka mówi do tej pory na temat oleju CBG i zdrowia serca.

Czy olej CBG jest dobry dla serca?

Dlaczego zdrowie serca ma znaczenie

Przed zbadaniem konkretnych efektów CBG na układ sercowo-naczyniowy, warto zrozumieć, dlaczego utrzymanie zdrowego serca jest tak ważne dla ogólnego samopoczucia. Oto krótki przegląd powodów, dla których zdrowie serca powinno być priorytetem:

 • Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, odpowiedzialną za ponad 17 milionów zgonów rocznie.
 • Choroby serca to schorzenia wpływające na strukturę, czynność, rytm i przepływ krwi w sercu. Rodzaje obejmują chorobę wieńcową, arytmie i niewydolność serca.
 • Czynniki ryzyka, takie jak otyłość, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i stres, zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca.
 • Leczenie chorób serca koncentruje się na zmianach stylu życia, lekach, procedurach medycznych, a czasem zabiegach chirurgicznych. Profilaktyka ma kluczowe znaczenie, ponieważ uszkodzenia serca są często nieodwracalne.
 • Chore serce może prowadzić do niedokrwienia, ataków serca, niewystarczającego pompowania, nieregularnych uderzeń serca, zakrzepów krwi i innych powikłań, które obniżają jakość życia i długość życia.

Oczywiste jest, że utrzymanie serca w doskonałej kondycji ma kluczowe znaczenie dla długowieczności i zdrowia. Czy olej CBG może w tym pomóc? Przeanalizujmy, co wczesne badania ujawniają na temat wpływu CBG na układ sercowo-naczyniowy.

Potencjalne korzyści i skutki CBG dla układu sercowo-naczyniowego

Istnieje bardzo niewiele badań na ludziach dotyczących oleju CBG lub jakiegokolwiek produktu CBG. Jednak wyniki badań laboratoryjnych na hodowlach komórkowych i modelach zwierzęcych sugerują, że CBG może pozytywnie wpływać na serce i układ krążenia w następujący sposób:

Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi, inaczej nadciśnienie tętnicze, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia tętnic i niewydolności serca. Badania wykazały, że CBG może pomóc w normalizacji ciśnienia krwi poprzez kilka mechanizmów.

Na przykład badania pokazują, że CBG:

 • Rozluźnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność oraz przepływ krwi.
 • Zmniejsza stan zapalny w tętnicach i naczyniach włosowatych.
 • Zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach.
 • Zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne i wolne rodniki, które wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Te efekty naczyniowe obserwowane w hodowlach komórkowych i modelach zwierzęcych wskazują, że CBG ma obiecujące właściwości w zakresie wspierania zdrowego ciśnienia krwi. Nadal jednak potrzebne są badania na ludziach.

Poprawia poziom cholesterolu

Niezdrowy poziom cholesterolu znacznie zwiększa ryzyko chorób serca. Wczesne wyniki sugerują, że CBG może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.

Na przykład badania pokazują, że CBG może:

 • Obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi.
 • Zmniejszenie akumulacji "złego" cholesterolu LDL przy jednoczesnym podniesieniu "dobrego" cholesterolu HDL.
 • Ograniczenie utleniania cholesterolu, które sprawia, że cholesterol jest bardziej szkodliwy dla tętnic.

Według danych przedklinicznych, optymalizując równowagę cholesterolu, CBG może mieć duży wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Potwierdzenie w badaniach na ludziach jest w toku.

Zmniejsza stan zapalny

Przewlekły stan zapalny uszkadza układ sercowo-naczyniowy i przyspiesza miażdżycę. CBG wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które mogą chronić serce.

Badania wykazały, że CBG może:

 • Tłumi cytokiny zapalne i inne prozapalne cząsteczki sygnałowe.
 • Zmniejszenie aktywacji szlaków zapalnych, takich jak NF-kB i COX-2.
 • Łagodzi stres oksydacyjny, który wywołuje stany zapalne.

Te działania przeciwzapalne sugerują, że olej CBG może wspomagać serce poprzez łagodzenie ogólnoustrojowego stanu zapalnego związanego z postępem chorób sercowo-naczyniowych.

Zapewnia działanie przeciwutleniające

Stres oksydacyjny powstaje, gdy reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami przytłaczają obronę antyoksydacyjną organizmu. Ten brak równowagi uszkadza tkanki, przyspiesza starzenie i sprzyja chorobom serca.

Badania pokazują, że CBG działa jako przeciwutleniacz, który może ograniczać te uszkodzenia oksydacyjne poprzez takie działania jak:

 • Neutralizuje niebezpieczne wolne rodniki ponadtlenkowe.
 • Zwiększenie produkcji endogennych przeciwutleniaczy, takich jak glutation.
 • Redukcja biomarkerów stresu oksydacyjnego.

Poprzez te mechanizmy antyoksydacyjne CBG może wspierać serce, usuwając szkodliwe wolne rodniki, zanim uszkodzą naczynia krwionośne i tkanki.

Hamuje agregację płytek krwi

Kiedy płytki krwi łączą się ze sobą, mogą tworzyć problematyczne skrzepy, które blokują tętnice i powodują zawały serca i udary mózgu. Badania wskazują, że CBG może hamować gromadzenie się płytek krwi.

Badania wykazały na przykład, że CBG może

 • Tłumi aktywację i adhezję płytek krwi.
 • Zmniejszenie czynników zwiększających krzepliwość, takich jak tromboksan.
 • Poprawiają przepływ krwi i krążenie.

To działanie przeciwzakrzepowe sugeruje, że CBG może wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zapobiegając nadmiernej agregacji płytek krwi i poprawiając przepływ krwi.

Naczyniowe mechanizmy działania CBG

Oczywiście wstępne badania pokazują, że olej CBG i inne produkty CBG mogą przynieść korzyści układowi sercowo-naczyniowemu na wiele sposobów. Ale jak dokładnie CBG wpływa na zdrowie serca?

Oto, co naukowcy rozumieją do tej pory na temat mechanizmów działania CBG w odniesieniu do serca i układu krążenia:

Współdziała z układem endokannabinoidowym

Podobnie jak inne kannabinoidy roślinne, CBG wpływa na układ endokannabinoidowy (ECS) - złożoną sieć sygnalizacji komórkowej niezbędną do regulacji funkcji układu sercowo-naczyniowego i innych procesów.

Badania pokazują, że CBG może wiązać się z receptorami CB1 i CB2, zmieniając ton endokannabinoidów w sposób, który zmniejsza stan zapalny, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie i zapewnia inne korzyści sercowo-naczyniowe.

Zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny

Oprócz modulowania ECS, CBG wydaje się również bezpośrednio zmniejszać stan zapalny i stres oksydacyjny - dwa czynniki ściśle związane z chorobami układu krążenia.

Właściwości przeciwutleniające CBG i jego wpływ na mediatory stanu zapalnego, takie jak NF-kB, TNF-alfa, IL-6 i inne, pozwalają mu zwalczać niektóre z głównych przyczyn uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych.

Wpływa na szlaki cholesterolu i lipidów

Badania wskazują, że CBG wpływa na szlaki metaboliczne związane z produkcją, transportem, utlenianiem i akumulacją cholesterolu. CBG korzystnie zmienia również równowagę trójglicerydów i lipoprotein.

Wzmacnia sygnalizację tlenku azotu

Zwiększając produkcję i dostępność tlenku azotu, CBG rozluźnia mięśnie naczyniowe, zwiększa przepływ krwi i obniża ciśnienie krwi poprzez szlaki, w których pośredniczy NO.

Sposoby, w jakie CBG pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy są wielopłaszczyznowe. Jednak wspólnym wątkiem wydaje się być zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, które leżą u podstaw prawie wszystkich form chorób sercowo-naczyniowych. Kolejne badania ujawniają skomplikowane mechanizmy działania CBG.

Wczesne badania nad CBG w chorobach serca

Podczas gdy badania na ludziach są wciąż minimalne, wczesne badania przedkliniczne badające CBG pod kątem niektórych schorzeń sercowo-naczyniowych przyniosły obiecujące wyniki.

Na przykład:

 • U szczurów z hipercholesterolemią CBG obniżyło poziom cholesterolu całkowitego, jednocześnie podnosząc poziom cholesterolu HDL i obniżając markery stresu oksydacyjnego. Naukowcy doszli do wniosku, że CBG ma "znaczący potencjał w leczeniu powikłań sercowo-naczyniowych związanych z hipercholesterolemią".
 • U szczurów z cukrzycą CBG przeciwdziałało zaburzeniom sercowo-naczyniowym wywołanym przez chorobę. Według naukowców "CBG stanowi nową potencjalną strategię terapeutyczną w leczeniu kardiomiopatii cukrzycowej".
 • U myszy z indukowanym zapaleniem stawów CBG poprawiło rozregulowaną funkcję układu sercowo-naczyniowego spowodowaną nadmiernym stanem zapalnym. Naukowcy poinformowali, że CBG spowodowało "normalizację parametrów sercowo-naczyniowych".

Chociaż są to tylko dowody przedkliniczne, wyniki te wzmacniają przekonanie, że CBG może korzystnie wpływać na różne choroby serca i układu krążenia charakteryzujące się stanem zapalnym, stresem oksydacyjnym, dyslipidemią i powiązanymi czynnikami. Trwające badania wyjaśnią potencjał terapeutyczny CBG.

Inne pozytywne efekty CBG związane ze zdrowiem serca

Oprócz bezpośredniego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, badania pokazują, że CBG może również korzystnie wpływać na serce i układ krążenia pośrednio poprzez inne efekty całego ciała.

Na przykład, CBG jest obiecujące dla:

 • Regulacja poziomu cukru we krwi - pomoc w kontrolowaniu cukrzycy i zaburzeń metabolicznych, które zwiększają ryzyko chorób serca.
 • Obniżenie ciśnienia krwi - poprzez rozluźniające działanie na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.
 • Zmniejszenie otyłości - poprzez korzystny wpływ na metabolizm i wytwarzanie komórek tłuszczowych.
 • Poprawa jakości snu - Słaba jakość snu jest powiązana z gorszym stanem układu sercowo-naczyniowego.
 • Łagodzenie niepokoju - Stres i niepokój przyczyniają się do chorób serca.
 • Zmniejszenie bólu i skurczów mięśni - właściwości rozszerzające naczynia krwionośne poprawiają krążenie.
 • Działanie neuroprotekcyjne - może pomóc w regeneracji po uszkodzeniu mózgu i nerwów spowodowanym udarem.

Zdolność CBG do radzenia sobie z szerszymi kwestiami zdrowotnymi, które często towarzyszą lub przyczyniają się do chorób serca, wzmacnia argument, że CBG może być pomocne we wspieraniu ogólnego samopoczucia układu sercowo-naczyniowego.

Optymalne rodzaje produktów CBG dla wsparcia zdrowia serca

Jeśli są Państwo zainteresowani wypróbowaniem produktów CBG dla zdrowia serca, dwie doskonałe opcje obejmują:

Oleje i nalewki CB G - Oleje CBG z dodatkiem MCT, oliwy z oliwek lub innych olejów nośnikowych zapewniają elastyczność w doborze pożądanej dawki. Trzymanie oleju CBG pod językiem przed połknięciem zwiększa wchłanianie. Pozwala to krążącemu CBG wywierać działanie ogólnoustrojowe.

Kapsułki CB G - Dla wygodnego dawkowania bez smaku, kapsułki CBG są idealne. Podobnie jak oleje CBG, kapsułki zapewniają działanie na całe ciało. Aby uzyskać najlepsze wchłanianie, kapsułki należy przyjmować z jedzeniem.

Inne opcje CBG, takie jak vape, produkty spożywcze i środki do stosowania miejscowego, koncentrują się bardziej na miejscowej uldze. Jeśli jednak chodzi o ogólne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, połykane oleje i kapsułki CBG, które docierają do krążenia, wydają się optymalne w oparciu o zaangażowane mechanizmy.

Bez względu na to, który produkt CBG Państwo wybiorą, należy upewnić się, że został on niezależnie przetestowany pod kątem czystości, bezpieczeństwa i siły działania. Renomowane marki CBG dostarczają aktualne certyfikaty analizy. Zapewnia to jakość i przejrzystość.

Czy CBG jest bezpieczny dla zdrowia serca? Możliwe skutki uboczne i uwagi

Zgodnie z dostępnymi dowodami, CBG wydaje się bardzo bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych, jeśli jest stosowane w sposób odpowiedzialny. Łagodne skutki uboczne mogą obejmować:

 • Zaburzenia trawienia - zwykle spowodowane przez oleje nośnikowe lub inne składniki. Proszę wypróbować inną markę lub mniejszą dawkę.
 • Senność - CBG może nasilać działanie uspokajające leków na ciśnienie krwi. W razie potrzeby proszę dostosować dawkę.
 • Suchość w jamie ustnej - proszę się nawadniać, a efekty powinny ustąpić.

Jednak osoby z istniejącymi chorobami serca lub przyjmujące określone leki powinny zachować ostrożność podczas stosowania oleju CBG i innych produktów CBG. Na przykład:

 • Leki rozrzedzające krew - CBG może nasilać działanie przeciwzakrzepowe, zwiększając ryzyko krwawienia. Właściwe dawkowanie minimalizuje interakcje.
 • Leki na ciśnienie krwi - CBG i leki przeciwnadciśnieniowe mogą w niektórych przypadkach powodować zbyt niskie ciśnienie krwi. Proszę uważnie monitorować ciśnienie tętnicze.
 • Suplementy wpływające na tętno lub rytm serca - CBG może wchodzić w interakcje z ziołami wpływającymi na czynność serca. Proszę porozmawiać z lekarzem.

Rozsądnie jest również zacząć od niskich dawek CBG i zwiększać je powoli pod nadzorem lekarza, aby zapewnić bezpieczeństwo, jeśli cierpią Państwo na choroby serca lub przyjmują jakiekolwiek leki nasercowe.

Choć bardzo obiecujące, korzyści sercowo-naczyniowe oleju CBG pozostają niepotwierdzone u ludzi. Proszę przedyskutować stosowanie CBG ze swoim kardiologiem, zwłaszcza jeśli planują Państwo stosowanie CBG zamiast zalecanych przez lekarza terapii.

Czy olej CBG jest dobry dla serca? Wnioski

Wstępne badania laboratoryjne i badania na zwierzętach badające olej CBG pod kątem czynników ryzyka chorób serca, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, zakrzepica, zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowości w poziomie cholesterolu i inne, przyniosły bardzo obiecujące wyniki.

CBG wydaje się być w stanie zmniejszyć stan zapalny, stres oksydacyjny, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego poprzez szereg mechanizmów obejmujących układ endokannabinoidowy, szlaki rozszerzania naczyń krwionośnych, metabolizm cholesterolu i inne.

Nie przeprowadzono jednak jeszcze badań na ludziach na dużą skalę, które potwierdziłyby te wstępne wyniki na żywych osobach. Tak więc, choć niezwykle obiecujące, jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że olej CBG zdecydowanie poprawia zdrowie serca i zwalcza choroby układu krążenia u ludzi.

Jednak ogólnie imponujący profil bezpieczeństwa zaobserwowany dla oleju CBG i innych produktów CBG oznacza, że stosowanie CBG jako terapii wspomagającej zdrowie serca jest prawdopodobnie mało ryzykowne dla zdrowych osób dorosłych, o ile uważnie monitorują się pod kątem skutków ubocznych.

Dla osób zmagających się z czynnikami ryzyka chorób serca lub mających nadzieję na zapobieganie problemom sercowo-naczyniowym, warto wypróbować wysokiej jakości olej CBG lub kapsułki CBG jako część zdrowego dla serca stylu życia. Proszę jednak najpierw przedyskutować dodanie CBG z lekarzem.

Chociaż nadal potrzebne są bardziej rygorystyczne badania kliniczne, wczesne wyniki przedkliniczne sugerują, że potencjał CBG w zakresie korzystnego wpływu na serce może uczynić ten intrygujący kannabinoid przełomem w medycynie sercowo-naczyniowej.

Często zadawane pytania na temat oleju CBG dla zdrowia serca

Czy olej CBG obniża poziom cholesterolu?

Na podstawie badań przedklinicznych wydaje się, że CBG jest w stanie poprawić kilka markerów cholesterolu, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego, podniesienie poziomu cholesterolu HDL oraz zmniejszenie akumulacji i utleniania cholesterolu. Sugeruje to, że olej CBG może potencjalnie pomóc zoptymalizować poziom cholesterolu. Nadal jednak potrzebne są badania na ludziach.

Czy mogę przyjmować olej CBG podczas przyjmowania leków rozrzedzających krew?

Najlepiej jest unikać łączenia oleju CBG z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna, chyba że jest to ściśle monitorowane przez lekarza. CBG może nasilać działanie leków rozrzedzających krew, zwiększając ryzyko krwawienia. Lekarz może pomóc ustalić, czy stosowanie oleju CBG z lekami przeciwzakrzepowymi jest odpowiednie w danej sytuacji. Proszę nigdy nie dostosowywać dawek leków na własną rękę.

Czy olej CBG jest bezpieczny dla osób z arytmią?

Istnieje niewiele badań dotyczących stosowania oleju CBG u osób z zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków. Chociaż CBG wydaje się niskim ryzykiem w oparciu o dostępne dane, osoby z arytmią lub blokadą serca powinny zachować ostrożność do czasu przeprowadzenia dalszych badań bezpieczeństwa. Stosowanie oleju CBG należy najpierw omówić z kardiologiem, jeśli cierpi Pan/Pani na zaburzenia rytmu serca.

Czy olej CBG może naprawdę obniżyć ciśnienie krwi?

Badania przedkliniczne wykazujące zdolność CBG do rozluźniania mięśni naczyniowych i poprawy elastyczności naczyń krwionośnych i krążenia sugerują, że olej CBG może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Jednak badania na ludziach potwierdzające to działanie przeciwnadciśnieniowe nie zostały jeszcze opublikowane. Choć obiecujące, przedwczesne jest ostateczne stwierdzenie, że CBG obniża ciśnienie krwi u ludzi.

Jak długo trwa działanie oleju CBG na zdrowie serca?

Większość osób zauważa subtelne korzyści płynące ze stosowania oleju CBG w ciągu 30-60 minut, ponieważ krążący CBG zaczyna oddziaływać z układem endokannabinoidowym i innymi szlakami zaangażowanymi w funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jednak pełne efekty prawdopodobnie wymagają wielu tygodni lub nawet miesięcy długotrwałego stosowania, ponieważ działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne CBG stopniowo poprawia markery zdrowia serca. Cierpliwość jest kluczem.

Czy CBG jest legalne?

Tak, olej CBG i inne produkty CBG są federalnie legalne w Stanach Zjednoczonych, o ile pochodzą z konopi zawierających mniej niż 0,3% THC. Ustawa Farm Bill z 2018 r. usunęła konopie i ich ekstrakty, takie jak CBG, z ustawy o substancjach kontrolowanych. Jednak kilka stanów nadal zabrania CBG, więc proszę sprawdzić lokalne przepisy. Olej CBG musi również spełniać stanowe wymogi dotyczące etykietowania i testowania.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?